ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Boj o olovo pokračuje, my se nikdy nevzdáváme!

| Diskuzní fórum
Boj o olovo pokračuje, my se nikdy nevzdáváme!
Oslovte europoslance, aby hlasovali o námitce PROTI zákazu olova
 
AKTUALIZOVÁNO!
Podařilo se zařadit hlasování na program pléna Europarlamentu ve středu 25.11.2020 o námitce proti zákazu olova na mokřadech tj. dle právního výkladu Evropské komise 3 hektary kolem každé louže po dešti. 
Děláme s ČMMJ, Ligou LIBE a Evropskou mysliveckou federací FACE proti zákazu olova mnoho let naprosté maximum. Díky našim-vašim dlouholetým aktivitám je dnes na naší straně proti zákazu olova většina českých europoslanců, stejně jako Sněmovna, Senát, Vláda a dokonce i Ministerstvo životního prostředí. Přesto určitě pomůže, když oslovíte europoslance a požádáte je jako voliči o podporu námitky EP proti zákazu olova na mokřadech, a také proti úplnému zákazu olova i kulového střeliva mimo mokřady, což Evropská komise chce protlačovat již začátkem příštího roku.
 
Pokud EP neudělá nic, tak automaticky platí paskvil, který vymyslela EK
 
Ačkoliv se to nezdá, zařazení na program není žádná samozřejmost. Poté, kdy 3.9.2020 EK skandálně napočtvrté protlačila zákaz, tak nyní běží tříměsíční lhůta, ve které může podat plénum EP námitku proti paskvilu EK. Avšak pokud EP neudělá nic, tak automaticky platí paskvil, který vymyslela EK, v lednu 2021 vyjde v úředním věstníku EU a pak je zákaz právně závazný v celé EU, přičemž národní parlamenty už o zákazu nehlasují a ani nic neimplementují.
Navíc EP vše může vrátit EK k přepracování pouze jako celek, nemůže navrhnout žádné změny.
Vzdorovat paskvilu Evropské komise se nám daří i díky našim partnerům v Bruselu - Evropské myslivecké federace FACE a hlavně díky europoslancům, kteří naslouchají názorům nás-voličů. Jsou to například vlivný a velmi aktivní europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), kterému v minulosti EK lhala a od té doby už poslal několik stížností EK na netransparentnost zákazu olova. Dále je to „vlajkonoš občanských práv a svobod“ Alexandr Vondra (ODS) nebo velmi rozumný Ondřej Knotek (ANO), kteří již hlasovali jako členové europarlamentního výboru pro životní prostředí pro vrácení zmetku. Bohužel toto hlasování jsme 29.10.2020 prohráli 33 pro vrácení paskvilu versus 42 proti vrácení.
Působíme ale jako obvykle napříč politickým spektrem, průběžně jsme tedy jednali například i s Ditou Charanzovou (ANO), Kateřinou Konečnou (KSČM), Hynkem Blaškem (SPD) a dalšími.
 
Bitva o mokřady ještě neskončila, a už ekoextrémisté požadují úplný zákaz olova, i mimo mokřady
 
Již dnes ekoextrémisté požadují úplný zákaz olova i mimo mokřady, chtějí zakázat i střelivo do kulovnic, pistolí, malorážek, vzduchovek a dokonce i rybářská olůvka. A nemá se jednat, jak se někdo naivně může domnívat, jen o zákaz používání nábojů s olovem, ale i o zákaz jejich výroby a prodeje.
Agentura pro chemické látky ECHA na žádost Evropské komise měla 6. října zveřejnit návrh na úplný zákaz olova, avšak vypočítavě to odložili až na 15. ledna 2021, aby nevzbudili emoce a nenarušili hlasování v EP. Je to klasický politický trik tichého krájení salámu a nevzbuzení rozruchu, aneb jak říkával bývalý předseda EK pan Juncker: „Na něčem se dohodneme, necháme to ležet a čekáme, co se stane. Pokud nikdo nezapříčiní rozruch, protože většina lidí nerozumí tomu, co bylo rozhodnuto, pokračujeme krok za krokem, dokud není cesty zpět.“
Celý příští rok bude tedy probíhat bitva o celkový zákaz olova, přičemž EK má v plánu totální zákaz uvést v praxi od roku 2022.
 
A co jsme dosud od Zelených slyšeli? Prý, nejlepší je olovo zakázat úplně, to bude srozumitelné.
 
