Časopis Myslivost

29. Memoriál Richarda Knolla

Vladimíra TICHÁ
29. Memoriál Richarda Knolla
Řekne-li se mezi majiteli, chovateli a příznivci psů loveckých plemen “Knoll”, ví většina z nich, že je to zlidovělý název pro jeden z našich nejznámějších memoriálů - Memoriál Richarda Knolla. Méně jisté už je, zda zvláště mladá myslivecká generace ví, že pan Richard Knoll byl jednou z nejvýraznějších kynologických osobností XX. století a že byl znám daleko za hranicemi Československa. Narodil se 17. listopadu 1893 v Rouchovanech u Třebíče a jeho kynologické začátky jsou spojeny s fenkou výmarského ohaře. Jeho rukama prošla, a nutno říci, že zvláště z pohledu výkonu většinou úspěšně, další plemena. Zajímal se o jezevčíky, foxteriéry, irské teriéry a anglické kokršpaněly. Možná právě skutečnost, že jeho prvním psem byl výmarský ohař způsobila, že jej nejvíce přitahovali zástupci z nynější FCI skupiny č. VII. Měl pointry, měl irské setry, ale největších úspěchů zaznamenal s německými krátkosrstými ohaři a chov tohoto plemene ovlivnil po mnoha stránkách. V jeho chovatelské stanici Tišnov (nazval ji po městě, kam se jeho rodina v roce 1903 přestěhovala) bylo zapsáno 120 vrhů německých krátkosrstých ohařů. Mezi jeho odchovy byli šampioni z výkonu i exteriéru, ale hlavně tam byli psi, kteří odvedli velký kus práce při výkonu práva myslivosti. Praktické zkušenosti s chovem i výcvikem a velké teoretické znalosti zužitkoval pan Richard Knoll při práci poradce chovu, kterého dělal neskutečných padesát let. Jeho vliv je dodnes znát na zkušebních řádech a právě jemu asi bylo možné děkovat za to, že řády vycházely z praktického využití psa a že byly koncipovány tak, aby vyhovovaly různorodosti revírů v našich podmínkách. Pan Richard Knoll zemřel v květnu roku 1973. První na jeho počest pořádaný memoriál se uskutečnil o dva roky později ve Vyškově a vyhrála jej fenka německého krátkosrstého ohaře Erika z Valských lesů vedená panem Jaroslavem Veverkou.
Letošní Memoriál Richarda Knolla nesl pořadové číslo 29, konal se ve dnech 23. - 24. srpna a vrátil se do oblasti, ve které se pan Knoll narodil, na Třebíčsko, přesněji do okolí půvabné Náměšti nad Oslavou. Na slavnostním zahájení představil vrchní rozhodčí pan MVDr. František Šimek dvacet ohařů. Tradičně byli nejvíce zastoupeni němečtí krátkosrstí ohaři (15), startovali ale i němečtí dlouhosrstí ohaři (2) a po jednom zástupci z plemen německý drátosrstý ohař, český fousek a maďarský krátkosrstý ohař. Memoriál úspěšně dokončilo dvanáct psů v I.ceně a tři psi ve II.ceně. III. cena nebyla zadána žádná a pět psů neuspělo.

Všechny zúčastněné trápilo počasí. Situaci asi nejlépe vystihuje prohlášení jednoho z rozhodčích na velkém poli, který řekl: "Nemusím jezdit do Egypta, protože už vím, jak to vypadá na Sahaře." Právě velké pole představovalo pro psy i lidi ohromnou zátěž a oba rozhodčí, kteří zde posuzovali - pánové Grmolenský a Konečný, zaslouží poděkování za korektní posuzování doplněné o velmi citlivý přístup. Práci psů komplikoval všude přítomný prach, který nešel příliš dohromady s jejich jemným čichovým ústrojím a horké a suché počasí způsobilo, že se například pachová stopa na barvě rozkládala jiným způsobem, než by tomu bylo v klasickém chladu vlhkého lesa. Možná i to byl důvod, proč právě barva znamenala konec memoriálu pro tři psy. Sucho způsobilo, že krytina byla poměrně nízká.To nadmíru vyhovovalo početné koroně, která mohla například na vlečkách na malém poli na dálku sledovat i způsob, jakým psi uchopují zvěř. Výborně byl vybrán terén pro vodní práce. I Třebíčsko sužovaly nepříjemné sinice. Pořadatelům se ale podařilo vybrat rybník s čistou vodou a nepříliš náročným rákosím.

