Českomoravská myslivecká jednota, z.s., PROSTĚJOV
 
Pozadi
PROSTĚJOV
Adresa: Pod Kosířem 16 , Prostějov , 796 01
Telefon:724 033 009
Email:vostmysli@seznam.cz
Web:www.myslivost.cz/omsprostejov
Uskutečněné akce OMS > Uskutečněné akce OMS 2015

Uskutečněné akce OMS 2015

V této rubrice můžete nahlédnout do zajímavých článků z akcí Okresního mysliveckého spolku v Prostějově konaných v roce 2015. Naleznete zde informace nejen o mysliveckých akcích, ale i událostech kynologických, kulturních či střeleckých. Kliknutím na fotografii vstoupíte do fotogalerie. Vzpomínejte a bavte se společně s námi.
Střelecký trénink na střelnici OMS Prostějov

20.prosince 2015


I přesto, že Vánoce se již blížily, na tento trénink přijelo asi 20 střelců. Je vidět, že pokud chceme střílet, tak se vždycky sejdeme s pár lidmi, kteří tuto myšlenku mají také. Zimou se nenecháme odradit a užijeme si těch pár hodin na střelišti. Zřejmě byl tento trénink posledním v roce 2015. Chtěla bych poděkovat naší oddané spolubojovnici Janě Toufarové, která vždy byla ochotná pomoci, ať už se jednalo o jakoukoliv akci. Janičko děkuji, jsi ZLATÍČKO ! 

Přednáška o myslivosti pro děti 1. tříd ZŠ Edvarda Valenty

16.prosince 2015


Dne 16.12.2015 jsme navštívili Základní školu na ulici Edvarda Valenty. Už když jsme přicházeli po chodbě budovy, děti nás vítaly a bylo vidět, že se opravdu těší na to, co jim budeme vyprávět a co se dozví nového o přírodě a o poslání myslivců. Přednášejícím byl Radomil Holík a my ve složení – Mgr. Eva Fajtová, Ing. Břetislav Doleček, Jana Toufarová a Jitka Procházková - jeho doprovod. Nesmím zapomenout ani na našeho čtyřnohého přítele Žaka!

V místnosti, kam děti chodí do družiny, jsme si nachystali všechny pomůcky, které jsme si přinesli s sebou. Děti potom začaly postupně chodit. Tři třídy prvňáčků, asi 65 dětí, nás pozorně poslouchalo a ihned se zapojili do dění. Všechna plyšová zvířata a obrázky děti poznaly. Tetřeva nakonec také s nápovědou určily. Zaujalo nás, že asi pouhá polovina dětí bydlí ve městě. 

Ukázky vábniček na různé druhy zvěře poslouchali všichni bedlivě. Radomil Holík všem dětem, jako názornou ukázku, nasypal do rukou ječmen a oves. Děti se také dozvěděly, co zvířata jí v zimě, když je těžké, aby si potravu nalezla sama. Byl jim vysvětlen rozdíl mezi parohem a rohem, rozdíl mezi pytlákem a myslivcem, zdůvodněno, proč se některé druhy zvěře nemohou střílet, které ano a za jakých podmínek.

Chlapec, který jako jediný poznal, že pírko, které jsme jim ukázali, je z orla skalního, si ho na památku mohl nechat.

Všichni si také mohli vyzkoušet, jaké to je, držet ve svých rukou loveckou zbraň. Někteří „profesionálové“ se automaticky dívali i přes puškohled. Proběhla také menší znalostní soutěž o obrázky s různými druhy zvířat. 

Celou přednášku byly děti ukázněné a my mohli s úsměvem na rtech sledovat, jak jsou zapálení do děje a do vyprávění o myslivosti. Děkujeme přítomným učitelkám, že si pro nás udělali chviličku a dali nám možnost, abychom jim a dětem vysvětlili, co všechno myslivost obnáší. 

Tyto děti nás přesvědčily o tom, že znají zvířata i to, čím se živí a kde v lese či polích přebývají. Jsme rádi, že tito prvňáčci mají vědomosti, kterými nás i překvapovali. Opět nás to jakýmsi způsobem přesvědčilo o tom, že dnešní svět opravdu není tak „ počítačový“, jak jsme si mysleli. Díky těmto dětem víme, že oni přírodu znají a zajímají se o ni. Věříme tedy v lepší zítřky...
 
Jitka Procházková
 


Hodnocení přednášky z pohledu školy: 

Ve středu 16.  12. 2015 jsme na naší ZŠ E. Valenty přivítali zástupce Okresního mysliveckého spolku v Prostějově. Všichni přišli v uniformách. Navštívil nás i lovecký pes.

Žáci prvních tříd se shromáždili ve školním klubu a s nadšením poslouchali vyprávění o životě v lese, o poslání myslivců. Děti se velmi těšily.

Během 45 minutové besedy se prvňáčci dozvěděli mnoho zajímavostí z jejich myslivecké činnosti, ale i z přírody. Určitě nezapomenou na to, čím se lesní zvířátka živí. Nebylo to pouze pasivní sdělování informací. Přednášející jim ukazoval různá zvířata žijící v lese, lovecké  potřeby a trofeje. Mohli si je důkladně prohlédnout, sáhnout si na ně a vyzkoušet je. Nejvíce je zaujaly jelení, dančí a srnčí parohy. I zvuky lesních zvířat byly zajímavé. Chlapci samozřejmě ocenili možnost vyzkoušet si držení lovecké zbraně. Ani děvčata nezůstala pozadu. Již výše zmiňovaný pes pozorně poslouchal a vůbec nerušil.

Na závěr dětem předal přednášející Radomil Holík upomínkové předměty a informace k soutěži Zlatá srnčí trofej. Požádal nás také o výtvarné zpracování tématu Les.

Líbila se nám perfektní připravenost a kamarádský přístup. Návštěva odborníků zabývajících se přírodou rozšířila znalosti dětí. Beseda také významně podpořila vytvoření jejich kladného vztahu k přírodě.

Mnohokrát děkujeme za poučné povídání a těšíme se na další spolupráci.

Učitelky prvních tříd
Střelecký trénink na střelnici OMS Prostějov

8.listopadu 2015


Počasí nám opět přálo, takže tentokrát se sešlo 22 střelců. Po zdlouhavých zdravotních problémech sem zavítal v tento den i náš dobrý kamarád Alois Bartoš. Trénink byl zahájen v deset hodin a střelnice se uzavírala po druhé hodině odpolední. 

