ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 6:51 a zapadá v 19:22
vychází v 8:46 a zapadá v **:**
 

Merkel nebo Blaser? 8x75R nebo 9,3x74R?

Dotaz č.: 1391

Otázka:

Dobrý den, uvažuji o zakoupení kulobroku mekrel popř. blaser. Rozhoduji se mezi kulovými rážemi 8x75R a 9,3x74R. Jak velký je u těchto ráží rozdíl ve zpětném rázu a zdvihu hlavně při výstřelu.

Tazatel:

Odpověď:

oba výrobce považuji za vynikající a jedny z nejlepších továrních výrobců zbraní vůbec. Tento názor se týká zbraní s lůžkovým závěrem ( zlamovací) (nefandím přímotažným závěrům Blaser)

 

K výběru ráže. Náboje 8 x 75 RS je výrazně universálnější než 9,3 x 74 R, který byl vyvinut k lovu velmi těžké zvěře, především africké. Vzhledem k vyšší hmotnosti střel u 9,3 x 74 R  (např. 18 g) má náboj strmější balistickou křivku s rychlejším klesáním a je tedy použitelný na kratší až střední vzdálenosti bez korekce záměru. Zpětný ráz samozřejmě odpovídá energii a hmotnosti střely a ikdyž není dramatický, přesto je silný a u někkterých jedinců může vznikat podvědomý strach z výstřelu a strhávání rány. Těžká střela má dobrou průchodivost přes malé překážky (např tenká tráva je-li těsně u zvěře apod). 

Náboj 8 x 75 RS prožívá svoji velkou renesanci. Je velmi výkonný k lovu i velké zvěře s vynikající balistikou s ONV blízkou 200 m. Zpětný ráz je plynulý, bez rázového "překvapení" a vcelku příjemný.

Zdvih zbraně je velmi individální a závisí na hmotnosti zbraně, stavbě zbraně a způsobu úchopu lovce.

 

Dr.Ing.Jiří Hanák

Zpracování dat...