ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden / 2025

Rozhovor na „vnadišti“

Myslivost 1/2025, str. 25  Jiří Kasina, Miloš Fischer
S pracovnicí odboru státní správy myslivosti na Magistrátu města Jablonec nad Nisou Ing. Petrou Němečkovou jsme zajeli na vnadiště v honitbě Rádlo v části Proseč nad Nisou. Je to ono mediálně probírané vnadiště, které je tu už více než deset let, vnadiště, kde odstřelovači první dva týdny byli a na kterém byli také zachyceni na fotopast dva močící myslivci. Zároveň zde byl také nasypán „podezřelý bílý prášek“ později identifikovaný jako prášek prací.
Je to ale také vnadiště, kde bylo vloni odloveno 42 kusů černé zvěře, zároveň ale také vnadiště, kde se pravidelně vyskytovalo nadměrné množství pečiva, i vícekrát týdně a ve špatném stavu.
Jen poznámka trochu na doplnění – až na místě jsem dostal od paní inženýrky překvapivou informaci, že tady, ale i na jiných místech v honitbě Rádlo, sice působili odstřelovači, ale nepoužívali kazatelny, neboť jim je prý místní myslivci neotevřeli. Což je v příkrém rozporu s tvrzením jak ministra a SVS na tiskové konferenci, ale i tvrzením rádelských myslivců, že museli podepsat souhlas s použitím mysliveckých zařízení pro odstřelovače. Na čí straně je tedy pravda? Pojďme ale na vnadiště…

PENT7256-1.jpg
 
Paní inženýrko, v prvé řadě děkuji, že jste si na rozhovor našla čas a zavedla nás přímo sem. Jsme tedy na vnadišti, kde myslivci každoročně lovili 30 až 40 prasat, které jste ale nechala v březnu zrušit a v červnu ho nakázala obnovit SVS…
Zkuste prosím okomentovat to, na co poukazují myslivci z Rádla, že vy jste jim zakázala v březnu vnadiště používat, vyzvala ke zrušení kazatelny, pak zase v červnu Státní veterinární správa jim poslala požadavek, aby vnadiště obnovili. Jak to tedy bylo z vašeho pohledu?
 
V první řadě bych chtěla zdůraznit, že jsem zaměstnanec statutárního města Jablonec nad Nisou (dále jen SMJN), a uvedenou činnost jsem vykonávala nikoliv na základě své vlastní iniciativy, nýbrž v pozici úřední osoby, která jedná v rámci přenesené působnosti orgánu státní správy myslivosti (dále jen OSSM) a zároveň je orgánem státní správy lesů. Všechny mé aktivity v této věci byly realizovány na základě a v souladu s oběma zákony, nebo vycházely z rozhodnutí „krizové komise“ která byla ustanovena primátorem města, později z rozhodnutí „skupiny pro AMP“ ustanovené Krajskou veterinární správou v Liberci (dále jen KVS).  
Co se týká vnadiště na Proseč,i nemohu potvrdit, že by zde bylo „každoročně“ odloveno 30 až 40 kusů černé zvěře. Přesný přehled odlovených kusů na tomto vnadišti mám pouze z mysliveckého roku 2023/2024, kdy statutární město Jablonec nad Nisou celý rok dotovalo odlovy. Vzhledem k tomu, že jsem vyplácení zástřelného od SMJN schvalovala, chtěla jsem vědět, kde byla černá zvěř ulovena. Proto vím, že v tomto místě za myslivecký rok 2023/2024 myslivci odlovili 42 kusů.
Starší historii vnadiště neznám, protože podle zákona myslivci nemusí vykazovat místa odlovu, ale pouze počet ulovených kusů. Mohu tedy uvést jen čísla za celou honitbu.
V letech 2014 až 2020 se jednalo v průměru o 35 ulovených kusů za rok. V roce 2021 bylo odloveno 66 kusů, v roce 2022 to bylo 81 kusů a v roce 2023 pak 145 kusů.
Stoupající počty odlovů od roku 2021 jsou důsledkem tlaku statutárního města Jablonec nad Nisou a OSSM, neboť se začala výrazně zhoršovat situace ohledně výskytu černé zvěře a jí působených škod v obydlených okrajových částech města navazujících na honitbu Rádlo.
Z tohoto důvodu primátor města podle zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení, ustanovil v květnu 2021 „Stálou pracovní skupinu složenou z vybraných členů krizového štábu a bezpečnostní rady k problematice zvýšeného výskytu černé zvěře“. Základními členy této skupiny byl primátor města Jablonec, vedoucí oddělení krizového řízení, OSSM, hospodář honitby Rádlo, zástupce městské policie a další. V rámci této pracovní skupiny byl kromě jiného odsouhlasen nákup odchytového zařízení a myslivcům z honitby Rádlo odsouhlasena výše zástřelného za každý odlovený kus ve výši 1000 Kč a za kus odchycený do odchytového zařízení částka ve výši 2000 Kč. Jednalo se tedy o další navýšení odměny, která byla za každý odstřelený kus vyplácena krajskou veterinární správou.  
Vzhledem k tomu, že nejvíce stížností občanů stále přicházelo z lokality Horní Proseč (kde se prasata pohybovala mezi zástavbou i v denních hodinách), od které je výše uvedené vnadiště vzdáleno asi 500 až 600 metrů, začala jsem toto vnadiště na přelomu let 2022 a 2023 intenzivněji monitorovat.