Návštěva malorážkové střelnice "Prostějov - Hloučela" 

5.listopadu 2015

Bohužel během několika let byla tato malorážková střelnice pod tlakem zlodějů. Je opravdu podivuhodné, jak pro " kus železa " člověk dokáže překonat tolik překážek a vynaložit tolik sil. Ohraničený pozemek plotem v dnešní době nic neznamená. Ještě v květnu 2015 adepti, kteří tuto střelbu mají povinnou v rámci mysliveckého kurzu, si mohli kam umístit terč při střílení. Nyní už není ani tato možnost. Železná konstrukce pro zavěšení terčů je minulostí. Někdo si dal dokonce i tolik práce s rozbitím betonu, aby získal železný sloup. Plot, který byl mezi brokovou střelnicí a objektem malorážkové střelnice již taktéž není. V budově byly nově zabudovány elektrické kabely, které byly ustřiženy. Ano, čtete dobře, i elektrické kabely se někomu zachtělo mít doma zadarmo. Po dohodě s panem Hurajčíkem by se na jaře měla začít rekonstrukce této střelnice. Pomalu, ale jistě se bude dávat do pořádku to, co vandalové zneuctili, rozebrali a odvezli. Musí se vytvořit alespoň podmínky ke střelbě pro adepty mysliveckého kurzu, kteří nemohou za to, že pozice a umístění střelnic jsou takové, že kontrola těchto objektů proti zlodějům je komplikovaná. 

Střelecký trénink na střelnici OMS Prostějov

1.listopadu 2015


Po ranní mlze se počasí vyjasnilo a po zbytek dne svítilo slunce. Toto dopoledne přijelo na prostějovskou střelnici 25 střelců a další příznivci sportovní střelby. Trénink končil po druhé hodině odpoledne. Tréninku se účastnili také uchazeči o lovecký lístek našeho OMS a procvičili si bezpečnou manipulaci se zbraní. 


Střelecký trénink na střelnici OMS Prostějov

23.října 2015


Jelikož minulý týden byl spíše dešťový, byl trénink odložen na tento termín. Tohoto dne na střelnici zavítalo 12 střelců a další kamarádi, kteří nás přijeli pozdravit a posedět s námi. Sluníčko a vítr znepříjemnili soustředěnost na vylétávající terče, ale i přesto se střílelo dále. Jak je totiž známo, trénink dělá mistry. 


Střelecké závody Podzimní pohár OMS Prostějov 

4.října 2015Nedělního dne, jako by někdo poručil větru a dešti, vysvitlo slunce a ustál vítr. O půl osmé ráno byli všichni, co se chtěli zapojit do organizace těchto závodů, na svých stanovištích a vše bylo připraveno. Vůně udírny lákala také již od samého rána. Při zahájení v devět hodin bylo přítomno asi 45 závodníků. Proběhlo losování. Poté ještě přijelo 5 střelců. Celkový počet střelců na těchto závodech tedy bylo rovných 50.

Bohužel průběh závodu znepříjemnil výpadek elektřiny. Vše se do doby, než byla firmou opravena závada, vyřešilo tím, že byla přivezena centrála a účastníci mohli pokračovat v závodu.

Střelci skončili s velmi vyrovnanými výsledky. Čtyři nejlepší měli 36, jeden 35 a s výsledkem 34 terčů se o jedno finálové místo rozstřeloval Jiří Tylšar a Oldřich Vaňhara. V tomto rozstřelu zvítězil Oldřich Vaňhara, čímž postoupil do finálové šestice.

Finále se střílelo na kouřové terče flash, které při zásahu zanechávají barevný obláček, v tomto případě fialový obláček. Zásah je tedy lépe viditelný i pro diváka, který se dívá z větší vzdálenosti. Po odstřílení ještě proběl rozstřel o druhé místo mezi Oldřichem Vaňharou a Vratislavem Hanákem. Po prvním terči bylo rozhodnuto. Na prvním místě tohoto závodu se umístil Ladislav Dufek, na druhém místě Oldřich Vaňhara, na třetím místě Vratislav Hanák, na čtvrtém místě byl Ladislav Kubíček, na pátém místě Tomáš Vojkůvka a tuto nejlepší šestici zakončil Vojtěch Pospíšil.

Nejprve byly vyhlášeny výsledky v kategorii žen. Tohoto závodu se zúčastnily tři ženy. Jelikož hodnotných cen pro střelce bylo připraveno více, byly vyhlášeny ženy taktéž v řádném pořadí všech střelců.

Měli jsme také tu čest, aby s námi tento den strávila paní senátorka Božena Sekaninová. Při vyhlašování výsledků předala vítězi skleněnou pamětní desku. Poté také spolu s rozhodčími panem Jiřím Vítkem, Hubertem Funkem a Ing. Břetislavem Dolečkem pogratulovala všem střelcům za jejich výkony.

Jako bonus bylo předání ceny útěchy střelci s nejmenším nástřelem, a to poukaz na 6 tréninkových položek na prostějovské střelnici.

Po celý den bylo připraveno občerstvení. V udírně byly připraveny klobásy a uzený bok. Jako hlavní jídla byla svíčková na smetaně, divočák se zelím a guláš.

Velký dík patří kuchaři Jiřímu Procházkoví, jednateli OMS Prostějov, který věnoval svůj čas tomu, abychom se na těchto střeleckých závodech měli opravdu dobře. Poděkování patří taktéž sponzorům, kteří se podíleli na uspořádání této akce. Děkujeme také střelcům, kteří se přijeli zúčastnit těchto závodů a divákům, kteří přijeli podpořit jak střelce, tak i nás v tom, aby prostějovská střelnice opět byla navštěvovaná.

Za střeleckou komisi děkujeme kamarádům a členům kulturní komise, že s námi tento den prožili pracovně, ale doufejme příjemně, na střelnici.

Jitka Procházková

pozvánka ke stažení zde 
výsledková listina ke stažení zde
položkové listy ke stažení zde
seznam sponzorů ke stažení zde


Střelecký trénink na střelnici OMS Prostějov

2.října 2015


Na střelecký trénink, který se konal před nedělním závodem si přijelo zastřílet 23 střelců. Někteří se přišli pouze podívat, jak to na prostějovské střelnici vypadá, jaké je zde prostředí a jaké jsou zde podmínky pro střelbu. Mnoho střelců, kteří často navštěvují střelnice, totiž ani nevědělo, že tato střelnice existuje. Snad zase po letech vejde Prostějov opět do podvědomí střelců a budou zde podmínky a příležitosti k častějšímu setkávání. 


