Obvodní myslivecký spolek Praha 5 a 6
 
Pozadi
Praha 5 a 6
Adresa: Sídlištní 136/24 , Praha 6 - Lysolaje , 165 03
Telefon:602 123 510
Email:praha6@oms-myslivost.cz
Web:www.myslivost.cz/omspraha6
Jednatel:Jana Lásková
Předseda:Ing. Antonín Machálek, CSc.
  
Úřední hodiny
Po:9.00 - 18.00
Út:-
St:-
Čt:-
Pá:-
   
IČO:67777376
Účet:2700987706 / 2010
Banka:FIO Banka Praha 6

 Naše adresa:

OMS Praha 5 a 6

Státní veterinární ústav Praha

ul. Sídlištní 136/24

165 03 Praha 6 - Lysolaje

Stalo se ...

Novinky z činnosti našeho spolku!

XVIII. Oblastní výstava psů všech plemen.
 


Dne 28. září 2019, uspořádal Obvodní myslivecký spolek pro Prahu 5 a 6 ve spolupráci s Českomoravskou kynologickou jednotou, již tradiční setkání kynologů a především jejich čtyřnohých přátel v auto-kempu Džbán na Praze 6. Letos to byl již 18. ročník v Praze tak oblíbené a hojně navštěvované Oblastní výstavy psů všech plemen. Jako každý rok, tak i letos, se do místa konání sjeli vystavovatelé a kynologičtí fandové z celé České republiky a opět bylo co obdivovat.

 


Výstavní výbor, letos vedla Jana Lásková, která si svůj „ředitelský post“ po roce zopakovala. K ruce měla již od samého začátku příprav osvědčený tým, jehož pilířem byla Miluše Svobodová jako jednatelka, ekonomka a vedoucí výstavní kanceláře a dále pak Ing. Ivo Řezáč, který měl na starosti vydání katalogu výstavy a elektronické zpracování dat, Jaromír Vylhám, Jiří Pařízek, Zdeněk Laštovka jako technicko organizační úsek a Jana Faltová co by  fotografka. Protože se jedná o akci pořádanou mysliveckým spolkem, nemohl chybět ani myslivecký trubač. Loveckými signály doprovázel na lesnici Ing. Vojtěch Pánek. Nesmíme ale také ale zapomenout na nepostradatelnou pracovní pomoc dobrovolníků, jako například zapisovatelů v kruzích a pomocných sil ve výstavní kanceláři. Ruku k dílu přiložili i někteří adepti z našeho právě probíhajícího kurzu o první lovecký lístek, kteří si i svojí účastí plnili část z povinné roční praxe.
Po ranním dešťíku výstavu zahájila Jana Lásková, která poděkovala za práci všem, kteří se na uspořádání akce podíleli, popřála všem čtyřnohým účastníkům co nejlepší ocenění a představila tým rozhodčích pod vedením Mgr. Boženy Ovesné, jako hlavní rozhodčí; Doc. RNDr. Jaroslavu Ovesnou, CSc., Danu Smržovou, Karla Hořáka a Josefa Nováka. Je již dobrou tradicí, že se v rámci naší akce konají i klubové výstavy různých chovatelských skupin. Letos se připojili členové Klubů chovatelů Německých krátkosrstých ohařů, Leonbergerů, Anglického mastifa a Fila Brasileiro.
V předchozích letech jsme si zvykli na krásné pozdně letní počasí, které k naší výstavě jaksi automaticky patřilo. Je to až neuvěřitelné, ale  i letos nám relativně přálo, přestože jeho předpověď nebyla zcela ideální. Bohu díky se na sto procent nevyplnila. Posuzování v kruzích se tedy mohlo nerušeně rozjet podle plánu
Pro všechny účastníky byla zajištěna možnost občerstvení i nákupu kynologických potřeb v prodejních stáncích. Posuzování v kruzích bylo ukončeno kolem 13:30 a polední pauzu mnozí využili nejen k občerstvení, ale i k výměně kynologických zkušeností. Zadané tituly a ocenění  všech účastníků výstavy naleznete na  http://www.myslivost.cz/OMS/praha6/Home.aspx
a na https://www.facebook.com/OMS-Praha-5-a-6-663695877084329/ !
Odpolední část výstavy, která patří vždy soutěžím, zahájila Jana Lásková. To už se u kruhu shromáždili všichni soutěžící, kteří chtěli využít  příležitost k získání pěkných pohárů i cen a současně zabojovat o titul Nejkrásnější pes/fena Oblastní výstavy. Soutěžemi provázel a svým výtečným komentářem odpolední program zpestřil, rozhodčí Karel Hořák.


 


Jednotlivé soutěže posuzovali všichni rozhodčí. Šampiónem letošní výstavy vyhlásila Mgr. Božena Ovesná psa se startovním číslem 196 - Americký kokršpaněl, Billy Elliot Nothern village, majitelky Miroslavy Fasselové.

 


Překrásné fotografie, které možná zachytily i vaše mazlíčky, jsou připraveny na http://pchee.rajce.idnes.cz/
Žádná výstavní ani soutěžní akce, kde se vyhlašují šampióni, nemůže proběhnout bez pohárů, medailí a hodnotných cen. Proto si velice vážíme sponzorských partnerů výstavy. Jmenovitě dodavateli kompletních krmiv pro psy společnosti Husse a  BAYER, s.r.o. dodávající repelenty a vakcíny na odčervení psů. Oběma, tímto za poskytnuté příspěvky děkujeme.


 


Velký dík patří také všem, jejichž jména zde nezazněla. Bez obětavé práce celého pořadatelského týmu a kolektivu výborných rozhodčích, by takováto akce byla neuskutečnitelná. Pokud se vám naše výstava líbila a uvažujete o návštěvě i v příštím roce, sledujte pravidelně náš facebook a www.
 
Kynologii zdar!

  Střelecký přebor OMS.

Závěr střelecké sezóny myslivců z Prahy 5 a 6 proběhl již tradičně poslední zářijovou neděli na střelnici v Úněticích. Dostaveníčko si zde dali místní sportovní střelci s přespolními a dorazili i adepti právě probíhajícího kurzu o první lovecký lístek. Prezence končila v 9:00 a sešlo se celkem dvacet střelců, kteří bojovali o čtyři sady pohárů v jednotlivcích a družstvech. Střílíme již tradičně dvě položky na loveckém kole.
 


Počasí od samého rána bylo jak na objednávku, střelnice v perfektním stavu a z myslivecké chaty místního spolku Hubertus se mísily vůně čerstvě napečených sladkostí a dalších pochutin. Zkrátka ideální podmínky pro přátelská setkání místních a přespolních myslivců.
Po deváté hodině oficiálně zahájil přebor hlavní rozhodčí Zdeněk Laštovka, který seznámil všechny účastníky s organizací dne, pravidly závodu a apeloval na bezpečné zacházení se zbraněmi. Pak už následovalo rozlosování pořadí střelců a závod mohl začít.
Kolem třinácté hodiny bylo dostříleno a zatímco rozhodčí sčítal výsledky, ostatní se vydatně občerstvovali v myslivecké chatě a diskutovali nad počtem svých zásahů. Někdo byl spokojen více, někdo méně. Tak už to ale na závodech, a nejen střeleckých, bývá. Na „bedně“ je místo jen pro tři nejlepší. Letos jsme první, druhé i třetí místo pro absolutní vítěze museli přepustit přespolním, ale napřesrok se o ně opět porveme! Absolutní vítěz se letos stal p. Šunda Václav s nástřelem 37 holubů. Panu Šundovi se sluší poblahopřát i k „vyčištění“ první položky, kdy mu neulétl jediný holub.
 