IMG-20240212-WA0003-1.jpg

Zjistila jsem, že na vnadiště bylo předkládáno velké množství pečiva. Jednalo se buď o čerstvé (neusušené) pečivo nevhodného druhu nebo rozmočené pečivo s plísní na povrchu. Podle názoru OSSM se nejednalo o vnadění, ale o vykrmování černé zvěře.
Toto zjištění bylo opakovaně řešeno OSSM nejprve s původním a poté i s novým, tedy současným mysliveckým hospodářem. Bohužel se situace nijak nezlepšila a krmení v tomto rozsahu nadále pokračovalo.  

IMAG0823-1.jpg

V blízkosti tohoto vnadiště žila velká skupina divočáků, která sem byla naučená chodit, byl to domovský okrsek asi osmi bachyní a nepočítaně selat. Důsledkem tlaku takovéhoto množství navnaděné černé zvěře došlo v této lokalitě k poškození lesního porostu, odhalení kořenových náběhů a vytvoření bahniště po celé ploše téměř až k toku Lužické Nisy.
Proto OSSM a OSSL zažádal držitele honitby Lesy ČR s.p. o dočasné zrušení vnadiště nejen z hygienických důvodů, ale i kvůli poškozování lesního porostu, včetně přilehlé nivy vodního toku a půdního krytu.
 
Když jste v březnu 2024 zažádala, aby se vnadiště zrušilo, tak to bylo s vědomím veterinářů?
 
V roce 2023 kdy již bylo na našem území vyhlášeno mimořádné veterinární opatření KVS ze dne 18.04.2023, ve kterém bylo uvedeno, že je zakázáno přikrmovat volně žijící prasata a vnadění je třeba provádět tak, že se na vnadišti nesmí najednou nacházet více než 20 kg krmiva, podal OSSM dne 17.05.2023, po opakovaných zjištěních o „krmení“ černé zvěře na dotčeném vnadišti, podnět Krajské veterinární správě v Liberci na porušení nařízení KVS. Jak vyhodnotila KVS tento podnět, není OSSM známo, obdrželi jsme pouze informaci, že se jednalo o pochybení jednotlivce.
Na základě těchto zkušeností bylo rušení vnadiště v roce 2024 řešeno již pouze s držitelem honitby.
 
Snímky haldy krmiva z vnadiště, které jste prezentovala na poslední poradě na magistrátu, jsou z poslední doby?
 
Fotodokumentace je z let 2023 až 2024. Na jaře roku 2024, kdy se tato oblast již nacházela v uzavřeném pásmu I., byl na vnadišti nalezen i celý vývrh z uloveného kusu černé zvěře. Toto zjištění bylo jako podnět zasláno dne 20.03.2024 na KVS v Liberci.

20240316_164459.jpg
 
Takže i v roce 2024 tady myslivci házeli haldy rohlíků?
 
V roce 2024 se situace nezměnila. Vnadění pokračovalo se stejnou intenzitou, pečivo sem bylo ve velkém množství umisťováno minimálně třikrát týdně, což vím nejen ze svého zjištění, ale i díky informacím od občanů z okolí, kteří na toto „vnadění“ sami upozorňovali, a kteří se podivovali nad paradoxem, že na jednu stranu se snažíme černou zvěř eliminovat, a na druhou stranu se zvěř v blízkosti jejich obydlí vykrmuje, a tím vlastně láká k zástavbě.
 
Jaký je tedy váš názor na to, že v červnu SVS řekla obnovte vnadiště?
 
K obnovení vnadiště v Proseči bylo přistoupeno na základě jednání ze dne 26.06.2024, které svolala KVS na základě četných stížností obyvatel části města Žižkův vrch, které byly směřovány na KVS. Další vnadiště stejného mysliveckého spolku se totiž nachází asi 500 metrů od toho prosečského, je umístěno nad silnicí I/14 a přibližně 300 metrů od zástavby části města Žižkův vrch. Na tomto vnadišti se také krmilo, ale ne v takovém množství jako na tom prosečském. Účastníci jednání - KVS, SMJNN, MMJN, LČR a myslivecký hospodář MS Rádlo se na jednání dohodli na řešení této situace tak, jak je uvedeno v zápisu tohoto jednání, cit.: „Úkolem pro uživatele honitby bude zamezení vnadění černé zvěře v lokalitě Žižkův vrch a znovuzprovoznění vnadiště Proseč s tím, že myslivecký hospodář řádně proškolí všechny členy spolku ke správnému vnadění (jaké množství, jaký druh a jak často)“.
 
