VYVRŽENÍ DROBNÉ ZVĚŘE
Drobná zvěř může být podle zákona skladována nevyvržená, nestažená, resp. neškubaná při teplotách –1 °C až + 4 °C po dobu maximálně 15 dnů. K tomu, abychom také z ulovené drobné zvěře v praktických podmínkách získali kvalitní potravinu, nestačí většinou pouze skladování v chladírně.
V mnoha místech není vhodná chladírna v dosahu či nelze do připravené chladírny ulovenou zvěř při vysokých venkovních teplotách (přes +10 °C) dostatečně rychle dopravit.
Zajíc polní
Vytlačení moči z močového měchýře (ždímání) je starou mysliveckou tradicí, která je ale z pohledu moderních požadavků na hygienu zvěřiny nepřijatelná (riziko vytlačení obsahu zažívacího traktu do dutiny břišní).
Pokud jsou vnější teploty nižší než 4 °C, je možné ponechat ulovené zajíce volně zavěšené, pokud však jsou vnější teploty vyšší, doporučuje se zajíce urychleně umístit do chladírenského zařízení či na vhodném místě provést odstranění vnitřních orgánů – tedy provést vyvržení ulovených zajíců.
Při vyvrhování se prořízne kůže na břichu od hrudní kosti až po řiť, prořízne se bránice a obdobně jako u spárkaté zvěře se vyjmou srdce, plíce, játra, slezina, ledviny a zažívací aparát.
Pokud se tento úkon dělá na vhodném, dobře osvětleném místě s teplou a studenou pitnou vodou, trvá celý tento proces u jednoho kusu pouze několik minut. Výsledkem vynaložené námahy je neporovnatelně vyšší kvalita zvěřiny.