 


Děkujeme všem střelcům za účast, organizátorům z MS Hubertus za přípravu a čas, který přeboru věnovali a kuchyni za pohoštění. Letošní sportovní střelecká sezóna na našem OMS končí, ale již teď se těšíme na tu příští a zveme do našich řad i ty, kteří si myslí, že toho moc netrefí a bojí se přijít, aby nebyli pro smích. Na to můžeme odpovědět jen jediné: „Myslíme si, že jsme dobrá parta a každý z nás dobře ví, s jakými výsledky na střelnici začínal“.
 


Celkové výsledky a fotografie naleznete na http://www.myslivost.cz/OMS/praha6/Strelecke-akce.aspx .
 
 

Jednotlivci
Členové OMS Praha 5 a 6 Nečlenové OMS Praha 5 a 6
1. Vejdovský Tomáš 33 holubů Šunda Václav 37 h.
2. Chamlar Lukáš 31 h. Novotný Josef 35 h.
3. Čuba František 30 h. Renner Jakub 35 h.
Družstva
Místní MS Mix - výběr
1. MS Hubertus 79 h. Hradčany 105 h.
2. MS Řeporyje 75 h. Prach a broky 91 h.
3. Družstvo adeptů      

 
Myslivecké sportovní střelbě zdar!
 OMS Praha 5 a 6 vypustil do našich revírů nové myslivce.

Již téměř třicet let žehráme nad stavem naší myslivosti, nad pohledem nemyslivecké veřejnosti a médií na nás, na myslivce. Projděme si ale každý v hlavě těch zmíněných třicet let a hluboce se zamysleme. Dělá každý z nás vše proto, abych dostal naší myslivost do klubu vážených činností v zemích českých, moravských a slezských? I sebemenší přičinění nebo úspěch jednotlivce, může totiž probudit k aktivitě ostatní kolegy myslivce.  Příkladem nám může být „statečné tažení Evropou“ Dr. Ing. Bohumila Straky, který se nehodlá spokojit s nesmyslným diktátem bruselských euro komisařů. Každý z nás by si měl uvědomit, kde je silný a čím může naší myslivosti pomoci a za svým cílem jít až do konce. Čím více nás bude, tím budeme úspěšnější v našem snažení, protože jak víme již od dob knížete Svatopluka I., v jednotě je síla!
 


My, v našem spolku, se snažíme, kromě jiné činnosti, každoročně získat pro myslivost nové členy. Je velice potěšitelné, že i dámy mezi adepty již nejsou žádnou výjimkou a získávají každým rokem významnější procento z myslivecké členské základny. Vím, že samochvála smrdí, ale musím říci, že jsme pyšní na to, že se každým rokem hlásí do našich kurzů kolem dvaceti adeptů. Máme u nás totiž oddaného myslivce a vynikajícího člověka Jaroslava Barneta, který vždy dokáže kolem sebe vytvořit partu zapálených lektorů a je tahounem našich kurzů. Každý z jeho týmu se již na slavnostní zkoušky adeptů o první myslivecký lístek těší, jako na vrcholnou mysliveckou událost.
Ta letos proběhla v sobotu 30. března v jinonické restauraci U Majerů, kde jsme již váženými hosty. Majitelka podniku kvůli nám dokonce posunula termín rodinné oslavy.
Ke zkouškám bylo po roční praxi připuštěno 15 adeptů. Pro ty, kteří neměli již „svoje vyhlédnuté honitby“ organizoval praxi náš OMS, ve spolupráci s místními mysliveckými sdruženími.
Tradičně o deváté hodině ranní, za zvuku loveckých signálů Prof. Dyka z lesnice  v podání Ing. Vojtěcha Pánka, nastoupili společně adepti i zkušební senát. Úvodního proslovu a přivítání všech přítomných, se zhostil předseda Kulturně propagační komise OMS Jaroslav Barnet, který pak předal slovo předsedkyni zkušebního senátu Ing. Evě Patákové. Ta představila zkušební komisaře (místopředseda p. Aleš Škvor a dále pak p. Jaroslav Barnet, Ing. Jaroslav Šuk, p. Zdeněk Laštovka, p. Tomáš Schorný, MVDr. Ivo Stehlík, MVDr. Michal Beneš a Ing. František Čuba). Po úvodních formalitách a opětném mysliveckém troubení se adepti odebrali k přípravě do vedlejší místnosti. Ti odvážnější šli rovnou na „potítko“. Tím samotné zkoušení začalo. Počáteční nervozita adeptů začala opadat a v drtivé většině podávali velice slušné výkony. Nebývale spokojený, se znalostmi zoologie zvěře, byl letos i MVDr. Beneš, který ocenil výkony několikrát PV (prospěl s vyznamenáním). V době krátké svačinové pauzy zkušebního senátu se dokonce mezi komisaři objevilo několik tipů na nejlepšího adepta. Kolem čtrnácté odpolední bylo odzkoušeno a senát se odebral k poradě a celkovému hodnocení uchazečů.
 


Prospělo 13 adeptů. Z toho 4 s vyznamenáním. Jedna adeptka neprospěla z jednoho předmětu, který bude opakovat v náhradním termínu s adeptem, který se pro nemoc omluvil. Nejlepšího hodnocení dosáhl Ing. Gustav Šimáček, který prospěl s vyznamenáním ve všech předmětech a za svůj výkon obdržel publikaci o historii loveckých zbraní, podepsanou celým zkušebním senátem. Následoval slavnostní akt pasování na myslivce, kterého se ujal vedoucí kurzu Jaroslav Barnet. A jak již u nás při zkouškách bývá zvykem, formální akce se překlopila do odpoledního až večerního neformálního posezení u sklenky dobrého vína resp. oroseného půllitru piva. V příjemné atmosféře u vesele plápolajícího ohně v krbu, jsme vzájemně diskutovali o všem možném mysliveckém. Z nových myslivců někdo řešil jakou si má pořídit zbraň jiní se zajímali o to, jaký je nejvhodnější pes. Diskutovala se také náplň proběhlých mysliveckých praxí, a od novopečených myslivců byl vznesen požadavek o ještě větší, skutečně praktické ukázky individuálního lovu, vyvrhování uloveného kusu spárkaté zvěře nebo rozrušení uloveného kusu na zvěřinu. Máme se tedy nad čím zamyslet a co zlepšovat, abychom také i my přispěli ke zvýšení prestiže našeho mysliveckého řemesla.
Na závěr mi ještě dovolte poděkovat všem, kteří se na kurzu a zkouškách podíleli; mimo jiné také jednatelce našeho OMS pí. Miluši Svobodové, uživatelům honiteb, kde adepti vykonávali praxi i majitelce jinonické restaurace.
  


