Aktuality

Za Stanislavem Pešatou

| Diskuzní fórum
Za Stanislavem Pešatou
Kamarád a puškař nás bohužel dne 14.11.2020 opustil ve věku nedožitých 88 let.
Svět myslivců a uživatelů zbraní je jedním velkým společným světem založeným na kamarádství, přátelství, setkávání se a společných akcích, kde se rádi vždy po čase setkáme. A o to bolestnější je, když z této společnosti odejde jeden z těch, kteří tvořili zdravé jádro a přirozenou autoritu.
Bohužel už nebudeme moci konzultovat jak záležitosti kolem zbraní, tak ale ani si přijít „jen tak pokecat“ se Stanislavem Pešatou, který nás bohužel dne 14.11.2020 opustil ve věku nedožitých 88 let.

Stanislav-Pesata-smutecni.jpgStanislav Pešata, myslivec, soudní znalec, puškař, autor publikací a článků, se narodil 16.2.1933 v Praze. Vyrůstal v Praze a v Ouběnicích. Po válce a po absolvování základní školy nastoupil po vzoru svého kmotra, který byl také puškařem, na učební obor puškař ve Strakonicích.  
Po vyučení pracoval od roku  1951 jako dělník v Lověně. Na vojně působil jako zbrojíř a jezdil s pojízdnou opravnou zbraní, kde získával neocenitelné zkušenosti, jak si poradit i v terénu a s ne  zcela ideálním vybavením. I to bylo základem jeho budoucí, mnohými obdivované puškařské erudice a širokých znalostí z oboru zbraní.
 
Po vojně nastoupil do tehdejšího Pražského obchodu pro domácnost, kam jinam než do oddělení obchodu se zbraněmi. Po pěti letech se vypracoval na vedoucího legendární prodejny Loveckých potřeb v Praze na Národní třídě, působil též v prodejně v Pařížské ulici. V roce 1967 se vrátil zpět do Lověny jako vedoucí prodejny v Hybernské ulici a v roce 1973  převzal prodejnu a servis zbraní po panu Novotném v Ladově ulici, kde pracoval až do roku 1993.
A právě při pohledu na výčet míst, kde stál za pultem, si asi většina pamětníků vybaví ty krásné chvilky, kdy jsme mnozí se Standou Pešatou  konzultovali zbraně, ráže, montáže a vše další ze světa zbraní, probrali přitom zážitky z lovů a pochlubili se svými trofejemi a střeleckými úspěchy. To prostě k návštěvě prodejny neodmyslitelně patřilo, to nebylo jen o nákupu, ale o milé přátelské návštěvě, setkání spřízněných duší.

Od malička byl myslivcem, vodákem a sportovcem. Myslivosti věnoval veškerý možný čas, v roce 1988 složil hospodářské zkoušky, v roce 1996 vyšší odbornou mysliveckou zkoušku, působil jako soudní znalec v oblasti zbraní a střeliva, myslivecká stráž, jako autor a nebo spoluautor se jeho jméno objevilo pod mnoha články v časopisech a nebo v knihách.
Zažil ale také nespočet zajímavých loveckých příhod jakožto dlouholetý člen mysliveckého sdružení Zbiroh, poté člen mysliveckého sdružení Jíloviště. Lovil jak v bývalém Československu, tak i v zahraničí, k životu v lese a ke zbraním přivedl nejen své děti, ale i svá vnoučata.

Vy, kteří jste Stanislava Pešatu znali, věnujte mu prosím alespoň tichou vzpomínku, zůstane nám po něm v onom světě myslivců a přátel zbraní prázdné místo, bude nám všem chybět.

Čest jeho památce!
 

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...