Od 13. 7. do 27. 7. probíhalo soustředění dětí spadajících věkem do kategorie A, to znamená, že soutěžící absolvovali před prázdninami maximálně 5. třídu ZŠ. Letošního ročníku se v kategorii A zúčastnilo celkem 42 dětí (14 dívek a 28 chlapců).
V sobotu po poledni rodiče začali na místo přivážet své ratolesti, a tak jsme na večeři byli již v kompletním složení.
Po prvním společném jídle následoval zahajovací večerní nástup všech zúčastněných a poté i první oddílová vycházka s vedoucími, která byla věnována seznámení účastníků a krátké, spíše psychické, přípravě na nedělní testy, které jsou první částí soutěže jednotlivců.
Program na nedělní dopoledne byl tedy jasný. Testy se i letos skládaly z otázek, u kterých bylo na výběr ze tří možností, přičemž vždy byla jen jediná správná, a dále také z obrázku zajíce, bažanta a shozu daňka, které měly děti popsat mysliveckou mluvou. Z první části bylo možné získat maximálně 100 bodů.
Během odpolední vycházky se děti dozvěděly správné znění odpovědí i s odborným doplněním od svých oddílových vedoucích a poté vymýšlely název oddílu na téma „ptačí svět“. Jednotlivé oddíly se tedy jmenovaly Pálenky, Jespáci, Kačeři, Husy a Zadina.
Večer nadešel čas pro úvodní táborák, během něhož nám pozvaní hosté z OMS Pelhřimov (Ing. Lubomír Nechvátal, Ing. Ondřej Zhorný) a dále také zástupci okolních mysliveckých spolků povyprávěli o přírodě, zvěři, mysliveckém hospodaření, okolí i místních zajímavostech. Na závěr jsme si opekli špekáčky jako u každého správného táboráku.
V průběhu prvního týdne probíhala intenzivní příprava na druhou část prověrky znalostí dětí. Učily se v oddílech při každodenních vycházkách po okolí i při přednáškách zkušených vedoucích na téma kynologie, střelectví, lovectví a zoologie.
Aby výuka nebyla příliš jednotvárná a jen z úst vedoucích, pozvali jsme i hosty. Hned v úterý odpoledne jsme přivítali zástupce kynologů z blízkého okolí se svými čtyřnohými kamarády. Ukázku, při níž přítomní představili své psy a při které došlo i na praktické ukázky jejich práce, pro nás zajistili členové okolních mysliveckých spolků.
Výuka byla prokládána sportovními utkáními mezi oddíly v kopané i vybíjené. Výsledky těchto klání se započítávaly do celotáborové hry stejně jako i vyhlášená soutěž v odlévání sádrových stop zvěře, probíhající od začátku až do konce pobytu.
Jelikož během soustředění bydlíme tradičně v chatkách, vyráží každý oddíl alespoň na jeden den do přírody, kde vaří pod dohledem svých vedoucích kotlíkový guláš a přespává jen pod širým nebem a ti méně stateční ve stanu. Z uvařeného guláše mají oddíly za úkol odebrat vzorek a nezávislá porota poté vyhodnocuje soutěž ve vaření. Za porotu musím říct, že všechny guláše byly letos velice zdařilé a nebylo snadné určit vítěze. Nejdůležitější však bylo, že guláše moc chutnaly dětem a připravily si je s vedoucími samy.
V pátek večer nás čekalo překvapení. Přivítali jsme velmistra Řádu svatého Huberta Jana Františka Votavu, který velice zajímavě vyprávěl o historii i současnosti Řádu a přiblížil nám také tradice v myslivosti.
Druhá část soutěže jednotlivců se nezadržitelně blížila a sobota tedy byla posledním dnem pro přípravu na poznávačku. Děti si ještě opakovaly to, z čeho měly největší obavy, a myslím, že u většiny to bylo určování názvů rostlin. Ty měly proto ještě vystaveny i s popisky ve sklenicích na hlavní budově.
V neděli nadešel čas poznávačky, ze které bylo možné získat celkem 314 bodů. Trasa dlouhá 4,5 km vedla okolním lesem a za pěkného slunečného počasí soutěžící určovali pobytové stopy, rostliny, myslivecké vybavení, čelisti, shozy, zbraně, lebky, psy, preparáty, myslivecká zařízení i trofeje. Po návratu z trasy soutěžící stejně jako při dalších slunečných dnech ocenili možnost osvěžení v bazénu přímo v areálu střediska. Následně vedoucí sdělili dětem správné odpovědi k jednotlivým položkám poznávací stezky, a tak již děti věděly, jak se jim dařilo, v čem chybovaly, a snad se také poučily do budoucna. Nevěděly však, jak se v soutěži umístily v porovnání s kamarády. Výsledky totiž tradičně zůstaly v utajení až do pátečního slavnostního vyhlášení. Odměnou za snažení při poznávačce i výuce během prvního týdne soustředění byla večerní diskotéka.
V úterý nás čekal celodenní výlet. Po snídani jsme objednaným autobusem vyrazili směr jihlavská ZOO. Děti si s oddílovými vedoucími prošly areál, prohlédly zvířata, užily atrakcí a dopřály si i malé občerstvení. Poté jsme poobědvali připravený balíček, který jsme dostali na cestu, a pěšky se vydali do Muzea Vysočiny.
V Muzeu je expozice věnující se archeologii a historii Jihlavy a druhá část představuje návštěvníkům rostlinná a živočišná společenstva biotopů zdejšího regionu.