XVII. Oblastní výstava psů všech plemen

Sbor rozhodčích s paní ředitelkou Láskovou a vítězi OV.

Dne 29. září 2018, uspořádal Obvodní myslivecký spolek pro Prahu 5 a 6 ve spolupráci s Českomoravskou kynologickou jednotou další, již tradiční setkání kynologů a především jejich čtyřnohých přátel v autokempu Džbán na Praze 6. Ano, je to neuvěřitelné, ale byl to již 17. ročník hojně navštěvované Oblastní výstavy psů všech plemen. Jako každoročně se do místa konání sjeli vystavovatelé a kynologičtí fandové z celé České republiky a bylo se na co dívat. Vždyť 260 přihlášených psích šampiónů, nejrůznějších plemen, je už pořádná porce.
 

Odpolední soutěže.

Realizační tým, správně řečeno Výstavní výbor, tentokrát pracoval pod vedením ředitelky výstavy Jany Láskové, která měla velikou oporu v ostatních členech výboru. Vždyť osoby, jako Miluše Svobodová – jednatel, ekonom a vedoucí výstavní kanceláře, Ing. Ivo Řezáč – redakce katalogu výstavy a elektronického zpracování dat, Jiří Pařízek, Aleš Škvor, Jaromír Vylhám – technicko organizační úsek a Jana Faltová – fotografka, mají s podobnými akcemi letité zkušenosti a svoji práci odvádějí na sto procent beze zbytku. O moderování odpoledních soutěží se podělily dámy, Kristýna Vylhámová a Vladimíra Tichá. Loveckými signály doprovázel na lesnici trubač Ing. Martin Řezba. Musíme ale také ocenit i neúnavnou pracovní pomoc adeptů z našeho právě probíhajícího kurzu o první lovecký lístek, kteří si i svojí účastí plnili část z povinné roční praxe.
Výstavu zahájil předseda OMS Praha 5 a 6 Ing. Antonín Machálek, CSc. a Jana Lásková. Ti ve svém projevu poděkovali za práci všem, kteří se na uspořádání akce podíleli a dále přivítali hlavního rozhodčího pana Miroslava Václavíka. Ten následně představil své kolegy – rozhodčí pro posuzování v kruzích. Byli to Karel Hořák, Doc. RNDr. Jaroslava Ovesná CSc., Vladimíra Tichá, Petr Řehánek a Václav Koldinský.
 

Skupina Leonbergerů.

I letos se k naší akci přidaly klubové výstavy Klubů chovatelů Německých krátkosrstých ohařů, Leonbergerů, Jagteriérů a Anglického mastifa.
Je to až neuvěřitelné, ale počasí nám letos opět přálo a přestože jeho předpověď nebyla zcela ideální, bohu díky se nevyplnila. Posuzování v kruzích se tedy mohlo nerušeně rozjet.
Pro všechny účastníky byla zajištěna možnost občerstvení i nákupu kynologických potřeb v prodejních stáncích.
 

Soutěží i mládež.

Odpolední část výstavy patří vždy soutěžím, kde je příležitost k získání pěkných pohárů i cen a bojovat o titul Nejkrásnější pes/fena Oblastní výstavy. O posuzování soutěží se rovnoměrně podělili všichni rozhodčí. Právo rozhodovat o hlavním šampiónovi má ale rozhodčí hlavní a toho nejvíce zaujal a nejkrásnějším byl vyhlášen pes se startovním číslem 178 - Německý ohař krátkosrstý, Arnold od Jestřábí tvrze, majitele Zdeňka Žáčka.
 

Nejkrásnější pes výstavy.

Zadané tituly a ocenění  všech účastníků výstavy naleznete na http://www.myslivost.cz/OMS/praha6/XV-Oblastni-vystava.aspx a na https://www.facebook.com/OMS-Praha-5-a-6-663695877084329/ ! Překrásné fotografie, které možná zachytily i vás, jsou připraveny na http://pchee.rajce.idnes.cz/
Žádná výstavní ani soutěžní akce, kde se vyhlašují šampióni, nemůže proběhnout bez pohárů medailí a hodnotných cen. Proto si velice vážíme sponzorských partnerů výstavy. Jmenovitě společnosti HENRY SCHEIN s.r.o., která svými produkty CALIBRA  – komplexní krmivo pro psy a kočky, poskytla ceny pro ty nejlepší a  společnosti Poláček Farma Hole, s.r.o – za sponzorský dar. Oběma, tímto za poskytnuté příspěvky děkujeme.
 

Odpolední soutěže.

Na závěr ještě velký dík všem, které jsem jmenoval, ale i těm, jejichž jména zde nezazněla. Bez obětavé práce celého pořadatelského týmu a kolektivu výborných rozhodčích, by takováto akce byla neuskutečnitelná. A jelikož se nám všem na Džbánu líbilo, zcela jistě pro vás připravíme podobnou akci opět napřesrok. Sledujte proto pravidelně náš facebook a www.
 
Kynologii zdar a na shledanou!
 

Nejkrásnější pes výstavy v akci.

 Střelecký přebor OMS 2018

Poslední zářijovou neděli, v překrásném podzimním čase a opět po roce, se sešli na střelnici v Úněticích vyznavači sportovní brokové střelby. Letošek vyšel na 30. září a přicházející podzimní čas o sobě ráno nechal již patřičně vědět. V době odstartování první rundy, ale již střelce hřálo nefalšované babí léto. Soutěžily se dvě položky na loveckém kole (2 x20 holubů). V krbu myslivecké chaty MS Hubertus již od brzkého rána praskalo bukové dřevo a plameny zahřívaly snídající závodníky. Místní kuchyně opět nezklamala a na příchod hladových střelců se předem připravila. Sladkého i slaného bylo dosti a každý si mohl vybrat podle svého gusta.
V 9:00 proběhlo nástupem oficiální zahájení a přítomné přivítal ředitel přeboru Ing. František Čuba. Po té předal slovo hlavnímu rozhodčímu Zdeňkovi Laštovkovi, který na našem OMS vede střeleckou komisi. Po nezbytných organizačních formalitách a připomenutí bezpečného zacházení se zbraní, jsme přistoupili k losování pořadí účastníků přeboru.
Střelci z první skupiny se již připravovali u vysoké věže, když v tom se objevilo něco, co stálo za pozornost. Jako první obsadil střelecké stanoviště MVDr. Ivo Stehlík s netradiční zbraní pro tuto disciplínu, a to s opakovací brokovnicí tzv. „pumpou“. Mnozí mu dávali pramalé naděje na úspěch. „Dvojstřely přece nemůže stihnout!“, přemýšlel nahlas ředitel závodu. Kdyby v tu chvíli věděl, jak se šeredně mýlí! I s pumpou se dají trefovat dvojstřely a jak krásně! Není proto divu, že družstvo pana doktora si dalo název podle kultovního filmu: „Pumpaři od zlaté podkovy“. Problémy měl naopak pan ředitel, který do druhého kola musel nastoupit s náhradní zbraní. U jeho oblíbeného Brna Super se totiž zlomil vyhazovák vystřelených nábojnic. O zajímavosti a překvapení tedy letos nebyla nouze. Přesto bylo vše bráno s humorem a i když každý chtěl dosáhnout co nejlepšího výsledku, přišel se na střelnici hlavně pobavit a popovídat s ostatními.
Krátce po poledni padl k zemi poslední holub (samozřejmě asfaltový) a rozhodčí se odebral do klidu chaty sečíst zásahy. Někteří stálí účastníci přeboru pokulhávali za loňskými výsledky. Letošní absolutní vítěz vzešel, po několika letech, z řad členů našeho OMS, a to zásluhou Ing. Tomáše Vejdovského. Proběhl pouze rozstřel o první místo nečlenů OMS Praha 5 a 6. Hned na první pokus byl úspěšnější Lukáš Vanča.


