Aktuality

Na XII. ME v lovecké kombinaci opět zněly české hymny

Jiří Štengl | Diskuzní fórum
Na XII. ME v lovecké kombinaci opět zněly české hymny
   

Ve dnech 28. až 30.6. 20019 proběhlo v estonském Tallinu na střelnici Mannáiku XII. Mistrovství Evropy v lovecké kombinované střelbě.
Třináct závodníků z ČR, někteří i s doprovodem, se do dejiště přesouvalo od pondělí do úterý.
Ti, co absolvovali cestu letadlem s přestupem v Helsinkách, mohli již od úterního dopoledne odpočatí trénovat. Vyznavači autoturistiky se po cestě dlouhé více než 1600 km na střelnici dostali v úterý odpoledne, aby se alespoň několika ranami seznámili s místním prostředím. Ve středu pak probíhal celodenní trénink.

Zajímavou disciplínou byl běžící kňour, který se premiérově střílel na terč s elektronickým vyhodnocováním každé rány na obrazovce. Ostatně jeden komplet jsme přivezli díky našim autoturistům do republiky a budete si ho moci příští rok ve Dnešicích vyzkoušet.

Na čtvrtek dopoledne připadlo vážení zbraní a meeting teamleaderů. Poté se výprava rozdělila podle svých potřeb. Někteří vyrazili v deštivém počasí na výlet, jiní studovali nejisté trajektorie terčů a byli i tací, kteří dospávali spánkový deficit. Bylo úplně jedno, zda jsme šli spát večer ve 22 hod nebo odpoledne v 15 hod, neboť venkovní světelnost byla totožná.

Po odpoledním volném programu jsme se téměř sjednotili v ústroji a vyrazili na slavnostní zahájení, po kterém následovalo rozdělení startovních čísel a očekávaný raut. Večer jsme ještě v masážních křeslech doladili poslední detaily přípravy a seskupení do aut podle rozlosování a mohli se těšit na třídenní závod.

V pátek ráno vše vypuklo. Už od první položky byla na některých obhájcích loňských vysokých met zřejmá nervozita. Zodpovědnost reprezentace nikomu nepřidá, a tak ti co stříleli jen sami za sebe, měli nepatrnou výhodu v koncentraci na osobní výkon.

Po večerech jsme dodržovali společná setkání a rozebírání jednotlivých položek, ze kterých si zejména „naše mládež“ přebírala cenné informace.

file-23.jpeg

 

Po dostřílení všech disciplín došlo v neděli na dva rozstřely, ve kterých jsme měli zastoupení. Nejprve Martin Šlechta pokořil finského soka Seppu Pekku a stal se mistrem Evropy v kulových disciplínách. Ve druhém těsně o terč prohrál Karel Kotrc rozstřel o celkové 3. místo v kategorii open se Slovincem Bostjanem Sadkem. Žádná prohra netěší, nicméně Karlovi určitě nezhořkla, neboť on svým celkovým nástřelem obhájil titul mistra Evropy v kategorii senioři a zároveň se 773 body stal nejúspěšnějším členem naší výpravy.

Svou silnější disciplínu – broky - nenastřílela podle svých představ (81 terčů) Michaela Štenglová a musela se tak spokojit se stříbrnou medailí. Stojí za zmínku, že závod absolvovala s půjčenou brokovnicí Blasser, která, jak se jeví, bude do budoucna řešením.

Naopak svůj životní výkon v brokových disciplínách (91 terčů) předvedl junior Přemysl Macl, který byl s námi teprve podruhé. Když k tomu přidal svůj kulový standard, vyšplhal až na metu nejvyšší a přivezl domů také titul mistra Evropy. S celkovým nástřelem 747 bodů se stal čtvrtým nejúspěšnějším členem výpravy.

Výsledkem opakované kvalitní podpory celé výpravy muničkou RWS a firmou KOZAP, za což jim patří nesmírný dík, je obhajoba zlatých medailí družstva v kulových disciplínách ve složení Zbyněk Červenka, Jindřich Kořínek, Karel Kotrc, Tomáš Staněk, Martin Šlechta a Pavel Zázvorka.

Za zmínku určitě stojí pár výborných nástřelů, kdy Martin dal 2x 199, Jindra 198 a 196, Karel 196 a 197 a Michaela 198 a 190 bodů. Škoda jen, že to necinklo družstvu i v kombinaci, i když jsme měli stejně bodů jako třetí, nicméně rozhodující terč horší, a tak zbyly jen brambory.

Přesto, že nebyly takové žně jako v loňském roce, jsem přesvědčen, že jsme se opět neztratili a mohli si tak pod stupni vítězů několikrát zazpívat tu nejkrásnější písničku „Kde domov můj…“

I když je naše mládež opravdu velkým příslibem do budoucnosti, což nás velice těší a motivuje, nesmíme však zapomenout na ty, kteří stáli u zrodu této královské disciplíny. Vozili medaile na přelomu tisíciletí, ať v jednotlivcích či v družstvech, ale trochu nám mezitím zestárli.

Proto naše asociace vznesla na meetingu technické komise požadavek, aby od příštího roku zavedl FITASC družstva seniorů, což se setkalo s kladnou odezvou u většiny oslovených států. Už teď se všichni těšíme na hecování v české výpravě a neodmyslitelný nelítostný souboj generací.

file-22.jpeg

 

A jak jsme stříleli? Kotrc Karel 773, Šlechta Martin 754, Štengl Jiří 753, Macl Přemysl 747, Kořínek Jindřich 746, Zázvorka Pavel742, Červenka Zbyněk 739, Stanek Tomáš 731, Štenglová Míša 712, Můčka Igor 704, Kirchner Milan 704, Můčka Michal 681 a Staňková Eva 575 bodů z 800 možných.

Podrobné výsledky na www.asat.cz nebo www.fitasc.com

Na závěr přeji Tomášovi Staňkovi, aby mu vydržela energie i v následujících letech při zajišťování všeho potřebného pro tuto disciplínu, dále bych chtěl všem za reprezentaci naší vlasti poděkovat, neboť účast a příprava na takovou akci, včetně týdenního pobytu v dějišti, není žádná „láce“ a je to řehole jen pro opravdové srdcaře.

Věřím, že mnohočetná výprava z posledních let se jenom rozroste a budeme tak moci příští rok ve slovinském Mariboru opět bojovat o mety nejvyšší ve všech kategoriích.

Jiří ŠTENGL

člen komise ASAT pro LP,CS a LK

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...