Úklid střelnice

28. září 2015

 
Svátek sv. Václava jsme využili k tomu, že jsme přijeli na střelnici a dodělali pár věcí, které byly třeba před závodem. Posekala se tráva, umylo se nádobí, které bylo přivezeno na střelnici sponzorským darem, úspěšně se našel pod trávou betonový chodníček mezi štonty na trapovém střelišti. Vše se připravilo tak, aby páteční trénink a nedělní závody mohly proběhnout. 
 

Barvářské zkoušky Bílovice - Lutotín

27. 9. 2015


Po lesních zkouškách loveckých psů se v neděli 27. září uskutečnily taktéž v honitbě MS Bílovice-Lutotín barvářské zkoušky loveckých psů. Ve srovnání s lesními zkouškami byla účast na barvářských vyšší, neboť se celkově zúčastnilo 16 psů. Zkoušky úspěšně dokončili všichni psi, a to deset v první ceně, zbývajících šest v ceně druhé. Korona, která vyrazila společně s vůdci do honitby, mohla sledovat práci loveckých plemen jako borderteriér, anglický kokršpaněl, welššpringršpaněl, jagdteriér, hladkosrstý foxteriér, jezevčík, německý křepelák a curly coated retriever.

Barvářské zkoušky kvalifikují psa jako lovecky upotřebitelného pro dosled spárkaté zvěře. Zkouší se v lesním porostu na předem usmrcené spárkaté zvěři. Posuzované disciplíny jsou stejné jak pro jezevčíky a teriéry, tak i pro retrievery a slídiče. Posuzuje se vodění psa (volné, na řemeni), práce před barvou (šoulačka, následování volné, následování na řemeni), práce na barvě (hodnotí se, zdali pes pracuje jako vodič, oznamovač nebo hlasič), odložení (volné, na řemeni). Zkušební řády následně určí rozdílné bodové koeficienty pro jednotlivá plemena jezevčíků, teriérů, retrieverů a slídičů.

Vítězem letošních barvářských zkoušek se stala fena border teriéra Alma z Donnova Rodu pod vedením Františka Mlčocha se ziskem 104 b. Druhou pozici obsadil s celkovým počtem 94b., pes plemene anglický kokršpaněl Preston Moravia Mystery s vůdcem Milanem Beranem. Úspěšnou trojici doplnila, stejně jako předcházející den, fena welššpringeršpaněla, Nina Seyles pod vedením Martina Vařeky, s celkovým počtem 88 bodů.

Dovolujeme si poblahopřát všem zúčastněným vůdcům a jejich čtyřnohým svěřencům za vynikající výkony a popřát jim, ať je úspěchy v myslivecké kynologii provází i nadále.

Organizátorům patří velký dík za vynikající přípravu zkoušek!

Eva Fajtová    


Lesní zkoušky Bílovice - Lutotín

26. 9. 2015


Poslední zářijový víkend v Bílovicích patřil jako již tradičně loveckým psům. Myslivecký spolek Bílovice-Lutotín uspořádal v sobotu v malebném lesním prostředí nad Běleckým mlýnem lesní zkoušky pro lovecká plemena. Jak již to bývá, i na těchto zkouškách se potvrdilo, že žádný vůdce si nikdy nemůže být stoprocentně jistý výkonem svého svěřence, neboť zkoušky na rozdíl od přípravy a výcviku s sebou přináší i notnou dávku nervozity, která nemusí znamenat nic příjemného jak pro vůdce, tak i pro jeho čtyřnohého společníka.  A tak i disciplíny, které během výcviku vypadají vždy přímo ukázkově, mohou být na zkouškách zrádné.
 
Jednotlivé posuzované disciplíny na lesních zkouškách se liší v závislosti na tom, zdali se jedná o malé či velké plemeno. Jiný zkušební řád platí pro jezevčíky a teriéry, jiný pro slídiče a retrievery, jiný pro ohaře. Lesní zkoušky kvalifikují psa jako lovecky upotřebitelného k vyhledávání a dosledu spárkaté zvěře, u velkých plemen i k vyhledávání, dohledání a přinášení drobné zvěře hlavně v lesních honitbách.  
 
Lesních zkoušek v Bílovicích se zúčastnilo celkem deset psů, z nichž osm se umístilo v první ceně a dva v ceně třetí. Nejpočetnějším plemenem z teriérů a jezevčíků mezi zúčastněnými psy byl border teriér, dále dva jezevčíci a welšteriér.  Ze skupiny slídičů se zkoušek účastnil pouze jeden welššpringeršpaněl. Retrieveři měli své zástupce mezi prozatím méně známými plemeny, jako flat coated retriever a curly coated retriever.
 
Na prvním místě se umístil pes flat coated retriever Magic Myself of Bohemia Lux Yvett s vůdkyní Šárkou Schejbalovou. Druhý post obsadil pes plemene border teriér Cornel z Křebského kopce pod vedením MVDr. Lenky Opltové a třetí místo patřilo fence welššpringršpaněla Nina Seyles, s vůdcem Martinem Vařekou.
 
Všem zúčastněným blahopřejeme a do budoucna přejeme mnoho elánu a splněných kynologických cílů.   

Eva Fajtová

Za fotografie děkujeme Tereze Vařekové.


Střelecký trénink - střelnice OMS Prostějov

25. září 2015


Možnost potrénovat ve střelbě na asfaltové terče v disciplíně automatický trap přilákala na prostějovskou střelnici Na Hloučeli opět nové tváře. Střelecké tréninky se  pod vedením nového předsedy střelecké komise, Ing. Břetislava Dolečka, stávají pravidelnou záležitostí. Zájemci o brokovou střelbu využili jednu z posledních možností potrénovat na Podzimní pohár OMS Prostějov, který se uskuteční v neděli 4. října 2015. V pátek 2. října od 14 hod bude rovněž otevřena střelnice pro možnost střeleckého tréninku. Těšíme se na bohatou účast nejen na trénincích, ale především na 1. ročníku Podzimního závodu OMS Prostějov. Na fotografie z posledního tréninku se můžete podívat kliknutím na fotografii pod textem.

 
Střelby adeptů mysliveckého kurzu

12. září 2015


Druhé povinné střelby pro adepty mysliveckého kurzu OMS Prostějov byly stanoveny na termín 12. 9. 2015. Těchto střeleb se také účastnili zástupci OMS Prostějov, Jiří Procházka, Ing. Břetislav Doleček, Ing. Luděk Coufal, Zdeněk Erva, Mgr. Eva Fajtová a Jitka Procházková, kteří se podíleli také na organizaci.

