ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2019

Tři grácie – brokové kozlice Fausti XF4 a Sauer Apollon a Artemis

Myslivost 8/2019, str. 54  Martin Helebrant
Zbrojní průmysl je pohříchu mužská záležitost, a to i v zemích, kde ženy pořád ještě mají velké slovo. Ne každý mužský přizná, že mu velí žena. Italské rodiny jsou rozvětvené, přitom matky jsou v nich jedněmi z nejváženějších členů. Italská výroba zbraní, to je primárně okolí Brescie, kde se soustředí jeho zdrcující většina. Továrnu Fausti založil po válce, v roce 1948 Stefano Fausti a je to jedna z mnoha rodinných zbrojovek ve slavném zbrojařském údolí Val Trompia. Stefano neměl syna, jen tři dcery – Elenu, Barbaru a Giovannu. A ty nakonec převzaly otcovu firmu a dokázaly ji pozvednout z lepší dílny na renomovanou továrnu na prémiové brokovnice, stavěné v nejlepších tradicích anglické dvojky se skříňkovým zámkem.

Ale dvojky DEA (psali jsme o nich v čísle Myslivosti 4/2018) nejsou jediným darem, který tyto tři půvabné dámy střelcům nabízejí. V roce 2018, při příležitosti 70. výročí vzniku firmy, představila firma Fausti novou brokovnici – kozlici XF4, s novým patentovaným závěrem, který dostal obchodní označení Four Locks – čtyřnásobné uzamčení. První videa s novou zbraní jsou již z roku 2017, ale v případě dámy není slušné se ptát na věk a nějaký ten den sem nebo tam ani v našem případě není podstatný.

page_gallery_162_4.jpg

 

V roce 2018 se zbrusu novou kozlicí pochlubila i firma J. P. Sauer und Sohn, jeden z pilířů uskupení L&O Gruppe. Dokonce hned dvěma kozlicemi, nazvanými podle božských dvojčat řecké mytologie Artemis a Apollon.

Podoba s kozlicemi XF4 byla do očí bijící, nakonec i Sauer potvrdil, že Artemis a Apollon jsou vyráběné v Itálii u Fausti.

Sauer ale kozlici posunul do trochu nové polohy tím, že Artemis má pažbu upravenou na dámské rozměry. Apollon i Artemis se nabízí v rážích 12x76 mm nebo 20x76 mm.

Zpočátku měla italská produkce dva hlavní směry – sportovní kozlice s pažbou monte carlo nebo se stavitelnou lícnicí a luxusní kozlice, s prodlouženými krycími plechy zámku. Ale krátce po uvedení Saueru vznikla i v Itálii dámská verze, která dostala jméno Aphrodite. Takže vybírat je opravdu z čeho.

Základem je ale pořád závěr Four Locks. Jedná se o lůžkový závěr, ve kterém je hlavňový svazek zavěšen na krátkých neprůchozích čepech. Tímto řešením se svazek dostává níž a současně se zmenšuje klopný moment působící na uzamykací klín. Ten je jednoduchý a zapadá do háku na spodku hlavňové objímky.

Na vnitřních stranách boků lůžka jsou dva svislé výstupky, na které se při zavírání závěru nasunou dvě drážky, vytvořené na bocích hlavňové objímky. Zapření výstupků do drážek představuje další dva opěrné body a dodává zavřenému závěru na pevnosti.

Baskule je ocelová. Zamykání závěru se ovládá běžnou Scottovou temenní kličkou.

Napínání bicího mechanismu je odvozené od sklopení hlavňového svazku. Bicí mechanismus používá vnitřní kladívka, poháněná vinutými bicími pružinami. Pružiny se o kladívka opírají v jejich spodní části. V napnutém stavu udržují kladívka spoušťové páky, zavěšené shora dolů na horní příčce baskule a zachycující kladívka za spoušťové ozuby na hlavách.

Kozlice má jednospoušť, přepínání je setrvačné, odvozené od impulsu výstřelu. Pořadí hlavní lze přepínat pomocí příčného šoupátka na pojistce. Ta je umístěná klasicky na horní straně krku pažby, po výstřelu se automaticky nezajišťuje.

Firma Fausti vyrábí závěry Four Locks v rážích 12, 20, 28 a 410, hlavně mají délku komory buď 70 nebo 76 mm. Hlavně se nabízejí u Fausti v délkách 71, 73, 76 nebo 81 cm. Edice Sauer se nabízejí s hlavňovým svazkem 71 nebo 76 cm. Hlavně mají výměnné zahrdlovací nástavce, které v instalované poloze nevyčnívají před ústí.