Na tomto vnadišti byly pořízeny fotopasti ony mediálně známé fotky. Jeden z argumentů myslivců je, že jste si sem dala fotopast nezákonně bez jejich souhlasu. Jaká je vaše verze? Kdy a jak jste fotopast sem dala? Zároveň někteří právníci tvrdí, a měli jsme o tom i článek v časopisu, že souhlas by měl dát i uživatel honitby. Ten souhlas máte? A jakým způsobem se tedy dostaly fotky na veřejnost?
 
V současné době Policie ČR prověřuje oznámení, které bylo učiněno na okresním státním zastupitelství v souvislosti s umístěním fotopasti v této lokalitě. Do doby uzavření vyšetřování se OSSM nemůže k předmětné věci vyjadřovat, děkuji za pochopení.
 
Prý jste také vy sama chodila vnadit do odchytové klece. To byla klec na pozemcích města nebo v honitbě?
 
Odchytové zařízení bylo pořízeno se souhlasem krizové komise jako jedno z možných účinných opatření ke snížení počtu černé zvěře. Umístěno bylo po dohodě v krizové skupině za účasti členů MS Rádlo na podzim roku 2022 na honební pozemek při okraji města, asi 300 metrů od vnadiště Proseč.
Odchytové zařízení bylo po dohodě krizové skupiny pod stálou kontrolou fotopasti, která byla instalována městskou policií. Fotopast tu byla z důvodu zabránění týrání odchycené zvěře. Snímky byly zasílány městské policii, OSSM a mysliveckému hospodáři honitby Rádlo.
Myslivci z honitby Rádlo začali do odchytového zařízení vnadit, a ještě během zimních měsíců se podařilo odchytit první 3 kusy černé zvěře, které intenzivně navštěvovaly sídliště. Následoval 1 kus a na začátku července 2023 pak 15 kusů.
Na základě výsledků odchytu bylo možné předpokládat, že by bylo možné odchytit velkou část tamější populace černé zvěře do odchytového zařízení. Myslivci ale přestali spolupracovat a docházet k odchytovému zařízení. Proto od podzimních měsíců roku 2023 odchytové zařízení v rámci vnadění obstarávalo SMJNN ve spolupráci s OSSM, ale bohužel se další kusy černé zvěře odchytit nepodařilo.
 
Je to podle vás v souladu se zákonem o myslivosti? Asi nejste členem spolku jakožto uživatele?
 
Odchytové zařízení bylo statutárním městem Jablonec zakoupeno za účelem řešení krizové situace s výskytem černé zvěře v zastavěných oblastech města. Primátor města má podle krizového zákona povinnost zajistit bezpečnost obyvatel, tudíž bylo nutné zajistit fungování tohoto zařízení. OSSM byl pověřen zajišťovat fungování odchytového zařízení pouze vnaděním. Odstřel v odchytovém zařízení vždy prováděl MS Zelené Údolí Rádlo.
 
Takže to bylo se souhlasem spolku, věděli o tom?
 
Ano, myslivecký spolek byl vždy o činnosti OSSM informován. Zároveň, na základě výše uvedených skutečností, měl myslivecký hospodář přístup k snímkům z odchytového zařízení. Musel tedy vědět o veškerém dění, které s ním souvisí.
Závěrem bych jako OSSM chtěla uvést, že v rámci řešení této komplikované problematiky již byly ze strany SMJNN vynaloženy nemalé finanční prostředky na snížení stavů černé zvěře, k zabránění škodám na nehonebních pozemcích, na zdraví a majetku, a šíření AMP. Konkrétně se jedná o 50 000 Kč na odchytové zařízení, 10 000 Kč na uspořádání naháňky a 164 000 Kč bylo vyplaceno členům MS Zelené Údolí jako zástřelné či odchytné.
Celá situace si již vyžádala spoustu práce, času a úsilí OSSM, ať už ve formě pomoci při odlovu na nehonebních pozemcích, pomoci s naháňkami, uzavírání části honitby k lepšímu odlovu černé zvěře a zamezování škod na lesních pozemcích. Pokud by stejné úsilí bylo vynaloženo i ze strany mysliveckého spolku, nejspíše by nebylo třeba povolávat k odstřelu černé zvěře střelce Policie České republiky.
 
S poděkováním za rozhovor
připravil Jiří KASINA
snímky Miloš Fischer
 

Zpracování dat...