ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Unie zpřísnila prodej zbraní

| Diskuzní fórum
Unie zpřísnila prodej zbraní
Reakce nejen na článek v MF Dnes z 25.4.2016
Vážení přátelé,
 mnozí asi zaznamenali článek MF Dnes:
http://zpravy.idnes.cz/brusel-zprisnil-kvuli-teroristum-pravidla-pro-prodej-i-nefunkcnich-zbrani-16y-/domaci.aspx?c=A160425_2241547_domaci_jav
 
Prostě Evropská komise nedělala 7 let nic, a najednou se v prosinci probudila a vydala narychlo prováděcí nařízení o znehodnocování zbraní, které je účinné od 8. dubna 2016.
Nařízení už není schvalováno členskými zeměmi EU, platí hned a je nadřazeno národní legislativě.
Z toho vyplývá, že sice žádná zbraň znehodnocená podle současných českých předpisů se nestává přes noc nelegální, avšak zbraně znehodnocené zbraně se od nynějška nesmí prodávat ani nabízet, a ještě pár měsíců se nebudou prodávat, než vyjde nová směrnice.
 
Znova se ukazuje nebezpečnost starého úřednického triku - dávání omezení do prováděcího nařízení či vyhlášky mimo dosah zákonodárců.
 
Myslivosti zdar
 
Bohumil Straka
 
 
 
Zde je vyjádření LEX:
 
www.facebook.com/gunlex/posts/1085740391468125
 
LEX - Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní
Unie zpřísnila prodej zbraní. Vězení hrozí i za koupi pušky „na hraní“ II.
Několik upřesnění a vysvětlení k článku:

1. Směrnice a Nařízení jsou dvě odlišné věci, jak obecně, tak v tomto případě. Novela Směrnice o nabývání a držení zbraní se teď řeší v zákonodárných orgánech EU. Směrnici musí schválit evropská Komise, Rada i Parlament. Směrnice neplatí přímo, členské státy ji realizují zavedením jejího obsahu do svých zákonů.
Předpisy o znehodnocování zbraní řeší Nařízení Evropské komise, které je prováděcím předpisem. Nařízení píše Komise a legislativnímu procesu nepodléhá, protože je založeno na Směrnici (asi jako když u nás ministerstvo na základě zákona vydá prováděcí vyhlášku). Nařízení platí přímo, tj. paralelně s případným právem členských států.

2. Toto Nařízení je naprosto pitomé (například nikoho v Komisi nenapadlo, jak bude kontrolující orgán kontrolovat správné znehodnocení vnitřního mechanismu, když má být zbraň svařená tak, aby nešla rozebrat), leč platné.
Naštěstí:
a) pro zbraně dosud znehodnocené neplatí, vyjma případů, kdy je zbraň uvedena na trh (tj. nabízena nebo prodána),
b) ta pitomost je jasná i Evropskému parlamentu, proto se v rámci současně projednávané novelizace počítá i s tím, že se do Směrnice napíše, že u zbraní znehodnocených před účinností tohoto nařízení podle národních předpisů se přezkoumá, jestli ten původní předpis zajišťuje nevratnost znehodnocení, a pokud ano, zbraně znehodnocené podle tohoto předpisu se budou považovat za znehodnocené stejně platně, jako by byly znehodnocené podle nového nařízení.

3. Z toho plyne:
a) žádná zbraň znehodnocená podle současných českých předpisů se nestává nelegální.
b) zbraně znehodnocené podle českých předpisů se teď kvůli téhle evropské pitomosti nesmí prodávat, a ještě pár měsíců nebudou, než vyjde nová Směrnice.
c) v nové Směrnici už se počítá s nápravou - jakmile vyjde, dojde k přezkoumání dosavadních českých předpisů o znehodnocování, a jelikož je máme tak důkladné, že zbraň podle nich znehodnocená je totálně neopravitelná, téměř určitě bude rozhodnuto, že zbraně znehodnocené podle současných předpisů jsou znehodnocené dostatečně a zákaz jejich prodeje se zruší
d) znehodnocení podle nových předpisů bude vyžadováno až na zbraních znehodnocených po jejich vstupu v účinnost (tj. po 8. dubnu).

4. Pár lidí už se mne ptalo, co je pravdy na tom, že policie už pořádá zátahy na sběratele a držitele znehodnocených zbraní. Nevím o tom nic, a když jsem se dotyčných ptal, odkud tu informaci mají a jestli by to mohli ověřit, tak řekli, že to někde slyšeli nebo četli. Nevím o tom, že by policie kvůli téhle kravině opravdu někoho stíhala. Pokud ano, dejte mi vědět na david.karasek*gunlex.cz (ale prosím konkrétní informace a ověřit - podněty typu "brácha mi říkal, že někde na internetu čet..." budu ignorovat) a budeme to řešit s vnitrem.

5. Policista uvedený v článku jako příklad je pro uvedené podezření postaven mimo službu už rok a půl. Tohle nařízení bylo ovšem vydáno teprve v listopadu minulého roku, takže určitě jde o něco jiného.

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...