ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 7:43 a zapadá v 16:42
vychází v 0:08 a zapadá v 10:57
 
Ostatní

Uchovnění standardního jezevčíka

Dotaz č.: 74

Otázka:

Dobrý den, mám osmnácti měsíční fenku drsnosrstého jezevčíka standart s PP a chtěla bych se pokusit o její uchovnění. Můžete mi poradit, čím mám začít a na jaké instituce se obrátit? Děkuji za odpověď, přeji hezký den.

Tazatel:

Odpověď:

Dobrý den, standardní jezevčík musí k tomu, aby mohl být uchovněn splnit hned čtyři podmínky. Tou první je, že se musí s váhou vejít pes do 9,50 kg, fena do 9,00 kg.
Druhou podmínkou je úplný chrup.
Třetí podmínkou je splnění výstavních požadavků. Zde platí výstavní ocenění Výborná nebo Velmi dobrá na výstavě v ČR ve věku minimálně 12 měsíců. Pokud jste tedy ještě výstavu neabsolvovali, je nejvyšší čas se na některou přihlásit. Jejich seznam najdete na http://www.cmku.cz Protože jezevčík patří mezi plemena myslivecká, jsou poslední podmínkou pracovní kritéria – tedy absolvování zkoušek z výkonu, kde musí prokázat své lovecké vlohy. Klub chovatelů jezevčíků nabízí několik možností splnit tyto podmínky: jsou to Zkoušky vloh + Norování nebo Lesní zkoušky + Norování nebo Podzimní zkoušky + Norování nebo Honičské zkoušky + Norování nebo Všestranné zkoušky + Norování. Přičemž platí, že z disciplíny „Hlasitost na stopě“ musí pes získat nejméně známku „3“, z disciplíny „Hlasitost“ musí pes získat nejméně známku „2“ a při Norování z disciplíny „Ochota k práci“ minimálně známku „3“. Zkoušky z výkonu pořádají Okresní myslivecké spolky (OMS), jejichž seznam s kontakty najdete na našich stránkách www.myslivost.cz Zde také najdete seznam kynologických akcí pořádaných v daném roce (odkaz Výstavy a akce). Pokud nemáte se zkouškami z výkonu zkušenosti, určitě Vám doporučuji jít se předem na některé podívat. Získáte přehled a máte zde možnost seznámit se s lidmi, kteří Vám později mohou s výcvikem pomoci.

Pavla ŠILAROVÁ

Zpracování dat...