ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Stát dá lovcům miliony na noktovizory

Pavel Baroch - www.tyden.cz | Diskuzní fórum
Stát dá lovcům miliony na noktovizory
Na přemnožená divoká prasata, která způsobují zemědělcům ohromné škody a polích, budou moci lovci vyrazit i za tmy. Ministerstvo zemědělství nabízí peníze na pořízení přístrojů pro noční lov - noktovizorů.
Myslivci každý rok zastřelí desítky tisíc divokých prasat, i tak se populační exploze těchto zvířat stále nedaří zastavit. Ministerstvo zemědělství teď přichází s další možností, jak odstřelit ještě víc divočáků - chce dotovat nákup přístrojů na noční lov. A to až 20 miliony korun ročně. Návrh příslušného vládního nařízení je nyní v takzvaném vnějším připomínkovém řízení, v němž se k němu mohou vyjádřit další resorty nebo krajské úřady, které by peníze měly rozdělovat.

"Jsme si vědomi, že nákupy těchto zařízení samy o sobě nevyřeší problematiku škod způsobených prasetem divokým, ale umožní uživatelům honiteb, kteří prokáží jistou intenzitu lovu, usnadnit nákup těchto zařízení," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Dodal, že ministerstvo má v popisu práce maximálně a všestranně podporovat zemědělskou prvovýrobu. "Jedním z limitujících faktorů jsou právě škody způsobené prasetem divokým na zemědělských kulturách," konstatoval Jordán.
 
Dotace nebude pro všechny
Ministerstvo počítá s tím, že se dotace nebude rozdělovat plošně. Nárok na ní budou mít jen lovci s honiteb, kde se ulovil určitý počet divočáků. Při výpočtu příspěvku vycházel úřad ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) z počtu více než 50 ulovených prasat. Jak vysoká bude částka na nákup jednoho noktovizoru, ministerstvo zatím nesdělilo.

"Konečná částka bude předmětem dalších diskusí. Rozhodně půjde pouze o příspěvek, nikoli o plnou částku na pořízení tohoto doplňku zbraně," poznamenal mluvčí resortu Jordán. Připomněl, že ministerstvo už nyní přispívá rovněž prostřednictvím krajských úřadů částkou 8 tisíc korun na pořízení odchytových zařízení na divoká prasata. Úřad rovněž prodloužil dobu, kdy je možné divočáky lovit.

Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha, který se ochranou lesů a přemnoženou zvěří zabývá dlouhodobě, hodnotí novou ministerskou dotaci na nákup noktovizorů opatrně. "Nejspíš to pomůže zvýšit odlov divočáků, ale nejsem si jistý, jestli to bude nějak významné," řekl TÝDNU Bláha.
Podle Bláhy by výrazněji pomohlo, kdyby se snížila minimální rozloha honitby, která v součanosti musí mít minimálně 500 hektarů. Vlastníci menších polí si totiž nemohou své pozemky "chránit" sami, ale pouze prostřednictvím honebních společenstev. "Nemají to ve vlastních rukách," konstatoval Bláha.

Ministerstvo zemědělství s takovým plánem v minulosti několikrát přišlo, ale nikdy ho nedotáhlo do konce. Kritici tvrdí, že by to přineslo přesně opačný efekt, protože malé honitby nikde v Evropě neumožňují racionální hospodaření se zvěří.

Státem placený lovec?

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že hodlá tlačit na uživatele honiteb, aby dodržovali normované stavy zvěře a plány lovu, které chce více kontrolovat. Jurečka připravuje novelu mysliveckého zákona, která by v tomto smyslu měla jasně definovat požadavky na správce a pronajímatele honiteb. Cílem je, aby se skutečně odlovilo tolik zvěře, kolik se posléze uvádí v dokumentech.

"Budeme požadovat, aby u černé zvěře a případně u některých druhů vysoké byla při kontrole lovu předložena nějaká nezaměnitelná část odloveného zvířete, například z čelisti," řekl TÝDNU ministr. Dodal, že přemýšlí rovněž o institutu placeného lovce, který by odlovil stanovený počet zvěře, pokud by všechna jiná opatření selhala.
 
