ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Brokovnice z CZ-USA

Myslivost 1/2009, str. 14  Pavel KLOZÍK
Když Česká zbrojovka Uherský Brod na konci dvacátého století ukončila výrobu loveckých brokovnic, dlouhá léta nic nenasvědčovalo, že by se k jejich výrobě chtěla znovu vrátit. Myslivci však na oblíbené moravské pušky nezapomněli a stále se v Uherském Brodě ptali, zda nebude výroba obnovena. Na lepší časy se začalo blýskat se vznikem sesterské společnosti Brno Rifles, díky níž se zbraně se sklopnými hlavněmi vrátily do portfolia CZUB. Příjemným překvapením však ještě není konec. Další lovecké brokovnice se do sortimentu České zbrojovky dostávají díky aktivitám její dceřinné společnosti CZ-USA.

Tam a zpátky přes Atlantik
Historie nových brokovnic, vyráběných se znakem České zbrojovky Uherský Brod a doplněným po světě neméně známým nápisem CZ-USA Kansas City, se začala psát před několika lety. Prezidentka CZ-USA Alice Poluchová tehdy na základě reakcí zákazníků, kterým v sortimentu CZ-USA chyběly klasické lovecké brokovnice, začala hledat způsob, jak americkým lovcům vyjít vstříc. V Uherském Brodě se brokovnice nevyráběly a tak se poohlédla ve světě. Nakonec oslovila tureckou zbrojovku Huglu, jejíž výrobní sortiment odpovídal poptávce amerických lovců.
Samozřejmě neskončilo jen u oslovení. Alice nenechala nic náhodě, letěla do Turecka, sortiment i výrobu brokovnic si dobře prohlédla a dohodla se na dodávkách vybraných modelů. Ani zde nezůstalo jen u jedné návštěvy. Jak jsem se dověděl, původní vzorky vybraných zbraní se nemohly porovnávat s dnešní produkcí. V dobrém smyslu neústupná Alice zatlačila na výrobce a má lví podíl na kvalitě, v níž se turecké brokovnice vyráběné pro CZ-USA dnes dodávají a potažmo úspěšně prodávají.
Zde je dobrý - nikoli - konec, ale pokračování příběhu. Úspěch tureckých brokovnic v CZ-USA nemohl uniknout obchodnímu oddělení České zbrojovky, a tak se vzorky brokovnic objevily v Uherském Brodě. Samozřejmě byly podrobně prozkoumány a vyzkoušeny, a musely absolvovat prověrku v české zkušebně zbraní a střeliva. Po schválení je začali obchodní manažeři vozit na předváděcí akce, aby si je myslivci mohli prakticky vyzkoušet. Úspěch se dostavil téměř okamžitě. Myslivcům se nové brokovnice zalíbily a od roku 2009 oživují pestrou nabídku loveckých, sportovních, služebních a obranných zbraní České zbrojovky Uherský Brod.
Naše čtenáře možná napadne otázka, proč se turecké brokovnice se znakem CZUB, objevují v době, kdy již na plno běží výroba žádaných brokovnic Brno? Odpověď je nasnadě. "Brněnky" představují zbraně střední třídy, zatímco nové turecké brokovnice jsou určeny pro zákazníky, kteří mají zájem o uživatelsky kvalitní zbraně dostupné za přijatelnější (nižší) cenu. Česká zbrojovka se snaží vyjít vstříc všem svým zákazníkům a její kroky v této věci můžeme pouze chválit.
Než si podrobně představíme nové brokovnice, dodejme, že do České republiky se v prvopočátku budou vozit vybrané modely brokovnic z poměrně velké nabídky CZ-USA. Záleží samozřejmě na dalších reakcích zákazníků. Celý sortiment tvoří lovecké a sportovní brokové kozlice, dále brokové dvojky hamerlesky a lancasterky, a v neposlední řadě také stále žádanější brokovnice samonabíjecí (v lovecké hantýrce nazývané automaty).