Poté následoval rychlý pěší přesun zpět k autobusu a cesta do areálu Stříbrný Dvůr k manželům Matějkovým. Po přivítání jsme se dozvěděli více o chované zvěři a farmových chovech obecně. Petr Kolář, předseda myslivecké komise OMS Jihlava, nám předvedl i ukázku vábení, zejména zvěře jelení. Na farmě jsme viděli nikterak krotkou chovanou jelení a daňčí zvěř. Povídání bylo poutavé a zároveň i poučné. Vhod nám přišlo i podané občerstvení v podobě chlazených nápojů a opečených špekáčků. Za možnost návštěvy i s občerstvením vděčíme firmě PETEX Jihlava s.r.o. manželů Matějkových, kterým tímto ještě jednou velmi děkujeme. Poté jsme již unaveni po celém dni výletování směřovali na naši základnu.
Ve středu proběhla soutěž ve střelbě ze vzduchovky na terč. V kategorii jednotlivců zvítězil Tomáš Slavík s výsledkem 46 z padesáti možných. Vyhodnocena byla i kategorie oddílů.
V noci ze středy na čtvrtek došlo na překvapení, které většina účastníků tušila již mnoho dní dopředu. Přišel čas stezky odvahy. Trasa vedla sice jen kolem areálu, ale mnozí hrdinové se báli už jen samotné tmy.
Během celého soustředění probíhaly večerní čekané, které pro děti zajistily okolní myslivecké spolky. Velké poděkování zaslouží MS Vlčí Hory Komorovice, MS Zálesí Velký Rybník i MS Zachotín. Dokonce se během čekaných s dětmi podařilo ulovit několik kusů zvěře, a tak měli všichni v táboře možnost vidět vzdání pocty ulovené zvěři, předání úlomku úspěšnému lovci i ošetření úlovku. Také jsme dětem v průběhu soustředění předvedli preparaci srnčí trofeje.
Ve zbývajících dnech probíhaly další soutěže a stále také výlety po okolí. Již tradiční je soutěž „Bavíme se sami“, při které děti předvádí svým vedoucím, co si v průběhu tábora připravily pro jejich pobavení. Jednotlivými disciplínami bývají písnička nebo básnička, pokřik, scénka a výtvor. Vše se týká zážitků z průběhu soustředění a samozřejmě myslivosti a přírody. Pokaždé nás překvapí, jak jsou děti šikovné a vynalézavé.
Ve čtvrtek nastal čas na další z tradičních soutěží patřících již léta ke Zlaté srnčí trofeji. Odpoledne proběhla „Cesta za pokladem“, při které děti absolvují v oddílech trasu v okolí a navštěvují jednotlivá stanoviště, na kterých plní úkoly. V cíli na každého čeká poklad v podobě sladkostí.
Další soutěží je „Huráolympiáda“, při které zápolí oddíly mezi sebou v netradičních sportovních disciplínách, pro pobavení všech se účastní i oddíl vedoucích.
V pátek odpoledne již nastal čas slavnostního vyhlášení výsledků soutěže jednotlivců, které proběhlo za účasti radního Kraje Vysočina Ing. Pavla Hájka, pod jehož záštitou se letošní ročník uskutečnil, zástupců ČMMJ i OMS Pelhřimov, manželů Vaníčkových, Ing. Jiřího Kasiny i několika hostů z řad bývalých účastníků. Vítěze k přebírání cen, diplomů a medailí doprovázely slavnostní lovecké fanfáry v podání Lucie Jurášové a Daniela Seiferta. Každý z účastníků si odnesl upomínku na letošní ročník v podobě pamětního trika, odznaku a hrnečku.
Po večeři přišlo na řadu vyhlášení mezioddílové soutěže, v níž členové vítězného oddílu i letos obdrželi pěkné zavírací nože.
Z předem stanoveného programu zbývala jen rozlučková diskotéka, na které se děti opravdu bavily až do prodloužené večerky.
Ráno následovala poslední odlehčená rozcvička, snídaně a odjezd do domovů. Ač se některým účastníkům ze začátku malinko stýskalo, nakonec se nenašel snad vůbec nikdo, komu by se chtělo odjíždět, a mnohým při loučení ukápla i slzička.
Závěrem bych chtěl za všechny účastníky poděkovat ČMMJ, že tuto nádhernou soutěž pořádá, také OMS Pelhřimov a hlavně MS Vlčí Hory Komorovice, MS Zálesí Velký Rybník i MS Zachotín za výbornou spolupráci v průběhu soustředění.
Tato akce by se jen stěží obešla bez sponzorů, mezi které patřili Ministerstvo zemědělství, Nadace AGROFERT, Českomoravská myslivecká jednota, z.s., Kraj Vysočina, RWE, Bushman, s.r.o., Sellier & Bellot, a. s., ARTURE Art & Nature, s.r.o., Swarovski Optik, Fakulta lesnická a dřevařská ČZU, Lesnická a dřevařská fakulta – Brno, PINKO, a.s., Hubertova s.r.o., Myslivost, s.r.o., Rembrandt, s.r.o., Tesco, BONAVITA, spol. s r.o., ÚHÚL, Dr. Max, Nordic Craft, s.r.o., Louda Auto, a.s., Krahulík-MASOZÁVOD Krahulčí, a.s.
Největší poděkování si však zaslouží skvělý kolektiv vedoucích a praktikantů, který letos pracoval ve složení Ing. Ivana Henzlová, Adam Sova, Martin Záviška, Vojtěch Kuneš, Filip Klvaňa, Jiří Jiroušek, Lucie Jurášová, Eliška Jägermanová, Ondřej Kopecký, Anna Nekoušová, Daniel Seifert, zdravotnice Jarmila Poljaková a samozřejmě také zástupkyně hlavního vedoucího Mgr. Blanka Pátková.
Úplným závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se jakkoliv podílí na práci s naší mysliveckou mládeží.