 Nejlepší jednotlivci našeho OMS.


Žádný protest nebyl podán, což nasvědčuje tomu, že zde byla skutečně velice přátelská atmosféra. Byl vznesen jeden požadavek na rozstřel o třetí místo. To musel ale rozhodčí, s odkazem na propozice přeboru a střelecký řád ČMMJ, odmítnout.

 

Nejlepší družstva místních MS.

  Protože se již několik let snažíme přilákat co nejvíce střelců z místních mysliveckých spolků, vyhlašujeme tři nejlepší jednotlivce pro domácí a „přespolní“ a stejně tak i družstva. Určitě každého potěší, když si na památku přinese domů nějakou, v tomto případě pohárovou, trofej.
Děkujeme všem střelcům za účast, organizátorům za přípravu a čas, který přeboru věnovali a kuchyni za pohoštění. Co říci na závěr? Bylo nám tu dobře a napřesrok přijedeme zase. Zkuste si čas udělat i vy!
Celkové výsledky naleznete v přílohách sekce Střelecká komise!

 Nejlepší jednotlivci - "přespolní".

Jednotlivci
Členové OMS Praha 5 a 6 Nečlenové OMS Praha 5 a 6
1. Vejdovský Tomáš 35 holubů Vanča Lukáš 34 h.
2. Chamlar Lukáš 31 h. Šunda Václav 34 h.
3. Chyba David 27 h. Pesl František 33 h.
Družstva
Místní MS Mix - výběr
1. MS Hubertus 80 h. Konec světa 95 h.
2. MS Řeporyje 75 h. Střelnice 75 h.
3. Pumpaři od zlaté podkovy 61 h.    

 

Nejlepší družstva "mix - výběr".

 

Myslivecké sportovní střelbě zdar!
 

 


 

Zkoušky adeptů 2018
 

Tak, jako již několik posledních let, i letos, zavítal tým zkušebních komisařů, pod vedením vedoucího kurzu Jaroslava Barneta, do jinonické Restaurace U Majerů, kde adepti mysliveckého řemesla vykonají myslivecké zkoušky a pokusí se tak získat svůj první lovecký lístek. Samotný kurz začal již před více než rokem a přihlásilo se do něj 27 uchazečů. Za zmínku stojí i významné zastoupení žen, které se rok od roku trvale zvyšuje. Všichni se ale ke zkouškám „neprobojovali“! Někteří se omluvili z důvodu nemoci nebo pracovních cest a někteří kurz pro pracovní zaneprázdněnost vzdali. Z důvodu vysokého počtu uchazečů jsme zkoušky rozdělili do dvou po sobě jdoucích dnů. O víkendu 7. - 8. 3. 2018 byl tedy první významný myslivecký den pro potenciální nové myslivce.
 O deváté hodině raní, při podmanivých tónech lesnic a zpěvu mysliveckých hlaholů v podání Ing. Vojtěcha Pánka a Jana Hoška (v neděli je vystřídal Martin Řezba), nastoupili společně adepti i zkušební senát. Úvodní proslov pronesl předseda OMS Ing. Antonín Machálek, CS. a současně přivítal všechny přítomné. Po té se ujala slova předsedkyně zkušebního senátu Ing. Eva Patáková, která představila zkušební komisaře (místopředseda p. Aleš Škvor a dále pak p. Jaroslav Barnet, Ing. Milan Koblic, p. Zdeněk Laštovka, p. Tomáš Schorný, MVDr. Ivo Stehlík, MVDr. Michal Beneš a Ing. František Čuba). V tradičně příjemném prostředí lidové hospůdky a teplém, krbem vyhřátém sálu, zaujali svá stanoviště zkušební komisaři a před ně předstoupili zprvu nesmělí adepti. S přibývajícím časem opadala nervozita a první zkušební den se rozběhl. Nejlepší sobotní výkon předvedl MgA. František Karvánek, který prospěl s vyznamenáním.
 


Jeden adept neprospěl z jednoho předmětu a připojí se s možností reparátu v červnovém termínu k omluveným kolegům. Neděle, snad z důvodu možnosti studia i během právě uplynulé soboty, přinesla daleko vyrovnanější výkony adeptů i s vyšší průměrnou úrovní. Přesto opět dva uchazeči nezvládli jeden předmět. Nedělním premiantem se stal Ing. Jaromír Šivic, který opět prospěl s vyznamenáním.
 


Oběma nejlepším z celého víkendu daroval OMS, jako památku na tento den, krásnou publikaci Encyklopedii zbraní. Všichni úspěšní obdrželi ještě dárkové balíčky společnosti KOZAP Uherský Brod, zbraně a střelivo spol. s r.o., která pro tuto akci věnovala zboží ze svého prodejního sortimentu formou sponzorského daru. Po oba dny proběhlo také slavnostní pasování na myslivce a oba večery vyplnilo i nezbytné neformální posezení členů zkušebního senátu s novými myslivci.
 


Na závěr nezbývá, než poděkovat všem, kteří se na kurzu a zkouškách podíleli; mimo jiné také jednatelce našeho OMS pí. Miluši Svobodové, sponzorovi, uživatelům honiteb, kde adepti vykonávali praxi i majitelce jinonické restaurace.
 
Myslivosti zdar!
 


Střelecký přebor OMS LK 2 x 20 terčů

Dne 1.10.2017, jako již celkem pravidelně, uspořádal OMS pro Prahu 5 a 6 střelecký přebor v brokové střelbě na loveckém kole s rozsahem 2 x 20 terčů. Do útulného prostředí únětické střelnice se již od 8:00 začali sjíždět první střelci z blízka i daleka. Nakonec se sešlo 17 příznivců brokové sportovní střelby.
Před samotným zahájením již byly připraveny pochoutky z kuchyně chaty místního mysliveckého sdružení. Někteří k nám přicestovali poprvé, někteří se již z dálky zdravili a při stisku ruky vyčítavě konstatovali, že se rok neviděli. Prezence proběhla bez problémů a v 9:00 jsme mohli zahájit přebor slavnostním nástupem, kde předseda střelecké komise Zdeněk Laštovka přivítal přítomné, připomněl zásady bezpečné střelby a bezpečného zacházení se zbraní. Po vylosování startovního pořadí veselé povykování již pomalu utichalo a každý se soustředil na svůj vlastní výkon. Trochu nás letos potrápila technika, která už asi cítila konec sezóny a od druhé poloviny přeboru si vedla svou. Personál střelnice ji ale dokázal zkrotit, a tak jsme mohli dostřílet až do konce. Žádný protest nebyl podán, což nasvědčuje tomu, že zde byla skutečně velice přátelská atmosféra a kdo se netrefil, hledal chybu jen u sebe.
Kolem 13:00 byl uloven poslední terč a začalo počítání. Někdo se radoval, někdo si vyčítal ulétlého holuba a někdo šel opět nabíjet. Člen našeho OMS Tomáš Vejdovský „ulovil“ stejný počet holubů jako „přespolní“ Anton Mešo. Ze čtvrtého stanoviště se přetahovali dlouho a statečně. Vítěz může být ale jen jeden. Letos tak opět domácí nevyhráli. Snad příště!
 Nejlepší jednotlivci našeho OMS.

