ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2024

Liwa Chayeh Z20

Myslivost 5/2024, str. 88  Martin Brožek
Uživatelská recenze slovenského přímotahu Liwa Chayeh Z20, 308 Win. Od poloviny ledna mám zapůjčenou nejnovější opakovací přímotažnou kulovnici se slovenskými kořeny - Liwa Chayeh Z20. Kulovnice je plná zajímavých technických řešení, v mnohém mě pozitivně překvapila. Z téměř nulových očekávání se vyklubala velmi zajímavá, uživatelsky přívětivá, a především přesná zbraň.
 
Oáza s léčivými účinky
 
Jak se to vyslovuje? Chaje? Čaje? Firma Liwa Arms si pro svůj výrobek připravila skutečně neobvyklý název. Pokud ovšem vygooglíte původ slova Liwa, hned vás to zavane na Střední východ a na anglicko-slovanskou výslovnost zapomenete. Liwa je oáza v Abú Dhabí, konkrétně u pouště Rub al-Chálí a je největší oázou ve Spojených arabských emirátech.
Slovo „chayeh“ má kořeny v perské kultuře a volně se překládá jako život, přeneseně také jako „zatažení rány rozžhaveným kovem“. Že se ale Chayeh vyslovuje čeja mi museli říct přímo v Liwa Arms.

3-2.jpg
 
Konstrukce zbraně
 
Chayeh na první pohled zaujme svým přímotažným mechanismem, který vychází z uzamykání válcovým odsuvným závěrem. Rotaci závěru provádí mechanismus napojený na přímotažnou otevírací páku. Páka je dostatečně velká s velkou kuličkou, její chod je asi 4 cm. Ovládání je intuitivní, brzy si ho nacvičíte.
Využití válcového odsuvného závěru se třemi uzamykacími ozuby považuji za vynikající volbu. Tradiční závěrové řešení je otevíráno rotačním mechanismem doplněným o čtvrtý uzamykací v otáčecím kloubu, avšak samotný závěr je léty ověřené řešení.
Závěr je osazen klasickým vytahovačem a vyhazovačem, při pohledu na hlavu závěru byste ani nepoznali, že se odemčení děje přímotahem. Tělo závěru je kanelované pro snížení hmotnosti a vyšší úroveň estetiky.
Natahování náboje do komory probíhá metodou push-feed z dvouřadého zásobníku. Ve verzi 308 Win./6.5 Creedmoor pojme až pět nábojů a do budoucna se chystá i zásobník na osm nábojů.
Zbraň přebíjí spolehlivě při rychlém i pomalém tažení, náboj díky tradiční konstrukci vyhazovače nezůstane viset v okně ani při opravdu rychlém otevření zbraně. Nová Cheyah Z20 si o rychlejší přebíjení sama říká, po krátké době si sedne a chodí pak mnohem ochotněji. Vkládání zásobníku jde hladce, cvaknutí indikuje jeho řádné uzamčení ve zbrani.
Zajištění a odjištění zbraně provedete dvoupolohovou pojistkou umístěnou na zadní straně otevíracího mechanismu – přepnutí vlevo zbraň zajistí, vpravo odjistí. Pojistka neblokuje mechanismus otevření komory. Páka pojistky jde hladce, v poloze těsně před odjištěním cítíte v mechanismu lehké cvaknutí.
Závěr vyjmete tlačítkem na levé straně jeho lůžka, tedy ani pro potřeby inspekce zbraně či její vyčištění nemusíte manipulovat se spouští. Je to plus pro bezpečnost, ovšem osobně bych byl raději, kdyby byla zbraň zajištěná ještě například blokací otevírací páky. Pokud střílíte jen s jednou zbraní, brzy si zvyknete, v které poloze je zajištěná. Na dosah palce máte také dobře viditelný výstražník nataženého úderníku, který lze ověřit i pohmatem.
Spoušť je přednastavená na odpor vyhovující jak dynamické střelbě, tak potřebě vypracovat přesnou ránu. Zbraň dosahuje velmi dobrých výsledků v terči, kde spoušť hraje klíčovou roli. Chod je čitelný a rychle si na spoušť zvyknete.

