Českomoravská myslivecká jednota, z.s.,  Českomoravská myslivecká jednota z.s., okresní myslivecký spolek Nový Jičín
 
jelen%20pasouci%20se%20v%20lese
Českomoravská myslivecká jednota z.s., okresní myslivecký spolek Nový Jičín
Adresa: Kunín 291 , Kunín , 742 53
Telefon:731 482 607
Email:oms.nj@centrum.cz
Web:www.myslivost.cz/omsnovyjicin
Kynologie > XIV. Memoriál Richarda Šrámka 2016

RICHARD ŠRÁMEK (28. 7. 1912 - 16. 3. 1998)
 
Narodil se v Lešné, okr. Vsetín, v rodině drobného zemědělce a tří sourozenců. Po ukončení základního vzdělání vystudoval hospodářskou školu, protože však jeho láskou byl les, tak jako dospělý vystudoval ještě střední lesnickou školu v Hranicích a vzdělání ukončil státní závěrečnou zkouškou.
Svá adjunktská léta prožil ve středních Čechách, později se vrátil se zpět na Valašsko a nastoupil jako nadlesní u hraběte Kinského na polesí Brňov, kde sloužil až do roku 1945.  
V listopadu 1940 se oženil s Bohumilou r. Hruškovou a z manželství se narodil syn
Richard (1941) a dcera Pavla (1944). Od podzimu roku 1944 do května 1945 na Brňově ukrýval tři partyzány z brigády Jana Žižky, i když tímto ohrozil život svůj i své široké rodiny. Za tuto činnost byl později oceněn čestným odznakem a rnedailí Českého svazu protifašistických bojovníků. Za jeho profesní činnost mu byl udělen titul Průkopník socialistické práce.
Krátce působil ve Valašském Meziříčí a v roce 1947 nastoupil jako vedoucí polesí ve Štáblovicích, okr. Opava.  Od červenee 1955 až do odchodu do důchodu působil jako vedoucí polesí Hubleska (BíIov} a později jako pracovník ředitelství státních lesů v Bílovci.
 
Jeho velkou láskou byla myslivost, zejména však kynologie.
 Zpočátku se věnoval na Brňově chovu a výcviku českého fouska, podstatnou část života se však věnoval chovu a výcviku krátkosrstých ohařů. V roce 1956 vyhrál se psem německý krátkosrstý ohař Ron Zahrádky Memoriál Františka Vojtěcha, který se konal v Ostravě - tento pes pocházel ze známé chovatelské stanice paní Jitky Hromadové.
Byl dlouholetým všestranným rozhodčím pro zkoušky lovecky upotřebitelných psů, vykonával i funkce vrchního rozhodčího na vrcholných kynologických akcích - Memoriálech Karla Podhajského a Richarda Knolla.  
V pokročilém věku, zejména na zaslouženém odpočinku se věnoval krátkosrstým jezevčíkům. Jeho posledním psím kamarádem byl jezevčík Brit, jehož mu před ním usmrtil nezodpovědný řidič, který z místa nehody ujel. Tato událost jej velice zasáhla a již se výcviku psů nevěnoval.
V myslivosti působil až do svého pokročilého věku u Mysliveckého sdružení Bílov a to zejména jako myslivecký hospodář. Byl členem rady okresního mysliveckého svazu v Novém Jičíně. Byl zkušebním komisařem v oblasti kynologie, lovectví a střelectví pro zkoušky z myslivosti.  Za svou dlouholetou činnost byl několikrát oceněn Československým mysliveckým svazem.
Za své politické přesvědčení byl on i jeho rodina perzekuován až do 80. let minulého
století. Po krátké nemoci zemřel dne 16. 3. 1998.
 
Čest jeho památce!
 

Sekretariát našeho OMS Nový Jičín sídlí v areálu Mlékárny Kunín, hned v budově naproti vstupní brány,v 1.patře.

Provozní doba:
Pondělí: 11:00- 17:00

Středa:  11:00 – 17:00

tel. 731 482 607

 

1
2