Svoje zaměřovací dalekohledy German Precision Optics nabízí pod názvem Spectra, doplněným číslem zoomu, tedy násobku rozsahu zvětšení. Pravidelní čtenáři si možná vzpomenou, že jsem GPO Spectra 8x 2,5-20x50i již jednou testoval (Myslivost 5/2021, str. 72).
Nyní jsem se k tomuto výrobci a průměru objektivu vrátil. Firma STV Arms mi nabídla k testu zaměřovací dalekohled GPO Spectra 6x 4,5-27x50i SFP určený pro sportovní a loveckou střelbu na velké vzdálenosti.
Když rozklíčuji označení, tak rozsah zvětšení daný osminásobným rozsahem zoomu je jasný 4,5-27x, průměr objektivu 50 mm a přisvícení záměrného obrazce a záměrný obrazec je v druhé rovině zobrazení (Second Focal Plain).
Podobně jako u zaměřovače, který jsem testoval v roce 2021 byl první dojem velice solidní. Černá kartonová transportní krabice se žluto-zlatým logem výrobce (stylizovanou hlavu dravce se vzepjatou perutí), na jednom čele je polep s identifikací typu zaměřovacího dalekohledu a typu záměrného obrazce. Po otevření krabice se objeví vlastní zaměřovací dalekohled, fixovaný v pěnových blocích. Velký dalekohled, on zaměřovací dalekohled s určením pro dálkovou střelbu prostě nemůže být žádné tintíko. Jenom střední stavba s věžičkami (pochopitelně cvakacími) seřizování nástřelu a jasu a paralaktické korekce má rozměry asi 95x75 mm.
Kromě dalekohledu je uvnitř krabice malá brožurka s návodem k obsluze, další malá brožurka s technickými daty všech zaměřovacích dalekohledů Spectra, záruční list a utěrka z mikrovlákna. Kromě toho je zaměřovač osazen plastovou ochrannou klapkou čočky objektivu a snímatelnou páčkou ovládání zvětšení (tzv. throw lever – přehazovací páčka, rychlopáčka) namontovanou na nos prstýnku ovládajícího zvětšení.
GPO Spectra 6x 4,5-27x50i je poměrně velký zaměřovač, ale GPO se podle mě rozumně přidržela tubusu o průměru 30 mm, na který je dnes asi nejširší nabídka montáží.
Koncepce je klasická, uprostřed zaměřovače se nachází střední stavba s věžičkami svislé a vodorovné rektifikace (nahoře a vpravo) a s kombinovanou věžičkou seřizování paralaxy a jasu přísvitu záměrného bodu (vlevo). Věžičky jsou „taktické“, „cvakací“, vybavené systémem Zero stop, který umožňuje snadný a přitom precizní návrat na základní nastřelení.
Základním materiálem zaměřovače je lehký nemagnetický kov – nejspíš pevnostní slitina hliníku. Povrch je matně černý.
Mnou testovaný zaměřovač byl osazený záměrnou osovou kalibrovanou v MOA – úhlových minutách (29,64 mm na 100 metrech). Výhodou tohoto uspořádání je stále stejná velikost záměrného obrazce v zorném poli, nevýhodou je, že značky mají správný rozestup jen při jednom, typicky největším, zvětšení.
Osnova je tvořená dvěma tenkými nitěmi doplněnými o tři trámky, ale v uspořádání „vzhůru nohama“ trámky jsou dva po stranách a jeden shora. Střed záměrného obrazce je možné si přisvítit v 8 stupních jasu. Na nitích jsou pomocné značky, jedna hlavní vždy po 1 MOA, dělená na polovinu pomocnou značkou. Na vodorovné niti je celkem 20 MOA (asi 59 cm na 100 metrů př zvětšení 27x, na svislé niti je 5 MOA dílků nahoru od středu a asi 21 MOA dolů.
Seřizovat nástřel lze točítky s vytištěnou stupnicí, s krokem („cvaknutím“) po ¼ MOA, tj. 7,41 mm/100 m. Točítka jsou chráněná proti nežádoucímu pootočení možností zamknout točítko jeho zasunutím směrem dovnitř, do středu zaměřovače. Nastřelení je prosté, při nastřelení se vyšroubováním čela točítko uvolní, sejme se z rektifikačního mechanismu a znovu nasadí v nulové poloze. Jedna kompletní otáčka točítka je 25 MOA „cvaknutí“, tedy 100 kroků (741 mm/100 metrů při zvětšení 27x).
