Obvodní myslivecký spolek Praha 5 a 6
 
Pozadi
Praha 5 a 6
Adresa: Sídlištní 136/24 , Praha 6 - Lysolaje , 165 03
Telefon:602 123 510
Email:praha6@oms-myslivost.cz
Web:www.myslivost.cz/omspraha6
Jednatel:Jana Lásková
Předseda:Ing. Antonín Machálek, CSc.
  
Úřední hodiny
Po:9.00 - 18.00
Út:-
St:-
Čt:-
Pá:-
   
IČO:67777376
Účet:2700987706 / 2010
Banka:FIO Banka Praha 6

 Naše adresa:

OMS Praha 5 a 6

Státní veterinární ústav Praha

ul. Sídlištní 136/24

165 03 Praha 6 - Lysolaje

Zvěř v zimě

  • Vyskytují se ve vašem okolí krásně zbarvení kohouti bažanta
          obecného, včetně svých, již méně pestře zbarvených, 

          družek?


  • Navštěvují dokonce vaši zahradu?
  • Chcete si je tam udržet nebo jim jen pomoci lépe
           překonat zimní období?

  • Věnujte pozornost následujícím řádkům!
 

Původní domovinou bažanta byla Asie, z které byl už před naším letopočtem dovezen do Řecka a postupně se rozšířil po celé Evropě. V Českých zemích se, podle písemných zmínek, objevil již na počátku 14. století. Jedna z prvních bažantnic (území přizpůsobené k chovu bažantů) byla založená císařem římským a králem českým Karlem IV. v Králově dvoře u Berouna. Bažant obecný plnil úlohu okrasného ptáka v zámeckých zahradách. Byl ale také oblíbenou lovnou zvěří pro chutné maso. Dnes se spíše snaží myslivci tuto drobnou zvěř udržet v našich zeměpisných šířkách, a to různými způsoby. Chovem zvěře ve voliérách a postupným vypouštěním do volné přírody. Zlepšováním přírodních podmínek pro život divoké populace (soubor jedinců téhož druhu, nacházejících se v jednom určitém místě v daném čase) v přírodě. Přikrmováním v době nouze tj. v zimě i ochranou divoce žijících jedinců.
 

 
Bažant, stejně jako každá divoká zvěř, potřebuje ke svému zdárnému vývoji tři základní životní podmínky: klid, kryt a krmivo. Chcete-li tedy z vašeho okna sledovat bažanty v pohádkově zasněžené krajině a v mysli se přenést o několik století zpět, zhotovte pro ně na klidném místě v blízkosti křoví nebo jehličnanu, jednoduché krmítko, tak jak to udělali žáci ZŠ v Praze 5 – Slivenci.

http://ekotym.zsslivenec.cz/2017/01/14/jak-jsme-vyrobili-krmitka-pro-bazanty/

Snad jen upozornění pro ty, kteří již v přírodě, například u krmných zařízení pro zvěř, zavěšené PETky spatřili. Nevysypávejte pšenici z PET lahví do krmítek! Pšenice je výhradně určena pro bažanty a z PET lahví si ji klovnutím dokáží vysypat. Korýtka v krmných zařízeních slouží většinou pro jadrná krmiva určena spárkaté zvěři (např. oves pro srnčí zvěř). Jablka nebo zeleninu můžeme do korýtek také vložit, ale jen v malém množství, aby nezmrzla. Usušený chléb nebo pečivo ale srnkám nedáváme; hodí se spíše pro muflony.
Pokud budete mít jakýkoliv dotaz ohledně zimního přikrmování zvěře, neváhejte se na nás obrátit!