Objekt sloužil do konce 1. světové války jako lovecký zámeček a odpočinkové místo pro církevní hodnostáře.
Aktuálně je v přízemí zámku, v pěti výstavních sálech na výstavní ploše asi 280 m čtverečních, instalovaná z pohledu myslivců naprosto unikátní expozice Historické trofeje jelenovitých a turovitých celého světa. Expozice pochází ze sbírky Ing. Jaroslava Šmída (rozhovor s ním vyšel v Myslivosti 9/2022), který začal své první trofeje shromažďovat postupně od roku 2004 přímým výkupem od myslivců, na burzách, v bazarech, starožitnictvích a dražbou na aukcích.
V prvním výstavním sále je 32 exemplářů řezbovaných hlav převážně jelenovité zvěře v životní velikosti ze dřeva i porcelánu, včetně kašírované hlavy srnce, hlavní dominantu sálu tvoří symbolické a plastické ztvárnění legendy sv. Huberta.
Ve druhém a třetím výstavním sále je vystaveno 125 trofejí turovité zvěře, z toho je 100 unikátních druhů a poddruhů. Ve čtvrtém a pátém výstavním sále jsou paky vystaveny trofeje jelenovité zvěře, celkem 105 trofejí, z toho je 50 unikátních druhů a poddruhů.
Všechny trofeje jsou umístěny na historických dřevěných podložkách, pod každým exemplářem je popiska s charakteristikou i snímkem zvěře, což je velmi oceňováno zvláště nemysliveckými návštěvníky expozice. Ale i zkušení myslivci by jistě měli problém určit některé trofeje, resp. druhy zvěře či živočichů. Sbírka je totiž naprosto jedinečná svojí komplexností a lze konstatovat, že kromě známé Sallačovy sbírky jelenovitých na Ohradě není v republice jiná, tak komplexní sbírka, přičemž samotná sbírka trofejí dutorohých je pak opravdu v republice, ale asi i v celé Evropě, naprosto jediná v tak početním i druhovém zastoupení..
Je ale možné kromě již zmíněné kašírované hlavy srnce a řezbovaných historických dřevěných hlav ještě samostatně zdůraznit i některé opravdu zajímavé unikáty výstavy. Například pozlacená podložka pod trofejí antilopy skákavé, která je znázorněna na rubu investiční zlaté mince Kruger Rand 1/2 oz. Unc. a má hodnotu 36 615 Kč,
Mezi řezbovanými hlavami jsou to vídeňské práce čtyř řezbovaných hlav srnců a jedna řezbovaná hlava muntžaka sundského z mahagonu z Indonésie. Z turovitých trofejí je tu tahr himalájský, nahur modrý, argali Marco Polo, koza bezoárová čtyřrohá, Jákobova ovce čtyřrohá, bongo nížinný a horský, přímorožec šavlorohý, pižmoň severní, sitatunga, sajga, džeren a dzejran, z jelenovitých je zde muntžak sundský, srnčík čínský, jelen milu, jelen lyrorohý, barasinga jižní a východní, daněk mezopotámský a huemul severní.
Návštěvníci také uvidí trofej vidloroha, který svléká svoje rohy každý rok a je rychlý jako gepard.
Výstava je instalována na chropyňském zámku od května 2024, záštitu nad expozicí přijal hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš. Majitel sbírky se domluvil na zapůjčení na chropyňský zámek do května 2028, takže i v letošní návštěvnické sezóně se můžete přijít podívat. Zahájení sezony na zámku je 5.4.2025, otevřeno je duben - květen: sobota a neděle, červen - srpen: úterý až neděle, září - říjen: sobota a neděle. Časy prohlídek jsou vždy v celou hodinu od 10 do 17 hod.
Součástí výstavy budou i v letošním roce další aktivity. Například se pro velkou oblíbenost plánuje i na letošní rok interaktivní dětský program "V lese", připravovaný Klárou Kadlčíkovou, samostatnou odbornou referentkou pro kulturu a evidenci Správy majetku města Chropyně, kdy dětí učí, jak se správně chovat v lese, děti poznávají zábavnou formou lesní zvířata a zvuky, které vydávají. Součástí bývá i krátký edukační film, řada úkolů a závěrečná naučná stezka, samozřejmou součástí je i komentovaná prohlídka expozice trofejí.
Komentované prohlídky ale budou probíhat i pro objednané skupiny návštěvníků. Plánují se ale i další aktivity spojeném se zvěří a myslivostí pro mládež i dospělé návštěvníky. V jednání je například ve spolupráci s časopisem Myslivost a Českomoravskou mysliveckou jednotou Den rohů a parohů spojený s prezentací a přednáškami o trofejích, kdy by na zámku měla také zaznít lovecká hudba a hlasy vábení zvěře.
Návštěva chropyňského zámku tedy určitě stojí za to a informace o dalších záležitostech spojených s výstavou se dočtete na stránkách časopisu Myslivost a jeho webu či sociálních sítích.
red