Prcek do dlaně
Lynx je řada monokulárů cílící na uživatele, kteří chtějí především kompaktní, přesto však výkonné zařízení. Vychází z řady Hikmicro Lynx Pro a podle mého názoru se zde z průměrného monokuláru podařilo vytvořit vysoce konkurenceschopné zařízení s vynikajícím poměrem cena/výkon.
Asi jediné, co má nový Lynx společného s první generací, je velikost, jinak dostanete kompletně nově zkonstruovaný monokulár. Druhá generace má novější termovizní dvanáctimikronový senzor s citlivostí <20 mK NETD, napájení z výměnného nabíjecího monočlánku 18650, hmotnost krásných 277 gramů, automatické vypínání, senzor náklonu a inovovaný firmware spustí zařízení do tří vteřin.
Monokulár je opět zabalen do těla ve tvaru torpéda (nebo jak jsem už slyšel označení „mrkve”), má přepracované úchopové plochy a nová tlačítka.
V kapesní velikosti s hmotností těsně nad 300 gramů včetně baterie se vám s trochou nadsázky může stát, že na něj po odložení zapomenete. Zavěšen na krku netáhne k zemi, po zaostření se dá pohodlně ovládat jednou rukou. Přesto, když ho vezmete do ruky, nemáte pocit, že v ní držíte kus nekvalitního plastu. Tělo nevrže, uložení čočky i dvířek baterie naznačuje solidně provedené spoje s nízkou výrobní tolerancí, díly navazují, hrany lícují – úroveň kvality sestavení navozuje celkově dobrý dojem.
Z krabice rovnou na posed
Rozbalení a zprovoznění je otázkou asi dvou minut. Monokulár dostanete v kartonové krabici, kde kromě samotného zařízení ve tvarované pěnové výstelce najdete samozřejmě i potřebnou kabeláž, poutko na ruku, a hlavně dvě baterie 18650 s příslušnou nabíječkou. Baterie jsou částečně nabité, takže nemusíte čekat dlouhé minuty, než si „novou hračku“ vyzkoušíte.
Po vložení baterie a krátkého přidržení zapínacího tlačítka najede monokulár do obrazovky prvního spuštění s výběrem jazyka a nastavení datumu a času.
V principu můžete už v tuto chvíli vyrazit na obhlídku okolí, dvě přednabité baterie vám vydrží několik hodin. Lynx není omezen pouze na externí nabíječku, pokud máte powerbanku, můžete k ní monokulár nejen připojit jako ke zdroji externí energie, ale současně i dobít vložený akumulátor. Záleží na vás, zda budete chtít akumulátor uvnitř přístroje dobíjet ze sítě, nebo v dodané (či své) externí nabíječce. Osobně doporučuji dokoupit třetí 18650 baterii, dvě nabité mít v nabíječce a třetí v monokuláru. S kapacitou tří baterií vystačíte po dobu asi 18 a více hodin, což už představuje jízdenku na pohodlný lovecký víkend bez omezení krátkou provozní dobou. Výdrž baterie jsem si ověřil při vycházkách, a i při teplotách kolem nuly jsem se v pohodě dostal na výdrž 6 a více hodin na jednu baterii.
Technické parametry
Ve všech třech variantách Hikmicro LH25 2.0 naleznete čočky o průměru 15, 19 a 25 mm s identickou hardwarovou výbavou. Termovizní senzor třetí generace postavený na dvanáctimikronové technologii má u Lynxu 2.0 rozlišení 384x288 bodů, teplotní citlivost uvádí Hikmicro nižší než 20 mK.
Tělo, tlačítka a vlastně vše související je identické pro všechny tři velikosti čoček. Optická vzdálenost čoček 15, 19 a 25 mm s clonou F1.0 přináší uživateli rozdílné základní zvětšení a s tím související rozdílný úhel zorného pole. Konkrétně hovoříme o zvětšení 1,4x v pevně nastavené čočce 15 mm, 1,8x v manuálně ostřené čočce 19 mm a 2,4x opět v manuálně ostřené čočce 25 mm.
Uživatel volí velikost čočky podle prostředí, nejmenší zvětšení 1,4x se hodí do lesa a na krátko, nejvyšší poslouží i ve smíšených a polních honitbách.
Rozlišení 384x288 je napříč trhem aktuálně nejrozšířenější. V případě LH25 dostačuje pro identifikaci drobné zvěře ve 100 metrech a spárkaté ve 200 metrech, detekci běžné české zvěře zvládne v asi půlkilometrové vzdálenosti.
Obraz je promítán na OLED displej 1024x768 bodů s úhlopříčkou 0,39 palce.
Gumová očnice uživatele dobře navede, při nátisku na oko je celý displej včetně ikon vidět bez okrajového zkreslení, nemusíte hledat správný úhel, abyste viděli vše, co na displeji je.
Displej se při teplotách kolem nuly choval zcela bez obtíží, nezamrzal, neztrácel kontrast.
S displejem také souvisí dvě nové klíčové funkce. Tou první je možnost přepnutí obrazu do teplých a studených barev. Uznávám, že studené barvy lépe zobrazují detaily a ve dne spíš využijete toto nastavení, ovšem v noci jsou teplé barvy mnohem pohodlnější a snižují únavu oka. Přenastavení mezi teplým a studeným režimem provedete během minutky ve velkém menu.
