Českomoravská myslivecká jednota, z.s., PROSTĚJOV
 
Pozadi
PROSTĚJOV
Adresa: Pod Kosířem 16 , Prostějov , 796 01
Telefon:724 033 009
Email:vostmysli@seznam.cz
Web:www.myslivost.cz/omsprostejov
Kultura > ROK 2016

AUTOREM TOHOTO PLAKÁTU

JE ANIČKA DAŇKOVÁ


Přednáška o myslivosti se sokolníky DOTKNI SE KŘÍDEL - ZŠ E.Valenty Prostějov

2.prosince  2016Přednáška o myslivosti se sokolníky DOTKNI SE KŘÍDEL - Základní škola Brodek u Prostějova

1.prosince  2016
Hubertské slavnosti - Plumlov

22.října  2016
Setkání dětí přírodovědného kroužku Veselá 

věda s myslivci

9.srpna  2016foto: Jitka Procházková foto: Eva Fajtová


Setkání dětí přírodovědného kroužku Veselá

věda s myslivci

19. července 2016Pro děti z příměstského tábora v Prostějově uspořádali v úterý 19. 7. 2016 členové OMS Prostějov myslivecké dopoledne. Již před časem se na nás obrátila vedoucí přírodovědného tábora s Veselou vědou a poprosila nás, zdali bychom nebyli schopni v prostorách střelnice OMS Prostějov uspořádat zajímavé dopoledne pro děti.  Jelikož víme, že o mladé myslivce je v dnešní době potřeba bojovat a utvářet jejich povědomí a lásku k přírodě již od útlého věku, zhostili jsme se tohoto úkolu s chutí. Pro začátek byla pro děti, pod vedením Radomila Holíka, uspořádána poutavá přednáška o zvěři, žijící v našich končinách, s ukázkami paroží a trofejí zvěře. Vše bylo připraveno tak, aby děti nejen se zájmem naslouchaly, ale rovněž si mohly prohlédnout a osahat shozy a jiné předměty, o kterých byla řeč. Ostatní členové zatím pilně připravili vše potřebné pro soutěžní mysliveckou stezku, kterou absolvovaly děti vzápětí poté, co se nasvačily a posilnily k soutěžnímu výkonu.  Děti vytvořily pět družstev a určily si název, pod kterým budou společně soutěžit. Připravili jsme celkem šest stanovišť, mezi kterými nechybělo poznávání zvěře a mláďat, určování stop, lovecká kynologie, poznávání stromů a dřevin a další soutěže, které měly prověřit zručnost a šikovnost jednotlivých družstev.

Během sčítání výsledků a chystání potřebných odměn pro vítěze, děti s nadšením opékaly špekáčky na ohni. Pro zpestření byla nachystána pro zájemce střelba ze vzduchovky, která se rovněž setkala s velkým ohlasem.

Můžeme potvrdit, že tito malí „Veselí vědci“ byli všichni ukáznění, moc šikovní a přírodovědné znalosti jim rozhodně nebyly cizí. A s takovými byla opravdu radost pracovat!

Tohoto soutěžního klání se zúčastnilo celkem 27 dětí ve věku 6-12 let. První tři družstva byla ohodnocena diplomy a odměnami pro vítěze. Avšak nikdo neodešel s prázdnou, neboť na závěr dostali všechny děti jako malou pozornost nějakou tu sladkost.

Pevně věříme, že si děti nejen nadšeně zasoutěžily, ale získaly taktéž nějaké pozitivní povědomí o myslivosti a vztazích v přírodě. 

Těšíme se na další spolupráci.
 
 
Eva Fajtová


ČLÁNEK V PROSTĚJOVSKÉM VEČERNÍKU

ZE DNE 1.8.2016, STRANA 6
Předprázdninové setkání dětí s myslivci

na prostějovské střelnici

23. června 2016
Dne 23.6.2016 se na prostějovské střelnici konalo předprázdninové setkání s myslivci. Dětem Základní školy E. Valenty jsme chtěli zpříjemnit čekání na prázdniny a přiblížit jim přírodu tak, jak ji třeba ještě neznají. Tuto akci každoročně pořádá kulturně propagační komise Okresního mysliveckého spolku v Prostějově. Pan Jaroslav Mráček, předseda této komise, všechny přivítal a předal slovo Janu Niedobovi, který dětem napodobil dorozumívací hlasy zvířat a zvuky, které mohou v přírodě zaslechnout. Bylo připraveno deset stanovišť, které po skupinkách děti navštěvovaly. Všichni měli ukázat svou zručnost a postřeh nebo znalosti spojené s přírodou – různé druhy dřevin, stopy zvířat, plemena loveckých psů, určování zvířat podle obrázků, luštění křížovek a rébusů, poznávání předmětů. Nechyběla ani přednáška o zvěři žijící v lesích a polích, co myslivost obnáší a názorná ukázka, jak se střílí na střelnici. Zřejmě nejoblíbenějším stanovištěm pro všechny byla střelba ze vzduchovky.