Jas záměrného obrazce se seřizuje točítkem na vnějším konci levé věžičky. Ačkoliv je obvod točítka očíslovaný od 0 do 8, zdá se regulace jasu plynulá, stupně jsem nevnímal. Rozsah jasu pokrývá jak dobrou viditelnost i za plného poledního slunce, tak neoslňující velmi jemné přisvícení při nočním lovu. Přisvícení záměrného bodu se po asi třech hodinách svitu bez změny intenzity samo vypne, k opětovnému zapnutí stačí jakýkoliv pohyb regulátorem. Pokud kapacita baterie poklesne pod asi 15 %, upozorní na to zaměřovač střelce třemi krátkými bliknutími záměrného bodu při rozsvěcení. Tohle je společné s dřívějším modelem GPO Spectra 8x 2,5-20x50i. Baterie standardního typu CR2032 je umístěna pod šroubovacím víčkem, které zároveň tvoří čelo levé věžičky.
Tolik první seznámení se zaměřovacím dalekohledem. Nyní nastal čas improvizovaného klimatického testu. Napřed jsem nechal zaměřovač se sundanými krytkami čoček na okenním parapetu nahřát, aby se roztáhly všechny případné spáry. Pak jsem zavěsil zaměřovač na poličku ve sprchovém koutě tak, aby od mého těla odražená voda mohla dopadat na zaměřovač. „Pocákaný“ zaměřovač a dám ho do chladničky, aby případná dovnitř proniklá vodní pára zkondenzovala. To by se projevilo zamlžením zorného pole. GPO Spectra 6x 4,5-27x50i ale obstál se ctí a obraz zůstal čistý a jasný.
Následuje zabalení zaměřovače do průtažné folie (aby mi nepřimrznul k šuplíku) a vložení do mrazničky s teplotou -18 °C. Po skoro hodině, kdy již mráz prostoupil celým zaměřovačem, jsem zaměřovač vyndal a zkusil všechny ovládací prvky. Dioptrická korekce okuláru zatuhla na hranici funkce, rukou v pletené rukavici jsem ji nepřestavěl, holou rukou ano. Seřizování zvětšení fungovalo, pokud jsem si opřel prst o výrazný nos na seřizovacím kroužku, pokud jsem použil rychlopáčku, nebyl vůbec žádný problém. Úprava paralaxy vyžadovala značné úsilí, ale holou rukou byla přestavitelná. Pletená rukavice klouzala. Regulace jasu záměrného bodu byla celkem bez problému. Taktická stavítka šla sice ztuha, ale otáčela se. Problém byl s jejich vysunutím do regulovatelné pozice. Vysouvání bylo hodně tuhé již při normální teplotě, u podmrazeného zaměřovače jsem s rukou v pletené rukavici neuspěl, holou rukou ano, ale měl jsem pocit, že násilí je na hranici rozumného.
Vnější povrchy čoček jsou kryté účinnou vodoodpudivou vrstvou – voda nastříkaná na čočku se velmi rychle skutálí dolů, mimo zorné pole. GPO zde nezůstává soudobým nárokům na kvalitní zaměřovač nic dlužná, ostatně jako u všech mnou dosud testovaných přístrojů téhle značky.
Mechanické vlastnosti rektifikačního mechanismu jsem ověřil klasickou „krabičkou“. Upnutý zaměřovací dalekohled jsem zamířil na konkrétní vzdálený bod a pak jsem stavítka pootočil o 25 kroků (jednu plnou otáčku stavítka) doprava, 25 kroků dolů, 25 kroků doleva a 25 kroků nahoru. Měl jsem skončit zpátky na původním místě a také jsem tam skočil.
Pak jsem ještě zkusil „šup sem šup tam“ – 10x jsem opakoval posun o 5 kroků v jednom směru, 5 kroků zpátky – test simuluje jemné dolaďování nastřelení. Toto jsem udělal jak ve svislé, tak ve vodorovné ose. V obou případech jsem očekával, že kříž po konci testu skončí na výchozím bodě a on také skončil.
Posledním testem byl dlouhý posun podle svislé osy, kdy jsem zkoušel, zda se během přesunu o 50 kroků (dvě plné otáčky stavítka, posun odpovídá 148,2 mm na 100 metrů) záměrný kříž stranově neodchýlí od kontrolní osy. Neodchýlil. Tohle je důležité, kolmost os je při střelbě na velkou vzdálenost významná. Současně jsem zkontroloval pomocí geodetické latě, zda posun opravdu odpovídá deklarovaným hodnotám. Pokud moje stárnoucí oko vidělo, posun souhlasil.
