ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 7:04 a zapadá v 18:33
vychází v 7:39 a zapadá v 18:38
 
Daňová poradna

Honební společenstvo – vedení účetnictví.

Dotaz č.: 128

Otázka:

Musí Honební společenstvo vést podvojné účetnictví jako nezisková organizace. Náš příjem je pouze z nájmu za pronajaté pozemky od nájemce. Naše Myslivecké sdružení vede v souladu se zákonem (bylo projednáno na finančním úřadě) jednoduché účetnictví a je to v podstatě obdoba činnosti neziskové organizace jako je Honební společenstvo. Na finančním úřadě mě na dotaz krčí rameny. Někdo to dělá v jednoduchém a někdo podvojném účetnictví. V podvojném je nutné podávat každý rok daňové přiznání a to také něco stojí. Účetní, kterou jsem požádal o zpracování se tomu také divila, že vedeme podvojné účetnictví. Měl by na to být snad jednotný předpis.

Tazatel:

Odpověď:

Řešení:

Váže na legislativu k 1. 1. 2014

 

S účinností od 1. ledna 2008 se do zákona č 563/191 Sb. O účetnictví dostalo nové ustanovení § 38 a, které umožňuje honebnímu společenstvu vést jednoduché účetnictví za podmínky, že jejich celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období nepřesáhnou 3 000 000 Kč. Honební společenstvo má tedy právo volby - buď povedou jednoduché účetnictví  nebo dobrovolně podvojné účetnictví.

Jestliže se rozhodnou pro vedení jednoduchého účetnictví, vztahuje se na ně znění zákona č. 563/191 Sb., O účetnictví, a jeho prováděcích právních předpisů, která upravují účtování v soustavě jednoduchého účetnictví, ve znění účinném k 31. prosinci 2003. Takovýmto prováděcím právním předpisem je vyhláška č 507/2002 Sb., která upravuje pravidla pro vedení jednoduchého účetnictví.

 

Vypracoval: ing. Vladimír Zelina

 

Zpracování dat...