Druhou funkcí navázanou na displej je senzor náklonu. Tuto elektrosoučástku a související chování přináší Hikmicro i do Lynxu a pro jeho aktivaci nemusí uživatel nic nastavovat. Jakmile monokulár otočíte „hlavou dolů”, nebo jej spustíte čočkou k zemi, displej se automaticky vypne. K zapnutí dochází opět automaticky, jakmile dáte monokulár zpět do pozorovací polohy. Displej naskočí okamžitě a jeho automatické vypínaní fungovalo při testech bezchybně. Vypínáním prodloužíte pozorovací čas, jelikož displej je největším žroutem energie.
Na displeji vidíte všechny zásadní informace o stavu monokuláru – režim, zapnutí bezdrátového přenosu, stav baterie apod. Volitelně si můžete zapnout i datum a čas, a pokud vás ruší logo Hikmicro, můžete jej schovat přepínačem v menu.
Nastavení zobrazení scény ovlivníte přepnutím barevných palet a dodatečnou úpravou citlivosti, svítivosti a kontrastu. Je dobré naučit se tyto parametry ovládat, protože každé termopočasí si zaslouží drobnou obrazovou úpravu – především nastavení citlivosti a kontrastu.
Škoda, že v monokuláru není nějaký uživatelský profil, který bych v horším počasí vyvolal.
Displej má vlevo u očnice zaostřovací kolečko, tedy úpravu dioptrické vady oka, a zde vypíchnu asi jedinou skutečnou vadu, kterou jsem na monokuláru našel: ovladač dioptrické vady není nijak zajištěn a protože není nijak chráněn a vyčnívá z těla přístroje, po každém uložení v kapse si displej s vysokou pravděpodobností rozostříte. Drážkováné kolečko zcela pravidelně zadrhne o oděv, vnitřek kapsy nebo batohu. Při procházkách jsem se proto naučil vzít monokulár do pravé ruky tak, abych měl palec na ovladači dioptrické vady a obratem rozostřený obraz opravil. Při pobytu na posedu se tato vada nijak neprojevila, ovšem při chůzi a odkládání do kapsy jsem to řešil opakovaně. Uživatelům proto doporučuji dovybavit monokulár ponosem na krk, což tento nedostatek částečně nebo zcela eliminuje.
Ovládání
Jak jsem už uvedl, Lynx dobře padne do ruky. Jediné ovládací tlačítko, které možná potrápí leváky, je zmíněné kolečko korekce optické vady, jinak je vše oboustranné a prsty dobře a přirozeně padnou na ergonomicky tvarovaná tlačítka. Ovládání je jednoduché, na hřbetu monokuláru najdete čtyři tlačítka s funkcemi namapovanými na stisk a podržení. Přímo z tlačítek můžete vypnout a zapnout displej, digitálně zoomovat, měnit barevné palety a pořizovat fotky či videa.
Do menu se dostanete přidržením druhého tlačítka od oka uživatele. Menu je rozděleno na základní s parametry ovlivňujícími zobrazení, a pak na velké, vnořené, s kompletním nastavením vlastností monokuláru.
Ve velkém menu najdete kromě barevných palet také automatické vypnutí při nečinnosti, což je funkce, kterou velmi chválím, dlouhodobě mi chybí napříč trhem s digitální pozorovací technikou.
K uloženým médiím se dostanete pomocí kabelu a počítače nebo připojením k mobilní aplikaci Hikmicro Sight, která až na pár ergonomických nelogičností udělala v principu na “první dobrou” přesně to, co jsem potřeboval. Videa se ukládají v takovém nastavení, jakým koukáte na displej, tedy včetně teploty barvy a kontrastu.
Sele na 80 m a zalehlé srnčí na 220 m - teplý režim
Nutrie na 20 metrů (teplý režim).
Zajíc na 60 metrů ve Fusion režimu.
A jak to kouká?
Je třeba mít na paměti, že v Lynxu dřímá senzor 384x288, což samo o sobě redukuje schopnost stoprocentního obeznání zvěře a neumí zázraky. Přesto je s dobrou teplotní citlivostí schopen Lynx 2.0 i v horším termopočasí nejen zachovat kontury krajiny, ale též identifikovat druh zvěře na překvapivé vzdálenosti (pohlaví pouze omezeně na krátko).
Velikost senzoru s dobrou tepelnou citlivostí proto determinuje použití monokuláru pro pohodlnou detekci běžné české zvěře v perimetru asi půl kilometru.
Detekce a překreslení na obrazu je rychlé, displej nenechává za objekty duchy, nebliká a dokáže dlouho odolávat šumu. Když se člověk naučí pracovat s tepelnými paletami, kontrastem a citlivostí, získá z okolí až překvapivé množství detailů. U mě osobně pokryl Lynx vše, co od termovizního monokuláru očekávám.
Závěr
Hikmicro Lynx LH25 2.0 je příjemný malý monokulár vhodný pro detekci zvěře. Se základním optickým zvětšením 2,4x jej využijete ve smíšených až polních honitbách, kde budete efektivně detekovat a identifikovat druh zvěře do 500 metrů (teoretická detekční vzdálenost je 1200 metrů pro dospělou osobu).
Vyzdvihuji především kompaktní rozměry, dobrou výdrž na jedno nabití baterie, možnost nastavení chování displeje a v neposlední řadě skutečnost, že v balení dostanete i baterie 18650 s nabíječkou.
Jediné, co bych mohl fakticky vytknout, je konstrukce ovladače dioptrické vady náchylného k rozostření, jinak se mi monokulár líbí a považuji ho za dobrou volbu.
S ohledem na výbavu a kvalitu zpracování je i cena odpovídající a osobně preferuji druhou generaci před první.
Hikmicro Lynx LH25 2.0 zapůjčila k testu společnost ThermVisia s.r.o.
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích