ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Kalendárium

Leden v honitbě

Leden v honitbě
Charakteristika měsíce ledna
Krajina sevřená tuhými mrazy s bohatou sněhovou nadílkou, pokrytá krami z občasných oblev. Tak si podle pranostik našich předků vysloužil měsíc leden své pojmenování.
Živočichové se přizpůsobili zimním podmínkám, někteří upadají do zimního spánku, u ostatních se dlouhodobým vývojem uzpůsobil metabolismus omezením příjmu potravy, biologických procesů a celkovou aktivitou zimnímu období.
V lednové přírodě postupně doznívá chrutí černé zvěře, začíná honcování zajíců, hnízdí křivka obecná, začíná kaňkování lišek i vlků.
Spárkaté zvěři se od konce listopadu postupně upravila velikost i činnost trávicí soustavy, v trávníku pokleslo množství nálevníků.
Zvěř přešla na zimní biorytmus, založený především na klidovém režimu, zvěř je většinou zalehlá, energii čerpá z uložených tukových zásob z podzimního období. Je velmi omezený akční rádius zvěře.
Pocit hladu se zvěř snaží odstranit braním především asimilačních částí dřevin a bylin a z předkládaného objemového krmiva.
V tomto období zvěři vyloženě nesvědčí jakákoliv námaha, kromě životně důležitých činností, která je zbytečným plýtváním uložených tukových zásob a může mít fatální následky. Zvěři nesvědčí zbytečné vyrušení, pohyb toulavých psů, naháňky, byť dokonale prováděné. 


Lednová myslivecká
péče o zvěř 
Velkým omylem je se domnívat, že zvěř přikrmujeme pouze v případě vysoké sněhové nadílky nebo v období velkých mrazů.
Při přikrmování zvěře je nejdůležitější zásadou pravidelnost. Zvěř by měla při každém pastevním cyklu najít v krmelcích čerstvé a kvalitní seno, letninu, vhodné jsou kaštany a žaludy.
Kaštany a žaludy vždy předkládáme na větší ploše, aby nedocházelo ke koncentraci zvěře a zároveň jsme umožnili jejich sebrání i mladší, eventuelně slabší zvěři.
Dužnaté krmivo předkládáme pouze při teplotách, při kterých nedojde k jeho úplnému zmrznutí a předkládáme ho pouze v malých dávkách, které zvěř nejlépe ihned spotřebuje. Jeho předkládání je vhodnější spíš koncem února.
Po vánočních svátcích musíme vyčistit z korýtek všechny pochutiny, které nám do krmelců předložila, byť v dobré víře, laická veřejnost, především pečivo, které zvěři vůbec nesmíme předkládat. 
Jadrné krmivo bychom neměli předkládat vůbec. Lze používat mačkaný oves pouze v malých dávkách.
Vždy zvážíme předkládání soli, která v zimním období vyvolává
u zvěře pocit žízně a nutí jí hledat vodu v rostlinných pletivech dřevin. To může vést k nežádoucímu okusu
a ohryzu.
Bažantům předkládáme do zásypů zadinu smíchanou nejlépe s pšenicí.
Také zaječí zvěř může pociťovat nedostatky v potravní nabídce. Do jejich krmelečků patří seno a dužnaté krmivo, na místech výskytu můžeme umístit ke stromům připevněné otýpky. Nezapomeneme, že s přikrmováním zaječí zvěře musíme jít za zvěří, podle jejího výskytu.
Pokud provádíme zimní prořezání ovocných stromů předložíme zvěři jejich větve. Získáme velmi vítané
a cenné záhryzky.

  
Lov zvěře v lednu
V zimní přírodě je zajímavý a napínavý lov lišek a kun.
Přišoulat se k vránám a strakám je kus loveckého umění a snižování právě krkavcovitých, kteří v jarním období výrazně ovlivňují stavy narozených mláďat zajíců a bažantů, je velmi žádoucí.
Myslivecký hospodář vede průběžně evidenci plomb a lístků o původu zvěře, evidenci vydaných povolenek (po společném lovu seznam střelců), evidenci ulovené zvěře. 
Podává státní správě myslivosti měsíční hlášení o průběhu lovu a o plnění plánu lovu.
Přeji všem čtenářům hodně štěstí v roce 2025.
Lovu Zdar !

Autor: Ing. Václav Vomáčka
Zpracování dat...