Na střelnici se sešli všichni adepti, aby se zdokonalili v zacházení se zbraní pod vedením svého lektora pana Ladislava Müllera. Opětovně bylo připomenuto, jak je nutné se chovat na střelnici a jak manipulovat se zbraní, aby vše proběhlo bezpečně. Střílelo se na loveckém kole na terč z nízké věže, ze stanoviště číslo 7. Každý střelec obdržel 15 nábojů. Střelba se ztížila tím, že se střílelo z loveckého postoje, kdy je třeba nahazovat zbraň do ramene a byla povolena i druhá rána na chybený terč. Tedy nenabíjel se pouze jeden náboj jako na prvních střelbách. Tímto způsobem postupně všichni odstříleli. Poté bylo umožněno zájemcům prohloubit svou střeleckou dovednost pod vedením Ing. Dolečka.

I když tato akce trvala pouze jedno dopoledne, věříme, že si ti, co si ještě nejsou jisti střelbou, odnesli poučení a další zkušenosti do budoucna. Další jejich střelby v tomto mysliveckém kurzu budou totiž probíhat již jako závěrečné zkoušky.

Jitka Procházková 14. 9. 2015


 
 


Střelecký trénink - střelnice OMS Prostějov

11. září 2015


Na střelnici OMS Prostějov se po dlouhých letech opět rozezněla střelba z brokovnic, poté, co zde nově zvolený předseda střelecké komise, Ing. Břetislav Doleček, uskutečnil plánovaný střelecký trénink pro veřejnost na asfaltové terče. A veřejnost si jeho počínání velmi pochvalovala. Kladné ohlasy si zasloužil zejména ten fakt, že střelnice na Hloučeli začala po neskutečně dlouhých letech opět žít nejen pro zkoušky adeptů, ale i pro veřejnost. Důkazem toho je to, že se na střelnici za celé odpoledne prostřídalo bezmála 25 střelců a kromě nich zavítala na střelnici také spousta zvědavců. A až všem vyhládlo, nemohlo chybět ani malé občerstvení. Za střeleckou komisi můžeme slíbit, že uděláme vše proto, abychom se na střelnici opět potkávali pravidelně a to nejen na trénincích, ale i na střeleckých závodech.  
Setkání myslivecké komise na střelnici OMS Prostějov


9. září 2015


Ve středu 9. září 2015 naplánoval předseda myslivecké komise Ing. Martin Ernst první zasedání myslivecké komise. Pro tuto schůzi zvolil prostory střelnice OMS Prostějov. Tohoto setkání se zúčastnila valná většina členů myslivecké komise, kteří měli po jednání možnost, stejně jakožto ti, kteří se podíleli na organizaci tréninku, zatrénovat si ve střelbě na asfaltové terče. Menší technické komplikace, které se během tréninku vyskytly, bravurně vyřešil předseda střelecké komise Ing. Břetislav Doleček a trénink mohl v pořádku pokračovat. Pevně doufáme, že možnosti, které poskytuje střelnice OMS Prostějov, se stanou magnetem pro zájemce o brokovou a malorážkovou střelbu. V pátek 11. září 2015 se na střelnici pořádá střelecký trénink. Zveme všechny nadšence do brokové střelby. Věříme, že se zde sejdeme v hojném počtu a společně prožijeme příjemné střelecké odpoledne.
Brigáda na střelnici OMS Prostějov

8. září 2015

 
Rušný střelecký týden na střelnici OMS Prostějov na Hloučeli odstartovala společná brigáda několika nadšenců. Na rozsáhlých travních prostorách střelnice bylo potřeba posekat trávu a upravit střelecké štonty.  Nebyla to však pouze jen venkovní úprava, ale taktéž se konaly úpravy i v budově střelnice OMS. Uklizená kuchyně, vybavená kuchyňská linka a prostřené stoly ve spodní zasedací místnosti jsou toho důkazem. Vše připraveno, střelecký týden může začít.

 Podzimní zkoušky loveckých psů -Nezamyslice

5. září 2015

 
Dne 5. 9. 2015 se konaly v honitbě MS Nezamyslice podzimní zkoušky ohařů a malých plemen. Jelikož malá plemena tentokrát nebyla zastoupena, na zkouškách se v naprosté většině pohybovali pouze kontinentální ohaři. Nejvyšší měrou byl zastoupen německý a maďarský ohař krátkosrstý, dále dominovalo české národní plemeno – český fousek. Pointer měl na zkouškách dva zástupce. Zkoušek se zúčastnil pouze jeden zástupce výmarského ohaře krátkosrstého a jeden zástupce německého ohaře drátosrstého.
 
Podzimní zkoušky, jakožto zkoušky lovecké upotřebitelnosti, jsou pro psa jakousi vstupenkou do revíru. Po jejich úspěšném absolvování se pes stává lovecky upotřebitelným a může následovat svého pána na lovecké akce, jako jsou hony, nebo mu pomáhat při lovecké praxi v revíru. I když každé plemeno má jiné podmínky chovnosti, podzimní zkoušky spolu s úspěšnou výstavou jsou ve většině případů rovněž cestou k uchovnění feny. Pes potřebuje k chovnosti většinou získat kromě úspěšné výstavy ještě vyšší, všestranné zkoušky.
 
Tak jako každým rokem, i letos se vůdci přesvědčili o tom, že mnohdy nestačí pouze pilný trénink, ale i to štěstíčko je potřeba. Nikdo z nás nevidí, co se v pejskovi odehrává a tak jak při výcviku mohl fungovat jako hodinky, na zkouškách může být vše úplně jinak. Proto nervozita pracuje a napjatá korona do poslední disciplíny očekává, zdali se pes úspěšně dopracuje k cíli. Na podzimních zkouškách se prověřují disciplíny jako přinášení kachny z hluboké vody, společný hon, dohledávka pernaté a srstnaté zvěře, klid před pernatou a srstnatou zvěří, přinášení pernaté a srstnaté zvěře na viděnou a vlečka s pernatou a srstnatou zvěří.
 
 V letošním roce se zkoušek zúčastnilo celkem 17 psů. Z tohoto počtu úspěšně složilo zkoušky 14 psů, z nich deset v první ceně a čtyři v ceně druhé. Vítězem zkoušek se stala fena německého krátkosrstého ohaře Nery z Vinného kraje pod vedením Josefa Pučana s celkovým počtem 293 b. Na druhém místě se umístila fena maďarského ohaře krátkosrstého Anny Charlote z Jirgalova dvora s vůdcem Davidem Jirgalou a nejúspěšnější trojici završila fena německého ohaře krátkosrstého Jola z Pilavy, kterou k cíli úspěšně dovedl Ing. Jaromír Mazal. Boj o třetí místo mezi dvěma maďarskými krátkosrstými ohaři a jedním německým krátkosrstým ohařem rozhodl věk. Při bodové shodě dosahuje vyšší příčky vždy pes mladší.
 
