ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2024

Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10X42

Myslivost 5/2024, str. 78  Martin Brožek
Dalekohled s dálkoměrem Dalekohled – základ výbavy každého myslivce a pozorovatele přírody. Ač obliba elektronických pozorovacích přístrojů stále roste, kvalitní „sklo“ má své nenahraditelné místo. Stále častěji se také ve výbavě myslivců objevují dálkoměry, a já moc dobře chápu proč. Se zdokonalujícím se vybavením je střelba na 200 metrů i dál dnes už zcela běžná a znalost vzdálenosti při střelbě nad 150 metrů neoddělitelně patří k etickému lovu. Pokud patříte k lidem, kteří optimalizují množství vybavení, určitě vás zaujme, jak v Leupold vyřešili spojení HD dalekohledu a dálkoměru do jednoho těla.
 
110 let tradice Leupold
 
Značka Leupold je uznávaným americkým výrobcem optických přístrojů, který se specializuje na výrobu puškohledů a dalšího optického vybavení. Udržet značku v kondici po pět generací dá práci – Leupold svoje portfolio staví na sloganu „built like a tank“ (postaven jako tank) a v jeho komunikačních materiálech rezonuje hrdost, že optiku vyrábí v USA. Má kvalitní mechaniky a dává svým produktům zabrat náročnými testy.
Nabízí širokou škálu puškohledů od kompaktních modelů pro krátké vzdálenosti po vysokovýkonné optiky určené pro dlouhé vzdálenosti či sport, a samozřejmě široký výběr pozorovací techniky a dalšího příslušenství. Značku si oblíbili nejen lovci či sportovní střelci, ale také vojenské a policejní složky.

obr-2-1.jpg
 
HD dalekohled a dálkoměr v jednom
 
Leupold BX-4 Pro Guide HD (říkejme mu zjednodušeně Range) vychází tvarem z klasického dalekohledu BX-4 PRO GUIDE HD, do něhož je integrován dálkoměr RX-2800I TBR/W. Oba produkty jsou na trhu dávno „stabilizované“, takže se nejedná o nějaký náhodný technologický experiment. Výsledný produkt indikuje základní vlastnosti, pojďme si to rozluštit.
BX-4, produktová řada dalekohledů PRO GUIDE s HD skly. Říkám to všude, kudy chodím: Kupte si hned na začátku dalekohled s HD/ED skly, sice zaplatíte o něco víc peněz, ale v okamžiku, kdy vyjedete na vysněný lov a padnou horší podmínky, cena dalekohledu bude zanedbatelná k celkovým nákladům, protože nebudete schopni najít či obeznat zvěř. Většina lidí k tomuto poznání nakonec s menšími či většími bolestmi dojde.
Zvětšení 10x42 je v současnosti asi nejoblíbenější varianta, neboť vystačí až do šera a výkon je v poměru k velikosti adekvátní. Na opravdu dlouhé vzdálenosti se stejně neobejdete bez spektivu a na noc už se dnes dalekohledy prakticky nepoužívají, takže je zbytečné tahat s sebou několikakilovou „zbytečnost“.
Dálkoměr založený na techonologii použité v RX-2800I TBR/W je schopen měření až do vzdálenosti 2800 yardů (2560 metrů, reflexní objekty), zvěř velikosti jelena zaměříte až na 1100 yardů, tedy asi na kilometr.
Měření je extrémně rychlé a velmi přesné. Zaměříte objekt kolečkem dálkoměru, kliknete a máte hned výsledek. Podržením tlačítka skenujete, tedy měříte každou sekundu, což je funkce výhodná v situaci, kdy měříte objekt v dálce bez možnosti si dalekohled opřít.
Zkratka TBR/W znamená „true ballistic range with wind“, volně přeloženo „skutečná balistická vzdálenost s kompenzací větru“, což úzce souvisí s výpočtem balistiky.

