ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2024

Tichý souboj titánů

Myslivost 11/2024, str. 64  Martin Brožek
Od roku 2021 s napětím sleduji vývoj na tlumičové scéně. Můj první tlumič má dvouciferné číslo zkušebny a troufám si říct, že z loveckých tlumičů jsem vyzkoušel naprostou většinu toho, co sou-časný trh nabízí.
Tlumicí systémy se od sebe příliš neliší, jen málo z nich něčím vybočuje. Pokud si koupíte tlumič od některé renomované značky, pravděpodobně bude spolehlivě sloužit. Klíč k nákupu je snadný – zjistěte si, zda výrobce svou produkci pravidelně inovuje a primárně se specializuje právě na tlumiče.
Dobrou pozici mají skandinávské značky, kde je příslušná tlumičová legislativa platná poslední tři desetiletí; hned v závěsu je Německo. Mimo EU najdeme další zajímavé výrobce, ale s ohledem na omezení dovozu vojenského materiálu do EU, mají k nám výrazně složitější cestu.
Zmínil jsem, že na tlumičích toho není moc co vymyslet. Technologie tlumení výstřelu byla patentována už v roce 1909 a princip se za posledních sto let nezměnil. Výstřelové plyny je potřeba zachytit, zaměstnat a zchladit, aby nemohly mimo hlaveň skokově expandovat, nedošlo k zahoření zbytků nespáleného prachu a v důsledku kombinace jevů k hlasité ráně.
Jen si dovolím připomenout, že u nadzvukového střeliva tlumiče eliminují pouze hluk způsobený expanzí plynů, sonický třesk nadzvukově letící střely neovlivní. Při výstřelu nadzvukovým střelivem tedy hlukovou úroveň snížíte, ale pořád je to rána o hlasitosti asi 120 dB, rána porovnatelná s hlukem motorové pily.
Jak už to ale bývá, když dva dělají totéž, není to totéž. Každý z výrobců aplikuje do designu tlumičů vlastní priority. Někdo cílí na velikost a hmotnost, někdo na odolnost, jiný na cenu a další na maximální útlum. Často říkám, že tyto parametry jsou vzájemně závislé a tvoří pomyslný čtverec, kdy se ani jedna ze stran nemůže pohnout, aniž by neovlivnila ostatní.
Tuto teorii mi trochu rozbil příchod tlumičů vyrobených z titanu, kde za cenu hliníkového dostanete tlumič výrazně menší, lehčí a výkonnější. Otestoval jsem celotitanový Roedale TI48 a hybridní Freyr-Devik Ultimate Silence 3D, modely 131 a 231. Pojďme si je představit.

FD-a-TI48.JPG
 
Titan ve 3D
 
Technologie tištění titanu je stará teprve několik let. Princip je podobný tisku z plastické hmoty, jen se materiál nepodává ze špulky. Titan je v prášku a ve vrstvách jej natavuje laser. Podle očekávání je výroba energeticky a technologicky náročná, tedy drahá. Titan se nehodí pro výrobu dílů efektivně vyrobitelných obráběním, např. s užitím víceosého CNC stroje. Na druhou stranu při tisku z titanu vzniká jen minimální odpad, protože produkt tvoříte podle strojového předpisu „na čisto“. 3D tištěný titan je vhodný pro díly, které jsou prostorově složité, výsledek může být tvarově komplexní, má nízkou hmotnost a je tepelně a mechanicky odolný.
 