  Protože se již několik let snažíme přilákat co nejvíce střelců z místních mysliveckých spolků, vyhlašujeme tři nejlepší jednotlivce pro domácí a tři pro „přespolní“. Stejně tak i družstva. Určitě každého potěší, když si na památku přinese domů nějakou, v tomto případě pohárovou, trofej.
 Nejlepší družstva našeho OMS.


Děkujeme všem střelcům za účast, organizátorům za přípravu a čas, který přeboru věnovali, sponzorům za poháry a kuchyni za chutné pohoštění. Co říci na závěr? Bylo nám tu dobře a napřesrok přijedeme zase. Zkuste si čas udělat i vy!
 Nejlepší jednotlivci - "přespolní".

Jednotlivci
Členové OMS Praha 5 a 6 Nečlenové OMS Praha 5 a 6
1. Vejdovský Tomáš 36 b. Mešo Anton 36 b.
2. Chyba David 35 b. Pesl František 35. b.
3. Čuba František 31 b. Metelka Petr 34. b.
Družstva
Místní MS Mix - výběr
1. MS Řeporyje 1 92 b. MS Brdy 102 b.
2. MS Hubertus 77 b.    
3. MS Řeporyje 2 60 b.    


Myslivecké sportovní střelbě zdar!
 


 


XVI. Oblastní výstava psů všech plemen 

Dne 30. září 2017, uspořádal Obvodní myslivecký spolek pro Prahu 5 a 6 ve spolupráci s Českomoravskou kynologickou jednotou další, již tradiční, ročník oblíbeného setkání kynologů a především jejich čtyřnohých přátel v autokempu Džbán na Praze 6. Ano, je to neuvěřitelné, ale byl to již 16. ročník hojně navštěvované Oblastní výstavy psů všech plemen. Jako každoročně se do místa konání sjeli vystavovatelé a kynologičtí fandové z celé České republiky a bylo se na co dívat. Vždyť 327 přihlášených psích šampiónů, nejrůznějších plemen, je už pořádná porce.


Realizační tým, správně řečeno Výstavní výbor, který se loni osvědčil, vedl i letos Jaroslav Řezba. K ruce měl tým nejbližších pomocníků ve složení Miluše Svobodová – jednatel, ekonom a vedoucí výstavní kanceláře, Olga Hájková – technickoorganizační komise, Ing. Ivo Řezáč – redakce katalogu výstavy a Jana Faltová – fotograf. Průběh celé výstavy, zejména odpolední soutěže, moderovala Martina Švecová a loveckými signály doprovázeli na lesnice trubači Martin Řezba a Tomáš Bíšek.
Výstavu zahájil předseda OMS Praha 5 a 6 Ing. Antonín Machálek, CSc. a Jaroslav Řezba. Ten ve svém projevu vyzvedl práci všech, kteří se na uspořádání akce podíleli a předal kytice členkám realizačního týmu. Dále představil sbor rozhodčích, kterému předsedal hlavní rozhodčí Iuza Beradze, dále pak Doc. RNDr. Jaroslava Ovesná CSc., Dana Smržová, Alena Weinlichová, Marie Marušková a Ing. Jiří Formánek. I letos se k naší akci přidaly i klubové výstavy Klubů chovatelů Německých krátkosrstých ohařů, Leonbergerů, Fila Brasileiro a Anglického mastifa. A protože počasí bylo i letos skutečně ideální, mohlo bez problémů začít posuzování ve všech šesti kruzích. Pro všechny účastníky byla zajištěna možnost občerstvení i nákupu kynologických potřeb v prodejních stáncích. K dispozici byla i místní restaurace.
Odpolední část výstavy patří vždy soutěžím, kde je příležitost k získání pěkných pohárů i cen a bojovat o titul Nejkrásnější pes/fena Oblastní výstavy. O posuzování soutěží se rovnoměrně podělili všichni rozhodčí. O tom nejlepším, ale rozhodoval hlavní rozhodčí Iuza Beradze a toho nejvíce zaujal a nejkrásnějším se stal Maďarský ohař krátkosrstý, pes Cairo Z Pelestrovských lesů, majitele Jiřího Belšána.
 
         
 
Soutěž Plemeno Jméno psa Jméno majitele
Nejkrásnější pes/fena výstavy Maďarský ohař krátkosrstý Cairo Z Pelestrovských lesů Jiří Belšán
Mladý vystavovatel Japan-chin Taro od Dvou Ořechů Zdena Straussová
Nejkrásnější pes/fena štěňat Labradorský retriever Karamela Bon Bon Luckykay Kateřina Pernická
Nejkrásnější pes/fena dorostu Maďarský ohař krátkosrstý Veroniko Bertoni Prague Dominik Tlapák
Nejkrásnější mladý pes Australský ovčák Bunns Junior Niké Dogs station Václav Jílek
Nejkrásnější mladá fena Thajský ridgeback COCO NANGFA Thaiczech Tereza Kocourová
Nejhezčí pár psů Australská kelpie Ch. JUMPER BLACK Royal Cocktail
Ch. CATRINA BLACK Mount Mckinkey
 Marcela Nováková
Nejlepší chovatelská skupina Leonberger - Marie Marková
Nejkrásnější veterán Leonberger Annie od Kostela sv. Gabriela Jana Borovková
Nejkrásnější pes Maďarský ohař krátkosrstý Cairo Z Pelestrovských lesů Jiří Belšán
Nejkrásnější fena Jezevčík trpasličí drsnosrstý Řeřiška Valentinka Vojtěch Lebeda
 Tabulka vítězů soutěží Oblastní výstavy
 

 – další výsledky naleznete na http://www.myslivost.cz/OMS/praha6/XV-Oblastni-vystava.aspx a na https://www.facebook.com/OMS-Praha-5-a-6-663695877084329/ ! Překrásné fotografie, které možná zachytily i vás, jsou připraveny na http://pchee.rajce.idnes.cz/ .
 
Žádná výstavní ani soutěžní akce, kde se vyhlašují šampióni, nemůže proběhnout bez pohárů medailí a hodnotných cen. Proto si velice vážíme sponzorských partnerů výstavy. Jmenovitě: Farma Miller Holubice, TOYOTA Dolák, Poláček Farma Hole, s.r.o., JOFI krmiva, kterým touto cestou děkujeme za poskytnuté sponzorské příspěvky.
Na závěr snad jen velké poděkování všem, které jsem jmenoval, ale i těm, jejichž jména zde nezazněla. Bez obětavé práce celého pořadatelského týmu a kolektivu výborných rozhodčích by takováto akce byla neuskutečnitelná. Již nyní vás zveme na 17. ročník, který se bude konat dne 29. 9. 2018.
 

