ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Nález svalovce u divočáka!

| Diskuzní fórum
Nález svalovce u divočáka!
V České republice byl po roce a půl zjištěn výskyt nebezpečného parazita svalovce (Trichinella spiralis) u prasete divokého. 
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) v Praze potvrdilo přítomnost larev trichinel u jednoho divočáka dovezeného do zvěřinového závodu v Karlovarském kraji z Německa. Naposledy byl výše zmíněný parazit v ČR zjištěn v červnu 2022 u dvou divočáků dovezených z Polska. Státní veterinární správa (SVS) při této příležitosti připomíná povinnost vyšetřovat všechnu ulovenou i dovezenou černou zvěř na výskyt trichinel.

Divočák byl součástí zásilky 62 kusů dovezených do zvěřinového závodu na Karlovarsku. Provozovatel splnil svou povinnost a příjem zásilky řádně ohlásil místně příslušné krajské veterinární správě. Ta následně hned po příjmu zásilky v rámci veterinární prohlídky odebrala vzorky a ty odeslala k vyšetření do SVÚ. Ten 19. prosince potvrdil přítomnost larev svalovce ve vzorcích jednoho zvířete. Jeho tělo bylo zlikvidováno v asanačním podniku.

Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo v tehdejším Československu v 50.  letech 20. století. U prasat domácích v ČR se parazit dlouhodobě nevyskytuje.

„V České republice jsou dlouhodobě povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná prasata divoká i na jatkách porážená prasata domácí a koně,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Za prvních 10 měsíců letošního roku bylo vyšetřeno zhruba 176 500 prasat divokých,“ dodal.

K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují. V loňském roce byl potvrzen jeden případ u vzorku divočáka dovezeného z Polska, v roce 2021 dva případy, v roce 2020 se neobjevil ani jeden případ.
Od roku 2014 se monitoring výskytu trichinel provádí také u uhynulých či utracených lišek a psíků mývalovitých. V roce 2022 byly pozitivní dva kusy ze zhruba 2 560 odebraných vzorků.
 
 
Petr Vorlíček
Tiskový mluvčí SVS

Diskuzní fórum

 
Nové vlákno
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...