Jen pro představu, proti komu stojíme, zde je výběr výroků úředníků EK a některých europoslanců výboru pro životní prostředí:
Carlo Pettinelli (zástupce Evropské komise): Komise je přesvědčena o potřebě zákazu olova, dopad na lovce a střelce bude minimální. Preferujeme regulace založené na faktech a vědeckých důkazech.
Martin Haeusling (Zelení): Jednoduše potřebujeme kompletní zákaz olova. Jsem šokován, že někdo navrhuje námitku proti zákazu olova. Celkem 1 milion ptáků ročně zahyne kvůli otravám olovem.
Mick Wallace: Návrh EK je to dobrým krokem
Anja Hazekamp: Je velmi jasné, že zbraňová lobby vše blokuje, jsem pro čisté prostředí
Martin Hojšík: Podporuji zákaz olova, je to potřeba pro zdraví ptáků i lidí.
Ville Niinisto: Tato regulace je o ochraně životního prostředí, jsou zde alternativy, takže podporuji regulaci a jsem tedy proti námitce.
Veronique Trillet: Nesmíme zapomínat, že olovo je toxické. Musíme pokračovat v zákazu olova. Souhlasím, že návrh EK by měl být jasný a srozumitelný, takže je nejlepší olovo zakázat úplně, to bude srozumitelné.

Co pro nás bude zákaz olova (na mokřadech) znamenat?
 
Pokud se Europarlament nepostaví právnímu a technickému paskvilu EK a neschválí námitku proti zákazu olova na mokřadech, tak nastane období obrovské právní nejistoty. V praxi bude protiprávní i pouhé držení olova kolem vody a bude nám hrozit kriminalizace (a tedy i možná ztráta zbrojního průkazu a loveckého lístku) jen za to, že máme olovo u sebe, že stojíme s brokovým nábojem v kapse (aniž bychom vůbec stříleli) 100 metrů daleko (tedy v pásmu 3 hektary okolo) od nějaké dešťové louže nebo už ne.
A co se týká celkového zákazu, tak kromě zhoršené balistiky i přesnosti a rizika poškození či exploze zbraně, bohužel s jistotou fyzikálních zákonů přibude i zranění myslivců, když se bude střílet náhražkami na bázi oceli, zinku, vizmutu, mědi apod. Všechny náhražky jsou totiž tvrdší a jsou tedy zdrojem nevyzpytatelných odrazů v mnohem větší míře než u olova.
Ostatně si ještě živě pamatujeme nepříjemnou odrazivost ocelových broků, dokonce i od vodní hladiny v letech 2010 až 2014, kdy platil zákaz lovu kachen olověným střelivem na řekách i rybnících. Protože se zákaz totálně neosvědčil, tak v roce 2014 novelizace rozumně zúžila zákaz pouze na 14 mezinárodních mokřadů v ČR, s čímž my myslivci nemáme žádný problém. Tak proč nezůstat u stávající vyhovující legislativy?
 
Oslovte europoslance!
 
Už jsme došli daleko, takže se nikdy nevzdáme. A když nejde jinak a nepřelezeme překážku, tak ji třeba i podlezeme, a zase se narovnáme. Zorganizovali jsme veleúspěšnou milionovou mezinárodní výzvu proti zákazu olověného střeliva, získali jsme podporu rybářů, rozvinuli jsme veřejnou debatu v médiích, získali jsme podporu Sněmovny, Senátu, Vlády, ministerstev.
K tomu třikrát musela EK přepracovat návrh zákazu pro závažné nedostatky, dokonce byl odhalen skandální protiprávní lobbing ekoneziskovky Birdlife, která úkolovala EK a místo nezávislých úředníků psala regulace pro EK (avšak lobbisté omylem zapomněli svoji firmu vymazat ve vlastnostech úředního dokumentu).
Přesto to zatím nestačilo, ekoextrémismus, bezskrupulózní lobbismus ekoneziskovek, netransparentnost a podrazy Evropské komise postupují přes mrtvoly.
My jsme svůj domácí úkol splnili, a kdyby se všichni kolegové v EU snažili jako my, tak zákaz EK v takové paskvilní podobě vůbec nebyl na stole. Více už jsme proti zákazu olověného střeliva udělat nemohli. Bez falešné skromnosti jsme nejaktivnější proti nesmyslnému zákazu v celé EU.
 
Jednou tedy vás, čtenáře Myslivosti, žádáme, abyste oslovili politiky, protože máme zkušenosti, že to účinkuje. Nyní nastal ten čas. Seznam 21 českých europoslanců je zde:
www.europarl.europa.eu/meps/cs/search/advanced?name=&countryCode=CZ
Naděje umírá poslední, potřebujeme jen 353 ze 705 hlasů europoslanců...
 
Dr. Ing. Bohumil STRAKA
člen ČMMJ a Liga LIBE

Dopis našim a slovenským europoslancům

Ještě večer 20.11.2020 byl vypracován jménem českých a slovenských subjektů a redakcí dopis s jednou sice jednoduchou, ale zásadní otázkou všem českým a slovenským europoslancům.

Dopis naleznete v příloze a o výsledku, resp. odpovědích europoslanců vás budeme samozřejmě informovat.
 

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Přiložené dokumenty

Zpracování dat...