Program soustředění má svůj určitý rámec daný a ten bývá přizpůsoben místu konání. Hlavní vedoucí ho spolu se zástupcem sekretariátu ČMMJ a příslušným okresním mysliveckým spolkem připravuje několik měsíců dopředu. Některé záležitosti se ovšem nemění, zejména pak sled individuální části soutěže.
Vědomosti, které soutěžící získali přípravou z domova se zúročují hned druhý den po příjezdu na teoretické části – testech. Na druhou, stěžejní část - stezku, se pak reprezentanti připravují přibližně týden od příjezdu. Příprava na ni se skládá z výuky po oddílech a v blocích, částečně i z procvičování při samostudiu nebo s kamarády, například při odpoledním klidu.
Při výuce se osvědčilo kombinované zapojování vedoucích i externistů. Letos jsme tak mohli přivítat Ing. Luboše Staňka, Ph.D., odborného asistenta z Ústavu techniky na LDF MENDELU v Brně, který nás seznámil se značením v lese. O zbraních a střelivu nám také přednášel zkušební komisař, předseda KPK OMS Třebíč a dlouholetý hlavní vedoucí NF ZST Roman Navrátil. Tradice v myslivosti nastínil a minulost s přítomností spojil doc. Ing. Vlastimil Hart, Ph.D. z FLD ČZU v Praze. O nových technologiích a aplikacích v myslivosti nám povídal Mgr. David C. Hájíček, LL.M. ze společnosti Hunterra. První pomoc při úrazech v myslivosti, tedy při pohybu v přírodě přednesl Jakub Pavelka, student Lékařské fakulty MU v Brně a několikanásobný vítěz NF ZST. Přednášku z lovectví vedli zkušení lektoři a praktičtí myslivci, lesníci a kynologové Ing. Martin Řezba a Ing. Oldřich Koudelka. Kynologickou přednášku s praktickou ukázkou nám představili členové OMS Pelhřimov. Mezi tyto externisty nelze nezařadit Karinu Girčákovou, která je zkušenou NF ZST a skautskou vedoucí a která nejen svým velmi oblíbeným „horkým křeslem“ zpříjemnila soutěžícím start před stezkou.
Aby vše nebylo pro děti příliš formální a zejména psychicky náročné, bývá celý program doplněn o celotáborovou hru a další doprovodné aktivity. Téma celotáborové hry již několik let vedoucí domlouvají předem, aby se na ně mohli patřičně připravit a vybavit se například potřebnými rekvizitami. Letošní téma bylo Báje a pověsti lesa a myslivosti. Názvy oddílů si jejich členové vymýšlí sami a představují ho při prvním společném táboráku hned druhý den po příjezdu. Tento táborák je slavnostní, účastní se ho totiž tradičně zástupci OMS a místních spolků, kteří nás seznamují s myslivostí ve zdejším regionu. A tak se při táboráku všichni dozvěděli, že 1. oddíl nesl letos název Jezinky, 2. oddíl Zlatorozi, 3. oddíl Bivojovy prasata, 4. oddíl Větrníci a 5. oddíl se jmenoval Zajdaleni. Mimochodem, víte, že zajdalen je jiný název pro pivoně? Naši soutěžící už ano!
Nedílnou součástí NF ZST je i podpora sportovních a branných aktivit. K oblíbeným činnostem patří rozdělávání ohně pomocí křesadla, příprava tábořiště mimo areál soustředění, příprava večeře – kotlíkového guláše, přespání pod širákem a pak následné uklizení tábořiště a zajištění místa.
Každý účastník se střelbou ze vzduchovky zapojuje do celotáborové i individuální soutěže. Letos jsme díky místním mysliveckým spolkům mohli být dokonce několikrát účastni aktu vzdání poct ulovené zvěři, jejímu následnému ošetření a úpravě trofeje.
V místě konání NF ZST se frekventanti snaží poznávat nejen přímo samotný areál konání, ale také jeho okolí, a to i v širších, například historických souvislostech. Střídání míst konání NF ZST zajišťuje její neustálou originalitu a přivádí její účastníky na místa, kam by se běžně nepodívali nebo nedostali. Malebná obec Mladé Bříště nás překvapila například svým původem sahajícím až k roku 1226, historickým kostelíkem a názvem, který vychází ze staročeského slova břísti, tedy brodit se. V okolí obce se nacházel a nachází nám již dobře známý Janovský potok, který je evropsky významnou lokalitou spojenou s výskytem vyder. Odlité vydří stopy také byly letos ve sbírkách oddílů poměrně časté. A právě potok, soustava rybníků a vodních příkopů kdysi tvořili součást opevnění obce Mladé Bříště.
