ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Kalendárium

Červen v honitbě

Červen v honitbě
Charakteristika měsíce června
V červnu končí jarní období, příroda
a její obyvatelé vstupují do letního období. Vítají nás příjemné teplé dny, které by měly být prostřídané vydatnými, poslední dobou, toužebně očekávanými přeháňkami.
Provázejí nás dlouhé dny, hodinově nejdelší v roce, s krátkou, jasnou nocí.
Podle našich předků pochází název měsíce června od červenajících se plodů, třešní, jahod, malin atd.
V červnu se některé samice spárkaté zvěře starají o svá novorozená mláďata nebo je kladou. Probíhá hnízdění pěvců, hnízdí včelojedi, ostříži. Všichni obyvatelé naší přírody, hlavně ti, kteří se starají o své potomstvo, potřebují klid a ochranu.
Pravidelné krmení nebo laktace matek je pro ně v prvních dnech podmínkou k přežití. Proto červen nazýváme měsícem myslivosti a ochrany přírody.
Zvěři mohou velmi ublížit neukáznění návštěvníci s puštěnými psy na volno, procházením krytu zvěře. Novodobé výzkumy potvrdily, že největším predátorem narozených zajíčat jsou kočky.
Stále dochází k vynášení mláďat z přírody. Z nedostatku znalostí považuje veřejnost odložená mláďata za opuštěná. Na uvedenou problematiku poukazujeme na přednáškách, mysliveckých dnech, setkáních s veřejností, v článcích v místním tisku, na sociálních sítích, kde se snažíme vysvětlit, proč je Červen měsícem myslivosti a ochrany přírody.

 
Myslivecká péče o zvěř v červnu
V červnu probíhá senoseč. V ochraně zvěře před vysečením jsou nejlepší výsledky s pokládáním válečků z dřevité vaty, ošetřených repelentem přímo na plochu, nebo rozstřikováním zředěného repelentu po ploše před sklizní.
Velmi účinné je vyhledávání mláďat dronem s termovizí s následným vynášením nebo ochranou. Zde je nutné přesně dodržet doporučený postup.
Měsícem červnem začíná období přípravy objemového krmiva (sena a letniny) na zimní období.
Pro zvěř je stále nejvhodnější a nejlepší první seno posečené před odkvětem trav, kdy travní porosty obsahují nejvíce minerálních látek. První seno obsahuje zároveň největší podíl květů, lístků atd. Při správném sušení sena musíme seno nechat přes noc v kopkách, kde dojde k zahřátí, při kterém se odpaří voda a dojde k nezbytné fermentaci.
Usušené seno uskladňujeme ve stodolách, brzké zavážení do krmelců je nevhodné, protože seno v nich může postupně zvlhnout. Vlhké seno obsahuje plísně a je pro zvěř nevhodné.
I když při současných, mírnějších zimách zvěř bere menší množství sena, letnina je pro zvěř atraktivnější a zvěř jí sebere vždy. Někteří uživatelé honiteb již došli k názoru, že je potřeba na zimní období připravit více letniny, než sena.
Kopřivy sušíme před odkvětem, zásadně ve stínu a v mírném průvanu. Jako letninu můžeme použít i prýty malin, ostružin a lesních dřevin (lípy, duby, javory, jasany, topinambury atd.). Letninu sušíme volně, nebo ve svazcích.
Nezapomeneme na pravidelné doplňování soli a úpravu napajedel nebo jiných zdrojů vody. 

 
Lov zvěře v červnu
Pokud nám to dříve nedovolily podmínky, můžeme v červnu připravit kulové střelby pro ověření přesnosti zbraní našich členů.
Při lovu se věnujeme trvalému snižování stavu černé zvěře a průběrnému odstřelu srnců ve všech věkových třídách.
Blíží se srnčí říje a z chovu by měli být odstraněni všichni srnci, kteří by říji mohli rušit. Silné, trofejové srnce, v chovu ponecháme a ulovíme je na konci říje.
Pokud uznáme za vhodné, můžeme z chovu odstranit slabé samice spárkaté zvěře do dvou let věku.
Pozornost věnujeme lovu toulavých psů a koček, invazním druhům živočichů, které nám právě v červnu mohou působit škodu na čerstvě kladených mláďatech.
Sokolníkům probíhá chovatelská sezóna, dále se sokolníci věnují kroužkování mláďat.
Myslivecký hospodář vede evidenci plomb a lístků o původu zvěře, vede evidenci o ulovené zvěři, orgánu státní správy myslivosti podává měsíční hlášení
o průběhu lovu a plnění plánu lovu.
Autor: Ing. Václav VOMÁČKA
Zpracování dat...