Chtěla bych napsát i svůj osobní poznatek. Na stanovišti střílení ze vzduchovky byla úžasná holčička, která překonala sama sebe. Nejdříve nechtěla úkol splnit. Ale po chvíli, i přes své obavy z toho, že bude střílet ze zbraně, sama řekla, že by to opravdu chtěla vyzkoušet, i když jsme ji k tomu nenutili. Touha překonala strach. Ukázala, že člověk dokáže všechno, pokud sám bude chtít. Pro mne byla HRDINKOU celého dne.

Tento den nás opět jakýmsi způsobem přesvědčil o tom, že dnešní svět opravdu není tak „ počítačový“,  jak jsme si mysleli. Díky těmto dětem víme, že oni přírodu znají a zajímají se o ni. Věříme tedy v lepší zítřky...

Těm, kteří se na pořádání této akce podíleli, vám všem patří velké poděkování.

Paní učitelky byly skvělé.  Děti byly šťastné a tohle je ten důvod, proč takové akce pořádány jsou. Děkujeme za to, že jste nás navštívili a snad zase za rok  :o)
 

Jitka Procházkováfoto: Jitka Procházková foto: Eva FajtováČLÁNEK O TOMTO DĚTSKÉM DNI

V ČASOPISE MYSLIVOST ČÍSLO 8/2016 - ZDEDen životního prostředí na prostějovském náměstí

11. června  2016


PLAKÁT 

Okresní myslivecký sněm OMS Prostějov

10. června  2016Veškeré dokumenty k okresnímu sněmu naleznete v levé liště v bodě - Okresní myslivecký sněm.

Myslivecký ples OMS Prostějov v Čelčicích

29. ledna 2016


 

V pátek 29.1.2016 se konal Myslivecký ples v Čelčicích. Je to již 58. ples v nepřetržité řadě, který pořádá Okresní myslivecký spolek v Prostějově.

Na úvod plesu zaznělo slavnostní Halali v podání trubače pana Aloise Bartoše. Poté se slova ujal předseda OMS Jan Toman, který krátkým přivítáním všech přítomných zahájil ples. Zábava tedy mohla začít a výborná kapela NOVIOS naladila všechny tak, že od začátku až do konce tohoto večera byl parket zaplněn.

V programu bylo také vystoupení mladých tanečníků pod vedením paní Šárky Milarové. Byla to dobrá inspirace pro všechny přítomné. Tito tanečníci byli opravdu příjemným zpestřením.

K myslivcům patří také dobrá myslivecká kuchyně. I tentokrát se o své hosty dobře postarali skvělou nabídkou zvěřinových specialit z jelena siky a divočáka. K výběru byla svíčková, guláš, pečené se zelím nebo medailonky s žampiónovou omáčkou. Jedno hlavní jídlo bylo zahrnuto v ceně vstupenky. Vzhledem k tomu, že k jídlu bylo také zajištěno dobré pití, si jistě všichni přišli na své.

Členové Kulturně propagační komise OMS Prostějov, kteří organizaci celého plesu mají na starosti, zajistili skutečně bohatou tombolu. Kromě cen zvěřinových bylo možno také vyhrát seskok z letadla, zapůjčení různých druhů automobilů na dva dny, poukaz na šperk, a jiné. Tombola byla rozdělena na dvě části. V ruličkové jste se svou výhru dozvěděli okamžitě, a pokud ne, mohli jste si alespoň přečíst vtipy, které vykouzlily úsměvy na tvářích účastníků plesu. Hlavní tombola slosovatelných vstupenek byla hřebem večera a proběhla o půlnoci. První cenou byl divočák, který vážil asi 60 kg.

Poté se znovu pokračovalo v tanci a zábavě, která se nesla ve skvělém tempu, až do ranních hodin. Pak byli hosté rozvezeni připraveným autobusem do svých domovů.

