Státní veterinární správa (SVS) v Libereckém kraji vymezila takzvané
uzavřené pásmo I navazující jižním směrem na pásmo infekce, které se nachází okolo místa nálezu uhynulého selete divočáka nakaženého africkým morem prasat na Frýdlantsku.
Nově vymezená oblast zahrnuje 65 katastrálních území o celkové výměře 531 km² (viz mapa a seznam v příloze).
Pro tuto oblast nařizuje SVS
mimořádná veterinární opatření. Lov prasat divokých zde bude umožněn pouze předem proškoleným lovcům. Každý ať už ulovený či nalezený divočák bude povinně vyšetřen na africký mor prasat (AMP). Myslivci si za to budou moci nárokovat zástřelné. Regulovány budou přesuny domácích prasat a vepřového masa z oblasti i masa z divočáků.
Navazující oblast zahrnuje 65 katastrálních území o rozloze 531 km². Sahá na západě k Hrádku nad Nisou, na východě k Harrachovu, jižně k Jablonci nad Nisou (viz příloha k tiskové zprávě). Jedná se o oblast, ve které nebyl dosud zjištěn případ výskytu AMP, nicméně těsně sousedí s pásmem infekce.
„Pravidla pro lovce i chovatele prasat v této oblasti proto budou sice mírnější než v pásmu infekce, nicméně přísnější než ve zbytku České republiky. Na rozdíl od pásma infekce není v uzavřeném pásmu nijak omezen pohyb občanů v přírodě a většinu občanů tak opatření nijak nezasáhnou“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Lovci, kteří budou chtít v oblasti lovit divočáky, budou muset nejdříve projít zvláštním školením, které je bude dostupné i
v online verzi na webu SVS.
Z každého uloveného prasete bude muset lovec odebrat vzorek krve či orgánů a odeslat k vyšetření do Státního veterinárního ústavu (SVÚ). Lovec za to bude moci u Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj (KVS) nárokovat zástřelné ve výši 1000 Kč za kus.
Lovcům nařízení ukládá také
povinnost aktivně vyhledávat uhynulá či dopravními prostředky sražená divoká prasata a zasílat z nich odebrané vzorky k vyšetření. Za každý uhynulý kus jim bude náležet nálezné ve výši 2000 Kč za kus.
V případě negativního výsledku vyšetření bude lovec moci zvěřinu z uloveného kusu zkonzumovat v rámci své domácnosti či dodat do maloobchodní prodejny v pásmu. Naopak dodávání zvěřiny z divočáků mimo oblast je výrazně omezeno.
Pokud se jedná o chovatele prasat domácích v uzavřeném pásmu I, stanovuje nařízení omezení, pokud se jedná o používání steliva či krmiva původem z rizikových oblastí a také striktní dodržování biologické bezpečnosti.
Pokud se jedná o přesuny prasat z lokálních chovů, ty budou bez omezení v rámci pásma umožněny jen na jatka. Případná přemístění zvířat mimo pásmo jsou možná jedině na základě výjimky a veterinárního osvědčení vydaného KVS pro Liberecký kraj.
SVS zároveň vydala
mimořádná veterinární opatření platná pro celou Českou republiku. Toto nařízení reguluje případné přesuny živých prasat domácích ze zbytku státu na území uzavřeného pásma I.
Již 2. prosince KVS vymezila takzvané pásmo infekce kolem místa v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku, kde bylo nalezeno uhynulé sele prasete divokého nakažené africkým morem prasat.
V oblasti o výměře bezmála 200 km² nařídila SVS mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci je mimo jiné zcela zakázán lov zvěře a krmení prasat divokých.
V pásmu je omezen pohyb obyvatel mimo vyznačené cesty a zintenzivněno vyhledávání a sběr těl uhynulých divočáků.
Opatření mají minimalizovat šíření nákazy v populaci prasat divokých a ochránit chovy prasat domácích před zavlečením nákazy. Do oblasti je zahrnuto a v nařízení vyjmenováno 28 katastrálních území obcí v Libereckém kraji.