ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Rodinný bodyguard

Myslivost 10/2020, str. 84  Jiří Kasina
Současnou vrcholnou nabídkou v portfoliu firmy Hyundai je model SantaFe. Je to už čtvrtá generace velkého SUV, první přišla na náš trh již v roce 2000. Jelikož jako redakční vozidlo používám o stupeň nižší model Tucson, byl jsem na týdenní test zapůjčeného modrého svalovce docela zvědavý.
 
V nabídce značky Hyundai je Santa Fe v České republice tím největším modelem, je to 477 centimetrů dlouhé, 189 cm široké a 168 cm vysoké SUV. Na pohled ale tak velké nevypadá, dokonce vypadá menší, než v předchozí generaci. Santa Fe bylo stvořeno podobným stylistickým jazykem jako velmi avantgardní Kona. Přední mohutné části dominuje rozměrná maska s hezky řešeným grilem, kolem kterého jsou v duchu dnešní poněkud podivné stylistické doby rozmístěna světla samostatně ve třech úrovních. Nahoře na okrajích kapoty úzká kapkovitá světla jen pro denní svícení, po stranách v prostřední úrovni pak seskupená hlavní světla se směrovkami, zcela dole na nárazníku pak skoro až nenápadné mlhovky. Celý předek působí velmi odhodlaně, dravě či rozhodně, pro nejen asi moje oko je to ale tak trochu samoúčelně roztříštěný celek, nicméně celek sebevědomý, který dává jasně najevo, že „něco pořádného“ jede.

santa-fe-web.jpg

Celému vozu ale dali designéři jinak velmi pohledné tvary, které až neuvěřitelně maskují velké rozměry. Osobně se mi velmi líbí jak linka oken, tak i jasná linka prolisu na pontonu karoserie pod okny. A jedničku bych osobně dal za záď s jen dvěma úrovněmi světel, kde si výtku zaslouží snad jen to, že zcela nelogicky z hlediska bezpečnosti a viditelnosti v provozu jsou směrová světla umístěna až dole po stranách nárazníku.

P8300034-1.jpg
 
Jasný palec nahoru mi vyletěl při usednutí do vozu, interiér je doslova prémiový a přehledně logicky uspořádaný. Sedadla s dostatečnou oporou jsou elektricky nastavitelná, vyhřívaná a i ventilovaná, ve velkém rozsahu nastavitelný multifunkční kožený volant padne do ruky asi každému. Všechny ovládací prvky jsou logicky rozmístěné a naštěstí designéři nenechali vše jen na rozměrném dotykovém displeji, ale ponechali ovládání klimatizace a některé další prvky na mechanických ovladačích. Samotný displej má velmi hezké rozlišení a například zobrazení kamery, resp. možnosti zobrazení různých možností pohledu je doslova prémiové. Osmipalcová dotyková obrazovka slouží k ovládání navigace s 3D vykreslením map, používání multimediálních funkcí a konektivity včetně aplikací Android Auto™* a Apple CarPlay™*. Součástí je sedmiletý bezplatný přístup ke službám LIVE Services, které poskytují aktuální dopravní zpravodajství, upozornění na radary, údaje o počasí či informace o bodech zájmů, aktuálních cenách parkovacích míst včetně zaplněnosti a cenách pohonných hmot. Prémiový soundsystém KRELL přináší díky deseti reproduktorům úžasný zážitek z poslechu hudby.
Nadšen jsem byl také z přístrojového plně elektronického panelu před volantem, který je řešen přehledně, srozumitelně a názorně, barevně se mění podle zvoleného jízdního režimu, neumí ale zatím zrcadlit třeba mapy navigace.

P8300064-1.jpg

Testovaný Hyundai Santa Fe jsem měl k dispozici s osmistupňovou automatickou převodovkou, pod volantem jsou sice pádla pro možnost manuální volby stupňů, ale většina uživatelů jistě používá ovládání klasickým voličem s velkou do ruky padnoucí hlavicí. Na středovém tunelu se pak najdou mechanická tlačítka volby jízdních režimů, asistenta sjíždění z kopce, senzorů okolí a také tlačítko, kterým se vypíná naprosto nesmyslný start/stop systém. Nesmím zapomenout na největší ovladač elektronické parkovací brzdy, trochu neobvyklý, ale rychle návykový.
Zbylá tlačítka režimu jízdy v pruzích, signalizace auta v mrtvém úhlu, zapínání čtyřkolky a dalších režimů najdeme vlevo pod volantem.
Jsem-li u prvků výbavy, pak potěší zásuvky USB, na zadních sedadlech dokonce i zásuvka na 220 V, je pozoruhodné, že zásuvky USB a ovládání klimatizace má i třetí řada sedadel ukrytá v kufru. Posádku pak hýčká panoramatická prosklená posuvná střecha až nad druhou řadu sedadel.
 