2-1.jpg
 
Střílí přesně
 
Absolutním základem pro dobré střelecké výsledky je kvalitní hlavňovina, pevné souosé uzamčení komory a volně plovoucí hlaveň v pažbě. Chayeh Z20 splňuje všechny tyto požadavky. Pouzdro závěru je ocelové, hlavňovinu dodává světově uznávaný Lothar Walther a uzamčení má minimální vůli. Komora je dokonce oproti standardu loveckých kulovnic těsnější, na nižší hranici tolerance CIP normy, což samo o sobě slibuje přesnější zásahy.
Do pažby je hlaveň s pouzdrem zasazená v ose, nikde se nedotýká. Proti pohybu v pažbě je součástí lůžka závěru velký blok těsně dosedající do vybrání v pažbě.

1-1.jpg
 
Zbraň jsem na střelnici testoval na rozptyl se střelivem Norma Golden Target a výsledek mě pozitivně překvapil. U loveckých kulovnic se obvykle začne rozptyl otevírat zhruba po třetí ráně, ovšem s Chayeh Z20 jsem vystřelil 5 a 6 ran hned po sobě a stále jsem byl v rozptylu pod jednu úhlovou minutu. Pětiranná skupina byla včetně „studené rány“, rozptyl ve 100 metrech jsem naměřil 2,7 cm, šestiranná skupina vyšla dokonce 2,4 cm. Jsem přesvědčený, že s beddingem v pažbě by se precize ještě vylepšila. Pro mě nečekaně dobrý výsledek na to, že je hlaveň v kontuře průměru 17,4 mm.
 
Varianty zbraně
 
Zbraň je aktuálně dostupná pouze ve variantě pro praváky v rážích 308 Win. a 6.5 Creedmoor. Ještě v průběhu roku přibude závěr standardní délky, zákazníci se můžou těšit na 30-06, 8x57JS a 9,3x62 s hlavněmi o délce 570 mm, 470 mm a 420 mm a závitem na ústí v ceně zbraně. Levoruká varianta je ve vývoji a bude brzy následovat.
V Liwa Arms zapracovali také na pažbách. Varianty tvoří nejen dřevo, ale také sportovněji laděné lamino, polymer se soft-touch i bez, a exkluzivní varianta z karbonu.
Liwa Arms má v pažbách svůj „podpis“ – odlehčení materiálu před botkou. Na první pohled nad tím kroutíte hlavou, ovšem pro uživatele to je nejen ušetření pár deka hmotnosti, ale také další manipulační bod při ovládání zbraně. Otvor po chybějícím materiálu navíc přináší další deformační zónu pro rozložení energie zpětného rázu.
Dřevěná pažba, kterou jsem na testované kulovnici měl, byla až překvapivě pohodlná při lícení. Vysoký hřbet dodá oporu při míření i bez výškově stavitelné lícnice. Všechny pažby jsou samozřejmě opatřeny gumovou botkou. Pokud i přes výhodu této „děravé“ pažby sáhnete raději po klasice, lze Chayeh Z20 koupit i v bavorské pažbě, která je o kousek kratší a sedí i osobám menšího vzrůstu.
Poslední volitelnou položkou je montáž optiky. Můžete si vybrat kulovnici s dvěma picatinny kameny a s nepřerušenou picatinny lištou. Můj zapůjčený typ byl s rozdělenými kameny a první, co mě samozřejmě zajímalo, bylo, zda je mezi předním a zadním kamenem dodržený picatinny segment. Abych si montáž optiky zjednodušil, chtěl jsem použít svůj vlastní adaptér picatinny/Blaser, který má ovšem v obou usazovacích bodech blok zapadající do picatinny. K mojí radosti je na Chayeh Z20 segment dodržen, takže jsem si ušetřil námahu se změnami mezi optikou a kolimátorem, které mám oba na Blaser montáži.