Děkujeme všem, kteří se na této velice úspěšné akci podíleli.
 
Jaroslav Mráček                                                                          
předseda KPK


KLIKNUTÍM NA ODKAZ SE VÁM OTEVŘE DOKUMENT:

POZVÁNKA
VSTUPENKA
RULIČKOVÁ TOMBOLA
TOMBOLA NA VSTUPENKY
SPONZOŘI PLESU

Beseda s myslivci a sokolníky pro děti 

ZŠ J. Železného a ZŠ Dr. Horáka

26. - 27. ledna 2016


Stále častěji se v poslední době podnikají akce za účelem propagace myslivosti mezi nejmladšími žáky základních škol. Rozhodně by nám neměl být lhostejný názor a postoj k myslivosti u dětí. Pokud je naším cílem, aby propagace myslivosti byla do budoucna co nejúčinnější, je třeba se hlavně věnovat dětem, neboť změnit zatvrzelé negativní postoje vůči myslivosti u dospělých obvykle nebývá ta nejjednodušší cesta. Na prostějovském okrese se tímto směrem vydal i člen kulturně propagační komise OMS Prostějov, zapálený nadšenec, Radomil Holík. Společně s předsedou neziskové organizace Myslivost z. s., Josefem Slabým a sokolníky Ivanou Jirsovou a Miroslavem Jirsou uspořádal ve dnech 26. a 27. ledna sérii přednášek pro děti základních a mateřských škol.

26. ledna se na ZŠ J. Železného v Prostějově uskutečnila první beseda věnovaná žákům čtvrtých tříd. Téměř osmdesát dětí bylo přítomno poutavému výkladu o významu myslivosti, historii a mysliveckých tradicích. Děti se dozvěděly některé zajímavosti ze života zvěře, snad poprvé uslyšely střípky z myslivecké mluvy, jako například pojmy pírko, větrník či světlo. Dozvěděly se, jaký je rozdíl mezi rohem a parohem a k čemu taková „ozdoba“ spárkaté zvěři slouží. K výkladu nechyběly ani názorné ukázky shozů paroží, trofejí a čelistí zvěře, stejně tak i kůží. Žáci měli rovněž možnosti podívat se na lovecké zbraně, náboje a asfaltové terče sloužící pro brokovou střelbu. Avšak jednoznačně tím nejzajímavějším zpestřením byla přítomnost sokolníků a jejich čtyř opeřených pomocníků – výra velkého, sovice sněžné, káně harrisovy a krkavce velkého. Velký prostor tělocvičny umožnil dětem sedět takřka dravcům nadosah, vyslechnout si zajímavosti ze sokolnického života, ale taktéž vidět dravce, sovy i krkavce přímo v akci.  Zvednuté ruce a zvídavé dětské dotazy dávaly tušit, že děti jsou z této besedy nadšené. Jásavým potleskem odměnily káni, jež se v jedné chvíli namísto přistání na rukavici uvelebila na okolní síti a na jedno zavolání opět slétla ke svému pánovi.


Fotogalerie:
V témže duchu se o den později, 27. ledna 2016 konaly dvě přednášky na ZŠ Dr. Horáka v Prostějově. První dvouhodinovka byla určena pro žáky prvního stupně a druhá dvouhodinovka pro žáky sedmých tříd. Vždy se přednášky zúčastnily tři spojené třídy, celkem tedy kolem 130 žáků. Těsnější prostory přírodovědné učebny již neposkytly sokolníkům takové možnosti jako o den dříve prostory tělocvičny, nicméně tento nedostatek byl dětem vynahrazen přítomností loveckých plemen psů, dvou německých křepeláků a jednoho bavorského barváře. Každý si nejen pohladil výra či potěžkal na sokolnické rukavici krkavce, ale rovněž si, jak chlapci, tak i dívky, měly možnost vyzkoušet, jak těžké je udržet v rukou loveckou kulobrokovou zbraň.

Propagace a vytváření dobrého jména myslivosti mezi mládeží je nesmírně důležitá. Jen tak lze postupně měnit negativní postoje u nemyslivecké veřejnosti. Pevně věříme, že láska k přírodě přivede díky těmto besedám alespoň malý zlomek dětí k tomu, aby se staly právoplatnými myslivci, kteří budou přírodu a zvěř ctít a chránit, nikoliv pouze lovci, jak bývá v poslední době stále častějším trendem.

