ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2024

Zapojení učitelů do mysliveckého vzdělávání

Myslivost 5/2024, str. 134  Tomáš Sedláček
V roce 2018 vyplynul ze společné diskuze o mysliveckém vzdělávání a práci s mládeží nápad nabídnout účast na teoretické přípravě kurzu myslivosti učitelům mateřských a základních škol.
S nápadem přišel zkušený učitel a lektor Josef Drmota. Po dalších úvahách jsme se rozhodli, že tuto možnost nabídneme do všech mateřských a základních škol okresu Třebíč s tím, že přednášky budou pro učitele zcela zdarma. Dále jsme se shodli, že pokud bude chtít někdo z učitelů absolvovat celý kurz myslivosti, zaplatí za něj pouze 1000 Kč, tj. členství v ČMMJ. Znamenalo to pro nás sice nepokrytí nákladů na daného člověka, ale očekávaná přidaná hodnota se nám zdála neocenitelná. Doufali jsme, že přilákáme učitele, kteří by za standardní cenu do kurzu nikdy nešli.

Sedlacek-1-2.jpg
 
Proč nás vlastně takové úvahy napadly? Učitelé jsou nepochybně po rodičích hlavními osobnostmi, které mají podíl na vzdělávání našich dětí. Pokud tedy budou sami myslivci, popř. projdou kurzem a budou vědět, „o čem myslivost je“, existuje předpoklad, že s nabytými zkušenostmi a znalostmi budou pracovat i při vzdělávání dětí v rámci běžné výuky. Aktivnější pro děti mohou připravit tematický program, zorganizovat mysliveckou přednášku ve školním zařízení, popř. budou schopni vysvětlit problematická témata, podpořit zájem o přírodu, případně děti nasměrovat k myslivcům samotným.
 
Na podzim roku 2018 schválila myslivecká rada výše uvedenou nabídku, a ta byla zaslána do škol. Protože máme za sebou pátý kurz myslivosti, který jsme učitelům nabídli, tak mohu, myslím, krátce vyhodnotit, zda se naplnily naše představy a jaký byl vlastně ze strany učitelů zájem. Absolventkám jsem zaslal krátký dotazník, abych měl od všech zpětnou vazbu, ale s mnohými jsme zůstali v kontaktu a setkáváme se na nejrůznějších mysliveckých akcích, nejen těch pro děti. Otázky se týkaly jejich mysliveckého působení, práce s dětmi v rámci školní i mimoškolní výuky, využití poznatků z kurzu nebo zachování členství v ČMMJ.
 
Do pěti kurzů se celkem přihlásilo 12 učitelů, resp. učitelek, ať jsme konkrétní. Všechny kantorky projevily hned od začátku zájem absolvovat celý kurz včetně zkoušek. Deset jich kurz skutečně zvládlo a zkoušky z myslivosti úspěšně složilo, dvě si složení zkoušek rozmyslely až těsně před vlastními zkouškami, přestože podmínky teoretické i praktické přípravy splnily.
 
Větší část účastnic kurzu má za partnera myslivce, ale přihlásily se i učitelky, které v rodině myslivce nemají. Motivací pro jejich účast v kurzu bylo především další vzdělání a práce s dětmi mimo školní vyučování, ale také zájem o loveckou kynologii či zvědavost, co jim kurz nabídne.

Sedlacek-2-1.jpg
 
Nyní se dostáváme k vyhodnocení jednotlivých odpovědí v dotazníku. Čtyři absolventky uvedly, že se staly členkami mysliveckých spolků a některé vykonávají právo myslivosti, přestože si to na začátku kurzu nedokázaly představit. Pro nás je ale mnohem důležitější, že jich deset uvedlo, že aktivně využívá nabyté vědomosti v běžné výuce, popř. připravuje pro děti speciální myslivecký program do některých hodin nebo na školní projektové dny, organizuje přednášky o myslivosti v rámci výuky nebo výlety s myslivecku tematikou. Zapojují se v rámci spolků nebo na obcích do pořádání dětských, popř. mysliveckých dnů, kde připravují program pro děti. Mezi absolventkami jsou ale i takové, které se již v průběhu kurzu zapojily aktivně do práce s mládeží přímo na OMS – např. pomohly při dětském dni k oslavám 100 let ČMMJ, okresním kole ZST, byly vedoucími na našem příměstském mysliveckém táboře, popř. vedly myslivecký kroužek, který i díky nim pod OMS vznikl. S vedením mysliveckého kroužku mimo OMS pomáhá i jedna další absolventka. Oslovil je také trubačský kroužek, který pod OMS funguje. Navštěvují jej celkem čtyři učitelky a některé z nich se již objevily jako trubačky na akcích našich, ale také ČMMJ (např. aktiv mysliveckých hospodářů, svatohubertská mše v katedrále sv. Víta, popř. Myslivecké Vánoce v Rudolfinu). Jedna z absolventek tři roky po ukončení kurzu absolvovala též kurz pro myslivecké hospodáře a myslivosti se velmi aktivně věnuje v rámci mysliveckého spolku. Další se stala členkou klubu ČMMJ Dámy české myslivosti, kde se podílí na organizaci nejrůznějších akcí napříč republikou a některé dámy se zapojily i do činnosti kulturně propagační komise. Celkem osm absolventek je nadále členem ČMMJ, čímž se nám částečně vrací i finanční prostředky, o které jsme stanovením symbolické ceny kurzu přišli. Pouze dvě z absolventek dále myslivost ani práci s dětmi nerozvíjí. Jedna z nich změnila po letech zaměstnání a ze školství odešla.
 
Pokud bych měl ve stručnosti vyhodnotit, zda byla naplněna očekávání, se kterými jsme nabídku pro učitele udělali, tak mohu konstatovat, že určitě ano. Většina absolventek se dále věnuje práci s mládeží, pomáhá s ní v rámci spolků, nabyté vědomosti využívá při školní výuce, či dalších soukromých aktivitách. Některé pomáhají na akcích OMS, zapojují se do činnosti kulturně propagační komise, vedou kroužky, dělají vedoucí na mysliveckém táboře. Troufnu si říct, že bez nabídky OMS by tyto osoby žádné (popř. naprostou většinu) z uvedených aktivit nedělaly. Činnost těchto osob se nedá finančně vyčíslit, ale jsem přesvědčen, že převyšuje částku, o kterou jsme přišli snížením kurzovného.
 
V letošním roce máme v kurzu další čtyři učitele. Poprvé se přihlásili dva muži. Věřím, že se nám tímto způsobem bude dařit získávat další myslivecky vzdělané lidi pro práci s mládeží, která je budoucností každého oboru.
 
Ing. Tomáš SEDLÁČEK
Místopředseda OMS Třebíč

Zpracování dat...