ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2024

50. ročník Memoriálu Richarda Knolla

Myslivost 10/2024, str. 58  Eva Illová
Na počest Richarda Knolla, který patří k nejvýznamnějším osobnostem myslivecké kynologie, pořádá Českomoravská myslivecká jednota od roku 1975 pravidelně celorepublikovou soutěž ohařů – Memoriál Richarda Knolla, se zadáváním titulu „Všestranný vítěz ČR“. Organizací 50. ročníku byl pověřen Okresní myslivecký spolek ČMMJ Uherské Hradiště, který jako místo konání zvolil obec Dolní Němčí. Záštitu nad akcí převzal hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš.
Dolní Němčí, obec s bohatým kulturním a spolkovým životem, je moderní obcí Moravského Slovácka, která se rozprostírá v podhůří Bílých Karpat. V pátek 30. srpna přivítala účastníky, rozhodčí a bohatou koronu diváků. Jako logistické a stravovací zázemí byla pro účastníky memoriálu vybrána chata Mysliveckého spolku Lanka Dolní Němčí, kde se konalo již páteční losování.
Sobotní ráno přivítalo účastníky slunečními paprsky, jasnou oblohou, a toto počasí vydrželo po oba dny. Nástup byl velmi slavnostní, když účastníky soutěže na stadion Fotbalového klubu Dolní Němčí doprovodili kočár s koňským spřežením, trubači, dechová hudba a velmi početná korona.

1-1.jpg

Zahájení memoriálu se ujal Libor Beníček, předseda OMS Uherské Hradiště a ředitel memoriálu. Po něm svými proslovy a přání úspěchů směrem k soutěžícím vystoupil hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš, místopředseda pro spolkovou činnost ČMMJ Ing. Miloš Fišer, MBA, kancléř Řádu sv. Huberta Ing. et Ing. Miroslav František Holub, starosta obce Dolní Němčí Ing. František Hajdůch a správce MRK František Zbraněk. Po nich se slova ujal vrchní rozhodčí Josef Tinka, který představil jednotlivé psy a jejich vůdce. Ceremoniál provázeli hudební kulisou trubači.
Pro náročnost kvalifikace je pro většinu účastníků čest na této vrcholné akci startovat. Předpokládám, že většina účastníků je při memoriálu naplněna očekáváním a vnitřní nervozitou, i když se snaží si tyto pocity nepřipouštět. Prestiž akce tak zvyšuje požadavky na její organizátory, kteří musí připravit ty nejlepší soutěžní podmínky, ale také kvalitní zázemí akce, aby se každý účastník cítil dobře.

