ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
VYVRHOVÁNÍ ulovené zvěře > VYVRŽENÍ SPÁRKATÉ ZVĚŘE > Otevření zámku a obříznutí konečníku

Otevření zámku a obříznutí konečníku

Tzv. zámek, což je srůst oboustranných pánevních kostí, lze nalézt, pokud se vede opatrný řez svalovými pilíři pánevní částí oboustranných kýt přesně ve středové ose těla, až nůž narazí na kostní podklad.

Spojení oboustranných pánevních kostí je patrné jako více méně výrazně vystupující šev na vnitřní straně pánve, který lze u mladých kusů a gravidních samic proříznout nožem. Lepší však je, pokud se pánevní srůst uvolní pomocí kleští či vhodnou pilkou.
 
Následně – po odpovídajícím roztažení řezu mírným tlakem – lze uvolnit za pomoci opatrného obřezávání močový měchýř, močovou trubici a konečník.

vyvrhovani-srny-4.jpg
 
Otevření spony pánevní vyžaduje zručnost, dobré pracovní podmínky a vhodné nástroje. Pokud je tento úkon udělán ledabyle či dokonce špatně, mohou být znehodnoceny nejcennější svalové části kýt.
 
Otevření zámku lze také provést teprve v dobrých podmínkách chladírny (zvláště při obtížných podmínkách prostředí). V terénu lze výhodně provést pouhé obříznutí konečníku.

vyvrhovani-srny-5.jpg

Obříznutí konečníku se provede ostrým nožem. Nejlépe je naříznout krátkým příčným řezem kůži těsně nad konečníkem a potom za současného lehkého tahu konečník nožem dokonale uvolnit (obřezat). Pokud se poškodí močový měchýř či močová trubice, může moč vzniklým otvorem odtéci, aniž by znečistila zvěřinu.

vyvrhovani-srny-6.jpg
 
Partneři webu

Logo-Mysl-zelena.jpg

SIEZ-logo-s-textem.jpg

Logo-Lovecka-Expedice.jpg

Maso-Profit-Logo.jpg


S podporou:

Logo-MZe-bez-CR-web.jpg

SVS-logo.jpg

logo-cmmj-zelene.jpg