PDP_lifestyle_desktop-2-1.jpg
 
Výpočet balistické křivky „vše v jednom“
 
Displej Range umožňuje zobrazení v režimu LOS (Line of sight = linie pohledu). Ten je optimalizován pro rovný, přehledný terén, protože měří vzdálenosti v přímé linii.
Jestliže se ale pohybujete v kopcovitém terénu nebo musíte střílet z různých úhlů, využijete spíše režim TBR/W. V něm displej zobrazí nejen skutečnou horizontální vzdálenost k cíli se zohledněným úhlem náklonu zbraně, ale také nabídne balistickou korekci pro propad střely pro změřenou vzdálenost.
V Range je totiž zabudován balistický počítač s přednastavenými 25 balistickými profily. Podle vaší střely si vyberete nejbližší profil a na displeji hned vidíte, jak musíte míření výškově upravit.
Při střelbě na komoru do 150 metrů nemusíme s většinou kulovnic běžných ráží nějakou balistickou křivku vůbec řešit, zlom ale nastává kolem 170 až 180 metrů, od této vzdálenosti je potřeba počítat s rychlým poklesem dráhy letu. Při střelbě na 200 metrů je pokles již tak značný, že například s 308 Winchester minete komoru srnce. A to ani nemluvě o bočním větru, který vám může odnést střelu úplně mimo zvěř. Při zapnuté funkci Wind (vítr) uvidíte i nutnou stranovou korekci pro vítr 10 m/s.
 
Uživatelské rozhraní a ergonomie
 
Range není žádný drobeček – váží něco málo přes 1,1 kilogramu. Nicméně působí kompaktně a není problém na něj složit ruce a pohodlně ovládat. Celková hmotnost je daná samotným „holým“ dalekohledem plným skla a samozřejmě integrací technologie na měření vzdálenosti.
Range však není ani největším, ani nejtěžším dalekohledem ve své kategorii – fyzika platí pro všechny značky a jistou robustnost naleznete i u konkurence. Na druhou stranu ušetříte místo v batohu a nebudete mít na krku pověšené přístroje dva (dalekohled a dálkoměr).
Aby se Range dobře držel, je povrch ze stran potažený protiskluzovou gumou, což umožňuje pevný úchop i v dešti, při manipulaci pohodlně dosáhnete na všechny ovládací prvky. Leupold navíc uživatelům zpříjemnil nošení vložením prsní tašky s ramenními kšíry, které tíhu přístroje při nošení rozloží.
Range je pro běžného uživatele velmi přívětivý a přirozený. Zřetelný a jasný displej poskytuje základní informace, aniž by vás zahlcoval zbytečnými čísly a ikonami. S mizejícím světlem se dá jas displeje ztlumit, aby neoslňoval.
Ovládání je intuitivní, citlivé, vhodné pro rychlé úpravy v terénu. Dvě tlačítka na vrchní straně jsou dostatečně velká na to, aby se dala ovládat i v rukavicích. Slouží k aktivaci displeje a v menu přístroje je lze naprogramovat pro praváky i leváky.
Jedinou nevýhodou je, že vzhledem k velikosti a robustní konstrukci pravděpodobně nezvládnete ovládání jednou rukou, zejména pokud máte menší ruce nebo patříte k něžnému pohlaví.

obr-3-1.jpg
 
Kvalita optiky a dálkoměru
 
Tady není moc o čem diskutovat – Leupold patří mezi světovou špičku. Maximální propustnost světla, několikavrstvý antireflex, vysoký kontrast a obraz čistý až k okraji za všech světelných podmínek, voděodolnost a úpravu proti zamlžení lze považovat za „základní výbavu“. Nezbytné úpravy povrchu a integrace displeje samozřejmě propustnost světla sníží, ale i tak je plně schopný konkurovat dalekohledům bez dálkoměru. A povedl se i dosah při měření vzdálenosti, laser si poradí i s jemnou mlhou, což bylo při testování v podmínkách lužního lesa a vlhkých polí příjemným plusem.
 
Závěrem
 
Leupold BX-4 Range HD TBR/W 10X42 elegantně spojuje technologie dalekohledu a dálkoměru. Reprezentuje vysokou kvalitu optiky a pokročilé funkce dálkoměru v jednom odolném těle, nabízí přesné měření vzdálenosti včetně korekce pro střelbu pod úhlem a zjednodušený balistický výpočet s 25 předdefinovanými profily.
Má promyšlenou ergonomii, dobře se ovládá, jeho vyšší hmotnost uživateli odlehčí prsní kapsa s kšíry na ramena dodávaná v balení přístroje.
Významným přínosem je integrace balistického počítače, který uživateli na displeji okamžitě ukáže výškovou i stranovou korekci pro konkrétní vzdálenost. Výpočet propadu je klíčovým mechanismem pro přesný etický zásah lovené zvěře.
Kvalita optiky je na vysoké úrovni i přes integraci elektroniky dálkoměru. Obraz je čistý, kontrastní a věrný barvám v různorodých světelných podmínkách.
Výkon a všestrannost činí z Leupoldu BX-4 Range HD TBR/W 10X42 cenný doplňek pro ty, kteří hledají kombinaci přesnosti, spolehlivosti a trvanlivosti v jednom zařízení.
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích

Zpracování dat...