6-1.jpg

Memoriál Richarda Knolla vyžaduje pro práci ohařů zajištění vhodných terénů, a to jak na polní, vodní, ale i na lesní disciplíny. Z mého pohledu je na výběr a zajištění nejnáročnější prostor pro práci na poli, zejména na velkém poli. Každý, kdo byl někdy v roli pořadatele, jistě přisvědčí, že v době konání akce, zejména prestižního memoriálu, není snadné zajistit „vysněný“ polní porost, který by splňoval všechna kritéria ke spokojenosti vůdců i rozhodčích.
Pro letošní Memoriál Richarda Knolla byla pro vůdce i koronu přijatelná i vzdálenost mezi pracovišti, když z centra v Dolním Němčí bylo pracoviště lesa vzdáleno přibližně 10 km a na pracoviště vodních prací 18 km.
Polní práce měly „centrum“ v Dolním Němčí, odkud byla vzdálenost na jednotlivá pracoviště několik set metrů. „Centrum“ pro lesní práce bylo na obecní chatě, kterou má dlouhodobě v pronájmu MS Jeleňa Horní Němčí a vzdálenost na jednotlivá pracoviště činila opět několik set metrů. Vodní práce se odehrávaly na Prakšickém rybníku.
Ve všech zmíněných centrech měli vůdci, korona a pomocný personál zajištěno zázemí pro odpočinek, občerstvení, ale i pro popovídání si s kamarády, kolegy a přihlížející koronou návštěvníků.
Tak jako každý rok převažovala účast třinácti německých krátkosrstých ohařů, z hlediska počtu následoval německý drsnosrstý ohař se třemi účastníky, naše národní plemeno český fousek bylo zastoupeno jedním startujícím a nastoupil také jeden výmarský ohař krátkosrstý.
Sedmnáctičlenný sbor rozhodčích posuzoval práci na poli, ve vodě i v lese. V čele stál a na vše bedlivě dohlížel hlavní organizátor a vrchní rozhodčí v jedné osobě Josef Tinka. Rozhodčí na velkém poli: Jiří Studýnka (OMS Břeclav), Antonín Straňák (OMS Uherské Hradiště) a Ing. Václav Sobolík (OMS Písek); rozhodčí na malém poli: Miroslav Sadloň (OMS Hodonín) a Josef Hlaváč (OMS Vyškov); rozhodčí na vodě: Bc. Alena Brůžková (OMS Strakonice), Petr Buba (OMS Rakovník) a Emil Grossmann (OMS Zlín); rozhodčí na lesní práci - barvy: Emil Vysloužil (OMS Vyškov), Bronislav Procinger (OMS Břeclav), Zdeněk Andrýsek (OMS Zlín) a Pavla Latinová Mičulková (OMS Uherské Hradiště); rozhodčí na lesní práci - vlečky: Mgr. Jaroslav Rataj (OMS Benešov) a Mgr. Eva Illová (OMS Třebíč); rozhodčí na lesní práci - drobné disciplíny: Jana Pravdová (OMS Písek) a Mgr. Lenka Trčková, Ph.D. (OMS Nový Jičín).
Od zahájení přes slavnostní nástup až po ukončení memoriál doprovázeli trubači, neodmyslitelná součást mysliveckých kynologických akcí. Trubači díky zajištění organizátorů byli na pracovištích a po skončení práce odměnili vůdce i koronu troubením, které posilovalo krásnou a slavnostní atmosféru akce.
Myslivecký spolek Lanka Dolní Němčí poskytl terény pro polní práce. Polní práce probíhaly v rozsáhlém porostu vojtěšky, terén byl přehledný a dostatečně prostorný. Každá skupina měla svůj prostor pro práci, díky čemuž se nestalo, že by do přiděleného terénu vstoupil startující po jiném účastníkovi. V poli bylo dostatečné množství vyspělé zvěře, buď divoké, ale i mysliveckým způsobem vypuštěné. Každý pes měl proto možnost hned při společném honu „dojít do zvěře“, a tak předvést práci ohaře, pro kterou je toto plemeno šlechtěno a využíváno v myslivecké praxi. Velké pole je „královskou disciplínou“ ohařů, a proto bývá také v zájmu korony, jako tomu bylo i na tomto memoriálu.
Terén pro disciplíny „malého pole“ bylo pole s vojtěškou, což vyhovovalo jednotlivým disciplínám.
Polní práce s přítomností většího množství zvěře byly hodnoceny velice kladně, do II. a III. ceny posunul tři psy klid před zvěří. Další faktor, který ovlivnil práci psů na velkém poli, bylo horko, které se podepsalo na systému a rychlosti při hledání. To posunulo do II. a III. ceny pět psů. Možná i lovecká vášeň psa mohla být příčinou některé penalizace, kdy pach zvěře mohl psa táhnout kupředu se snahou zvěř najít.
Vodní práce se odehrávaly na Prakšickém rybníku v honitbě MS Jeleňa Prakšice. Vodní plocha byla dostatečně prostorná, jak do hloubky, tak do šířky. Rákos byl místy podmáčený a místy suchý, dostatečně prostorný a zazvěřený divokou populací kachen. Výkony psů na vodě byly převážně výborné.
Lesní práce začínaly na chatě, kterou má MS Lesná Horní Němčí dlouhodobě v pronájmu, kde probíhala první společná disciplína, a to přinášení lišky přes překážku a chování na stanovišti. Ohrádka byla skvěle umístněná na kraji louky a sbor rozhodčích i mnohočetná korona mohli s dostatečným přehledem sledovat práci psů. Chování na stanovišti probíhalo několik desítek metrů od ohrádky a přihlížející korona měla možnost i tuto disciplínu sledovat. Poté se vůdci rozdělili do tří skupin a pokračovali v lesní práci.
Lesní porosty byly převážně listnaté, někde místy smíšené. Pomocný personál, který tvořili členové MS Lesná Horní Němčí byl zkušený a „pravou rukou“ rozhodčích, když se starali o zvěř na jednotlivé disciplíny, a doprovázeli rozhodčí i vůdce na jednotlivá pracoviště.
Práce na pobarvené stopě se odehrávaly v optimálních terénech, stopní dráhy byly dostatečně dlouhé a lesní porosty poměrně čisté, občas s podrostem. Ten, kdo se na tomto pracovišti byl podívat, mohl vidět práci většiny vodičů a jednoho hlásiče.
Na základě dosažených výsledků startujících můžeme konstatovat, že při lesních disciplínách, až na jednoho vůdce, neměli startující problémy. Snížené známky u jednotlivých vůdců byly získány na disciplíně přinášení lišky přes překážku, u práce na pobarvené stopě, u vleček a u vyhánění z houštin.
Shrneme-li všechny výkony, lze konstatovat, že vůdci se svými psy byli skvěle připraveni. V pátek na losování se sešlo 19 „top“ ohařů z České republiky, neuspěli pouze tři ohaři, což je naprosto skvělé číslo oproti minulým ročníkům. Tři ohaři skončili v I. ceně, tři ohaři ukončili soutěž ve II. ceně a devět v III. ceně, jeden vůdce psa pro indispozici odvolal.

