Vyhláška č. 64/2025 Sb., kterou se mění vyhláška č. 245/2002 Sb., o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu s platností od 1.4.2025 byla vydána ve Sbírce zákonů 13.3.2025. Změn není mnoho, vlastně jen tři.
První změna se týká lysky černé, poláka chocholačky a poláka velkého. Od 1. dubna již tyto druhy nemají stanovenu dobu lovu a samozřejmě je tedy nelze lovit ani na společných lovech.
Druhá změna se týká králíka divokého, kterému se prodlužuje doba lovu, a je nově stanovena od 1. září do 31. prosince. I když králíci divocí u nás již téměř vymizeli, přesto jsou stále oblasti, kde působí značné škody, a proto byla doba lovu prodloužena o dva měsíce.
Poslední změnou je nastavení doby lovu u lišky obecné, a to od 1. července do konce února s výjimkou oblastí chovu tetřeva hlušce, tetřívka obecného, jeřábka lesního a koroptve polní (§ 3 odst. 3 zákona) kde lze celoročně lovit lišku obecnou, kunu lesní, kunu skalní a jezevce lesního.
Tato změna je velmi důležitá, protože díky ní už není třeba rušit norování liščat jako způsob lovu. A tím i ochráníme genofond norníků, kteří byli pro norování vyšlechtěni, neboť nadále bude možné norovat v zimním období a ten, kdo to umí, potvrdí, že je to krásný způsob lovu.
Zároveň je nutno říci, že norováním bylo podle statistik každoročně uloveno velmi málo lišek a liščat a současná zaměřovací i pozorovací zařízení nám umožní v nastavené době lovu regulovat stavy lišek podle potřeby. Dobrý myslivec stejně lišky v období péče o mláďata neloví.
Ovšem je nutno i zdůraznit to, co se nezměnilo, a to je celoroční doba lovu spárkaté zvěře do dvou let věku s výjimkou kamzíka horského. Tento stav je bohužel nyní prodloužen až do 31.3. 2030.
I nadále jsme tedy jediný stát v Evropě, který povoluje lov březích matek a přes všechny snahy ČMMJ a dalších subjektů se toto ustanovení vyhlášky nepodařilo zrušit. Ano, povinné to není a dobrý myslivec celoročně lovit nepotřebuje a neloví, v dobře vedených honitbách to ani nepřipadá v úvahu. Povolenky jsou vydávány na běžnou dobu lovu pro daný druh zvěře uživatelem honitby a každý, kdo uloví zvěř, kterou nemá v povolence, dopouští se pytláctví i když legislativa umožňuje lov. Ale mnoho dalších honiteb, a nutno dodat zejména těch profesionálních (i národních parků) bohužel takto loví. Prakticky všude tam, kde je zástřelné za každý kus spárkaté zvěře.
Tvůrci vyhlášky ale nechtějí připustit svůj podíl viny na těch ulovených březích matkách a sirotcích jako následek celoroční doby lovu.
Věřím, že myslivci se budou i nadále ke zvěři chovat eticky a k lovu budou přistupovat především s rozumem.
Lovu zdar!
Miloš FISCHER