Eva Fajtová


Fotogalerie - 1. stupeň ZŠ:

Fotogalerie - 2. stupeň ZŠ:

Hodnocení přednášky na ZŠ J. Železného z pohledu školy:

Dne 26.1. proběhla na naší škole, ZŠ a MŠ Jana Železného Prostějov, beseda s myslivci a sokolníky pro žáky 4. tříd. Děti se dozvěděly zajímavosti z historie myslivectví, poslechly si ukázky troubení i jeho význam při honu. 

Dále měly možnost prohlédnout si a dotknout se mysliveckých trofejí, různých druhů kůží, paroží, atd., s možností kdykoli a na cokoli se zeptat.
Největší radost však dětem udělali sokolníci, kteří jim umožnili pohladit si jejich živé svěřence - sovu a káně. I paní učitelky dostaly možnost vše si vyzkoušet společně s dětmi. Akce byla velmi vydařená a těšíme se na další setkání.
 
Žáci a učitelé 4. tříd. Hodnocení přednášky na ZŠ Dr. Horáka z pohledu školy:

27. 1. 2016 na naší školu dorazila myslivecká výprava. 6 myslivců a sokolníků povídalo o své práci, kterou mají moc rádi. Dětem poutavě vyprávěli o životě v lese a o vztahu člověka k přírodě. Žáci 1. B, 3. B a 3. C si mohli prohlédnout spoustu trofejí, potěžkat si myslivecké zbraně, pohladit si některé cvičené dravce a slyšet myslivecké pozdravy doprovázené borlicí. Beseda se všem moc líbila a mnohému naše žáky i paní učitelky naučila. Pěkná byla i didaktická omalovánka, kterou děti dostaly a ve třídě při společném opakování nových poznatků si vykreslily. Myslivcům a jejich zvířecím kamarádům děkujeme.

Lenka Frelichová 3.C
Eva Zlámalová 3.B

Přednáška se mi líbila. Myslím, že žákům velmi poutavým způsobem přiblížila myslivost a život lesních zvířat. Praktické ukázky byly pro žáky příjemným zpestřením výuky i zajímavým zážitkem. Žáci se během této besedy dozvěděli mnoho nových informací, jejich zájem byl patrný i v množství dotazů, které měli a v neposlední řadě, je velmi zaujala možnost si zvířata pohladit a vyzkoušet si držení pušky a pohled skrze její optiku. 

Zuzana Čapková 1.BBeseda s myslivci a sokolníky pro děti 

Mateřské školy v Držovicích

26. ledna 2016Dne 26.1.2016 jsme v dopoledních hodinách navštívili Mateřskou školku v Držovicích, abychom se setkali s dětmi a přiblížili jim přírodu tak, jak ji třeba ještě neznají.

Již při příchodu, když děti uviděly dravce, byly nadšené. Děti pozorně poslouchaly a zapojovaly se do různých témat. Mile nás překvapily také vědomosti paní učitelek a jejich vstřícnost po celou besedu.

Mimo ukázky dravců a různé zvěře, byly dětem zatroubeny také lovecké signály, které si poté s námi zazpívaly. Byly jim také vysvětleny některé věci, které myslivost obnáší.

Z tohoto dne jsme si odnesli mnoho zážitků, užili jsme si to a věřím, že děti také. Bylo to pro nás něco nového, protože doposud jsme navštěvovali jen školy. Ale přesvědčili jsme se o tom, že i děti v tomto věku ví, jaká zvířátka žijí v lese a polích, čím se živí a další věci s nimi spojené.  

Děkujeme za tuto zkušenost, bylo nám ctí s vámi strávit toto dopoledne.

Jitka Procházková

 
HODNOCENÍ ŠKOLKY:

Dobrý den,
děkujeme za nevšední zážitek!
Beseda nás i děti mile překvapila množstvím ukázek a zajímavým vyprávěním, které jste dokázali přizpůsobit dětem předškolního věku. Děti nemají v běžném životě možnost vidět dravce, trofeje, kožešiny zvířat, vábničky, pušky a hlavně si na ně sáhnout. Věřím, že i za vašeho přispění se budou naše děti k lesu i celé přírodě chovat ohleduplně a s pokorou. 
 
Hezký den
 
Eva Lisická
MŠ Držovice


Fotogalerie:

 PLÁN


AKCÍ

OMS

PROSTĚJOV

 


 

ODCHOVNA

BAŽANTŮ

DOLOPLAZY