 
Kynologii zdar a na shledanou!
Zkoušky adeptů v OMS Praha 5 a 6

Tak, jako již několik posledních let, i letos, zavítal tým zkušebních komisařů, pod vedením vedoucího kurzu Jaroslava Barneta, do jinonické hospůdky U Majerů, kde adepti mysliveckého řemesla vykonají zkoušku a pokusí se tak získat svůj první lovecký lístek. Samotný kurz začal již před více než rokem a přihlásilo se do něj 16 uchazečů. Den 18. 3. 2017 byl tedy den „D“ pro potenciální nové myslivce. Z původně přihlášených uchazečů jich dorazilo jen 12. Jeden z kurzu v jeho počátku odstoupil z pracovních důvodů, druhý si ze studijních důvodů požádal o náhradní termín v červnu a dva adepti nesplnili zákonem a směrnicemi dané požadavky, nutné k připuštění ke zkoušce.
 O deváté hodině, při podmanivých tónech lesnic a zpěvu mysliveckých hlaholů v podání Vojtěcha Pánka a Jana Hoška, nastoupili společně adepti i zkušební senát. Úvodní proslov pronesl předseda OMS Ing. Antonín Machálek, CS. a současně přivítal všechny přítomné. Po té se ujal slova předseda senátu Ing. Milan Koblic, který představil zkušební komisaře (místopředseda p. Aleš Škvor a dále pak p. Jaroslav Barnet, Ing. Mgr. Petr Soukal, p. Zdeněk Laštovka, p. Tomáš Schorný, MVDr. Ivo Stehlík, MVDr. Michal Beneš a Ing. František Čuba). V teplém, krbem vyhřátém sálu, zaujali svá stanoviště zkušební komisaři a před ně předstoupili první adepti. Někdo byl zpočátku svázán nervozitou, jiný se do odpovědí na vylosované otázky pustil s vervou. Znalosti uchazečů, podle průběžné kontroly předsedy senátu, se zdáli být nadprůměrné. Na uchazečích bylo poznat, kdo se problematice myslivosti (zatím bez výkonu plného práva myslivosti) již věnuje delší dobu a má i několikaleté praktické zkušenosti. Teoretické znalosti byly spíše průměrné až lehce nadprůměrné. A tak mohl kolem půl třetí zasednout zkušební senát k závěrečné poradě a zhodnocení celého kurzu. Ve tři hodiny odpoledne bylo jasno a dychtiví uchazeči nervózně očekávali výsledky své zkoušky. Slavnostního nástupu, opět s přispěním lovecké hudby, se ujal předseda senátu a seznámil všechny přítomné s výsledky zkoušek. Všichni zúčastnění prospěli a někteří i s vyznamenáním. Jako nejlepší byl vyhodnocen Ing. David Šturm, který od předsedy senátu obdržel mysliveckou publikaci s podpisem všech zkoušejících, jako upomínku na tento významný den.
 


Na závěr nezbývá, než poděkovat všem, kteří se na kurzu a zkouškách podíleli; mimo jiné také jednatelce našeho OMS pí. Miluši Svobodové, uživatelům honiteb, kde adepti vykonávali praxi i majitelce jinonické restaurace.
 
Myslivosti zdar!
 


"Na Džbán pro džbánek . . ." aneb
XV. Oblastní výstava psů všech plemen

Vážení kynologičtí přátelé, čas běží neuvěřitelně rychle! Zima se již změnila téměř v léto a dnes je to právě půl roku, co Výstavní výbor Obvodního mysliveckého spolku pro Prahu 5 a 6 spolu s Českomoravskou kynologickou jednotou uspořádal již tradiční Oblastní výstavu psů všech plemen zapisovaných v plemenných knihách Českomoravské kynologické unie. A současně je to právě už jen půlrok, který nám zbývá k dopilování všech detailů a ještě dalších možných vylepšení pro letošní, již XVI. ročník této oblíbené kynologické akce s působností na území Prahy 5, 6 a přilehlého okolí i míst vzdálených.
O to, že bude letošní veřejná prezentace našich čtyřnohých přátel neméně úspěšná, jako ta loňská, bude opět usilovat omlazený kolektiv výstavního výboru v čele s jeho ředitelem Jaroslavem Řezbou, jinak také členem kontrolní komise ČMMJ OMS Praha 5 a 6, který si svoji premiéru prožil právě před půlrokem.
Loňský výstavní výbor ve složení Miluše Svobodová – jednatel, ekonom a vedoucí výstavní kanceláře, Olga Hájková – technickoorganizační komise, Ing. Ivo Řezáč – redakce katalogu výstavy a Jana Faltová – fotograf, se scházel během roku 2016 operativně a pod vedením ředitele Řezby odvedl obrovský kus na první pohled viditelné i neviditelné práce. Nesmíme zapomenout i na některé naše adepty kurzu o první lovecký lístek, kteří si svojí účastí plnili povinnou praxi i na další členy našeho OMS. Ti všichni přispěli ke zdaru podzimní akce. Vždyť přilákat vystavovatele, sponzory a doprovodné služby v podobě stánků s drobným prodejem potřeb pro psy i občerstvením pro jejich páníčky, není jednoduchá práce. Dát dohromady celou organizaci takového podniku a přitom ještě vymýšlet  jaké novinky připravit, aby byli návštěvníci neustále příjemně překvapováni, není jednoduchá záležitost. I tak se podařilo loňskou výstavu obohatit například o Dog handling. Nově jsme zavedli i moderátorský doprovod v podání Martiny Švecové, která prováděla svým odborným komentářem odpolední část výstavního programu, kdy byly na pořadu soutěže. Dokonce jste mohli v koutku profesionální fotografky Renáty Hofman, nechat zvěčnit svého psa v té nejlepší obrazové kvalitě.
 


Dne 1. října 2016 se do areálu kempu Džbán na Praze 6 již od samého rána postupně sjíždělo několik stovek vystavovatelů a v průběhu dne výstavu navštívilo na 300 diváků. Přihlášeno bylo 327 psů nejrůznějších plemen. Součástí výstavy byly i klubové výstavy. Svojí účastí se k nám připojil Klub chovatelů německých krátkosrstých ohařů, Klub chovatelů leonbergerů a Fila Brasileiro Club. I předpověď počasí slibovala pro tento den deštěm nerušený prožitek. Po prezenci psů a poradě výstavního výboru s rozhodčími, mohlo být vše odstartováno. O svolání ke slavnostnímu nástupu se postaralo trubačské duo Martin Řezba a Tomáš Bíšek, které mysliveckými hlaholy Prof. Dyka, Pochodem hraběte Šporka a německým Halali, dotvářeli slavnostní atmosféru víkendového dne. Výstavu zahájil proslovem předseda OMS Praha 5 a 6 Ing. Antonín Machálek, CSc. a předal slovo J. Řezbovi. Ten přivítal hlavního rozhodčího Miroslava Václavíka, který představil své kolegyně a kolegu, pro jednotlivé výstavní kruhy, Danu Smržovou, Olgu Dolejšovou, Marii Maruškovou, Jiřinu Jandovou a Jiřího Formánka. Pak už nic nebránilo tomu, aby výstava mohla být prohlášena za zahájenou. Celé dopoledne se bylo na co dívat a rozhodčí měli skutečně hodně práce, kterou ale zvládli s profesionalitou sobě vlastní.

