vychází v 7:33 a zapadá v 16:03
vychází v **:** a zapadá v 13:39
 

Vše o jarním svodu

Dotaz č.: 24

Otázka:

V poslední době do redakce přichází řada dotazů týkajících se jarního svodu. Proto uveřejňujeme souhrnnou odpověď k tomuto tématu.

Tazatel:

Odpověď:Povinná účast
Jarní svod je dle zkušebního řádu z výkonu loveckých psů povinný pouze pro plemena ohařů. Pro ostatní plemena je jeho absolvování zcela dobrovolné.

Věková hranice
Jarní svody psů loveckých plemen jsou otevírány pro psy a feny starší šesti měsíců.

Konkrétní údaje – kdy, kde, v kolik hodin...
Jarní svody ve většině případů pořádají Okresní myslivecké spolky (OMS). Seznam OMS najdete na našich internetových stránkách www.myslivost.cz, včetně kontaktů na ně (internetové, telefonické spojení, úřední hodiny...).
Všechny konkrétní údaje (datum, místo srazu, co s sebou...) se dozvíte po spojení s příslušným OMS.

Datumy a okresy pořádající svody na internetu a v časopise
Seznam datumů konání jarních svodů, stejně jako názvy pořádajících OMS najdete na našich internetových stránkách www.myslivost.cz
Tento seznam je součástí seznamu kynologických akcí konaných pro daný rok a bývá uveřejňován v únorovém nebo březnovém čísle časopisu Myslivost nebo ve shodném období na www.myslivost.cz

Výhody absolvování jarního svodu
- získání informace, zda pes odpovídá standardu svého plemene
- zkouška chování Vašeho svěřence mezi větším počtem psů
- příprava na zkoušky z výkonu – prožití podobné atmosféry
- malá vzdálenost konání (v rámci okresů)


Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda můžeme na jarní svod s výmarským ohařem, kterému bude teprve sedm měsíců v době svodu a zda se máme někde přihlásit k účasti děkuji za odpověď.

Dobrý den, jarní svody jsou přístupné pro psy od 6-ti měsíců, takže se se svým štěnětem zúčastnit můžete. Informaci o tom, zda je třeba se předem hlásit, by Vám poskytl pořadatel, tedy příslušný Okresní myslivecký spolek. Většinou se ale berou i psi předem nehlášení.

Dobrý den. Mám jezevčíka drsnosrstého - je pravda, že když se nezúčastním jarního svodu tak se nesmím zúčastnit žádných zkoušek?

Dobrý den, povinnost absolvovat jarní svod platí u ohařů. V jejich případě opravdu Zkušební řád říká, že bez jarního svodu se nemohou zkoušek (vyjma zkoušek vloh) zúčastnit. U ostatních plemen takovýto požadavek ve Zkušebním řádu zakotven není a na zkoušky by Vás tedy měli, bez ohledu na svod, přijmout. Obecně je možné říci, že na to, zda na svod jít či ne, existuje celá řada názorů. Pravdou ale je, že i u plemen, kde absolvování svodu žádný předpis nepožaduje, to určitě je zajímavá akce. Pes na ní získá zkušenosti s kontaktem s více lidmi a psy a majitel pravděpodobně celou řadu nových známých.

Vladimíra TICHÁ

Zpracování dat...