Aktuality

Ústavní právo na zbraň do druhého čtení

| Diskuzní fórum
Ústavní právo na zbraň do druhého čtení
Aspoň jedna dobrá zpráva v těžké době: 9. března 2021 poslanci podpořili ústavní právo na zbraň, které tak postoupilo do tzv. druhého čtení ve Sněmovně!

Obrovskou symboliku nese i to, že ani jediný poslanec nehlasoval proti nám. Tento nádherný „dárek“ jsme dostali přesně k 7. výročí založení naší petiční facebookové stránky se 40 000 fanoušky. Statisíce našich petentů zaštítěných Ligou Libe mohou být spokojeni. A navíc již 18. března ústavní právo na zbraň projednal klíčový bezpečnostní výbor Sněmovny, který návrh také jednoznačně podpořil, takže jsme zase o krok blíž. Pokud vše půjde dobře, tak očekáváme, že v příštích dvou měsících proběhne úspěšně i druhé a třetí čtení. Tak držte palce!

Ustavni-pravo-2021-03-09.jpg
 
Tak se zařizují odborné věci ve prospěch občanů: poslanci předřadili náš bod a sami si odhlasovali jednání o ústavním právu po „pracovní době“ a nikdo nebyl proti!
 
Plody naší dlouholeté mravenčí práce a petičních aktivit se úročí. Představte si, že poslanci si moudře 9. března večer dokonce sami odhlasovali, že tento náš bod projednají výjimečně jako jediný bod i po 19. hodině, tedy po „pracovní době“, kdy normálně jednací den končí a jdou domů. Všechny proslovy byly naprosto v náš prospěch a hlasování naprosto jednoznačné, ani jeden poslanec nehlasoval proti.
Jak známo ústavní právo na zbraň má zachovat a pojistit naše výborně fungující zbraňové zákony, a nikoliv něco rozvolňovat. Má nás ochránit před schválenou paskvilní zbraňovou směrnicí EU i jejími budoucími aktualizacemi.
 
Jednoznačné jmenovité hlasování je dostupné zde: www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=75677. A přitom taková to bývala kontroverzní věc, dalo by se říci, že po útoku šílence v Uherském Brodě byly zbraně kontroverznější než myslivost, která také nemá v dnešní době na růžích ustláno.
Jednání provázela ještě jedna zvláštnost. Možná se někdo diví, proč hlasovalo tak málo poslanců, méně než 100, i když poslanců je 200. Aby nikdo poslancům nekřivdil, tak stojí za vysvětlení, že polovina poslanců je nepřítomna kvůli tomu, že Sněmovna jede na „dvě směny“, na dvě půlky kvůli covidové pandemii.

Screenshot_2021-03-09-Hlasovani-Poslanecke-snemovny-87-201.png
 
V kontrastu s úspěchem ústavního práva poslanci neprojednali dlouho avizovaný nový zákon o myslivosti
 
V programu poslanecké schůze 9. března figurovalo v bloku návrhů zákonů v 1. čtení téměř za sebou nejen ústavní právo na zbraň jako jednací bod č. 48, ale dokonce o dva body předtím jako bod č. 46 také samostatný nový zákon o myslivosti, který připravilo Ministerstvo zemědělství s vedením ČMMJ. Tento návrh má (resp. bohužel spíše měl) ambici nahradit paskvilní myslivecký přílepek předsedkyně TOP 09 Adamové-Pekarové protlačený za našimi zády Hnutím Duha v září 2019, jehož účinnost byla odložena o dva roky.
Někomu nezkušenému by se dva roky mohly zdát jako spousta času, ale my jsme mnohokráte upozorňovali, že je potřeba jednat, že čas hoří, že se blíží volby. No a čas uběhnul jako voda, takže nyní při neprojednání nápravy reálně hrozí, že účinnost paskvilního přílepku naběhne již v listopadu tohoto roku.
Na tomto konkrétním případu se jasně ukázalo, že když se na projednávání zákonů „pořádně maká“, přičemž ale v podstatě stačí několik zkušených, a když mají poslanci respekt ze statisíců občanů-petentů, tak projednání návrhu lze předřadit v programu i v dnešní vypjaté covidové době. A v tomto případě dokonce i po pracovní době! Považujeme to za fantastický úspěch v souvislosti s projednáváním ústavního práva.
Po úspěchu v bezpečnostním výboru čekáme koncem března i schválení druhým, ústavně-právním výborem, a pak na dubnové schůzi věříme, že ústavní právo proklouzne do finálního třetího čtení.
Zároveň se bohužel ukázalo, že se nelze spoléhat na „mateřskou náruč“ ministerstva, že to nějak samo půjde, a že „je vše zařízené a domluvené“. A tak zákon o myslivosti zůstává u ledu, leží ve Sněmovně vlastně již července 2020 jako osiřelý návrh jako sněmovní tisk č. 954.
 
Náš neúnavný postup a stav projednání naleznete v rámci sněmovního tisku na stránkách sněmovny zde:
www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=895
 
Všem myslivcům i ostatním, kteří podepsali naši petici a kteří nám na dlouholetém tažení za ústavním právem pomáhali, děkujeme, a především také děkujeme všem zákonodárcům, že jim i ve vypjaté době leží na srdci bezpečnost občanů!
 
Ing. Bohumil STRAKA, Ph.D.,
zástupce Liga Libe
Mgr. Lubomír HAJNÝ,
Kamil ZAHRADNÍK

Nalepka2-Liga-Libe.jpg

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...