Odpolední program patřil soutěžím, kde se mohli utkat všichni přihlášení psi a zkusit tak štěstí v nejrůznějších vypsaných soutěžích v boji o „cenné kovy“. Určitě není nikdo, kdo by si nerad neodnesl na památku některý pohár, který mu bude připomínat úspěch čtyřnohého přítele, ale který také jistě zvýší chovatelskou prestiž chovné stanice.
O posuzování soutěží se rovnoměrně podělili všichni rozhodčí. Čest rozhodnout o tom nejlepším má však hlavní rozhodčí. Po napínavých několika minutách Miroslav Václavík rozhodl! Nejkrásnějším psem XV. Oblastní výstavy byl vyhlášen pes Beagle s pořadovým číslem 182 Beltaine Cernunnos Mawr majitelky pí. Zuzany Schejbalové.

           

Soutěž Plemeno Jméno psa Jméno majitele
Nejkrásnější pes/fena výstavy Beagle Beltaine Cernunnos Mawr Zuzana Schejbalová
Mladý vystavovatel 9-12 let včetně Čivava
krátkosrstá
Woody Levandulový sen Petra Veselá
Mladý vystavovatel 13-16 let včetně Australská kelpie Defty Blue Mount Mckinkey Pavlína Horká
Nejkrásnější pes/fena štěňat Whippet Hey Jude Sunny Funny Jana Křečková
Nejkrásnější pes/fena dorostu Tibetská doga Ginna Nos Miu Jolanta Janulíková
Nejkrásnější mladý pes Foton de Tuléar BOON JEWEL Joy from Pilsen Ludmila Schaferová
Nejkrásnější mladá fena Americký bezsrstý teriér Olinka Punto Valentino Michaela Hanzlíková Šimána
Nejhezčí pár psů Belgický ovčák DANTE INKOGNITO Kakai Kaito,
NOBLESA GEMMA Kwanah
 Zuzana Mrňáková
Nejlepší chovatelská skupina Australský ovčák - Chov. stanice Brennini
Nejkrásnější veterán Čínský chocholatý pes osrstěný Cassia Cool Lady Lenka Šulcová
Nejkrásnější pes Beagle Beltaine Cernunnos Mawr Zuzana Schejbalová
Nejkrásnější fena Labradorský retriever Meritayon z Českomoravské vysočiny Václav Brož

 
Tabulka vítězů soutěží Oblastní výstavy
 – další výsledky naleznete na http://www.myslivost.cz/OMS/praha6/Home.aspx
 a na https://www.facebook.com/OMS-Praha-5-a-6-663695877084329/ ! Překrásné fotografie, které možná zachytily i vás jsou připraveny na http://pchee.rajce.idnes.cz/ .
 
Žádná výstavní ani soutěžní akce, kde se vyhlašují šampióni, nemůže proběhnout bez pohárů medailí a hodnotných cen. Proto si velice vážíme sponzorských partnerů výstavy. Jmenovitě: Farma Miller Holubice, společnost ExtraPet, Poláček Farma Hole, s.r.o., společnost Fitmin, kterým touto cestou děkujeme za poskytnuté sponzorské příspěvky.
Na závěr snad jen velké poděkování všem, které jsem jmenoval, ale i těm, jejichž jména zde nezazněla. Bez obětavé práce celého pořadatelského týmu a kolektivu výborných rozhodčích by takováto akce byla neuskutečnitelná. Každý, kdo předvedl svého psa si jako malou památku odnesl keramický džbáneček. Přijďte si pro něj i Vy, letos na Džbán. Budeme se na vás 30. 9. 2017 těšit.
 
Kynologii zdar a na shledanou!
Říjnové zkoušky vloh v honitbách Zličín a Řeporyje
 

Dne 22. 10. 2016 uspořádal náš  OMS zkoušky vloh ohařů a psů ostatních loveckých plemen. Honitby poskytla Myslivecká sdružení Zličín a Řeporyje. Přihlášeno bylo 8 ohařů a 7 psů ostatních plemen. Z ohařů úspěšně dokončilo zkoušky 5 psů.

1.místo Aranka ze Zhoře Madarský kr.ohař  vůdce Monika Šebová;
2.místoElectra Ruby Mahagony Paw Irský Setr vůdce Romana Kšírová;
3.místo Andy Fuxngrunty Český Fousek Vladimíra Najmanová.

U ostatních plemen úspěšně složilo zkoušky 6 účastníků:
1.místo Bandita z Podmošenska Německý Křepelák vůdce Iva Nollová;
2.místo Heli z Opatovy stezky Jezevčík hl.standard vůdce Tomáš Mach;
3.místo Kačenka ze Strašilova Jezevčík drs.standard vůdce Lucie Kolouchová.

Honitba Zličín výborně zazvěřena ,každý pes měl možnost prokázat hlasitost na stopě zajíce. V Řeporyjích měli možnost ohaři ukázat svoje vrozené vlohy při vystavování pernaté zvěře.

Všem úspěšným gratulujeme a mysliveckým sdružením děkujeme za poskytnutí honitby.


 

 

Podzimní zkoušky na Praze 5 a 6

Dne 24.9.2016 uspořádal náš OMS pro Prahu 5 a 6 ve spolupráci s MS Zličín a MS Radotín podzimní zkoušky ohařů a malých plemen loveckých psů. Pořadatelé akce, členové kynologické komise OMSu pod vedením Jiřího Pařizka (ředitel zkoušek) a zástupci mysliveckých sdružení, kde zkoušky každoročně probíhají, měli letos na čele trochu vrásky. Teplý a suchý přelom léta a podzimu způsobil, že nízký porost v honitbě MS Řeporyje neposkytoval vhodný terén s dostatečným krytem pro disciplínu „společný hon“. A tak jsme se obrátili s žádostí o pomoc na MS Radotín. Díky velice vstřícnému a kolegiálnímu přístupu radotínského předsedy Antonína Rady a mysliveckého hospodáře Miroslava Pacáka jsme tak mohli skupinu ohařů operativně přesunout do honitby MS Radotín.
 


Sraz účastníků byl již tradičně v 8:00 v myslivecké chatě MS Zličín, kde proběhly všechny administrativní úkony, potřebné před zahájením zkoušek. Přihlášeno bylo  6 ohařů (2 x VMO,  2 x DO, 1 x BA a 1 x MMO) a 6 ostatních plemen (3 x FCR, 2 x RR a 1 x GR). Po slavnostním zahájení, přivítal všechny přítomné předseda OMS Ing. A. Machálek a představil vrchního rozhodčího Jiřího Macáka. Ten se ujal slova a seznámil nastoupené vůdce s organizačními pokyny. Představil také rozhodčí pro velká plemena JUDr. Karla Nývlta a Zdeňka Špičku a pro malá plemena Vladimíra Netrefu a Markétu Zelenkovou. Po vylosování pořadových čísel účastníků se obě skupiny pod vedením vůdců z obou MS odebraly do honiteb.
 