Kozlice je osazena vyhazovači, které jsou ovládány od polohy kladívek. Předpažbí namístě drží prostá klapka.

Jak již jsem uvedl, kozlice nabízí díky prodeji pod dvěma obchodními značkami v nečekaně širokém spektru pažbení. Z toho, co až doposud výrobci nabízí, lze konstatovat, že veškeré pažby jsou z kvalitního ořechového dřeva.

V základních provedeních se jedná o přímé pažby amerického typu, tj. s pistolovou rukojetí, ale bez lícnice. Spodní linie pistolové rukojeti je zaoblená, je tzv. styl prince z Walesu. Lomení je poměrně umírněné.

Sauer i Fausti nabízí i přímou pažbu s mírně vyvýšeným hřbetem (na způsob monte carlo) ale bez lícnice.

Předpažbí je oblé, v podélném profilu mírně prohnuté a směrem vpřed se lehce snižuje. Přední konec předpažbí je oblý.

Firma Fausti ale nabízí i luxusnější provedení a provedení vysloveně sportovní. Ta již mají pažby různé – od klasické anglické pažby, přes monte carlo až po americké pažby se stavitelnou lícnicí. Všechny pažby mají jednoduchou pryžovou botku.

Brokovnice Sauer Apollon a Artemis jsou prakticky nezdobené. Baskule jsou polomatné černé, jen na místě hlavňového čepu se nacházejí vypouklé knoflíky s logem firmy, třemi propletenými S.

Základní italské kozlice jsou z hlediska výzdoby mnohem proměnlivější. Základní lovecká provedení jsou také černá, stejně jako sportovní speciály. Jen o něco „vyšší edice“ již střídmě zdobené jsou, leptanými (a asi i částečně strojně dorytými) rozvilinami a motivy drobné zvěře. Luxusní edice pak nabízí rozsáhlé ruční úponkové rytiny, zlaté taušírování, a proto dostaly i zvětšené boční krycí plechy (na zbraních od Sauera velké plechy nejsou). Vyšší edice Fausti také mají temenní kličku zdobenou prořezávaným úponkovým motivem.

 
IMG_7983.JPG

 

Podrobnou kontrolu zbraně jsem začal rozborkou na čištění a prohlídkou viditelných ploch. Měl jsem v ruce jak kozlice nabízené pod jménem Fausti, tak pod značkou Sauer. V jejich zpracování není viditelný rozdíl, pořád se jedná o kvalitní řemeslo, nové zbraně byly sice tuhé, ale mechanismy měly hladký chod.

Sejmutí pažby ukázalo, že vnitřní, nefunkční plochy jsou vesměs ponechány v matném, neleštěném stavu, ale bez zjevných stop po obrábění. Boky hlavňové objímky jsou kroužkované pro lepší udržení maziva.

Horní plocha lišty je matovaná křížovou rybinou, muška je u základních provedení ze žlutého kovu, u sportovních a luxusnějších verzí může být i ze světlovodného vlákna. Na hlavňovém svazku ráže 12 je lišta široká 7 mm, na svazku ráže 20 je široká 6 mm.

Proměřil jsem spoušťový mechanismus, odpor je těšně pod 2,0 kg. Směrodatná odchylka odporu byla u obou spouští kolem 45 gramů a statisticky nebylo prakticky možné obě spouště podle odporu odlišit. Ať už jsem měl nastaveno pořadí odpalu obou hlavní jakékoliv, odpor i krok zůstávaly stejné.

Celkově má spoušť hladký chod, přiměřené délky a s prakticky bodovým odpalem. Odpor vyhoví nárokům lovce (který chce jistou míru odporu jako bezpečnostní prvek), i sportovního střelce.

 

Ke střelecké zkoušce jsem měl zapůjčenou kozlici ráže 12 s hlavněmi 76 cm od Saueru, tj. model Apollon, zkouška proběhla na mělnické střelnici Chloumek.

Začal jsem na skeetové střelnici a začátek byl dobrý. Na jednoduchou, přímou pažbu jsem si velmi rychle zvykl. Chod nové zbraně byl sice trochu tuhý, ale to se upraví záhy samo. Příjemné je poměrně značné sklopení hlavní, které umožňuje hodně pohodlné nabíjení.

Neméně příjemné je i ovládání temenní kličky, podíl na tom má asi i lehké vyhnutí kličky doprava, čímž se její plocha nastavuje ergonomicky výhodněji palci, který ji tlačí.