Pohled z místa řidiče umocňuje dlouhá kapota, rozměrná zpětná zrcátka a až překvapivě gracilní A sloupky a malá trojúhelníková okénka před bočními zrcátky, což nabízí velmi dobrý pohled do zatáček. Řidič má k dispozici také 8,5palcový head-up displej, který důležité informace promítá přímo na čelní sklo přesně do zorného pole řidiče, který je tak informován o například aktuální rychlosti, navigačních pokynech nebo varování před vozidlem v mrtvém úhlu.
Prvky elektronické výbavy přispívají k bezpečnosti a pohodě posádky. Systém například sleduje pozornost řidiče monitorováním a analýzou změn úhlu zatáčení, podle momentu vyvíjeného na sloupek řízení, polohy vozu v jízdním pruhu a době řízení systém průběžně vyhodnocuje míru únavy řidiče a v případě potřeby signalizuje akustickým a vizuálním varováním potřebu přestávky.
Inteligentní adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go pomocí radarového senzoru umístěného v předním nárazníku udržuje přednastavenou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla a automaticky snižuje nebo zvyšuje rychlost v přednastaveném rozsahu. Při popojíždění v hustém provozu systém SCC udržuje přednastavenou vzdálenost včetně zastavení za vozidlem vpředu a automatického rozjezdu při detekci pohybu směrem dopředu a funguje v rozmezí 0 až 180 km/h.
Asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích zase předchází nechtěnému opuštění jízdního pruhu. Aktivuje se při rychlostech nad 60 km/h a využívá přední kamery také pro monitorování dopravního značení. V případě nechtěného opuštění jízdního pruhu způsobeného nepozorností systém upozorní řidiče akustickým a vizuálním signálem a sám nasměruje vozidlo zpět do středu jízdního pruhu.
Přední radar a kamerové systémy pak skenují a detekují přítomnost vozidel nebo chodců v prostoru před vozem. V případě detekce chodce nebo náhlého brzdění v předu jedoucího vozu systém FCA automaticky spustí nouzové brzdění pro minimalizaci možnosti vzniku kolize nebo omezení jejích následků. Zpočátku varuje řidiče akusticky a vizuálně a poté ovládá intenzitu brzdění podle stupně nebezpečí. Systém se aktivuje při rychlostech 10 km/h nebo vyšších.
Radarové senzory umístěné v zadním nárazníku detekují přítomnost jakýchkoli vozidel nebo cyklistů v mrtvém úhlu a aktivují varovnou světelnou signalizaci v odpovídajícím dveřním zpětném zrcátku. V případě, kdy je při spuštění směrového ukazatele v mrtvém úhlu detekováno vozidlo, dojde k aktivaci výstražného zvukového signálu. V případě hrozící kolize při změně jízdního pruhu BCA zasáhne použitím selektivní brzdné síly na jedné straně.
Další užitečná funkce najde uplatnění zejména při couvání z míst s omezeným výhledem. Systém kromě varování řidiče před přijíždějícími vozidly dokáže sám aktivně zabrzdit. Radarové senzory umístěné v zadních rozích karoserie sledují provoz v 180° oblasti a aktivují se zařazením zpětného rychlostního stupně.

santa-de-1.jpg
 
santa-de-2.jpg

Ve druhé řadě sedadel je překvapivě mnoho místa, dovedu si velmi dobře představit i delší cesty, sedadla jsou s polohovatelnými opěradly a posuvná, pohodlnou polohu si najde každý.
Zvědav jsem byl ale na třetí řadu sedadel, která jsou sklopena v podlaze rozměrného kufru. Místo dlouhého popisování uvedu následující zkušenost. V době týdenního testu jsme využili možnosti cestování v sestavě čtyři urostlí dospělí plus vzadu dva náctiletí vytáhlí středoškoláci. A kupodivu oba mladí absolvovali dvoudenní dávku několika stovek kilometrů naprosto v pohodě a dokonce vzadu jet doslova chtěli. Pravda, kolena měli trochu výše a před nimi nezbývá mnoho centimetrů, ale zcela jednoznačně nejsou dvě zadní sedačky jen nouzovky pro malé děti a na krátkou vzdálenost.
Problém je spíše nastupování, sice se tlačítkem sedadlo ve druhé řadě posune dopředu a sklopí, ale přece jen nasunout se na třetí řadu chce trochu gymnastiky mladšího pružného těla, babičku s dědečkem tam asi nenašíbujete.
V té souvislosti je překvapením že se pod podlahu kufru, sice zvenčí, ale vešla, dojezdová rezerva.
Páté dveře jsou elektricky ovládané s možností nastavení dvou rychlostí pohybu.
Samotný kufr má velmi kapacitní rozměry, v pětimístné variantě 110 cm na délku, 105 cm mezi podběhy a 45 cm na výšku pod roletku, bohužel měkkou, rolovací a nezvedací se s dveřmi. Přes 80 cm vysokou nákladovou hranu naložíte haldu výbavy na celou dovolenou, k dispozici máte 547 l, po sklopení sedadel 1625 l. Zásadně se ale mění situace v případě sedmimístné varianty, kdy zbude jen 40 cm hluboký prostor pro zavazadla.
 
