ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Únor / 2024

Jak se loví vrány v Německu

Myslivost 2/2024, str. 38  Lucie Kolouchová
O tom, že krkavcovití působí v německých honitbách velké škody na drobné zvěři i například na zpěvném ptactvu, asi není pochyb. Podle dostupné statistiky za rok 2021 bylo v Německu nasčítáno 40 tisíc vran, uloveno ale jen 1874. Přitom by mohlo jít, s ohledem na inteligenci této zvěře i prospěšnost jejího lovu pro celý ekosystém, o atraktivní lov pro ty, kterým záleží na zážitku z lovu a také na životním prostředí.
 
Vrána obecná
Jak vránu bezpečně poznat? Její příbuzný havran je větší (krkavec ještě větší, ale toho snad poznáme), má delší a štíhlejší zobák, a dále mají havrani tzv. kalhotky, tj opeřené stojáky. Lesk havraního peří je modrý, kdežto vrána se leskne zeleně.
Vránu obecnou (černou) lze rozeznat od havrana také podle základny zobáku. Ten je u starších havranů holý a světle šedý, pouze u mladých havranů je základna zobáku v prvních šesti měsících života černě opeřená, stejně jako u vrány. Zobák je u vrány zakončen rovně, zatímco u havrana je zaoblený. Doba lovu vrány ve většině německých spolkových zemí je od začátku července do konce února.

_MG_7992__vrany_sedivky__Miloslav_Kratochvil.jpg
 
Jak lovit

Pokud se jedná o organizovaný lov, pak se ve dnech před lovem zjišťují aktuální letové trasy vraních hejn, jejich shromaždiště, krmná místa a hnízdní stromy. Při dokumentaci pomáhají mapy. Nakonec se pro lov určí stanoviště. Atraktivní jsou čerstvě obdělaná pole, pole hnojená hnojem a kejdou, sklizená nebo obdělávaná kukuřice a strniště, kosené louky, sila, skládky odpadků a menší lesíky. Při průzkumu terénu je ale třeba se vyvarovat rušení velkých hejn.
Na vhodném, předem vybraném místě, je dobré zřídit újeď – vrány bude zajímat padlina, třeba sražený zajíc, kolem něj je možno umístit několik balabánů (o nich později). Již ulovené vrány lze na újeď zakomponovat také pomocí malých vidliček s větvemi nebo drátěných rámů, případně je alespoň otočit na břicho a roztáhnout jim letky.
Velmi důležité je, aby přímo vedle újedi stál osamělý strom. Právě na něj vrány usedají, aby obhlédly situaci a v případě atrapy dravce, aby zaútočily na domnělého protivníka. K tomuto osamělému stromu musí být možné se bezpečně a nepozorovaně dostat, aniž by vás ptáci zahlédli. A to není tak snadné, protože než se vrány pustí do "boje zblízka", provádějí pečlivý letecký průzkum. Střelecké stanoviště ale umístěte spíše do prostoru, abyste měli možnost střelby do všech směrů.
Lovit je tedy dobré z krytého místa, ať již využijete přírodní podmínky anebo si takový kryt vyrobíte. Na jednom stanovišti by neměli být více než dva lovci. Zůstaňte v klidu a bez pohybu v krytu, dokud se vrány nedostanou na dostřel. I při střelbě byste měli pokud možno zůstat v krytu (střílet vsedě), abyste nezradili zbylé vrány. Nelovte zároveň jiný druh zvěře, pokud přiletí více vran najednou, měli byste se nejprve zaměřit na ty, které ještě létají. V případě pochybností je lepší střílet na stále letící vrány, než nechat ptáka uniknout.
Pokud jste vránu ulovili, musíte být opatrní. Pokud ji necháte jen tak ležet, ostatní ptáci zjistí, co se děje a dají vám co proto. Lepší je rychle vyběhnout dopředu, otočit kořist na břicho a mírně roztáhnout křídla. Případně je možné využít pomoci loveckého psa, který ulovené vrány rychle aportuje, chytá křídlované a jinak poraněné ptáky tak, aby neunikli. Pozor, je dobré psa předem při tréninku na pach vrány připravit, musí být také s námi v krytu absolutně klidný.
 
Kdy lovit?
 
Lov vran je možný po celý den, ale nejúčinnější je brzy ráno. Kryt a újeď je totiž možno nainstalovat pod rouškou tmy. Vrány přilétnou jakmile se rozední. V pozdním odpoledni je zase možné lovit i na velké vzdálenosti. Pro lov je ideální zatažená obloha. Slunce, vítr nebo na druhou stranu mlha a silný déšť snižují úspěšnost lovu.
 
