ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 5:14 a zapadá v 20:58
vychází v 21:04 a zapadá v 3:11
 
Zkoušky, soutěže, výstavy

Pořadí psů na zkouškách při rovnosti bodů

Dotaz č.: 31

Otázka:

Při určování pořadí na zkouškách lovecké upotřebitelnosti psů (konkrétně BZH) jsem se několikrát setkala s rovností bodů (na prvních dvou místech) a pokaždé byl prezentován jiný důvod, proč byl konkrétní pes nakonec umístěn jako první, „protože je mladší“, „protože je to fena“, „protože v případě sourozenců z jednoho vrhu rozhoduje abeceda jejich jmen“, „protože se jedná o chovného psa“. Pokoušela jsem se najít, kde jsou tato pravidla upravena, ale bezvýsledně. Poradíte?

Tazatel:

Odpověď:

Dobrý den, problém, na který se ptáte, řeší Zkušební řád ve Všeobecné části, konkrétně pak v kapitole Známkování a výsledná kvalifikace. Platí pravidlo, které říká že: „Při stejném počtu bodů u více jedinců má přednost chovný jedinec před nechovným, mladší před starším, při stejném věku ten, jehož vlastní jméno začíná dřívějším písmenem v abecedě.“
V praxi se postupuje tak, že se berou v potaz jednotlivé body postupně. Např.    - dva psi, mají stejný počet bodů, pouze jeden je ale chovný. Lepší umístění získává chovný pes a nic dalšího se nezkoumá;    - dva psi mají stejný počet bodů, oba jsou chovní, jeden je o dva dny mladší. Lepší umístění získává mladší jedinec.
Při zkouškách a různých soutěžích se narazí na celou řadu problémů. Většinu z nich ale příslušný zkušební řád řeší a je opravdu rozumné jej mít a podle potřeby se s ním poradit.

Vladimíra TICHÁ

Zpracování dat...