V transportní krabičce je i dodatečně vložený návod pro práci se Zero Stop systémem. Jako většina Čechů, moc jsem návod neřešil, systém vypadal intuitivně, tak jsem se pustil do zkoumání metodou pokus - omyl. Zero stop ale nefungoval. Pokorně jsem se vrátil návodu a pochopil jsem. Není to tak složité, ale nesmíte vynechat jeden důležitý krok. Pak již Zero Stop fungoval zcela spolehlivě.
Jaký je tedy správný postup nastřelení GPO Spectra 6x 4,5-27x50i a nastavení Zero Stopu? Zkontrolujete dotažení všech šroubků na montáži zaměřovače i šroubů, upevňujících systém zbraně v pažbě. Pak kroužkem dioptrické korekce zaostřete záměrný obrazec. Doporučuji přitom hledět zaměřovačem na čistou světle šedou nebo bílou plochu. Následně stavítkem korekce paralaxy zaostřete na terč.
Nyní vsedě u nastřelovací stolice, se zbraní opřenou o střelecký vak s granulátem (pokud ho nemáte, poslouží i pytlík písku nebo třeba obilí či rýže) vystřelíte tři rány mířené na střed terče a střední zásah si na terči vyznačíte tak, abyste jej dobře v zaměřovači viděli.
Nyní usadíte zbraň ve střeleckých vacích (nebo do pytlíků s pískem či nejlépe do nějakého svěráku, který umožní výškové i stranové seřízení upnutí zbraně) tak, by se nemohla hýbat a současně aby záměrný bod osnovy ležel ve středu terče. Nyní posunujeme stavítky záměrný bod osnovy tak dlouho, až spočine na vyznačeném středním zásahu na terči.
Vystřelením jednoho či dvou nábojů ověříme, že zbraň je skutečně nastřelena.
Nyní (a toto již je specifický postup pro GPO Spectra 6x 4,5-27x50i) odšroubujeme horní desku stavítek a sejmeme bubínek s kalibrací. Na mosazném kroužku kolem těla povolíme tři bílé červíky s vnitřním šestihránkem (klíček je přiložen v krabici), přitiskneme kroužek až dolů, k mosazné základně, opřeme nos na kroužku o výstupek na základně a červíky opět dotáhneme. Nyní nasadíme bubínek zpátky na stavítko tak, aby značka 0 na bubínku byla proti svislé lince na těle stavítka. Přišroubujeme horní desku zpátky na stavítko. Tím je nastřelení zaměřovače a nastavení Zero Stopu u konce.
Výrobce zjevně počítá i s méně zručnými uživateli, v balení jsou u zaměřovače v sáčku s imbusovým klíčkem i tři náhradní červíky. Já jsem ten svůj vypadlý našel. I přes přiložené náhradní červíky ale důrazně doporučuji nastavovat Zero Stop na uklizeném čistém stole a nad čistě zametenou podlahou.
Nyní jsem přistoupil ke zkoumání optických vlastností GPO Spectra 6x 4,5-27x50i. U zaměřovacích dalekohledů s velkým osminásobným zoomem dochází s posunem k větším zvětšením k určité ztrátě jasu obrazu, obraz měkne, ztrácí se světelná propustnost a obraz se celkově začne zhoršovat.
Do určité míry se tomu dá čelit korekcí paralaxy – obraz si korekcí doostříte, ale s určitým „setměním“ nenaděláte nic. GPO udělala to chytré rozhodnutí, že rozsah zoomu omezila na šestinásobek. Především tím dosáhla velmi dobré světelné propustnosti, aniž by zase tak moc omezila spodní hranici zvětšení (při zachování horní hranice zvětšení a osminásobném zoomu by byla spodní hranice asi 3,4x, u šestinásobného je 4,5x. To je rozdíl, který mě nechává u zaměřovače určeného pro dálkovou střelbu opravdu v klidu).
Omezením rozsahu zoomu na šestinásobek GPO zlepšila celkové optické vlastnosti dalekohledu a je to znát. Stmívací efekt běžný u velkého zoomu je výrazně omezený, obraz nemá až do maximálního zvětšení zjevnou poduškovou nebo soudkovou vadu zobrazení a je ostrý až k okrajům. S rostoucím zvětšením najdete na okraji zorného pole (když se na to budete soustředit) lehkou aberaci na kontrastních hranách obrazu (která začíná žlutě, aby s rostoucím zvětšením přešla do fialové), ale její rozsah není rušivý. Obraz je ostrý, barevně poměrně věrný, s dobrou kresbou a čitelností.