Všem úspěšným vůdcům a jejich svěřencům blahopřejeme za skvělý výsledek a přejeme mnoho dalších úspěchů v myslivecké kynologii.

Eva Fajtová, 10. 9. 2015 

Speciální zkoušky z vodní práce - Otaslavice

22. srpna 2015

Dne 22. 8. 2015 se jako již tradičně konaly v Otaslavicích Speciální zkoušky z vodní práce. Zkoušek se zúčastnilo celkem 14 psů, rozmanitých loveckých plemen. Z ohařů byl nejpočetněji zastoupen německý ohař krátkosrstý, výmarský ohař krátkosrstý, pointer a malý münsterlanský ohař. Z retrieverů zde zazářili dva labradorští retrievři. Z malých plemen bylo možné shlédnout práci dvou německých křepeláků, dvou jagdteriérů, jednoho welšteriéra a jednoho anglického kokršpaněla.

Speciální zkoušky z vodní práce se řadí mezi vyšší zkoušky lovecké upotřebitelnosti. Práce loveckého psa na vodních plochách je nesmírně důležitá a ocení ji myslivec zejména při dohledávkách a přinášení postřelené vodní zvěře z rákosí či z volné hladiny, a to zejména na honech či při lovu kachny na tahu. Na těchto zkouškách se posuzuje celkem šest disciplín a to ochota k práci v hluboké vodě, přinášení kachny z hluboké vody, nahánění a dohledávka střelené nebo postřelené kachny v rákosí, dohledávka pohozené kachny v rákosí, poslušnost a chování na stanovišti.


Z celkového počtu 14 psů, kteří nastoupili ke zkouškám, jich uspělo 13, z toho 9 v první ceně a 4 v ceně druhé. Ani jednou nezaváhali a s nejvyšším možným počtem dosažených bodů 100 se na prvních dvou pozicích umístili labradorští retrieveři. Jelikož v tomto případě rozhodoval o vítězi věk, zvítězil Aparaho Star Lavondyss s vůdkyní Táňou Incédi a druhé místo, se stejným počtem bodů, obsadil Aparaho Shelf Lavondyss s vůdcem Martinem Incédi. S odstupem dvou bodíků se na třetím místě umístil malý münsterlandský ohař Tyrol Eben-Ezer pod vedením Jaroslava Šlimara. Všem vůdcům blahopřejeme za skvělé výkony a přejeme tímto do budoucna mnoho úspěchů a sil nejen v lovecké kynologii.

Velké poděkování za vynikající organizaci, zajištění chodu zkoušek a zabezpečení prostor k jejich uspořádání patří mysliveckému sdružení Otaslavice. Zároveň bychom tímto chtěli vznést hlubokou omluvu všem vůdcům, kteří byli během sčítání výsledků poškozeni. Opravenou a platnou výsledkovou listinu naleznete v příloze.

Věříme, že i nadále poroste popularita speciálních zkoušek z vodní práce a že se i v dalších letech budeme nejen na těchto mysliveckých akcích potkávat v hojném počtu.

Myslivosti a lovecké kynologii Zdar!

Eva Fajtová
Kliknutím na fotografii vstoupíte do fotogalerie.

 


Zkoušky nováčků v norování

Memoriál Ferdinanda Masaryka - Otaslavice


22. srpna 2015


V sobotu dne 22. 8. 2015 se na noře v Otaslavicích konaly zkoušky nováčků v norování Memoriál Ferdinanda Masaryka. Na tyto zkoušky bylo přihlášeno 11 psů. Všichni vůdci se svými svěřenci si vyslechli verdikt – obstál. Na prvním místě se umístil vůdce Petr Mouka s fenkou jagdteriéra Veronou z Ústína s počtem 84 bodů, na druhém místě byl Oldřich Slavotínek s hladkosrstým jezevčíkem Ive od Hájkovy Lípy se stejným počtem bodů a bronzové místo obsadil Bronislav Fučík s hladkosrstým jezevčíkem Aronem z Padělíčku a taktéž byl ohodnocen 84 body.

Jelikož se čím dál častěji objevují názory, že tyto zkoušky jsou trápení psů i lišek a bojuje se za to, aby tyto zkoušky byly zrušeny, chtěla bych zde uvést pár vybraných vět ze zkušebního řádu pro bezkontaktní norování - zkouška nováčků. Zkušební řád v celém znění naleznete na stránkách OMS Prostějov.

Zkoušky nováčků (ZN) - kvalifikují psa pro práci pod zemí. ZN jsou bez kontaktu psa s liškou. Liška je v umělé noře od zkoušeného psa fyzicky oddělena kovovou mřížkou nebo jinou pevnou, pachově a zvukově propustnou přepážkou. Lišky musí být zdravé a vyhovovat veterinárním předpisům. Lišky i psi z hlediska vakcinace podléhají zásadám Státní veterinární správy a za dodržování těchto pravidel uvedených v propozicích odpovídá pořadatel. Zkoušek se mohou účastnit pouze plemena jezevčíků a teriérů. Tento zkušební řád je sestaven tak, aby co nejobjektivněji, a to i bez kontaktu s liškou, umožnil posoudit vlohy norníků pro práci pod zemí. Řád slouží pro prvotní orientaci ve vlastnostech psů, nutných ke splnění minimálních nároků ve smyslu chovatelském a současně naplňuje zásady zákona na ochranu zvířat proti týrání. Zkušební řád je soubor pravidel pro přípravu zkoušek i pro vlastní zkoušku včetně jejího vyhodnocení.

Při této zkoušce se zkouší tyto disciplíny: a) ochota k práci b) hlasitost c) vytrvalost d) rychlost.  V průběhu celé zkoušky i mimo ni nesmí dojít k přímému kontaktu psa s liškou. Každá disciplína je hodnocena známkou 4, 3, 2, 1 nebo 0. Celková práce psa se hodnotí charakteristikou “obstál” s uvedením počtu dosažených bodů. Obdrží-li pes z kterékoli disciplíny známku 0, musí být klasifikován celkovým ohodnocením “neobstál”.