Celotitanový Roedale TI48
 
Roedale je mladá německá značka, která vznikla v roce 2005 jako výrobce přesných zakázkových kulovnic. Výrobě tlumičů se začala věnovat až v pozdějších letech.
Roedale nabízí klasické hliníkové, hybridní titanovo-hliníkové a celotitanové tlumiče.
Roedale TI48, který jsem měl možnost vyzkoušet, je celotitanový, kompletně vyrobený technologií 3D tisku. Nejde rozebrat a výrobce uvádí, že jej není třeba ani čistit. Na IWA 2022 jsem se na údržbu ptal přímo zástupců Roedale, s nadsázkou říkali, že jestli chci mermomocí TI48 vyčistit, ať ho strčím třeba do myčky nádobí. Vnitřní retenční systém je koncipovaný jako soustava drobných vzájemně propojených přepážek.
Tlumiče od Roedale jsou dimenzované na skupinu ráží daných průměrem střely. Mnou testovaný tlumič je označený jako 6,5 mm -.30“, což pokrývá veškeré kalibry do průměru střely .30“ včetně magnum ráží. Pokud tedy máte ve skříni kulovnici v ráži 6,5 až 300 Weatherby Magnum, nemusíte mít obavy, že byste tlumič ze zbraně „odfoukli“ nebo jej poškodili.
Tlumič TI48 má vnější rozměry 193 mm délky, průměr 48 mm, nasazuje se přes hlaveň, celkové prodloužení zbraně je o 128 mm. Vizuálně je velmi povedený, oproti obvyklým „bandaskám“ hezký i na pohled. Na těle má prohlubně a rýhy, finální povrchová úprava Cerakote je v tmavé grafitové barvě.
Za výhodu považuji, že pomocí výměnného adaptéru můžete tlumič používat na zbraně s různými závity. Adaptér lze z tlumiče vyšroubovat pomocí imbusu.
TI48 jsem testoval několik měsíců na kulovnici Weatherby Accumark Mark V ráže 308W a jeho výkonem jsem unešený. Papírově je útlum až 39 dB, což je daleko za běžným průměrem. Nejsem laboratoř, nemám hodnotu jak objektivně ověřit, ale co se týče celkového útlumu a redukce zpětného rázu, je pro mě Roedale TI48 na prvním místě ze všech tlumičů, které jsem kdy vyzkoušel.

FD2-1.jpg
 
Hybridní titanovo-hliníkové tlumiče Freyr-Devik
 
Poprvé jsem se s nimi setkal na IWA 2022 a letos na jaře jsem je mohl vyzkoušet na střelnici Placy, na akci pořádané společností Zbraně Šubrt, kde se naskytla i příležitost probrat technické detaily s panem Freyrem, spoluzakladatelem značky Freyr-Devik.
Norské tlumiče Freyr-Devik jsou známé především dobrým poměrem hmotnosti a výsledného útlumu, v nabídce je třeba úspěšná řada loveckých tlumičů Featherweight (volně přeloženo „lehký jako pírko“). Na ni navazuje řada Ultimate Silence 3D s modely 131 a 231. Nikoho nepřekvapí, že čísla udávají hmotnost tlumiče v gramech. Mezi sebou se liší v tom, že 231 se nasazuje přes hlaveň, zatímco 131 na její konec.
Tlumiče Ultimate Silence 3D jsou konstruované s 3D tištěným titanovým jádrem, plášť je z hliníku. Mají pevně daný závit a nejsou rozebíratelné. Čištění probíhá ponořením do povrchově aktivní kapaliny, která se postará o rozpuštění usazených povýstřelových zbytků. Použití ultrazvuku není doporučeno.
Oba tlumiče jsem vyzkoušel na CZ 600 v pažbě Alpha, ráže 308 W.
Freyr-Devik vyrábí svoje tlumiče pro konkrétní ráži a závit. Model 131 byl dimenzovaný v rážích do 308 W, 231 pro ráže do 300 Win. Mag. Opět je třeba zohlednit, že toto je maximální ráže včetně průměru střely, kterou výrobce doporučuje.
Přes tlumič pro 300 Win. Mag. není žádný problém bouchat 308 W a mnoho jiných ráží do průměru a výkonu 300 Win. Mag.
Z obou tlumičů mě zaujal především ten menší – model 131. Třináct deka na kulovnici skutečně vůbec necítíte. Přestože je tlumič konstruován jako „on barrel“, s radostí jsem ho na CZ 600 Alpha připnul a vůbec o něm nevěděl. Nevadila mi ani velikost 138 mm, která se přičetla k délce hlavně, protože CZ 600 ji má dlouhou, resp. krátkou jen 508 mm.
Profil tlumiče je kapkovitý, v nejširším místě má 43 mm. S „čízou“ si dokonale rozuměl. Jen škoda, že na své šoulací kulovničce CZ 527 s 16“ zkrácenou hlavní mám závit M14x1 a nemohl jsem tedy s tímto tlumičem dovést svou lehkou sestavu k dokonalosti.
Výkon modelu 131 je překvapivě vysoký. Útlum dobře funguje ve volné krajině, na střelnici však budete přeci jen potřebovat sluchátka. Z hlediska velikosti a hmotnosti však těžko budete hledat konkurenta. Na lov je model 131 perfektní.
Freyr-Devik Ultimate Silence 3D 231 je vícekapacitní varianta modelu 131, která se nasazuje přes ústí hlavně. Vnitřní titanové konstrukce těchto dvou modelů jsou stejné.
Hmotnost 231 gramů je stále vynikající parametr a díky většímu záchytnému objemu přepážek získáváte i vyšší účinnost útlumu. Tabulkově jsme až na 38 dB, což je opět hodnota vysoko nad průměrem trhu. Na střelnici s tímto tlumičem nebudete potřebovat sluchátka, v otevřené krajině byste vůbec neřekli, že výstřel pochází z plnotučné kulovnice.
Tlumič je dlouhý 170 mm, zbrani přidá celkem 122 mm, vnější průměr je 43 mm.
Model 231 má zajímavý zvukový projev. Zní až neuvěřitelně, že přes takto malý lehký tlumič efektivně utlumíte i magnumové ráže.

