Charakteristika měsíce října
S měsícem říjnem vstupujeme do prvního podzimního měsíce. Název měsíce je našimi předky pojmenovaný od burácivého troubení jelenů, chraplavého rochání daňků i hvízdaní jelenů sika, které v podmanivě vybarvené podzimní přírodě uchvacovalo naše předchůdce stejně jako nás.
Přilétá husa polní, kvíčaly a cvrčaly, odlétají špačci.
Probíhá přebarvování zvěře, nejstarší srnci začínají shazovat paroží. Pro většinu živočichů nastává důležité období, ve kterém jim jejich upravený metabolismus umožňuje tvorbu a ukládání tukových zásob pro překonání zimního období. Vegetace ukončuje své období aktivity, postupně usychá, zvěř se paství na lokalitách se svěží vegetací nebo spadlé plody, popřípadě polní plodiny.
Myslivecká péče o zvěř v říjnu
Zvěři předkládáme dužnaté krmivo (především ovoce, řepu…) bohatší na cukry, vždy v množství, které zvěř během dvou až tří dní spotřebuje.
Při předkládání dužnatého krmiva je vhodné posouvání míst, abychom se vyhnuli nepříjemnému rozšlapání i kontaminaci krmiva trusem.
Zvěři předkládáme energeticky bohaté jadrné krmivo (ječmen, oves, můžeme
s příměsí kukuřice, slunečnice..). Pokračujeme v zakládání zásypů a pravidelném doplňování slanisek. Podle lokalit v průběhu září i října začíná padání kaštanů a žaludů. Především kaštany vždy uskladňujeme venku, na dešti, do maximální výšky 25 cm na textilii.
Lov zvěře v říjnu
Vedle lovu trofejové zvěře, která by měla být vždy odměnou za naši celoroční péči
o zvěř, se musíme věnovat především lovu zvěře holé.
Pro lov holé zvěře je říjen poslední období, ve kterém máme pro lov ještě dobré světelné, zároveň lovu přejí i klimatické podmínky. Musíme si uvědomit, že holá zvěř je základem kvalitní populace zvěře. Hmotnostně vyspělá matka je nositelem genetiky paroží, tedy základnou chovu. Mládě je odznakem kvality matky. Slabší zvěř musíme odlovit. První lovíme mládě, teprve potom matku. V případě slabých mláďat se snažíme ulovit i jejich matku. Vždy šetříme nejzkušenější vedoucí samice, které vedou tlupu zvěře.
U černé zvěře se v podzimním období věnujeme lovu dospělých samic, které mají již odstavená selata. V tomto období můžeme lovit černou zvěř při sekání kukuřic, na strništích atd.
Organizace společných lovů
S nástupem podzimu nám začínají společné lovy. Přípravě společných akcí se snažíme věnovat čas a úsilí, které se nám vrátí v dobré organizaci akce v příjemné atmosféře. Mnoho starostí nám vyřeší dobrá pozvánka se stanoveným místem a hodinou srazu, s druhy lovené zvěře
i s doporučenou velikostí střeliva, kontakty na hlavní organizátory, místní mapkou atd. V dostatečném časovém odstupu je vhodná příprava, úprava a vyznačení střeleckých stanovišť na aktuální počet střelců, se kterým souvisí počet lovecky upotřebitelných psů se zkouškou z výkonu. Dále vyřešená logistika, poučený personál s přesně vymezenými úkoly, závodčí, psovodi, občerstvení. Musíme mít promyšlené případné dosledy a dohledávky, odvoz, ošetření a uložení ulovené zvěře a zvěřiny.
Při zahájení je nezbytné, aby stanovený vedoucí lovu důsledně provedl kontrolu stanovených dokladů, dbal, aby žádný z účastníků akce (i honců) nebyl pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. Je nutné přesně stanovit druh a počet lovené zvěře, charakter, průběh a organizaci lečí. Nezapomeňme na připomenutí pravidel bezpečného zacházení se zbraní, zásad bezpečné střelby a dodržování myslivecké vzdálenosti.
Na stanovištích zvlášť přespolní lovce, neznalé místních podmínek, přesně seznamujeme s konfigurací terénu a bezpečným směrem výstřelu. Rozhodně bychom se měli vyvarovat sloganům „leč uděláme jako vždy“, atd.
Dbáme na legislativu, na stejném pozemku lovíme jednou zajíce a dvakrát bažanty. Při plánování lečí a ostatní organizaci bereme v potaz nařízení evropské komise o používání ocelových broků. Pro organizátory akcí je to další práce navíc, ale vedoucí akce by měli mít podepsané poučení střelců, že byli seznámeni s pravidly používání ocelových broků.
Probíhá i hlavní sezona pro sokolníky. Myslivecký hospodář průběžně vede evidenci plomb a lístků o původu zvěře, evidenci vydaných povolenek (při společném lovu seznam střelců), evidenci ulovené zvěře a podává státní správě myslivosti měsíční hlášení o průběhu lovu a plnění plánu lovu.
Myslivosti a Lovu Zdar!
Autor: Ing. Václav VOMÁČKA