K večeru jsem se podíval podrobněji na světelnou propustnost. K tomu už léta používám obrazec ISO 12233, který si umístím na 50 metrů vzdálenou desku a zkoumám, kdy se mi ztratí vnitřní šrafování obrazce. Jako etalon používám svůj dalekohled Leupold 10x50 Tactical. Pokud jsem používal binokulár oběma očima, pak držel Leupold se zaměřovacím GPO Spectra 6x 4,5-27x50i jakž takž krok, rozdíl byl v nízkých jednotkách minut ve prospěch zaměřovače. Jakmile jsem zkoumal ale oba obrazy jen jedním okem, měl GPO jasnou převahu výrazně přes deset minut. Soudím tedy, že mohu potvrdit prohlášení výrobce, že světelná propustnost je 92 %. Jen pro úplnost, porovnával jsem světelnou propustnost při desetinásobném zvětšení.
Pokud to shrnu, tak GPO Spectra 6x 4,5-27x50i sice neposkytuje tak úžasný dechberoucí věrný obraz jako třeba Leica, ale pořád je to plně funkční, velmi dobrý obraz, jaký očekávám od moderní lovecké optiky.
Z praktického pohledu je dobré, že zaměřovač má převahu nad dalekohledem, tj. nehrozí mi situace, kdy sice zvěř ještě v dalekohledu obeznám, ale v zaměřovači již už nevidím dost jasně na jistou a dobrou ránu.
Zaměřovací dalekohled jsem namontoval pomocí velmi jednoduchých kroužků a lišty MilSpec1913 („pikašína“) na svůj kulobrok ZH 324 v ráži 7x57R/16x70. Jen pro úplnost: správný postup přípravy zaměřovacího dalekohledu je takový, že nastavte paralaxu na potřebnou vzdálenost, tím by se vám měl dokonale zaostřit obraz cíle. Pokud máte dokonale ostrý obraz cíle a současně je nesoulad mezi číslicí na stavítku paralaxy a známou vzdáleností cíle, netrapte se. Ostrost obrazu je důležitější než číslíčka.
Ale zpět na střelnici. S přebíjeným střelivem jsem dosáhl a 100 metrech rozptyl tříraných skupin při 12x zvětšení 3,0 cm; a při 27x zvětšení 2,5 cm. Nemyslím si, že by moje ZetHáčko bylo schopné dosáhnout lepší výsledek. Podrobnější úvahu nad smyslem velkých zvětšení u zaměřovacího dalekohledu najdete v závěru článku.
Dovolte mi teď trochu subjektivních dojmů. Především, zamyslete si, jak lovíte a podle toho volte. Zaměřovač rozměrů a hmotnosti GPO Spectra 6x 4,5-27x50i je podle mě určen spíš pro lovce, kteří loví z posedu nebo obecně z nějakého statického postavení. Ano, dal by se použít i na naháňce, zvětšení kolem 5x umožňuje střílet na pohyblivé cíle, ale naháňkové speciály odvedou lepší práci.
Kdo tedy dává přednost aktivnímu způsobu lovu, šoulačce, měl by spíš uvažovat o zaměřovači s průměrem objektivu 44 mm.
Spectra 6x svým rozsahem je asi použitelná pro snad všechny myslitelné kulové aplikace, ale její síla tkví v přesné střelbě na velké vzdálenosti. Má pro ni všechny předpoklady – poměrně velký rozsah rektifikace, osnovu, která umožňuje svými značkami přesné přenášení záměrného bodu (i když zjišťuji, že tohle umění dnes je na ústupu nahrazené korekcí „nacvakáním“ na stavítkách) a dobře označené bubínky stavítek, umožňující přesný, ale hlavně snadný odečet počtu kroků od nuly. K tomu Zero Stop garantující spolehlivý a rychlý návrat na základní nastřelení. Korekce paralaxy je doplňkem, který významně na velkých vzdálenostech pomáhá zmenšovat rozptyl.