Kozlice
Největší řadu modelů nových brokovnic, honosících se znakem České zbrojovky Uherský Brod, které se dováží do České republiky, představují kozlice.
Mallard, je základní model ráže 12/76 nebo 20/76, má s ocelovou, na povrchu matně chromovanou baskuli, hlavně dlouhé 711,2 mm (28 palců) a dvouspoušťový spoušťový a bicí mechanismus. Vytažení nábojnic zabezpečují vytahovače.
Redhead ráže 12/76 a 20/76 je podobný model, má rovněž hlavně dlouhé 711,2 mm, liší se však tvarem baskule a především jednospoušťovým mechanismem a místo vytahovačů má vyhazovače.
Woodcock se vyrábí v rážích 12/76 a 20/76, má hlavně dlouhé 711,2 mm a představuje klasiku mezi kozlicemi. Trochu z něj dýchá odkaz přelomu 19. a 20. století. Má jednospoušťový bicí mechanismus a vyhazovače. Baskule, lučík a spoušť jsou kvalitně a elegantně mramorovány.
Canvasback se vyrábí pouze v ráži 12/76, má jednospoušťový mechanismus, brynýrovanou baskuli a vytahovače. Ani jeho vzhled nepostrádá eleganci. Černé ocelové prvky doplňuje hnědá pažby a předpažbí vyrobeného z tureckého ořechu. Dodává se s hlavněmi dlouhými 711,2 mm.
Sporting pak uzavírá řadu brokových kozlic, liší se ráží 12/70, upraveným tvarem předpažbí, výraznější rukojetí, výškově nastavitelnou lícnicí a muškou zvýrazněnou červeným světlovodným vláknem. Spoušťový mechanismus je vybaven jedno spouští, baskule je černá a hlavně dlouhé 762 mm jsou opatřené vyhazovači.

Dvojka
Stále populární a tradiční brokové dvojky pro začátek zastupuje velmi povedená brokovnice Rigneck ráže 12/76 a 20/76, s elegantně mramorovanou baskulí, dopředu se zužujícím předpažbím, jednospouští a vytahovači. Rigneck má jako většina nových brokovnic z CZ-USA hlavně dlouhé 711,2 mm.

Samonabíjecí brokovnice
Nová poloautomatická brokovnice, která po dlouhých desetiletích nese znak CZ, má označení CZ 712 a ráži 12/76. Závěr je uzamčen klínem do odpovídajícího vybrání v prodloužené zadní části hlavně za nábojovou komorou a pracuje na principu odběru spalných plynů z hlavně. Plyny se odebírají dvěma kanálky a jejich tlak je prostřednictvím kruhového pístu a táhel přenášen na závěr. Ovládání závěru zabezpečuje osvědčený, vpravo orientovaný zdrsněný hmatník. Pod hlavní dlouhou 711,2 mm je trubicová nábojová schránka s kapacitou čtyři náboje. V souladu s naším zákonem o myslivosti se však dodává s omezovačem, dovolujícím zasunutí pouze dvou nábojů. Třetí náboj může být v nábojové komoře. Náboje se do schránky zasouvají přes kyvnou klapku otvorem ve spodní části pouzdra závěru před lučíkem. Brokovnice CZ 712 je vybavena šoupátkovou pojistkou v zadním kořeni lučíku spouště a automatickým záchytem závěru ovládaným samostatným tlačítkem (po vystřelení posledního náboje zůstává závěr zachycen v zadní otevřené poloze. Pažba, rukojeť a předpažbí mají léty osvědčené a tradiční tvary a příjemnou ergonomii.

Společné prvky
Všechny uvedené brokovnice jsou velmi dobře vyrobeny. Základní stavební prvek je samozřejmě kvalitní ocel. Součásti jsou opatřeny kvalitní povrchovou úpravou. Všechny modely mají strojově zdobený povrch baskule. Hlavně kozlic a poloautomatické brokovnice CZ 712 mají na hřbetu ventilovanou lištu. Ventilovaná lišta spojuje rovněž hlavně některých kozlic. Jenospoušťové modely mají pojistku s voličem pořadí výstřelů. Sklopení hlavní se provádí tradiční temenní kličkou. Standardně se montuje perličková muška. Pažby a předpažbí jsou vyrobeny z kvalitního tureckého ořechu, zdrsněny kvalitní a pěknou strojovou rybinou a opatřeny botkou z černé pryže. Všechny brokovnice se dodávají se sadou pěti výměnných zahrdlení a dovolují používání nábojů s ocelovými broky.

Praktická zkouška
Všechny uvedené brokovnice jsem spolu s několika střelci prověřil v na střelnici. Všichni jsme si chválili příjemnou ergonomii pažeb, nastavení spouště a naprosto snesitelný zpětný ráz. Na několika stanovištích se okolo nás brzy začaly hromadit prázdné nábojnice a během poměrně krátké doby jsme vypálili šest set nábojů různých laborací. Brokovnice, včetně samonabíjecího modelu CZ 712 chodily jako hodinky a za celou dobu jsme nezaznamenali ani jednu závadu.

Závěr
Nové brokovnice příjemně oživují a doplňují sortiment loveckých a sportovních zbraní České zbrojovky Uherský Brod a naši myslivci zase mají o čem přemýšlet. Myslím si, že nebude dlouho trvat a turecké brokovnice z CZ-USA, spolu s Brněnkami uvidíme na každém honu a na všech střelnicích.
Text Pavel KLOZÍK, snímky autor a CZUB


Zpracování dat...