ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2017

Soutěž o nejlepší myslivecký nůž 2017

Myslivost 10/2017, str. 62  Milan Cihelka
Je to až k nevíře, jak čas rychle letí. A zase máme září, tedy 9. 9. 2017, kdy začíná 26. ročník výstavy Nože Příbram a na ní její součást soutěž o Myslivecký nůž roku 201, pořádaná časopisem Myslivost. Tato soutěž je pořádaná každým rokem a letos dostala podstatnou změnu, stejně tak jako celá výstava. Ze zdravotních důvodů nemohl již výstavu organizovat P. Formánek, akci převzal Viktor Cais, a vůbec si nemyslím, že by se svého úkolu nezhostil dobře.
Výstava se konala tradičně v příbramském kulturním domě, v sobotu 9. 9. a v neděli 10. 9. Nožů praktických, uměleckých, ba i snad nožířských šperků bylo moc, návštěvníků také, bylo z čeho vybírat, snad jediná vada na kráse byla až astronomická cena za některé unikáty. Ale je pravda, že nůž za 45 000 Kč není pro každého, a dědí se z otce na syna.
Ale zpět k samotné soutěži o Myslivecký nůž 2017. Tentokrát se porota skládala ze šesti rozhodčích. Předseda Milan Cihelka, členové Štefan Hakeľ, MUDr. Pavel Mach, Tomáš Kuba, Vladimír Drnec a Tomáš Rucker. Soutěžilo se v kategoriích Nůž pevný, Nůž pevný zdobený, Nůž zavírací, Nůž zavírací zdobený, Lovecký tesák. A jako nová kategorie byla divácká soutěž.
Přejímka do soutěže byla od 8.00 do 9.30 hod. a pak začalo vlastní hodnocení poroty. Každý rozhodčí měl k dispozici celkem 50 bodů pro každý nůž, na kterém se hodnotilo řemeslné zpracování, funkčnost, celkový dojem, design, ergonomie. A protože v porotě letos byli tři myslivci, dva ortodoxní nožíři a pan doktor coby znalec nožů, byl i náhled trochu jiný.
Myslivci hodnotili především praktické použití nože, zatímco nožíři upřednostňovali spíše řemeslné zpracování. Ale i tak bylo s podivem, že se porota celkem shodla na nejvíce oceněných nožích, rozdíl mezi prvním a třetím místem byl pouhých 5 bodů z max. 300 možných.
Čili na prvních třech místech bylo skóre téměř vyrovnáno, a záleželo více méně na subjektivním dojmu každého hodnotitele. Ono i na řemeslném zpracování byly neznatelné rozdíly, rok od roku se kvalita zvyšuje. Materiály na čepelích převládaly RLW34, kovaný damašek, střenky už tradičně jelení paroh. A pevné kožené pochvy jsou už u nožů samozřejmostí, a to i u zavíracích, s poutky na opasek.
A jako červená nit se táhnou už delší dobu celou soutěží nožíři a rivalové pánové Karel Hons a Josef Pajl. Velice jim šlape na paty Jiří Čurda a Jan Hermach. Soutěže se zúčastnil i János Madaras z Maďarska, se svým pevným nožem obsadil druhé místo. Pan Madaras je už stálým vystavovatelem na výstavách s loveckou tématikou, kromě jiného vyrábí i kvalitní kuchyňské nože, nůžky, řezbářská dláta, nože na kůži, a další nástroje. Je na škodu, že se neobjevil loňský vítěz několika kategorií pan Petrů, určitě by zde zamíchal pořadím.
 
Výherci soutěže Myslivecký nůž 2017
V kategorii Nůž pevný: 1. místo Jiří Čurda, 2. místo János Madaras, 3. místo Petr Janda.
V kategorii Nůž pevný zdobený: 1. místo Miloslav Dlask, 2. místo Pavel Ševeček, 3. místo Jan Hermach.
V kategorii Nůž zavírací: 1. místo Josef Pajl, 2. místo Karel Hons, 3. místo Jiří Čurda.
V kategorii Nůž zavírací zdobený: 1. místo Karel Hons, 2. místo Karel Hons, 3. místo Josef Pajl.
V kategorii Lovecký tesák: 1. místo Josef Pajl, 2. místo Karel Borecký.
 
Jak je vidět z fotografií i z celkového hodnocení, výše uvedení čtyři nožíři si rozebrali, ale po zásluze, většinu cen časopisu Myslivost. Ale i nože na dalších místech byly kvalitní, například zavírací nůž pana Bareše ze Sedlčan z materiálu Elmax, označený Elmax Ultra, byl velice praktický, a svým upotřebením plně konkuroval i pevným nožům.
Celou výstavou se prolínala divácká soutěž, návštěvníci mohli hlasovat svými lístky o nejlepší Myslivecký nůž přihlášený do soutěže, a to napříč kategoriemi. Nože si mohli prohlédnout přímo na stolku u nožíře, hlasovací lístky se pak házely do urny poblíž prodeje vstupenek. I takto se návštěvníci shodli s porotou, u diváků vyhrál nůž Karla Honse. Vylosovaní tři hlasující diváci byli odměněni kvalitními cenami.
Výstava nože Příbram 2017 je úspěšně za námi, stejně jako soutěž o Myslivecký nůž 2017 časopisu Myslivost. Všichni jsme si odnesli spoustu zážitků, mnozí nové potřebné nože, nazývejme je i jako nové hračky pro dospělé muže, odnesli jsme si i inspiraci, a už se těšme na Nože Příbram 2018. Poděkování patří všem vystavovatelům, organizátorům, ale i zájemcům o nože a návštěvníkům, protože je vidět stálý zájem o nožířský sortiment, což pány nožíře neustále popohání vpřed.
Milan CIHELKA
Zpracování dat...