Aktuality

Zelená pro lov jako nástroj pro management vlka

| Diskuzní fórum
Zelená pro lov jako nástroj pro management vlka
Rozsudek Evropského soudního dvora (ESD) ze dne 10.10.2019 potvrdil lov jako nástroj řízení populace u přísně chráněných druhů slučitelný s právem EU.

Případ se týkal otázek k předběžnému rozhodnutí finského nejvyššího správního soudu k nejvyššímu soudu EU ohledně výkladu odchylek podle směrnice EU o stanovištích.

Rozsudek v podstatě vychází ze stanoviska generálního prokurátora ve stejné věci z počátku tohoto roku. Nyní je na finském soudu, aby v této věci vydal konečné rozhodnutí.

FACE vítá skutečnost, že soud EU potvrdil, že lov přísně chráněných populací velkých masožravců je slučitelný s právem EU za předpokladu, že jsou splněny všechny přísné podmínky.

Toto rozhodnutí přichází po letech zdlouhavých soudních řízení ve Švédsku a ve Finsku proti lovu vlků. Mnoho členských států EU používá lov jako nástroj řízení k zajištění pozitivního dlouhodobého ekologického přínosu pro velké populace masožravců a také pro vnímání veřejnosti. To se také stále častěji dokumentuje ve společenskovědním výzkumu.

 

Torbjörn Larsson, předseda FACE, uvedl: „Dnešní rozhodnutí potvrzuje, že právní předpisy EU umožňují členským státům používat lov při řízení populací masožravců, kteří jsou přísně chráněni, a to i za účelem boje proti nezákonnému zabíjení a zvyšování sociální akceptace. Stávající pokyny Evropské komise s doporučeními členským státům o tom, jak nakládat s přísně chráněnými druhy podle práva EU, které se v současné době aktualizuje, musí nyní jasně zdůraznit, že zlepšení sociálního přijetí a snížení nezákonného zabíjení může být odůvodněním omezeného a přísně kontrolovaného lovu.“

 

Heli Siitari, výkonná ředitelka finské lovecká asociace, uvedla: „Finská lovecká asociace vítá předběžné rozhodnutí soudu EU, které v zásadě dává zelenou pro lov vlků. Právě jsme aktualizovali náš plán managementu vlků ve Finsku, a lov je nástrojem tohoto plánu. Vidíme tuto příležitost, ačkoli lov bude velmi přísně regulován, jako pozitivní věc pro lidi žijící na venkově a pro přijetí vlka obecně “.

 

Dr. David Scallan, generální tajemník FACE, došel k závěru: „Nejdůležitější věcí je, aby členské státy EU uplatňovaly směrnici o stanovištích pružně a pragmaticky. FACE a její členové nyní provedou hloubkovou analýzu všech aspektů rozhodnutí se skupinou odborníků na velké masožravce ".

Diskuzní fórum

 
Nové vlákno
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...