Pavel Baroch

Stát přispěje myslivcům miliony na noktovizory, chce omezit divočáky
Zdroj: IDnes 23. ledna 2015 

Ministersto zemědělství přitvrzuje v boji s přemnoženými prasaty divokými, jejichž populace se v Česku vymkla kontrole. Děsí výletníky v přírodě i obyvatelé předměstí a způsobují nemalé škody na polích. Stát proto pro myslivce chystá finanční podporu na nákup přístrojů pro noční vidění.
Novinka vyplývá z chystané změny vyhlášky z dílny ministerstva zemědělství o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti. Změna má umožnit čerpat finanční podporu právě na pořízení přístroje na noční vidění, takzvaného noktovizoru.
„Cílem ministerstva zemědělství je maximální a všestranná podpora zemědělské prvovýroby. Jedním z limitujících faktorů jsou škody způsobené prasetem divokým na zemědělských kulturách. Z tohoto důvodu ministerstvo zemědělství činí jak legislativní, tak i nelegislativní kroky ke snížení početních stavů tohoto druhu,“ zdůvodnil mluvčí resortu Hynek Jordán.

Myslivec může požádat až o deset tisíc korun
Kolik myslivci na nákup techniky v souhrnu dostanou, není úplně jasné. Ministerstvo počítá, že změna předpisu přijde státní rozpočet na 20 milionů korun. Tyto peníze však nebudou určeny pouze na moderní loveckou techniku, část prostředků padne také na ohrožené druhy zvěře a chystané zvýšení příspěvků na přibližování dříví koňmi, což je k životnímu prostředí šetrnější než těžká technika.
Celkové náklady budou záviset především na tom, kolik lovců o finanční příspěvek požádá a splní všechny podmínky. Podle ministerstva může žadatel dostat až 80 procent ceny přístroje, maximálně však deset tisíc korun. Zhruba kolem této částky se také ceny noktovizorů pohybují. Nárok na podporu bude mít lovec, který předloží účet z nákupu a protokoly o tom, že v uplynulých dvou letech ulovil aspoň padesát prasat.
Počty odstřelů prasete divokého
2007 121 192
2008 138 854
2009 121 821
2010 144 305
2011 109 563
2012 185 381
2013 152 468
Zdroj: Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2013
 
Opatření proti přemnoženým divočákům odstartovala už loni, kdy novela zákona o zbraních umožnila při lovu výjimku pro jinak zakázané přístroje pro noční vidění. Ministerstvo rovněž podporuje výrobu a instalaci odchytových zařízení, předloni je podpořilo částkou 1,42 milionů korun.

Za přemnožení divočáků může hlavně kukuřice
Podle myslivců mohou opatření částečně pomoci, problém s přemnoženými divočáky však nevyřeší. „Určité zefektivnění odlovu to přinese, není to ale samospasné. Pokud se problematika nebude řešit komplexně, tak přemnožení prasat bude přetrvávat,“ říká myslivec Martin Horálek. Jako hlavní důvod přemnožení označují totiž myslivci strukturu české krajiny a hojné, nekonečné lány kukuřice. Ta nabízí prasatům divokým ideální skrýš.
Horálek navíc upozorňuje, že nemálo myslivců má při používání podobných přístrojů i etický problém. „Znám celou řadu lidí, kteří odmítají přístroje pro noční vidění jako takové. Říkají, že to nedává zvěři už vůbec žádnou šanci,“ dodává Horálek.
Kolik divočáků se v Česku pohybuje, nikdo přesně neví. Představu o populaci nabízejí počty odstřelů. Ty dosáhly se 185 tisíci kusy rekordu v roce 2012, podle posledních dostupných dat z předloňska pak klesly zhruba o třicet tisíc.
Autor: Jan Brož
 


 

Diskuzní fórum

Stát dá lovcům miliony na noktovizory > česká mentalita Zobrazit módy:  
User avatar
Member
Member
pavel pavel - 23.1.2015 0:20:27
   
