Aktuality

Salámovou metodou až k radikálnímu omezení držení zbraní?

LEX | Diskuzní fórum
Salámovou metodou až k radikálnímu omezení držení zbraní?
Vážení kolegové,
někteří z vás už jistě zaregistrovali, že Evropská komise chce novelizací směrnice o nabývání a držení zbraní výrazně omezit právo bezúhonných lidí držet zbraně k legitimním účelům. Někteří z vás možná zaregistrovali i ujišťování Komise, že loveckých zbraní se toto omezování týkat nebude.
Věřím, že je to pravda – tentokrát. Rád bych ale upozornil, že právě takto začal například v Anglii v roce 1987 proces, na jehož konci bylo výrazně okleštěno i právo držet zbraň pro lovecké účely.
Chcete vědět, jak je to v Anglii s loveckými zbraněmi dnes? Pokud chcete brokovnici, tak vám ji dovolí – možná: musíte na policii přivést svědka, který vám dosvědčí vaši dobrou pověst. Nemůže to ovšem být jen tak ledajaký svědek: nesmí to být váš rodinný příslušník, musí vás znát a stýkat se s vámi alespoň dva roky, a musí to být „poslanec, soudce, duchovní, lékař, právník, úředník, zaměstnanec banky, nebo osoba podobného postavení“. Pak podepíšete souhlas s přístupem policie k vašim lékařským záznamům, a připravíte se na návštěvu policisty, který vám doma zkontroluje, jestli máte předpisový trezor pevně spojený se zdí. Po tomto všem vám policie může vydat povolení k držení lovecké brokovnice. Může ovšem také dojít k názoru, že žadatel – i kdyby měl čistý trestní rejstřík – není dostatečně důvěryhodný, aby mu mohla být svěřena zbraň, a pak můžete leda odvolat k soudu.
Pokud ovšem žádáte o kulovnici – pouze opakovací, samonabíjecí jsou zakázané – pak si musíte sehnat ne jednoho, ale dva svědky a navíc musíte doložit „dobrý důvod“ k držení takové zbraně. Lov sice je považován za „dobrý důvod“, ovšem na rozdíl od naší země rozhodně nestačí říci, že zbraň chcete k loveckým účelům. Musíte uvést, kde a co chcete lovit; a až se policie ujistí, že opravdu máte kde lovit a že vámi uváděná zvěř na pozemku opravdu žije, pak vám kulovnici možná povolí – ale jen takovou, která je podle jejich tabulek vhodná k lovu dané zvěře.
Prodlužování a odebírání licencí se řídí pravidlem „pán dává, pán bere“: Pokud policejní velitel dojde k názoru, že už nejste důvěryhodný, nebo že už nemáte „dobrý důvod“ – například jste už dlouho nebyli na lovu – může rozhodnout o odebrání povolení, a vy si můžete zase jít stěžovat k soudu.
Princip celého systému asi nejlépe vystihl současný britský ministr vnitra: „Jsem přesvědčen, že držení jakékoli střelné zbraně je privilegium, ne právo, a že bezpečnost veřejnosti musí být nade vše.“
Proces, kterým se právo bezúhonného britského občana změnilo na privilegium závislé na libovůli policie, je dobře známý jako „salámová metoda“. Nejdříve přišel zákaz samonabíjecích pušek, a britští myslivci neprotestovali, protože si vystačili s opakovačkami.
Pak přišel zákaz krátkých zbraní, a myslivcům to nevadilo, protože pistolí se přece neloví.
Pak přišly na řadu lovecké zbraně – a myslivci zjistili, že zůstali sami. Nedokázali si včas uvědomit, že salám se nikdy nekrájí od prostředka – že právě ty zbraně, které nepotřebovali, tvořily ochrannou vrstvu, která chránila jejich vlastní zájmy.
Doufám, že vy jste moudřejší a nenecháte si od Evropské Komise namluvit, že vás se to netýká a že o vaše zbraně nejde. Ono o ně nejde tentokrát; ale pokud se Komisi podaří zakázat to, co nazývá „zvlášť nebezpečnými zbraněmi“, pak se hranice „zvláštní nebezpečnosti“ posune zase o kousek blíže k vám. Pomůžete-li teď jiným bránit jejich zbraně, zabráníte tím situaci, kdy jednou v budoucnosti budete muset bránit ty své – a budete na to sami.
LEX – sdružení na ochranu práv majitelů zbraní myslivcům a přátelům přírody
 
Poznámka na závěr: Proti zmíněné aktivitě Evropské Komise se zvedla v celé Evropě velká vlna nevole a velmi rychle se plní petice proti tomuto svévolnému zasahování do národních legislativ. Petici lze najít na webových stránkách www.gunban.eu, je tam i verze v češtině. Dokáží i čeští myslivci svými podpisy podpořit tuto petici?
 

Vážení členové a příznivci sdružení LEX,

právě teď nastal okamžik, kdy je třeba, abyste se maximálně zapojili.


http://gunlex.cz/clanky/hlavni-clanky/2230-otevreny-dopis-zastancum-prava-na-drzeni-zbrani-v-cele-evrope

Prosíme Vás o šíření tohoto dopisu mezi Vašimi kolegy, kamarády, střelci
i nestřelci, kterým nejsou lhostejná občanská práva i svobody. Dopad
plánů Evropské komise může postihnout i je (a to nejen příznivce
airsoftu a paintballu).

Pokud se pohybujete na Facebooku, podpořte maximálním sdílením tento
příspěvek.


https://www.facebook.com/gunlex/photos/a.524365140938989.1073741826.142989412409899/992193867489445

Současně si Vás dovolujeme požádat, abyste podepsali a stejným způsobem
propagovali tuto elektronickou petici, která má reálnou šanci, že
nasbírá statisíce podpisů, čímž se stane zajímavou i pro sedmou velmoc -
média. Nebudete věřit, ale do včerejšího dne ji podepsalo pouze 5.531
signatářů z ČR.


https://www.change.org/p/council-of-the-european-union-eu-you-cannot-stop-terrorism-by-restricting-legal-gun-ownership

Sdružení LEX podporuje pouze tuto elektronickou petici, protože nechce,
aby se hlasy rozmělnily do více petic a protože právě tato petice může
být využita jako přesně cílený nástroj, kdy signatáři mohou dostat výzvu
k celoevropské akci, na kterou budou určitě reagovat.


S pozdravem "Situace je vážná nikoliv však zoufalá!"

Tomáš Trávníček
prezident LEX o.s.
sdružení na ochranu práv majitelů zbraní


Diskuzní fórum

nové vlákno | přihlásit se do fóra
Vlákno Vytvořil Příspěvky Zobrazení Poslední příspěvek
zbraně a jejich omezení Vojtěch Kopkáně
1 1506 Vojtěch Kopkáně
(7.12.2015 20:27:17 )

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...