Během testování jsem přemýšlel nad smyslem zvětšení záměrného dalekohledu vyšším než 15x. Přínos takových zvětšení pro přesnější střelbu je pro běžné myslivecké vzdálenosti jen poměrně malý, navíc zamíření je najednou mnohem citlivější na správný odstup oka od okuláru a na správné vyrovnání oka s osou zaměřovače. Čím větší je zvětšení, tím je citlivost vyšší a vyrovnání oka se zaměřovačem je pomalejší. Nad zvětšení 20x, pokud nemáte přesně nastavenou lícnici a nemáte nacvičeno, není mimořádné, že při rychlém přilícení vidíte jen tmu nebo jakési rozmazané mlhy na blatech. A nedej bože, aby se cíl dal do rychlejšího pohybu k vám, velké zvětšení zareaguje rychlou ztrátu ostrosti obrazu až na hranici čitelnosti. Přesto velké zvětšení na hranici zvětšení pozorovacího monokuláru může být vítaným přínosem při obeznávání zvěře. Několik kamarádů myslivců, kteří mají zaměřovací dalekohledy s velkým maximálním zvětšením, je používají při průběrném odstřelu s tím, že s velkým zvětšením přečtou bulkaře na 200 metrů. Ale prakticky všichni na naháňky nebo šoulačky berou jiný zaměřovač.
Rychlopáčka je sice další výčnělek, který člověka dloubá do zad, ale je přiměřeně velká a usnadňuje výrazně ovládání, přitom stále máte volbu, rychlopáčka je snadno nasaditelná i snímatelná.
Věžičky mají jednoduché intuitivní ovládání rektifikačních věžiček a bubínky jsou skvěle jasně srozumitelně kalibrované.
Záměrný kříž je ostrý a jemný. K tomu není co dodat.
Ochranná klapka na objektivu je fajn, ale pokud už ji výrobce udělal z průhledného plastu, pak to měl být plast průhledný, ne matný. Takhle jsem kroutil kolečkem paralaxy sem a tam a obraz byl pořád mlhavý a neostrý. Když to teď píšu, je to vtipné, ale kdyby mi kvůli tomu odešla trofejová zvěř bez rány, budu smutný.
Moji pochvalu má výrobce za příručku Technická data zaměřovačů Spectra, která obsahuje přesný popis všech rozměrů záměrného obrazce. Pokud se budete chtít seriózně věnovat dálkové střelbě, tak tohle je dar z nebes.
A kombinace MOA záměrného obrazce s MOA věžičkami je přirozená (konečně někomu došlo že kombinace dílcových záměrných osnov a minutových věžiček je blbost).
Přístup k bateriové šachtě je jako většiny optik GPO, kterou jsem testoval, nepohodlný. Víčko není pořádně za co pořádně chytit, dalo mi docela práci ho odšroubovat. Kladně ale hodnotím, že nový tvar kontaktů nemá snahu baterii CR2023 vymrštit do prostoru a vy ji tak nemusíte honit po podlaze. A budu se opakovat, nejvíc mě štvou minipísmenka v návodu a technických údajích. Kéž dá Bůh autorům dlouhý věk, ať si sami užijí té radosti ze čtení mrněk stárnoucíma očima. Jsem stařec čekatel, jak říká můj kamarád stejného věku, jsem poměrně konzervativní. Ale to by byl v dnešní digitální době internetu všude tak hrozný problém udělat jednoduchý a věcný návod na obsluhu zaměřovače jako video? Něco, co zvládne každý druhý digitální puberťák?
Suma sumárum - ještě před pár lety by tohle byla vysoce prémiová optika, kterou si dnes ovšem můžete opatřit za podstatě spřátelenější ceny. Zdráhám se označit ho za vysloveně lovecký zaměřovací dalekohled, ostatně sama hmotnost je něco, co chodícího lovce docela může odradit. Mnohem víc je to sportovní a odstřelovačská optika (i když osnova je v druhé rovině zobrazení). Pokud chcete seriózněji vstoupit do království dálkové střelby a nechcete si hned protrhnout kapsu, GPO Spectra 6x 4,5-27x50i je hodně zajímavou volbou. A lovit se s ní dá také.
Cena za opravdu kvalitní špičkovou optiku asi opravdu nikdy nebude nízká (viz nové dalekohledy Swarovski NL Pure a další), ale pojem kvalitní a špičková optika se v čase neustále posouvá a to, co ještě před pár roky bylo absolutní špička je dnes „jenom“ kvalitní, ale za cenu, kterou si můžeme dovolit. Všem výrobcům optických přístrojů buď za to dík.
Za zapůjčení zaměřovacího dalekohledu GPO Spectra 6x 4,5-27x 0i k testu děkuji dovozci, firmě STV Arms Praha.
Ing. Martin HELEBRANT