Pomůcky a vybavení
 
Nejdůležitější je kryté stanoviště. Nemusí se nutně jednat o posed anebo pevnou stavbu. Stejně dobře poslouží maskovací síť. Maskovací sítě (většinou vyrobené z nylonu v barvě Real tree anebo armádní maskovací sítě), případně slaměné rohože se připevňují ke čtyřem až šesti tyčím pomocí elektrikářských pásek nebo provazů. Stříška může být těsně u země velmi neprůhledná, zatímco ve výšce obličeje lze využít efekt záclony z nylonové maskovací sítě. Sedící střelec je tedy krytý, a přesto je přes "záclonu" stále dobře vidět na újeď. Stříška je v horní části otevřená nebo - zejména u poněkud větších stříšek - částečně zakrytá maskovací sítí. Ideální velikost je přibližně 1,5 m výška x 1,8 m šířka x 1 m hloubka. Zamaskovat je dobré také lesklé části zbraně pokud není v provedení kamufláž, pomocí tmavé lepicí pásky nebo návleků. Myslíme také na to, jak daleko parkujeme vozidla, aby si je chytří krkavcovití ptáci nemohli spojit s lovem.
Na újeď kromě návnady můžeme umístit také balabány.  Je třeba rozhodnout, zda budeme simulovat atraktivní místo, kam se vrány přilétnou nakrmit anebo místo, které je bude provokovat pomocí „potravní konkurence“ nebo dravce. V prvním případě využijeme plastové vraní balabány  (nejméně 15 figurín, lépe až dvakrát tolik), které rozestavíme ve vzdálenosti 15 až 25 metrů od našeho krytu. Zvláštní uspořádání, jaké je nutné při lovu holubů, není nutné. Balabáni by však neměli být umístěni příliš blízko u sebe. Přímo před záštitou by měl být volný prostor, do kterého by měly přilákané vrány přistávat
Další variantou je umístění modelu vraních nepřátel  - tedy dravých ptáků, sov anebo třeba lišek. Rozrušené vrány při jejich spatření budou hlasitě přivolávat další příslušníky svého druhu. Vzrušení však trvá jen omezenou dobu, kterou musí lovec co nejefektivněji využít. Použijeme dostupné balabány  z nabídky loveckých obchodů, v nabídce jsou pevné i pohyblivé, v nabídce bývá i sova s pohyblivými křídly, které pomocí šňůrek uvedeme do pohybu a lépe tak vyprovokujeme vrány. Jsou ale i levnější varianty – z různých pozůstalostí si levně můžeme opatřit nehezké a polorozpadlé preparáty dravců, sov nebo lišky a umístit je před náš kryt. S trochou zručnosti a několika pomůckami si můžete vyrobit levné. pohyblivé balabány sami.
 
Zbraně a střelivo
 
Při lovu vran se osvědčily náboje v ráži 12/70 nebo 12/76, brok 3 až 3,5 mm. Před lovem má smysl provést několik cvičných střeleb na 15 a 30 metrů s různými brokovými náboji a choky, abyste si ověřili krytí a místo zásahu.
 
Recepty aneb i vrána se dá jíst
 
I když je lov vran využíván především k ochraně druhů a drobné zvěře, zejména mladé vrány nejsou k zahození. Zde je několik receptů.
Vraní polévka
Uvařte doměkka prsa ze čtyř vran s větším množstvím polévkové zeleniny, nakrájenou cibulí a několika zrnky pepře v jednom a půl litru vroucí osolené vody doměkka. Maso vyjměte a v přecezeném vývaru uvařte rýži. Přidejte nakrájené maso z vraních prsou a polévku ozdobte trochou nasekané petrželky.
Pečená vrána
Šest vran zbavíme kůže a peří. Pak je vykucháme a odřízneme jim hlavy. Dobře je omyjeme, potřeme solí a pepřem, obalíme ve slanině a osmažíme na rozpáleném másle. Před podáváním slaninu odstraňte. Ptáky rozkrojíme napůl a přelijeme výpekem. Podáváme s vařenými brambory.
Vrána na pomerančích
Vrány důkladně očistěte, zvláštní pozornost věnujte peří a zbytkům vnitřností, které nebyly odstraněny - chutnají hořce - omyjte je a osušte. Každého ptáka naplňte směsí z poloviny stroužku česneku, snítky tymiánu a rozmarýnu, kousku pomerančové kůry, tyčinky skořice a hřebíčku. Vrány dobře osolte a opepřete a vydatně potřete máslem. Pečeme zhruba dvě hodiny pomalu v troubě v pekáči, každých 15 minut je vyndáme a podlijeme šťávou. Pak ptáky vyndejte, v pekáči rozpusťte máslo, přidejte šťávu z pomerančů a citronu, dobře promíchejte a podle chuti okořeňte. Podávejte s brambory, přelijte šťávou.
 Z německých zdrojů připravila LK

Zpracování dat...