Státní veterinární správa (SVS) 20.1.2023 vydala
nařízení, které mění mimořádná veterinární opatření v oblasti kolem Jindřichovic pod Smrkem na Frýdlantsku, kde byli v prosinci 2022 a letos v lednu nalezeni uhynulí divočáci nakažení africkým morem prasat (AMP).
V návaznosti na příslušnou legislativu platnou pro celou Evropskou unii se mění název oblasti o výměře bezmála 200 km² z „pásma infekce“ na „
uzavřené pásmo II“.
V oblasti přestává dnešním dnem platit zákaz lovu volně žijící zvěře, končí zákaz vstupu veřejnosti mimo vyznačené cesty. Z oblasti bude možno po obdržení povolení od SVS přesouvat divoká prasata a vepřové produkty.
Od začátku prosince platil v uvedené oblasti (28 katastrálních území) úplný zákaz lovu volně žijící zvěře. Ten dnešním dnem přestává platit.
Pokud se však jedná o lov divokých prasat, budou pro něj platit poměrně přísná pravidla. Lovit divočáky budou moci jen předem proškolení lovci. Každý ulovený kus bude muset být povinně vyšetřen na AMP a bude muset být bezpečně uskladněn až do doby obdržení výsledku vyšetření.
Konzumace masa z divočáka uloveného v této oblasti bude možná pouze v domácnosti lovce.
Maso z divočáka smí být uvedeno na trh pouze prostřednictvím schváleného zvěřinového závodu.
Za každé ulovené prase divoké má lovec nárok na zástřelné ve výši 1000 Kč. Při společném lovu zvěře v oblasti bude zakázáno používat lovecké psy, protože představují riziko z hlediska možného pasivního šíření nákazy.
V tzv. pásmu infekce platil zákaz pohybu veřejnosti v přírodě mimo vyznačené cesty. Tento striktní zákaz s novým nařízením přestává platit
. „Přesto žádáme občany, aby se při pohybu v přírodě chovali obezřetně, uvědomovali si riziko možného výskytu nebezpečné nákazy a případné nálezy mrtvých divokých prasat neprodleně hlásili Krajské veterinární správě pro Liberecký kraj či místnímu mysliveckému sdružení,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Na uzavřené pásmo II jižním směrem navazuje
uzavřené pásmo I. Tato oblast zahrnuje 65 katastrálních území o celkové výměře 531 km².
Také v této oblasti je umožněn lov prasat divokých pouze proškoleným lovcům.
Každý ať už ulovený či nalezený divočák je povinně vyšetřen na AMP a myslivcům je vypláceno zástřelné.
Omezeny jsou přesuny domácích prasat a vepřového masa z oblasti i masa z divočáků.
V populaci divokých prasat se virus šíří zejména přímým kontaktem, ale také krmivem a podestýlkou, vodou či předměty.
Ochrana chovů spočívá zejména v dodržování zásad biologické bezpečnosti. Mezi tyto zásady patří především zamezení kontaktu s volně žijícími prasaty a zajištění bezpečnosti krmiva. Více k biologické bezpečnosti v chovech
zde.