Na zkouškách nováčků máte psa i lišku stále pod dozorem. Můžete kdykoliv otevřít dvířka nory a svého psa vytáhnout ven. Je třeba také dodat, že liška je v přírodě zvěř myslivosti škodící. Devastuje stavy drobné zvěře a je také přenašečem nebezpečných nemocí, které jsou přenosné i na člověka. Pokud pes přijde k přírodní noře, kde žije liška či jezevec, jde do prostředí, kde to nezná, nevidí a orientuje se pouze podle svého nosu a instinktu. Kdo je tedy ve výhodě? Pes nebo liška, která svou noru zná dokonale a je odhodlána se bránit? Není opravdu jistější, když svého psa připravíte na takové situace při zkouškách v norování? Tato plemena si pořizují i lidé, kteří lovecké lístky nevlastní. Ale ví, že pokud se svým pejskem tyto zkoušky absolvují, dají mu cenné zkušenosti do budoucna. Není výjimkou, že i při obyčejné procházce přírodou se pes vzdálí a zaběhne do nory, aniž byste vy chtěli. Je nutné předcházet situacím, že pes neví, co ho vlastně čeká a s kým má tu čest se potkat pod zemí. Pokud se norování nevěnujeme aktivně, i přesto nepodceňujme tyto zkoušky, které opravdu připravují psa k situaci, do které se může dostat.

Děkujeme panu Čestmíru Všetičkovi, který se nemalou měrou podílel na uskutečnění tohoto memoriálu. Díky patří také MS Otaslavice, které zařídilo bezproblémový chod těchto zkoušek a všem, kteří se podíleli na jejich organizaci a konání.

Jitka Procházková, 25. 8. 2015


Memoriál Josefa Daňka - Vrchoslavice

15. srpna 2015

Letošní 21.ročník Memoriálu Josefa Daňka se konal 15.8.2015 v areálu nově zrekonstruované myslivny MS Mořice – Vrchoslavice. Slavnostního zahájení se zúčastnila manželka Josefa Daňka Božena Daňková a syn Petr Daněk. Předseda OMS Prostějov a předseda kynologické komise Jan Toman zahájil projevem tuto soutěž, přivítal čestné hosty a zavzpomínal na historii vzniku tohoto memoriálu. Byli představeni rozhodčí a vedoucí skupin. Poté byla vylosována startovní čísla vůdců psů a provedena veterinární kontrola.

Memoriálu se účastnilo osm psů, z toho dva pointři, dva němečtí krátkosrstí ohaři, dva malí münsterlandští ohaři, jeden velký münsterlandský ohař a jeden gordonsetr. Zajímavostí je, že polovina vůdců byly ženy. Vůdce a jejich psy čekalo parné počasí a několik vybraných disciplín ze zkoušek podzimních, lesních a speciálních vodních prací. První disciplínou pro všechny zúčastněné psy bylo přinášení škodné přes překážku, která je opravdu těžkou zkouškou hned na začátek. Poté byli vůdci rozděleni do tří skupin dle vylosovaných startovních čísel. Všichni se odebrali na tři různá pracoviště. První skupina se startovními čísly 1-3 se vydala plnit disciplíny společný hon a dohledávka zvěře pernaté a srstnaté. Zde byli rozhodčí Jan Kočí a Oldřich Slavotínek. Druhá skupina se startovními čísly 4-6 plnila disciplíny přinášení pernaté a srstnaté zvěře na dálku v poli. Rozhodčí zde byl Dalibor Fajt a Jaroslav Mádr. Třetí skupina s čísly 7 a 8 vykonávala disciplíny ochota k práci na hluboké vodě, přinášení kachny a šoulačku pod dohledem rozhodčích Františka Procházky a Zdeňka Kunce. Skupiny po splnění úkolů přecházely na další stanoviště dle daného plánu.

Všichni vůdci se svými svěřenci byli vyhodnoceni. Jako první se umístila Hana Holčáková s velkým münsterlandským ohařem Brittem od Spálené skály s počtem 184 bodů. Na druhém místě se stejným počtem bodů byla vůdkyně Olga Vránová s gordonsetrem Zirem z Holubické stráně. Třetí medailový post obsadil František Letocha s fenkou německého krátkosrstého ohaře Loty ze Žandovských vrchů s počtem 145 bodů. Jak bylo zřejmé, zvítězili zkušení psi, kteří již některé zkoušky dříve absolvovali. Ostatní vůdcové mladých psů si odnášeli z tohoto dne nové zážitky a bohaté zkušenosti do dalších zkoušek.

Prioritním smyslem tohoto memoriálu je právě příprava mladých psů na zkoušky, které je čekají v budoucnu. I s ohodnocením nula je možno pokračovat a dokončit tyto zkoušky.  Tento memoriál je určitá forma výcviku mladých psů a také tréninku a utvrzení disciplín pro psy, kteří již některými zkouškami prošli.

Svým trubačským vystoupením po celý den doprovázel tento memoriál František Flaišinger. 

Děkujeme všem, co se podíleli na organizaci těchto zkoušek, zejména členům MS Mořice – Vrchoslavice, kteří propůjčili svou honitbu.
 
Jitka ProcházkováÚklid půdy budovy OMS Prostějov

27. 7. 2015


Dne 27.7.2015 proběhlo dokončení úklidu půdy budovy OMS Prostějov. Nový nájemník, který si pronajal horní byt v této budově, bude mít také možnost využívat prostory půdy. Děkujeme všem, kteří se podíleli na této brigádě, ale především panu Jaroslavu Mráčkovi a Jiřímu Procházkovi, kteří v první etapě provedli úklid sami. 

 

Předprázdninové setkání s myslivci

22. 6. 2015


Dne 22.6.2015 se na prostějovské střelnici konal tradiční dětský den pro ZŠ E. Valenty, který  pořádá kulturní komise pod názvem Předprázdninové setkání s myslivci. Připraveno bylo několik stanovišť s úkoly, kde děti mohly ukázat svoji zručnost nebo znalosti spojené s přírodou. Vše bylo pojato formou hry, což u dětí vzbudilo velký zájem.  Děti poznávaly různé předměty spojené s domácností, stříleli ze vzduchovky, určovaly druhy různých dřevin, měly poznat dle pomůcek lesní zvířata, díky obrázkům viděli mnoho plemen psů.  Bylo jim také umožněno, aby viděli, někteří poprvé v životě, živé lišče. Pro mnohé byl také velký zážitek, když jim pan Jan Niedoba předvedl troubení jelenů a další dorozumívací zvuky lesních zvířat. Bohužel nám v tento den nepřálo mnoho počasí a zastihl nás déšť. Děti se ovšem nenechaly odradit a v úkolech a zábavě se pokračovalo v budově střelnice.

