ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Klub vábičů zvěře
 
IMG_2341
Klub vábičů zvěře
Adresa: U Splavu 1660/8 , Praha 10 , 106 00
Telefon: 605 261 035
Email:klubvabicu@myslivost.cz
Web:www.klubvabicu.cz
SOUTĚŽE ve vábení zvěře > Akademická soutěž Kostelec 2022

Mezinárodní akademická soutěž ve vábení jelenů

Kostelec nad Černými lesy 2022

 
Pořádání různých společenských akcí bylo v poslední době téměř nemožné, ale konečně přichází čas, kdy máme možnost se k těmto zvyklostem opět vracet.
Mám teď na mysli například akademickou soutěž v mysliveckém troubení a vábení jelenů, kterou pořádají studenti České zemědělské univerzity v Praze, Fakulty lesnické a dřevařské. Tato výjimečná akce nesoucí hlubokou myšlenku, ani ne tak v soutěžení, ale především ve stmelování kolektivu bez rozdílu, jaký typ školy právě studujete, v tom, jakým způsobem se k danému oboru stavíte a také především jak bychom se měli k sobě chovat. Na první pohled možná banální věci, ale chtěl bych vyzdvihnout to, kolik je takových škol, oborů, které se věnují určitým tradicím opírajících se o zákony přírody, o jakou si podstatu života na Zemi? Promiňte mi možná ten trochu nostalgický povzdech, ale chtěl jsem tím jen připomenout to, na co jsme už možná někteří zapomněli.

DSC_1292.jpg

Rád bych se ale vrátil k samotné soutěži ve vábení jelenů. Ta si zachovala původní myšlenku v tom smyslu, že dopolední část byla tradičně věnována kategorii začátečníků, to znamená, že do této kategorie byli začleněni vábiči, kteří se zatím žádné soutěže ve vábení jelenů nezúčastnili. Oproti tomu je pak kategorie pokročilí, kde už studenti mají za sebou minimálně jednu soutěžní zkušenost.
Porota jmenovaná Klubem vábičů byla jako v předchozích letech trojčlenná, sestávala se z předsedy poroty Tomáše Třeského, místopředsedou poroty byl Václav Svoboda a benjamínkem, i když už dnes zkušeným jelenářem a zároveň členem uvedeného Klubu vábičů Marek Paiker. Nerad bych také zapomněl na toho, kdo provázel nejen soutěžící, ale především diváky celou soutěží, šéfredaktora časopisu Myslivost Jiřího Kasinu.
V kategorii začátečníků se o prvenství „popralo“ celkem 14 soutěžících, z toho jeden účastník byl z Polska a nechyběli ani kolegové ze Slovenska. Porota byla z hlediska výběru disciplín v kategorii začátečníků benevolentnější a stanovila celkem tři disciplíny s tím, že u hledajícího jelena měl každý soutěžící možnost výběru ze dvou hlasů - mladý nebo starý hledající jelen. Druhou soutěžní disciplínou, a to i v kategorii pokročilý, byl hlas jelena stojícího u laní. Třetí disciplínou v pořadí byl vítězný ryk. V případě potřeby rozstřelu byla pro obě kategorie zvolena disciplína „odpočinkové mrmlání“.
Ani v jedné kategorii se soutěž neobešla bez rozstřelu. V tomto případě bylo zapotřebí rozhodnout mezi třetím a druhým místem a byl to souboj v skutku vyrovnaný, protože rozdíl mezi prvním a druhým místem byl pouhý jeden bod! Ze třetího místa se radoval Josef Janovský se 43 body. Druhé místo se shodným počtem bodů, ale úspěšnějším v rozstřelu, obsadil Miloš Pochobradský. Vítězem soutěže začátečníků se stal se 44 body Adam Vaníček. Všichni tři jsou studenty ČLA Trutnov.

DSC_1364-(1).jpg

Odpolední část nebyla o nic málo zajímavější. Vzhledem k tomu, že soutěžících bylo pouhých sedm, rozhodla se porota pro čtyři soutěžní disciplíny. Protože mladý hledající jelen dělá problémy i zkušeným matadorům, byla právě tato disciplína zařazena do repertoáru. Druhou disciplínou byl již zmíněný jelen stojící u laní. Nově byla zařazena disciplína dvou jelenů táhnoucích na říjiště, disciplína používaná na ME ve vábení jelenů. A protože jsme byli na akademické půdě, zařadila porota tuto disciplínu i přes svoji obtížnost do této soutěže. Účel byl jediný, připravit budoucí borce na případné evropské klání. Vítězný ryk pak byl zařazen do samotného finále.
Do poslední chvíle to byl napínavý souboj, o čemž svědčí i těsný bodový rozdíl na prvních třech místech. Třetí příčku obsadil Jakub Šec s 61 body, student ČLA Trutnov. O prvním a druhém místě musel opět rozhodnout rozstřel. V něm byl pouze o bod horší Milan Kubulek ze Slovenska. Vítězem v kategorii pokročilý se stal Jakub Gőrecky, také náš zahraniční soused, tentokrát z Polska.

DSC_1351-(1).jpg

Mám velkou radost, že se i po osmi letech od založení právě tady v Kostelci nad Černými lesy, těší tato soutěž velkému zájmu, bez ohledu na to, jaké jste národnosti, nebo jakou školu právě studujete. Že je kostelecká soutěž stále založena na přátelství a touze se setkávat právě při činnostech, které nás všechny spojují.

DSC_1359-(1).jpg

Chtěl bych poblahopřát všem vítězům, ale uznání patří všem účastníkům, protože jsme měli možnost hodnotit opravdu dobré výkony. Poděkování patří také všem sponzorům, ale především organizátorům. Rád bych popřál akademické soutěži, aby byla tato tradice zachována i pro příští generace. A věřím také, že se také setkáme s některými jelenáři na mistrovství republiky ve vábení jelenů, které proběhne v sobotu 25.6. na loveckém zámku Ohrada.
Tomáš TŘESKÝ
předseda Klubu vábičů
snímky Pavla Wenzlová