5-1.jpg
 6-1.jpg
7-1.jpg

Rychlost přímotahu

 
Přímotažné kulovnice mají samozřejmě nesporné výhody. Pro přebití stačí rychlý pohyb otevírací pákou zpět a vpřed a máte opět nabito. Jako svoji primární kulovnici používám Blaser R8 a přiznám se, že jiné opakovačky – kliky, které mám doma, dokážu ocenit z hlediska konstrukce, ale přímotah je tak pohodlný, že jej používám v 90 % všech loveckých vycházek. Jediné, co u přímotahu musíte udělat, je vzít za páku, dotáhnout závěr do zadní polohy a pak jej opět dotáhnout vpřed. Na „liwácký“ si rychle zvyknete, protože u něj nedochází k žádnému přepákování poměru délky pohybu kliky a závěru, pohyb je intuitivní a cítíte kontrolu nad chodem a uzamčením. Přímotah na Chayeh Z20 padne do ruky.
 
Detail-LIWA-1.jpgHodnota a postavení na trhu
 
S cenou začínající na asi 60 tisících je kulovnice Chayeh Z20 zařazena mezi produkty vyšší střední třídy. Nabízí se otázka, co za své peníze dostanete. Kulovnice je velmi pěkně řemeslně zpracovaná, lůžko je z oceli, precizní hlavně dodává Lothar Walther a celkově se vám dostane příjemného uživatelského zážitku. Zbraň se dobře ovládá, neobjevila se na ní žádná technická závada, spolehlivě přebíjela i vyhazovala, a především přesně střílela.
Kulovnici tedy vnímám jako tradiční poctivou puškařskou práci, přenesenou díky spolehlivému přímotahu do 21. století. Za společností Liwa Arms navíc stojí silný zahraniční partner, pro kterého je kulovnice Chayeh Z20 vstupem na trh loveckých zbraní.
 
Závěr
 
S přímotažnou kulovnicí Liwa Chayeh Z20 jsem se seznamoval několik týdnů. Zbraň jsem měl plně k dispozici, vyzkoušel jsem ji na střelnici i při výkonu práva myslivosti.
Nejvíc jsem si asi musel zvykat na pojistku. Nemohu říci, že by její řešení bylo špatné, spíš oproti jiným mým zbraním tak jiné, že jsem musel o poloze pojistky přemýšlet.
Jinak zbrani nemám co vytknout, naopak vyzdvihuji vynikající schopnost přesné střelby, spolehlivost tradičního řešení závěru a řemeslné zpracování.
Hlavni Lothar Walther chutnaly jak Norma Golden Target na střelnici, tak Norma Bondstrike při myslivosti.
Zbraň v zapůjčené variantě bude podle mého názoru vhodná spíš pro muže mé konstituce (180 cm, 90 kg), padla mi tak akorát.
 
Kulovnici v sestavě s tlumičem Silent Steel Streamer jsem měl zapůjčenou od společnosti CAIRO CZ, spol. s r.o.
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
 
Liwa Arms Chayeh Z20
(psáno v únoru 2024, další varianty budou následovat později tento rok)
ráže: .308 Win, 6.5 cm
hmotnost: 3,7 kg
délka: 1120/1020/970 mm v závislosti na délce hlavně
LOP: 375 mm
varianty pažby: bavorská a Liwa originální tvar dřevo, polymer, lamino a karbon
závit na hlavni: M15x1
 
Silent Steel Streamer
Finský výrobce známý spíš ze sportovně-taktické sféry. Tlumiče Silent Steel jsou modulární, takže uživatel může volit velikost a materiál těla, rozměr závitu a typ tlumicí vložky. Vložky jsou k dispozici v hliníkové a ocelové verzi ve variantě baffle (opakovací kulovnice) nebo flow-through (samonabíjecí kulovnice u nichž plyny zachycené v tlumiči nepůsobí zpětný tlak do zbraně). Tlumiče jsou designované na vyšší zátěž, lépe odolávají vysoké teplotě a vydrží i nějaké to horší zacházení.

Zpracování dat...