TI48-1-1.jpg
 
Závěr
 
Titan je pro tlumiče vynikající materiál. V porovnání s klasikou dovoluje celé zařízení zmenšit a zefektivnit jeho výkon.
Cenový rozdíl je podle mého názoru akceptovatelný – získáte větší volnost pohybu a efektivnější útlum.
Tlumiče Roedale a Freyr-Devik považuji technologicky za povedené, mezi sebou je však nelze spravedlivě hodnotit. Roedale TI48 je celo-titan, Freyr-Devik Ultimate Silence 3D jsou hybridy.
Roedale TI48 používám několik měsíců a jsem s ním nadmíru spokojen.
Ze dvou uvedených Freyrů bych pro své lovecké potřeby volil model 131, abych jím doplnil svou lehkou šoulací kulovničku. Jak opakovaně říkám v diskusích o tlumičích: pro lov není zásadní top útlum, ale celkové pohodlí, to znamená hmotnost a konečná délka kulovnice a konkrétně model 131 toto stoprocentně plní.
Ať zvolíte Roedale, Freyr-Devik, nebo jinou značku, zvažte možnost použití jednoho tlumiče na více zbraních. Pokud to můžete ovlivnit, sjednoťte závity, použijte připojovací adaptér a vyberte si tlumič pro „nejtučnější“ ráži s největším průměrem střely. Tímto způsobem omezíte množství kartiček v trezoru a jeden nebo dva tlumiče poslouží pro všechny střelecké disciplíny. ¨
Pokud stále váháte s nákupem, vyzkoušejte si tlumič u kamaráda a uvidíte, že vás to nalomí. Ani chybějící závit na ústí hlavně není problém – vykroužení závitu lze zařídit i na počkání, za cenu kolem dvou tisíc korun.

Tabulka-Tlumice.jpg
 
Tlumič Roedale TI48 zapůjčili Záhoří Trade, s.r.o., Freyr-Devik zapůjčili ŠUBRT CZ, s.r.o.
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz

Zpracování dat...