Ve většině oblastí komplikuje výcvik loveckých psů nedostatek zvěře. V Náměšti byla situace celkem příznivá. Někdy možná až příliš. V lese by vůdcové, kterým se na barvě objevila černá nebo srnčí, určitě méně zazvěřený terén ocenili.

Přes náročné podmínky byly výkony psů na velmi slušné úrovni. Korona se zájmem sledovala fenku maďarského krátkosrstého ohaře Aretu Medlánky. Podle příznivců to byla první účast plemene v historii Memoriálu Richarda Knolla. Premiéra to byla určitě velmi úspěšná, fena skončila v I. ceně s 443 body a odnesla si čestné ocenění za nejlepší vodní práci. Nejlepší barvu přiřkli rozhodčí německému dlouhosrstému ohaři Filipovi z Předních hájů, kterého vedl pan Milan Kvíz. Jako nejlepší polní práce byl oceněn výkon německého krátkosrstého ohaře Nougada ze Štípek pana Luďka Müllera. Vítězem celého memoriálu se stal Marko z Kvítele vedený panem Josefem Novákem. Ušlechtilý jedinec s překrásnou hlavou ukazoval po celou dobu memoriálu vlastnosti, které z obyčejného psa udělají mimořádného tvora - vynikající nos, vytrvalost, temperament, rychlost, poslušnost, vrozenou chuť k práci a inteligenci. Mimo titulu Vítěz ČR 2003 si Marko z Kvítele odnesl i ocenění za nejlepší les a závěrečný potlesk korony byl zasloužený a byl i spontáním oceněním vůdce i jeho psa.

Výkony psů jsou na tak vrcholné akci tím nejdůležitějším. Za zmínku ale určitě stojí, že mimo dobře známých vůdcovských osobností se začínají objevovat a prosazovat i jména nová a že své zkušenosti úspěšně sbírají i vůdcové mladší věkové kategorie. Velmi potěšitelné je i to, že většina startujících psů mimo výborných výkonů vykazovala i velmi slušný exteriér. Z chovatelského hlediska je určitě zajímavá účast sourozenců z jednoho vrhu, která do určité míry ukazuje na kvalitu spojení. Tentokrát se tak prezentoval M vrh z Kvítele a R vrh Afoli.

Po organizační stránce byla celá akce výborně připravena a bylo znát, že Třebíčsko je oblast, v které má lovecká kynologie zelenou a že jsou tady lidé, kteří vědí co takový memoriál potřebuje. Péče o vůdce i koronu byla výborná, zbytečné proslovy nezdržovaly nástup do honiteb, ale přítomnost zástupců města a na závěr i kraje Vysočina dokazovaly, že si pořadatelé uvědomují, jak důležité je kynologii propagovat. Máme co ukazovat a je dobře, když se o tom ví .

29. Memoriál Richarda Knolla - přehled výsledků

pořadí plemeno pes cena body   vůdce
1. český fousek Asta Hájský revír I.c 486 Vítěz memoriálu CACT, nejlepší pole Jiří Černý
2. německý krátkosrstý ohař Marko z Kvítele I.c 479 CACT Josef Novák
3. německý krátkosrstý ohař Ar z Jeklíku I.c 478 r.CACT Emanuel Doležal
4. německý krátkosrstý ohař Dasta z Čeperáku I.c 472   Miloš Knotek
5. výmarský krátkosrstý ohař Dix zo Splavu z Hoste I.c 460 CACT Ladislav Balogh SR
6. německý krátkosrstý ohař Ralf Afoli II.c 449   Josef Musil
7. německý drátosrstý ohař Aron z Rudolecké Vubce II.c 448   Jaroslav Košťál
8. německý krátkosrstý ohař Arina od Luženské lípy II.c 442 nejlepší voda Ing.Zbyšek Šlehofer
9. český fousek Brita z Úbreža III.c 437   Dr.Jozef Antonič SR
10. německý krátkosrstý ohař Frey od Mohelského mlýna III.c 428 nejlepší les Miloš Nováček
Zpracování dat...