Počasí bylo ideální a honitby velice dobře zazvěřeny. Každý pes měl tedy příležitost setkat se s divokou zvěří pernatou i srstnatou.
 


Den se již přehoupnul  k pozdnímu odpoledni, když se skupina velkých plemen vrátila zpět do Zličína. Jelikož malá plemena skončila o několik hodin dříve, provedl vrchní rozhodčí vyhlášení obou skupin samostatně. Na závěrečném nástupu informoval všechny přítomné, že nebyl podán žádný protest. Poděkoval pořadatelům za výbornou organizaci a vyzdvihl již zmíněné výborně zazvěřené honitby, které jsou na území velkoměsta unikát! Pak následovalo již samotné vyhlášení výsledků zkoušek. Z velkých plemen úspěšně složili zkoušky oba „velcí münsterlandi“, Německý ohař dlouhosrstý a Auvergneský ohař krátkosrstý; všichni v první ceně. Z malých plemen uspěli Flat Coated Retrieveři (I., II, a III. cena),  Zlatý Retiever ve III. ceně a Rhodéský ridgeback také ve III. ceně. Absolutními vítězi zkoušek se stali fena DO Valla z Mechova maj. Jiří Kec. Všem úspěšným gratulujeme!
Děkujeme touto cestou rozhodčím, fotodokumentaristce Janě Faltové, samozřejmě MS Radotín, které operativně poskytlo svoji honitbu bez nároku na odměnu a MS Zličín za poskytnutí honitby a za zázemí v myslivecké chatě.
  


Jak OMS Praha 5 a 6 pasoval nové myslivce.
 

        Již se to pomalu stává tradicí. Pro velkou spokojenost, si i letos, jako místo konání zkoušek uchazečů o první lovecký lístek, vybral pražský Obvodní myslivecký spolek, zahrnující ve svých katastrech městské honitby na levém břehu Vltavy, vesnickou atmosféru staré části Jinonic. O třetím březnovém víkendu se opět dočasně zabydlel v příjemné místní restauraci „U Majerů“. Pokud hovořím o víkendu, platí to doslova a do písmene. Uchazečů o svůj první lovecký lístek bylo přihlášeno tolik, že jsme museli zkoušet dva dny. A tak v neděli večer, kdy se poslední zelené kamizoly trousily kolem výčepu do tmy nevlídného březnového večera,  se místní „štamgasti“ s úsměvem ptali paní hospodské, jestli „… už to tady bude vod teďka jen myslivecká hospoda?“ Komu by se tady nelíbilo. Výborná místní kuchyně je známa široko daleko a společenská místnost, v čele se zapáleným krbem, navozuje spíše dojem, že jsme někde v lesích na myslivecké chatě, než v centru evropské metropole.        Zkoušky, stejně jako všechny námi pořádané akce, vedeme vždy v duchu mysliveckých tradic. Přítomnost trubače, který by měl provázet každé společné myslivecké setkání, je tedy u nás nezbytná. Známé myslivecké hlaholy a signály profesora Antonína Dyka, a to včetně pěveckého provedení, jsme si mohli vychutnat v podání dvou trubačů; Ing. Vojtěcha Pánka a Jana Hoška, kteří spolu s předsedou Kulturně propagační komise Jaroslavem Barnetem přivítali na slavnostním nástupu adepty cechu mysliveckého i členy zkušebního senátu.


 

„Vítáme Vás! Vítáme Vás
Inu opravdu skutečně vítáme Vás!“
 

        Slova se po té ujal předseda senátu MVDr. Ivo Stehlík a představil adeptům jednotlivé zkušební komisaře (místopředseda p. Aleš Škvor a dále pak Jaroslav Barnet, Ing. Milan Koblic, MVDr. Jiří Bischof, Ing. František Čuba, JUDr. Karel Nývlt, Tomáš Schorný a Zdeněk Laštovka). Vedoucí kurzu p. Barnet seznámil všechny účastníky s organizací zkušebního dne a prohlásil zkoušky za zahájené.


 

„Začínáme vesele, jako dobří přátelé.
Flintu sobě přichystej a na povely pozor dej!“
 

        Toho víkendu bylo úspěšných čtrnáct uchazečů a není bez zajímavosti, že mezi nimi bylo i pět dam - nových dam naší myslivosti. Jejich zájem o myslivost nás těší dvojnásob. Snad i proto, že účast něžného pohlaví na mysliveckých honech nesporně zjemní a pozvedne kulturu tradičních podzimních mysliveckých setkání a nejen jich. Věkový průměr uchazečů byl 37 let. Jedná se tedy o dospělé lidi, kteří si myslivost vybrali jako svého koníčka po zralé úvaze a můžeme předpokládat, že u něj zůstanou po celý svůj život. I tak to slíbili při pasování na myslivce před osobou pasujícího, které se velice odpovědně zhostil MVDr. Jiří Bischof. Dokonce pro tento akt složil veršované „Myslivecké rozjímání“, kterým pasovací akt uvedl. Jako nejlepší absolvent mysliveckého kurzu byl vyhlášen Ing. Jan Jiruška.


 

„Lovu zdar! Lovu zdar! Lovu zdar!
Lesu a lovu zdar!“

        O tom, že celé zkoušky probíhaly v přátelské atmosféře, svědčí to, že na závěr každého zkušebního dne pozvali noví myslivci členy zkušebního senátu na pohoštění a pobyli s nimi až do pozdních večerních hodin. Na těchto neformálních posezeních dáváme také prostor pro hodnocení lektorů, zkušební komise a celého kurzu očima jeho absolventů. Je to pro nás velmi přínosná zpětná vazba, která umožňuje naše kurzy zkvalitňovat a přizpůsobovat je přáním uchazečů. Počet přihlášených nás utvrdil v tom, že kurzy zřejmě vůbec neděláme špatně. A jak hodnotili kurz čerství absolventi? „… všeobecná spokojenost; … poznání nových lidí a nového kolektivu; … kvituji zajištění praxe v místních mysliveckých spolcích; … super byly střelby; … dobrý je systém konzultací; … lepší praktičtí lektoři s praxí z honiteb; …konzultace moc dlouho po přednáškách; …suchá literatura; … po spojení teorie s praxí, do sebe začínají věci více zapadat; …možná by bylo dobré zajistit praxi pro všechny uchazeče v jednom spolku, aby se netrhal kolektiv, … . Tolik jen útržky z hodnocení nových myslivců. Určitě o nich budeme přemýšlet.
        Takové tedy byly naše letošní myslivecké zkoušky. Nezbývá, než poděkovat všem, kteří se na kurzu a zkouškách podíleli; mimo jiné také jednatelce našeho OMS pí. Miluši Svobodové, uživatelům honiteb, kde adepti vykonávali praxi i majitelce jinonické restaurace.

„Halali, halali, poslyšte naši věrní kamarádi,
jak myslivecká pocta se koná, na pozdrav poslední, zhaslé zvěři…"

 

S příspěvky hlaholů Prof. Ing. Antonína Dyka