Hlavňový svazek byl prostý všech odlesků, matování horní plochy lišty fungovalo bezchybně. Muška ze žlutého kovu mi stačila, optickým vláknem zvýrazněná muška sice je příjemná, ale není nutná.

Kozlici mlsně obhlížel jeden pán, člen obsluhy střelnice. Důvod byl jasný ve chvíli, kdy vzal zbraň do ruky – jako levák střílí z levého ramene. Přímá pažba mu velmi dobře vyhověla a k mému překvapení mu nijak nevadilo ani mírné vyhnutí hmatníku temenní kličky.

Nejsem nijak výkonný brokový střelec, ale střílím na „asfalťáky“ rád. Pochvaluji si ale příjemnou rybinu skýtající jistý a úchop, aniž by mi „brousila“ zpocené dlaně a celkově podařenou ergonomii zbraně.

Přesné výsledky jsem nepočítal, ale obejití „kolečka“ s Apollonem mi udělal o vyslovenou radost, zbraň mi sedla do ramene, i něco terčů jsem rozstřílel, a tak jsem se odhodlal na trochu vyšší stupeň, na parkur.

Parkur je na každé střelnici jiný, a ještě víc se blíží reálné lovecké střelbě. I tady jsem ale měl z Apollona velmi příjemný pocit. Jen ten šikmo ke mně přilétající, mírně klesající terč, byl před mojí střelbou v bezpečí. No, ono je občas třeba nechat něco i na chov. Mám ten pocit, že přímé, střídmě lomené pažby mi vyhovují a Apollon se zdá tento názor potvrzovat.

 

Pokud shrnu všechno, co jsem se Sauerem Apollon a s Fausti XF4 vyzkoušel a zjistil, tak soudím, že nabídka dobrých kozlic se nám opět rozšířila. Bez ohledu na to, kdo si na kozlici nakonec vyrazí svou obchodní značku se jedná o pěknou, dobře vyrobenou zbraň. Pokud hledáte lepší pracovní zbraň nebo loveckou zbraň „od teď až do truhly“, máte v právě popsané kozlici vážnou kandidátku.

Kozlice má ocelovou baskuli a závěr Four Locks snímá určitou část zatížení z hlavňového čepu – dá s tedy očekávat i dlouhá životnost. Nebál bych se tedy sáhnout po ní i pro sportovní účely.

Můžete namítnout, že koncepce zámků s kladívky není tak rychlá, jako u špičkových sportovních kozlic, ale nemyslím, že by vás to mělo nějak omezovat.

Velkou výhodou je, že díky prodeji pod více značkami existuje celá řada pažeb. Pokud vám nesedne tak úplně jedna, můžete zkusit druhou značku. Pokud jste dáma (a s potěšením registruji, že počet žen mezi myslivci rok od roku sice pomalu, ale vytrvale stoupá, a to samé platí o sportovních střelcích), pak máte od důvod víc. Jak Sauer, tak Fausti nabízí kozlice v pažbách s rozměry respektujícími ženskou ergonomii.

Staré přísloví říká, že u brokovnice hlaveň sice střílí, ale pažba strefuje. Tady budete mít na výběr.

Pokud chcete zdobenou zbraň, „lepší“ edice Fausti jsou tu vysloveně pro vás. Ale základ, závěr a bicí mechanismus je pořád ten samý.

Během celého testu jsme z brokovnice vystříleli více než 200 ran a po celou tu dobu se zbraň chovala bezchybně.

Drobnou připomínku bych měl jen jednu – ačkoliv se Sauery Apollon a Artemis i Fausti XF4 tváří jako primárně lovecká zbraň, nemají poutka na nosný řemen. Jejich instalace není nijak složitá a jsou země, kde prostě tradice nošení brokovnic na řemeni není, ale přesto, podle mě na loveckou zbraň poutko patří. Ostatně, oba dovozci mi potvrdili, že instalace poutek je spíš pravidlem než výjimkou. Tohle je ale jen maličká vada na kráse.

Jinak si myslím, že dar, který tři grácie z Val Trompia nabízejí, bez ohledu na to, pod jakým jménem, stojí za to přijmout a že nebudete o vrácení přemýšlet.

 

Především má můj vděk paní Barbara Fausti, které děkuji za laskavou spolupráci a vstřícné poskytnutí informací a fotografií. Za další umožnění seznámení se zbraněmi Fausti a Sauer děkuji jejich dovozcům, firmám Sport a lov, s.r.o. ze Sudického dvora a Arms CZ, pražské prodejně.

Ing. Martin HELEBRANT


Zpracování dat...