10-1.jpg
 
Vítězem Memoriálu Richarda Knolla se stal pes KO Amon z Kovářova dvora vedený Václavem Drážným. Tento pes obdržel titul CACT a ohodnocení od rozhodčích za nejlepší práci na poli.
Druhá v pořadí byla fena KO Dia Igi-hof vedená Františkem Srncem, tato fena obdržela titul Res. CACT.
Třetí příčku obsadil zástupce národního plemena, pes ČF Dar z České Jahodnice vedený Martinem Ticháčkem a obdržel titul CACT.
Dále rozhodčí ocenili psa VOK Eddy II. Vom Erlabach, vedeného Milanem Kazdem, a to za nejlepší práci v lese a fenu KO Bella z Laoukovho dvora, vedenou Zuzanou Suchou za nejlepší práci na vodě.
Všem úspěšným účastníkům gratulujeme a těm méně úspěšným to jistě vyjde příště.

MRK-vysledkova-listina-2024.jpg
 
Vyhlášení výsledků proběhlo na chatě MS Lanka Dolní Němčí ještě za denního světla a opět za doprovodu fanfár trubačů.
Celkovou organizaci soutěže lze podle slov korony, návštěvníků, sboru rozhodčích, vůdců a pomocného personálu hodnotit velmi kladně a na vysoké úrovni. Zde právem náleží velké poděkování Organizačnímu výboru MRK v čele s Liborem Beníčkem a Josefem Tinkou.
Na závěr každé akce se sluší poděkovat. Je mi neskonale líto, že nemohu na tomto místě uvést opravdu všechny, kteří se na celkovém výsledku Memoriálu Richarda Knolla podíleli. Jejich seznam by určitě přesáhl rozsah celého příspěvku a všem níže neuvedeným se tímto omlouvám.
V každém případě nesmím zapomenout na Libora Beníčka, ředitele memoriálu. Josefa Tinku, hlavního koordinátora přípravy. Poděkování zaslouží také členové sboru rozhodčích Jaroslav Cmol, Martin Cmol, Antonín Janovský a Petr Lukáš za zvládnutí logistiky logistiky pro pole, vodu a les. Velké díky náleží mysliveckým spolkům Lanka Dolní Němčí, Lesná Horní Němčí a Jeleňa Prakšice nejen za poskytnutí prostor, ale také za aktivní pomoc s organizací a vytvoření zázemí pro účastníky i koronu přímo v honitbách. A v neposlední řadě mi dovolte zmínit Kynologickou komisi Uherské Hradiště a organizační výbor MRK.
Žádná akce by se neobešla bez štědrých donátorů, kteří zajistí tolik potřebné finance na pokrytí nákladů. Opět za všechny musíme poděkovat Ministerstvu zemědělství ČR, Českomoravské kynologické unii, Českomoravské myslivecké jednotě, Českomoravské kynologické jednotě, Zlínskému kraji, městu Uherské Hradiště, městu Uherský Brod, Řádu sv. Huberta, Myslivosti, s.r.o., časopisu Myslivost, obci Dolní Němčí, obci Horní Němčí, obci Prakšice, obci Ludslavice. A také firmám a subjektům Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, s.r.o., VAFO PRAHA, s.r.o., CARNILOVE, Tomáš Řezník zbraně a střelivo Staré Město, KOZAP Uh.Brod, zbraně a střelivo, spol. s r.o., Kinský Dal Borgo, a.s., Kloboucká lesní, s.r.o., Řeznictví Kadlček, s.r.o., PUMSERVIS, s.r.o., LPF Forest, s.r.o., Ing. Aleš Bobčík, RASTAN CZ, s.r.o., DN Group stav, s.r.o., Zumm, s.r.o., Auto UH, s.r.o., TOMAVA, s.r.o., MION KOVO, s.r.o., PRIMA BILAVČÍK, s.r.o., KASKO, spol. s.r.o., STOREA, s.r.o. J. Hradec, Siempelkamp, CZ s.r.o., VENISON, s.r.o., SVS CORRECT- REALIZACE, s.r.o., AKINU CZ, s.r.o., Agro Okluky, a.s., Best Hunting CZ, s.r.o., myslivecké spolky pod OMS Uherské Hradiště a jednotlivci, kteří na zdárný průběh 50. ročníku Memoriálu Richarda Knolla přispěli.
 
Mgr. Eva ILLOVÁ
snímky Hana Sikorová
 

7-1-1.jpg
vítěz – Amon z Kovářova dvora, vůdce Václav Drážný

8-1.jpg
2. místo – Dia vom Igi-hof, vůdce František Srnec

9-1.jpg
3. místo – Dar z České Jahodnice, vůdce Martin Ticháček

 
 

Zpracování dat...