Zamyšlení a zastavení přinesl zísíťákům také velmistr Řádu sv. Huberta Jan František Votava, který řád představil a zasvětil nás do jeho historie a současnosti. Praktickou část myslivosti pak dále prezentoval školou vábení Filip Mičulek, který nám představil různé druhy vábniček a způsoby jejich ovládání. Mnoho dětí již mělo po loňské zkušenosti, kdy proběhlo setkání s vábičem Václavem Svobodou, vlastní vábničky s sebou a mohli si je tak pod odborným dozorem vyzkoušet a naladit.
Hned od začátku nás jako už obvykle doprovázela lovecká hudba. Vedení ZST bandu se ujal Lukáš Pecher, který trubače formoval od hraní večerek a budíčků, až po úchvatné pěvecko-instrumentální vystoupení na slavnostním vyhlášení.
Letošní novinkou byl workshop na téma myslivost a umění. Vedoucí Adéla Škopová a Lukáš Brenkus zájemce seznámili s uměleckou tvorbou spojenou s myslivostí a s výrobou koženého vybavení. Každý si pak mohl vše i vyzkoušet. Umění zpracování kůže se částečně dotýkají soutěžící při výrobě oddílových odznaků, které je pak provází celých 14 dní a putují s nimi i jako vzpomínka domů.
V druhém týdnu jsme absolvovali celodenní výlet, který byl letos složen z návštěvy ZOO Jihlava, Muzea Vysočiny v Jihlavě a farmového chovu jelenovitých a střelnice Stříbrný Dvůr. Tam nás přivítali, pohostili a provedli pánové Miloslav Matějka z PETEX Jihlava a Petr Kolář, místopředseda a předseda myslivecké komise OMS Jihlava. To vše a mnohem více tvoří krásných intenzivních i náročných 14 dní NF ZST.
A na závěr přichází tradičně poděkování. Nejprve ČMMJ, která tuto jedinečnou soutěž podporuje a nepřetržitě pořádá již přes 50 let, Ing. Patricii Jakešové ze sekretariátu ČMMJ a také v místě spolupracujícímu OMS Pelhřimov. Velké poděkování náleží členům mysliveckých spolků, kteří se o nás i o děti z kategorie „A“ starali nepřetržitě po dobu celého měsíce a zejména během celé srnčí říje. Byli to dámy a pánové z MS Vlčí Hory Komorovice, MS Zálesí Velký Rybník a MS Zachotín. Místním myslivcům se společně s dětmi podařilo ulovit několik srnců, lišek, dokonce divočáka a prožili spolu nezapomenutelné chvíle a okamžiky v přírodě.
Děkujeme partnerům a sponzorům 54. ročníku NF ZST, kterými byli Ministerstvo zemědělství, Nadace AGROFERT, Kraj Vysočina, Myslivost, s.r.o., Rembrandt, s.r.o., RWE, Bushman, s.r.o., Sellier & Bellot, a. s., ARTURE Art & Nature, s.r.o., Swarovski Optik, Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze, LDF MENDELU Brno, Řád sv. Huberta, PINKO, a.s., Hubertova, s.r.o., Tesco, BONAVITA, spol. s r.o., ÚHÚL, Dr. Max, Nordic Craft, s.r.o., Louda Auto, a.s., PETEX Jihlava, s.r.o., Krahulík-MASOZÁVOD Krahulčí, a.s., Hunterra, s.r.o. a také rodičové účastníků, kteří účastníkům přivezli něco na přilepšenou.
Velké poděkování pak náleží těm, kteří se o soutěžící 14 dnů starali, pečovali o ně a vzdělávali je. Těmito osobami byli zástupce hlavního vedoucího Ondřej Kopecký, Ing. Aneta Bačová, Ing. Tereza Pišlová, Adéla Škopová, Petra Šumpichová, Michaela Homolková, Kamila Štěpaníková, Lukáš Pecher, Lukáš Balcar, Lukáš Brenkus, Ing. Matěj Kostka, Filip Jančík a naše zdravotnice Jarmila Poljaková. Děkujeme taktéž celému turnusu NF ZST „A“, speciálně pak Ladislavu Pařilovi a Martinu Záviškovi, že nám opět prošlápli a nasměrovali cestičku.
Víme, že se každý nemůže zavděčit všem, a všem nevyhovuje stejný přístup, dále je pro soutěžící mnohdy náročný přechod mezi kategoriemi, ale i tak doufáme, že si v sobě každý odnese milou vzpomínku na účast na národním finále. A tou největší odměnou pak všem může být to, že se příští rok zase potkají stejné usměvavé tváře a že se budou na ZST po celý rok připravovat a těšit.
A kde se tedy příští rok setkáme? Půlkulatý 55. ročník přivítá již po několikáté oblíbený areál Střední lesnické školy a Středního odborného učiliště na Křivoklátě.
Myslivosti a soutěži Zlatá srnčí trofej zdar!
Ing. Jana KOLLANDOVÁ,
hlavní vedoucí NF ZST kategorie „B“
snímky Václav Přibáň a vedoucí NF ZST „B“