Jitka Procházková


Den životního prostředí 

13. června 2015


Den životního prostředí je celosvětově stanoven na 5. 6., ale v Prostějově se slavil během dopoledne dne 13. 6. 2015 na Pernštýnském náměstí. Tuto akci pořádal Český svaz ochránců přírody – Regionální sdružení Iris ve spolupráci se Zdravým městem Prostějov. Na programu se podílely různé organizace a spolky z Prostějovska, které se zabývají přírodou regionu. Lidé se zde mohli dozvědět více o včelařství, jaké stromy rostou v naší republice, co se dá vše pěstovat na zahrádce a co se děje se zvířaty, která jsou zraněná a umístěná v záchranné stanici. Na této akci se podíleli také členové Kulturně propagační komise OMS Prostějov. Na jejich stanovišti děti poznávaly zvířata, která žijí v lese a polích a pozorně poslouchaly, když se jim radilo, jak se mají pohybovat a chovat v přírodě. Nechyběly ani ukázky parohů a rohů, různých dřevin a plodů stromů. Děti každého věku našly něco, co je zajímalo a z čeho se mohly přiučit. Asi největším zážitkem z celého dne pro všechny zúčastněné byl hmatový chodníček pro bosé nohy. Program doprovázela živá hudba – duo Tom + Tugi.

Plakát ke stažení: zde

Kurz adeptů z myslivosti 2014/2015 úspěšně ukončen!


23. - 24. 5. 2015


V ročníku 2014 – 2015 byl zahájen kurz adeptů o první lovecký lístek dne 1.4.2014. Tento kurz trvá rok a adepti absolvují zhruba měsíc v odpoledních hodinách výuku v jednotlivých oborech. Tento ročník učil a poté u závěrečných zkoušek zkoušel senát v sedmi předmětech v tomto složení : Myslivecká výchova – Oldřich Nemerád, Předpisy o myslivosti – Ing. Pavel Tesařík, Myslivecká zoologie – Ing. Jiří Korhon, Péče o zvěř – Stanislav Pořízka, Myslivecká kynologie – Zdeněk Kvapil, Myslivecké střelectví – Zdeněk Černý, Lovectví a stopařství – Jiří Štefek. Senát je tvořen kvalifikovanými odborníky.

Během ročního kurzu musí dále adepti absolvovat dvakrát praktické střelby, kdy střílí brokovou zbraní na asfaltové terče a na kulové střelnici z malorážky. Třetí střelby již jsou počítány do závěrečných zkoušek. Tento kurz obnáší také to, že každý adept vykonává roční praxi v mysliveckém sdružení, s kterým je podepsána smlouva o vykonání praxe. Před ukončením kurzu je ještě týdenní opakovací kurz, kdy lektoři shrnou veškeré učivo a témata, která budou předmětem ústních zkoušek.

V ročníku 2014 – 2015 se k závěrečné zkoušce přihlásilo 20 adeptů. V řádném termínu se nedostavili tři adepti. Zkoušených bylo 17, s vyznamenáním obstálo 6 a 11 prospělo. Tyto závěrečné zkoušky se konaly ve dnech 23.-24.5.2015 na střelnici v Prostějově, v sobotu byla praktická část ve střelbě a v neděli ústní závěrečné zkoušky. V sobotu byli přítomni i adepti z kurzu v roce 2015 – 2016. Někteří se setkali se střelbou a s loveckými zbraněmi poprvé, jiní již zkušeně zacházeli se zbraní. Není třeba počítat zásahy adeptů, jelikož jde hlavně o to, aby se naučili jak se pohybovat se zbraní v ruce, jak se chovat na střelnici a jak celkově zacházet bezpečně se zbraní. Sobotní dopoledne si všichni adepti užívali. Nedělního dne již nebyla tak klidná atmosféra. I když většina adeptů měla úsměv na tváři, rozpaky a nervozita byly na místě, jelikož ten den měli ústně obhajovat to, co se za celý rok naučili v praxi a jaké vědomosti celkově získali z učiva. Všichni účastníci byli řádně společensky oblečeni a chování bylo na velmi dobré úrovni. Díky tomuto všemu získaly tyto zkoušky řád a poctu, kterou si právem zaslouží. Postupně chodili adepti k jednotlivým lektorům, kde si nejdříve vybrali otázku a poté měli pár minut na přípravu. Pak již byla řada na nich a jejich znalostech. V náhradním termínu zkoušek odstoupil jeden a dva složili tuto zkoušku s vyznamenáním. Vědomostní příprava a vzorné vystupování tohoto kurzu 2014 – 2015 byla na velmi dobré úrovni. Je vidět, že pokud je odhodlání a chuť něco udělat a dokázat, je člověk opravdu svědomitý a cílevědomý.

Jsem ráda, že v dnešní době se stále objevují lidé, kteří chtějí žít myslivostí a ctít její zákony. Všem adeptům bych chtěla dodatečně za OMS Prostějov  pogratulovat ke složení zkoušky z myslivosti, která je pouze začátkem jejich „zelených“ kroků. Chtěla bych také poděkovat všem těm, kteří se zasloužili o konání těchto zkoušek, ať už je to chystání občerstvení kulturně propagační komisí, lektorům, kteří obětavě připravovali tyto adepty na zkoušky. Děkuji všem, kteří se přičinili k velmi dobrému průběhu této akce.

11.6.2015
Jitka Procházková

Fotogalerie

     Střelby adeptů 23. 5. 2015       Ústní zkoušky adeptů 24. 5. 2015

Kliknutím na fotografii vstoupíte do fotogalerie
 


Zkoušky vloh loveckých psů v Kobeřicích

16. května 2015

 
Nejen zájemce o loveckou kynologii, ale i nemysliveckou veřejnost přilákaly v sobotu 16. května 2015 do okolí Kobeřic zkoušky vloh lovecky upotřebitelných psů.  Zahájení i ukončení zkoušek proběhlo na hřišti v obci Hradčany. Celou akci provázeli trubači Alois Bartoš a jeho dcera Věra. Tyto nádherné tóny se nesly do širého okolí. Po zahájení a rozlosování do jednotlivých skupin se vůdci se svými svěřenci odebrali do předem určených okolních polních lokalit, kde rozhodčí důsledně posoudili připravenost psů k jednotlivým disciplínám.


Kliknutím na fotografii vstoupíte do fotogalerie.

