ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Chytráci? Ne, manipulátoři!

Myslivost 4/2021, str. 33  František Bárta
Tento příspěvek je reakcí na článek Mgr. Hrouzka z časopisu Myslivost 3/2021. Pisatel v něm přesně popsal to, co každý rozumný a věci znalý člověk ví. Jedna věc je vědět a druhá věc je sednout si a takový článek vytvořit. To pan Hrouzek udělal a za to mu budiž veliký dík. Pokusím se teď pár řádky navázat a přidat pár poznatků.
Pocházím z male vesnice v Jižních Čechách. Odmala jsem obklopen zvířaty a přírodou. Oboje v mém životě hraje důležitou roli. Zůstaňme však u psů.
Kynologii na vyšší úrovní se věnuji dvacet sedm let. Zpočátku to byli němečtí ovčáci, s nimiž jsem měl tu možnost sloužit jako voják základní služby ve funkci psovoda. Po složení zkoušky z myslivosti jsem přešel na lovecké psy, ohaře.
A teď již k věci. Návrat velkých šelem, momentálně vlků, nic proti, s vlky v rozumné míře nemám problém, problém mám se lživými informacemi, a to především na ochranu stád.
Psy po potřeby chovatelů hospodářských zvířat můžeme rozdělit na dvě skupiny - pastevecké a ovčácké. Ovčácký pes je vynikající, při správném vedení, na manipulaci se stádem. Ovšem pro vlky je to super svačina, pokud včas pes neuteče. Na ochranu tudíž potřebujeme psy pastevecké! A zde já vidím velký problém.
Pastevečtí psi mají v genech zakódovánu ochranu - stáda, majetku, teritoria. Pokud situaci vyhodnotí jako nebezpečnou, jedná se skutečně o život. Takový pes zkrátka dělá to, co musí, na vyhodnocení situace má jen několik vteřin a instinkt mu velí, že zaváhání je nebezpečné. Jakýkoli pro něho nebezpečný pohyb je startérem a pak ho nic nezastaví. Toto mám potvrzeno od skutečných praktických chovatelů, třeba ze Slovenska.
Takže představa, že si koupím dospělého psa, třeba kavkazského pasteveckého psa nebo čuvače a budu za vodou, je naprosto zcestné. Štěně budete vychovávat 2 až 3 roky a nevíte jaký bude výsledek. Navíc pastevečtí psi jsou psi jednoho pána, což v praxi znamená, že když si tohoto psa chovatel zvířat pořídí, musí být vůdcem. Když tuto roli převezme pes, tak kupující vyhodil nejen peníze, ale ještě ohrožuje okolí, včetně vlastní rodiny. A ruku na srdce, kolik chovatelů hospodářských zvířat je také kynologem? Nezaměňujme s pejskařem!
AOPK cíleně na svých stránkách apeluje na pořizování pasteveckých psů, čímž se dostávám k tomu, co je v názvu článku, totiž k manipulacím a z mého pohledu účelovým.
Na stránkách AOPK se píše: „Považují se za členy stáda, a to chrání jak před případnými zloději, tak velkými šelmami”. Já dodám, že také před turisty, cyklisty, pejskaři a jinými návštěvníky přírody. Právě podle toho, jak vyhodnotí nebezpečí.
Dále se píše: „Pro početnější stáda, je lepší mít tyto psy dva”. Ano, dva jsou již smečka a pro nezkušeného člověka (pastevce) vlastně neovladatelní. Vystačí si totiž sami.
AOPK si také klade otázku, zda mohou pastevečtí psi napadnout turistu a hned si také odpovídají: „Tito psi zpravidla nejsou pro člověka nebezpeční, mohou ale vzbuzovat strach.“
Můj názor a zkušenosti říkají, že nebezpeční jsou, zvláště pokud vyhodnotí situaci jako nebezpečnou. Problém je v tom, kdo změří hranici nebezpečnosti? Já bych si to v žádném případě netroufnul.
V dalším odstavci ještě AOPK naprosto naivně a nezkušeně radí, jak projít volnou pastvinou střeženou pasteveckými psy. Opět jedna velká manipulace a lež, osobně bych to neriskoval a tvrdím, že ideální vzdálenost je tak minimálně 1 km od stáda.
Po přečtení všech doporučení AOPK, potažmo Hnutí Duha, proto nevím, zda si účelově z chovatelů dělají legraci a nebo jsou opravdu tak nezkušení a naivní?
Úsměvné mi přijdou třeba i části doporučení o oplocení pastvin. Pokud na vlka stačí 120 cm vysoký plot, což je ostatně nesmysl, bude muset být pastvina se psy zabezpečena pevným, 2 m vysokým plotem ze silné svařované sítě. Můj ohař s liškou v mordě skočí 150 cm jako nic.
Tímto příspěvkem jsem chtěl upozornit na to, že každá mince má dvě strany, ale to se vždycky nehodí. Chovatel zodpovědný za ovce, skot nebo koně musí být zcela neodmyslitelně zodpovědný i za pasteveckého psa a před jeho pořízením je třeba myslet a dobře zvážit, zda podlehnout účelové manipulaci nebo použít vlastní rozum. Věřím, že selský rozum v chovatelích hospodářských zvířat stále je, proto se nenechme zmanipulovat ekologicko-aktivistickou lobby.
Každý odchovaný kus má pro chovatele větší cenu než peníze. Nevěřme chytrákům, nevěřme hlavně manipulátorům!
A tzv. ochranáři se za vlka budou bít jen do prvního většího průšvihu. Tak to dopadlo s bobrem, kormoránem, krkavcem, vydrou a dalšími druhy. Co si jako svoji modlu vezmou příště? Já tipuji šavlozubého tygra, ten je přece také původní!
František BÁRTA

Zpracování dat...