česká mentalita
Tak přátelé, pokud toto vymyslela nová myslivecká rada ministra Jurečky, tak se nedivím ničemu. Kdo bude mít nárok na dotace a noční vidění jaké kvality, to nikdo zatím neřekl. Komu je bude uživatel půjčovat, když už na ně dostane příspěvek. Už vidím ty hádky v našem MS. Zatím bych to udělal například v MS tak, že ten, kdo bude mít nejvíce odpracovaných brigádnických hodin, byl měl přednostní nárok na zapůjčení. Třeba se rychle zvýší počet brigádníků. Ale především , nekontrolovaně se zvýší noční odstřel jiné zvěře než zvěře černé. Že dnes ti, kteří loví divočáky i vysokou, noční vidění zcela běžně používají ( někde dokonce už téměř povinně dle doporučení uživatele), se ví. Bez toho to ani nejde. Je pravda, že takový lovec, pokud má trochu znalosti a "dobrou vůli", pozná lépe bachyni od kňoura, pozná bachyni těsně před metáním a pozná také "hrábě" ( vemínka) pod břichem, když náhodou vyleze bachyně, která kojí a má selata v zálehu. To je výhoda nočního vidění. Samozřejmě kvalitního. Ale pokud takovou věc bude finančně podporovat například MZe, tomu moc nerozumím.

Možná, že MZe také finančně podpoří nákup kulových automatů
se zásobníky na 5-10 nábojů. I to může být cesta k redukci výskytu černé zvěře například na naháňkách a brát to rovnou se zvěří mufloní, dančí a jelení a to bez vyjímky včetně beranů, lopatáčů a trofejových jelenů. Spolu se zmenšenou základní výměrou honiteb 125 hektarů by v tom byl čert, abychom tu škodící a přemnoženou zvěř nezlikvidovali.

Pokud pan ministr, jak je psáno, "přemýšlí" o statutu placeného lovce právě v českých zemích, tak to doufám, že za něj vymyslela jiná hlava než ta jeho. Ledaže by změnil zákon o myslivosti zcela od základu. Čím dál více začínám věřit tomu, že se zákon o myslivosti změní velice brzy. Jenom najít nějakou záminku. A právě divočáci
( a možná i vysoká zvěř) jí mohou být. A že návrh nového zákona
o myslivosti má již několik roků připravenou písemnou podobu,
o tom asi už málokdo včetně těch méně informovaných nepochybuje.

Dodatečně reaguji článek v dnešním iDnes,
který přibližuje myšlenky těch, kteří dostali spásný nápad s dotacemi na vybavení myslivců noktovizory na základě dotací.

Jenom pro zopakování údajů ze zmíněného článku.

1. maximální příspěvek 10.000,- Kč, má to být
80% ceny přístroje. Budiž.
2. Nárok bude mít jenom ten myslivec, který prokazatelně ulovil
v posledních dvou letech nejméně 50 divočáků.

Není ale zmínka o tom, zda se budou do onoho "skóre" počítat divočáci ulovení jenom při lovu individuálním
nebo také kusy ulovené na společných lovech.
Podle mého názoru by se měly odečítat ty kusy, které byly uloveny na společných honech. Tam totiž zatím nejsou noktovizory zapotřebí.
Pokud ovšem zase nějaký ministerský náměstek nebo poradce
nevymyslí, že by se mohly dělat naháňky třeba v noci.

Je přeci velice pravděpodobné, že ten, kdo uloví za 2 roky více než 50 kusů černé zvěře při individuálním lovu, už noční vidění používá.
Znám myslivce, kteří loví výhradně divočáky a vím, jakou optiku používají. Takový člověk přeci neponese na úřad doklad,
se kterým bude žádat o dotaci v maximální výši 10.000,- Kč.

Že máme ve státních úřadech některé jedince duchem výrazně chudé, to je známo. To není žádná novinka. Jenom se mně zdá, že jich nějak moc rychle přibývá.