Zkoušky vloh, ačkoli nejsou zkouškami lovecké upotřebitelnosti, jsou pro majitele velmi důležité z chovatelského hlediska, neboť hodnotí vrozené vlastnosti psů, doposud neovlivněné vyšším stupněm výcviku. Mezi posuzované disciplíny tedy patří vrozená chuť k práci, hledání, vystavování, postupování, nos, klid před zvěří – jak pernatou, tak i srstnatou. Dále také zájem o stopu zvěře, chování po výstřelu, poslušnost a vodění na řemeni.  Hodnotí se známkou 0 až 4, přičemž známka 4 je nejvyšší.

Z patnácti zúčastněných ohařů byl největší měrou zastoupen pes plemene německý ohař krátkosrstý, následoval gordon setter, maďarský ohař krátkosrstý, pointer a český fousek. Na prvním místě s počtem 228 bodů se umístil německý ohař krátkosrstý, pes QIP ze Štípek, s vůdcem Josefem Čundrlou, na druhém místě s celkovým počtem 225 bodů následovala fena českého fouska FERA z Přestavického revíru s vůdcem Josefem Šivarou a trojici prvních zakončil gordon setter BRIX z Holubické stráně s vůdcem Zdeňkem Spurným taktéž s 225 body. Při shodě bodů, tak jako v tomto případě, rozhodl o lepším umístění nižší věk psa. Všech patnáct přihlášených ohařů dokončilo zkoušky vloh úspěšně v první ceně.

Z malých loveckých plemen byli na zkouškách k vidění jak jezevčíci, teriéři, tak i německý křepelák. Zkušební řády ukládají pro jezevčíky, teriéry a slídiče rozdílné disciplíny. Na rozdíl od ohařů je u těchto plemen posuzována také hlasitost, slídění a práce na stopě vůdce. Z malých plemen dosáhla na první příčku fena hladkosrstého jezevčíka AGATHA od Malé Bečvy vedená Romanem Kopečným, s počtem 192 bodů. Na druhém místě se s celkovým počtem 188 bodů umístila fena německého křepeláka, AMBRA od Dětkovského potoka, s vůdcem Jindřichem Hanákem a počtem 188 bodů. Třetí pozici obsadila rovněž fena hladkosrstého jezevčíka, IVE od Hájkovy Lípy pod vedením Oldřicha Slavotínka se 184 body. Z deseti přihlášených psů skončilo devět v první ceně a jeden ve třetí ceně.

Členové mysliveckého sdružení Kobeřice se postarali o vynikající a chutnou mysliveckou kuchyni ve velmi příjemném prostředí na hřišti v Hradčanech. Krásné počasí a celý den pomalu bez mráčku jen umocnily příjemné dojmy z pěkně stráveného dne ve společnosti mysliveckých kamarádů a příznivců lovecké kynologie. 

Tímto si dovolujeme poděkovat všem organizátorům a rozhodčím za skvěle provedenou práci. Rovněž blahopřejeme všem vůdcům a přejeme jim mnoho dalších kynologických úspěchů.


Myslivosti a kynologii zdar!
Zpracovala: Eva Fajtová


Vstup do
fotogalerie – zde

 

Odchovna bažantů Doloplazy 

7.května 2015Jarní svod loveckých psů v Tištíně

18. dubna 2015
 

Dne 18. 4. 2015 proběhl v areálu tištínské střelnice Jarní svod loveckých psů. Tuto kynologickou akci pořádal Okresní myslivecký spolek Prostějov ve spolupráci s Mysliveckým spolkem Tištín.

Svod psů nejsou zkoušky z výkonu a není to ani výstava. Hodnotí se základní rysy psa a jeho povaha. U každého psa je vypracována tabulka, kam se o něm zapisuje – typ, zbarvení, síla kostry, chrup, skus, kvalita srsti, povaha, výška, barva oka, ucho, čenich, znaky u hrubosrstých a hrubé vady. Toto hodnocení, které provádějí zkušení rozhodčí, je orientační pro chovatele a majitele pejsků. Jarní svod je mnohdy první kontakt mladých psů s novým neznámým prostředím. Svodu se účastní psi, kteří jsou narozeni v předešlém roce a starší 6ti měsíců.

Pro ty, co se v této oblasti pohybují, byla tato akce zajímavou už z toho důvodu, že na letošním svodu bylo zastoupeno 19 různých plemen loveckých psů. Velkých psů se zúčastnilo 9, malých psů bylo 29. Na tomto svodu se taktéž zviditelnil Myslivecký spolek Tištín, jelikož jeho členové zde předváděli pět psů.


Kliknutím na fotografii vstoupíte do fotogalerie.

Jako kvalifikovaní rozhodčí posuzovali malá plemena paní Michaela Dočekalová z okresu Vyškov a velká plemena pan Zdeněk Kunc.

Bohužel je zde vidět, že s úbytkem drobné zvěře v našich honitbách, se snižuje zájem o plemena ohařů, kteří jsou především určeni pro lov drobné zvěře. Z počtu 9 psů u velkých plemen, byly 4 z nich z jednoho vrhu německého krátkosrstého ohaře. S narůstajícím počtem černé zvěře se naopak zvyšuje zájem o plemena určená k lovu a dosledu této zvěře. Jde v tomto ohledu vidět, jak se opravdu doba mění a některé věci nelze ovlivnit, i když by člověk mnohdy chtěl.

Je zde také na uváženou, že se účastní málo nových kynologů, kdy předvádějí psy stále stejní vůdci. Pořekadlo, že pes je nejlepším přítelem člověka, zná zřejmě již jen poměrná část lidí. Dle celkového počtu psů na svodu lze tedy konstatovat, že česká kynologie pomalu, ale jistě ustupuje do ústraní.

Bohužel v tento den byl také Jarní svod loveckých psů na okrese Vyškov, kdy koordinace akcí se sousedními okresy by měla být taktéž brána v úvahu.

Kdo se však přišel jen podívat na tuto zajímavou akci, mohl ochutnat srnčí guláš nebo klobásy a žebírka z udírny. I když nám počasí moc nepřálo a bylo spíše chladněji, přesto se lidé nenechali odradit a i místní obyvatelé přišli tuto akci podpořit v hojném počtu. Tímto bych chtěla poděkovat všem těm, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na úspěchu tohoto svodu, ať už to byli rozhodčí, vůdci psů, organizační členové MS Tištín nebo lidé, kteří se přišli na tuto akci pobavit.

Zprávu zpracovala: Jitka Procházková, 5. 5. 2015


Vstup do fotogalerie - zdeOkresní myslivecký sněm

8.dubna 2015
 PLÁN


AKCÍ

OMS

PROSTĚJOV

 


 

ODCHOVNA

BAŽANTŮ

DOLOPLAZY