vychází v 7:33 a zapadá v 16:03
vychází v **:** a zapadá v 13:39
 

Platnost zkoušek složených v ČR v zahraničí, dvojí registrace

Dotaz č.: 59

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se může ohař registrovaný v zahraničí (Itálie) zúčastnit svodu a zkoušek z výkonu v České republice a jestli potom příslušné zkoušky budou uznané v zahraničí? A jak to funguje s dvojí registrací?

Tazatel:

Odpověď:

Dobrý den, zkoušek z loveckého výkonu se mohou zúčastňovat i psi v majetku cizích státních příslušníků. Podmínkou je, aby byli zapsáni v plemenné knize členského státu FCI nebo státu uznávaného FCI. Otázka uznání zkoušky v zahraničí není úplně jednoduchá a rozhodují o ní předpisy daného státu. Obecně je ale možné říci, že naše zkoušky jsou ve světě uznávané. Samozřejmě také záleží na typu zkoušky. Jednodušší je situace u zkoušek běžících podle mezinárodních řádů a trochu jiné to může být u zkoušek ostatních. Pokud se jedná o zařazování do třídy pracovní na výstavě nebo o získání titulu C.I.B, vystavuje se na základě splnění předepsané zkoušky tak zvaný certifikát, který platí jak pro FCI (podklad pro šampionát krásy) tak pro zařazování do tříd pracovních.
Trochu nerozumím otázce zaměřené na dvojí registraci. Pokud importujete psa ze zahraničí, měl by mít vystaven tak zvaný vývozní (exportní) průkaz původu a na jeho základě je pak zapsán do naší plemenné knihy. Ve všech materiálech se mu nadále uvádějí dvě čísla zápisu, tedy to původní ze země, odkud pes pochází a naše.

Vladimíra TICHÁ

Zpracování dat...