User avatar
Member
Member
Filip Doza - 24.1.2015 14:38:47
   
RE:česká mentalita
No, nechci spekulovat o tom, zdali ten, kdo vymyslel příspěvek na noční vidění byl zcela, slušně řečeno v obraze. Můj poznatek z praxe. Mám v honitbě hosta středního věku, který ročně odloví cca 40ks černé jen při individuálním lovu (černou nemám normovanou). Není pro něj zatěžko sedět celou noc, popř. jít večer a ráno opět. Nočák nemá, má jen baterku, kterou jak mě informuje používá velmi zřídka. Ošetří si vnadiště tím, že jej "posolí" plevami s trochou kukuřice a černá i za tmy je na něm vidět. To je jeho systém a úspěšný. Ono opravdu záleží na povaze člověka a jeho zapálení pro myslivost a lov.

User avatar
Member
Member
Tomáš Klein - 29.1.2015 10:52:39
   
RE:česká mentalita
Tak nevím jak přesně na tuto diskuzi reagovat. Ironie až skoro sarkazmu je v reakci pana Pavla hodně.
Dle mého názoru budou noktovizory přínosem, ať už kvůli zvýšení množství odlovené černé zvěře, nebo škodné, či kvůli možnosti větší bezpečnosti při lovu, zamezení pytláctví, lepší obeznatelnosti lovené zvěře. Nevýhodu bych viděl hlavně v pravděpodobném navýšení odlovu ostatních druhů zvěře (jeleni, daňci, srnci, atd.) Co se týká množství odlovené černé zvěře pro možnost dostat dotaci na nákup noktovizoru, tak by nemělo být podmíněno určitým množstvím odlovené černé zvěře, někdo je v honitbě stále a střílí opravdu jen průběrnou zvěř a škodnou, jiní zase jsou v honitbě méně a střílí vše co jim příjde, to už je na každém z nás do které skupiny lovců chceme patřit. Dle mého názoru by měli vydávat hospodáři honiteb nějaký druh souhlasu té dané osobě, která dle jeho názoru má možnost noktovizor adekvátně využít (ať už by se jednalo o noční vidění ve formě dalekohledu, monokulárů či přímo noktovizorní puškohled.) Zároveň ovšem vidím také zápornou stranu takovýchto dotací a to hlavně v databazích lovců kteří mají noční vidění-to už mi příjde jako přiblížení k policejnímu státu. Myslím, že by chtělo spíše ve všech společenstvech vypsat dotazníky s jednotlivými členy jak se k tomuto staví každý z nich a z toho pak vytvářet návrh změn vyhlášky. Malá skupina osob není, dle mého, schopna adekvátně určit co je či není prospěšné pro myslivost. Myslivost vždy byla, je a snad i bude otázkou několika vybraných lidí, kteří mají k této činnosti osobní vztah ať už zájmový či rodový.

User avatar
Member
Member
pavel pavel - 29.1.2015 14:07:28
   
RE:česká mentalita
Co s tím má společného hospodář?


Tomáši,
ta ironie je v tom jenom částečná.
O hojném používání nočního vidění
v současnosti píšu v jiném příspěvku.
Výjimky povoluje OSSM na žádost uživatele honitby,
to snad platí dosud.
To, že o vidění s pevnou montáží musí být informována Policie ČR, je také platné.
V každém případě však nemá mít myslivecký hospodář žádnou výsadu o tomto rozhodovat.
Legálně využitelné přístroje ( digitální, předsádky..) ať si koupí za současnou příznivou cenu každý, kdo chce lovit v noci a bezpečně.
Návrh MZe je paskvil, který nebude nikdy uveden do reálného života.
Podle mě ministr vůbec neví, že jeho jména někdo k tomuto účelu použil (zneužil). Pokud ano, potom by mohlo platit
Kalouskovo prohlášení v poslanecké sněmovně,
že se..."pasáček vepřů stal ministrem zemědělství".
Ale to si zatím, na rozdíl od svatého a čistého Miroslava Kalouska, nemyslím. Jenom ministr Jurečka nestíhá tolik úkolů,
které před sebou má a kde kdo mu předkládá svoje dílo k podpisu. Především mně není jasné, proč mu k tomu neposkytla informace
JÍM jmenovaná nová myslivecká rada.
Pokud o tom tato věděla, nebo dokonce poskytla svůj
myšlenkový fond, potom je to téměř sabotáž a zrada
a jako s takovými by s nimi měl pan ministr naložit.




Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...