V mnou testovaném modrém svalovci tepal pod kapotou vznětový čtyřválec 2,2 CRDi, což je momentálně jediná nabízená a nejvýkonnější motorizace modelu Santa Fe. Agregát 2,2 CRDi poskytuje maximální výkon 200 koní (147 kW) a točivý moment 440 Nm. Je možné jej objednat jen s osmistupňovou automatickou převodovkou a s pohonem všech kol.
Celkem jsem najel skoro dvě tisícovky testovacích kilometrů a mile mne překvapila na tak velké auto přijatelná spotřeba. Jezdil jsem kolem 7,5 l nafty na 100 km, a to mám vy zvyku jezdit spíše ostřeji, pokud jsem si dal záležet na plynulosti a plavnosti jízdy, dostala se spotřeba na skoro až neuvěřitelných 6,4 l, a to jsem se opravdu nijak neloudal.  

P8300028-1.jpg
 
Po nastartování startovacím tlačítkem motor skoro neslyšíte uvnitř, kabina je velmi dobře odhlučněna, což kromě jiného dokazuje to, že vnější hluk motoru je jinak docela slyšitelný.
O tom, jako bude mít posádka jízdní komfort a zážitky do jisté míry rozhoduje zvolení dynamiky pomocí tlačítka voliče jízdních režimů. Volba jízdního režimu mění odezvu motoru, upravuje distribuci točivého momentu na jednotlivé nápravy pomocí systému pohonu všech kol HTRACTM. Zvolený jízdní režim a distribuce hnací síly se přehledně zobrazuje na přístrojovém panelu.
Režim COMFORT nabízí vylepšenou stabilitu, kdy až 35 % točivého momentu posílá na zadní nápravu.
Režim ECO zlepšuje spotřebu paliva díky posílání výkonu na přední nápravu.
Režim SPORT nabízí lepší akceleraci, kdy točivý moment je rovnoměrně rozložen mezi přední a zadní nápravu. Při náledí nebo na kluzkém povrchu systém automaticky rozděluje točivý moment ve všech na všechna čtyři kola.
V režimu SMART se systém přizpůsobuje stylu jízdy, okolním podmínkám a automaticky přepíná mezi režimy ECO, SPORT a COMFORT tak, aby bylo dosaženo optimálního výkonu.
 
Přední náprava typu MacPherson s příčným stabilizátorem a zadní víceprvková náprava svědomitě tlumí výmoly českých okresek, výraznějšího bouchnutí do spodku karoserie se dočkáte pouze při přejezdu příčných nerovností a retardérů. Zcela jistě záleží na zvolených rozměrech kol a pneumatik. Na testovaném voze byly 19palcové disky s pneumatikami Continental 235/55 R19 a musím říci, že hmotnost dvoutunového rozměrného vozu pobíraly s grácií a komfortem.
Při vyšších rychlostech se Santa Fe drží v zatáčkách s velkou jistotou a s až překvapivě malým bočním náklonem, je opravdu těžké přivést systém do úzkých tak, aby panicky zasahovaly asistenční systémy. Nicméně je jasné, že s takovým cvalíkem musíte respektovat fyzikální zákony, zvláště v plném obsazení, elektronika nemůže vše vždy zachránit.
 
Velmi zvědav jsem byl na chování v terénu a musím konstatovat, že jsem byl opět mile překvapen. Nejenže Santa Fe žehlí nerovnosti, ale statečně a neúnavně šplhá do kopců i po mokré trávě a mazlavém blátě, kdy si plynule posílá sílu na všechna kola, a po stisknutí tlačítka pro sjíždění svahů s rozvahou, opatrně a postupným přibrzďováním zvládá sjezdy dolů, přičemž stále udržuje přední pneumatiky v pomalém odvalování a odpovídající trakci.
Limitem při přejíždění velkých nerovností může být přece jen delší zadní převis, vzhledem k rozvoru 2765 mm pak může být i při světlé výšce 185 mm v extrémnějším terénu limitem asi i středový úhel. Holt to není pravověrný terénní vůz, rozměrově se také neproplete těmi nejmenšími lesními cestičkami, ale spolehlivě doveze i do míst, do kterých by se asi mnohý řidič ani nedoufal dostat. Za mne palec nahoru, a to i za na tak velký kus auta výtečný poloměr zatáčení 5,71 m.
 
Takže zájemce, který chce vozit početnější rodinu a nebo více nákladu občas i mimo zpevněné cesty, přitom mít k dispozici paletu bezpečnostních prvků v podobě robustnějšího vozidla a není mu překážkou trochu nezvyklý design přídě, jistě by měl do svého hledáčku zařadit aktuálně nabízený model Santa Fe. Chybu myslím určitě neudělá, jen musí sáhnout do kasičky a vytáhnout za akční a momentálně jediný nabízený model 2,2 CRDi 147/200 s 8st. automatickou převodovkou a pohonem 4×4 ne zrovna malých 1 174 990 Kč. Zdání ale možná klame, zkuste si porovnat rozměry, výbavu a nabídku všech elektronických pomocníků s podobně velkými SUV konkurence a budete asi vidět cenu v jiném světle.
Prostě spolehlivý agilní rodinný bodyguard.
Jiří KASINA
 

Zpracování dat...