vychází v 5:00 a zapadá v 21:10
vychází v 23:03 a zapadá v 7:03
 
Archiv právní poradny JUDr. Čechury

člen MS platí HS

Dotaz č.: 1410

Otázka:

Honební společenstvo chce do smlouvy o nájmu s MS uvést, že členové MS, kteří nemají půdu a nejsou členy HS budou odvádět HS roční poplatek 1000 Kč. Je toto právně možné? Starosta HS a předseda MS jsou jedna a táž osoba. Předseda MS chce tuto podmínku nechat odsouhlasit do provozního řádu MS i členskou schůzí MS. Je toto možné s přihlédnutím na to, že MS je občanským sdružením a všechna práva a povinnosti jsou pro všechny členy rovné? Lze vyčlenit určitou část již přijatých členů (nemají pozemky)a dát jim jiné podmínky než ostatním členům?

Tazatel:

Odpověď:

Valná hromada nemůže nájemci a tím méně jeho členům nebo zaměstnancům něco ukládat. Při sjednávání nájmu honitby sice lze jednat o podmínkách nájemní smlouvy, ale uložení a přijetí podmínky v dotazu uvedené je však nutno podle § 39 občanského zákoníku považovat za neplatný právní úkon a to snad ve všech jeho aspektech. Příčí se dobrým mravům, obchází zákon (prakticky jde o zvýšení nájemného), účelem i obsahem odporuje zákonu (mezi HS a členem MS není žádný právní vztah, rozlišuje mezi členy MS platícími a neplatícími, nesplnění podmínky by se dalo vykládat jako důvod pro výpověď z nájmu) atd.

Vladimír Čechura

Zpracování dat...