ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2024

Innomount Zero

Myslivost 4/2024, str. 76  Martin Brožek
Jak spolehlivě používat noktovizor či termovizi na více kulovnicích – V rámci mých testů zbraní, střeliva a vybavení se často dostanu do situace, kdy potřebuji narychlo uvolnit zbraň pro nové zařízení, pak to původní využiji jinde a tím se připravím o funkční loveckou kombinaci. Nemusíte ale testovat zařízení, abyste podobný problém neřešili také.
Například kamarád vlastní kulovnici a malorážku a obě využívá pro noční lovy s jedním zařízením. Denním chlebem je naše diskuse nad tím, zda minul kvůli vlastní chybě nebo kvůli tomu, že se mu při opětovné instalaci noktovizoru hnul nástřel.
Troufám si říct v této souvislosti, že společnost INNOGUN přišla s řešením, které na minimum omezuje uživatelskou chybu a vliv výrobní tolerance při použití jednoho zařízení na více zbraních.
Německá společnost INNOGUN z bavorského města Fuchsstadt je českým myslivcům a střelcům známá především montážemi INNOMOUNT. Kromě nich vyrábí ještě vlastní kulovnice a tlumiče INNOGUN, pažby INNOSTOCK, fotopasti, střeleckou optiku a drobné příslušenství pro lovce INNOGEAR. V České republice je nejznámějším produktem INNOMOUNT, který mnoho střelců bere jako standard pro kvalitní a spolehlivé montáže optiky. Nejnovějším výrobkem v portfoliu společnosti je loni uvedená řada ZERO, kterou jsem měl příležitost vyzkoušet ve variantě s 30mm kroužky.

IMG_8341.jpeg
 
Výrobní tolerance překonané v momentu
 
Pokud hovoříme o základně picatinny, existuje sice přesná specifikace, nicméně lišty různých výrobců se od sebe liší. Důvodem je nejen výrobní proces, ale také koncová povrchová úprava, která výsledné rozměry segmentů ovlivní. Variabilita je obrovská.
Při užití sundavací montáže např. INNOMOUNT, jejím správném nastavení, lze zařízení bezpečně vracet na nástřel na jedné základně, ale velmi často se stává, že nastavení na jedné liště nefunguje na liště jiné. Buď je upnutí příliš těsné nebo naopak volné. Následují kompromisy, které jak často známe, selžou v nejnevhodnější moment.
Optimálním řešením pro návrat na nástřel je tedy utahovat montáž momentovým klíčem na definovaný moment, nicméně tím ztrácíte jistou volnost a musíte s sebou nosit další kus vybavení.
INNOMOUNT řeší tento problém právě řadou ZERO (v překladu z angličtiny „nula“). ZERO je montáž, která utažení na moment obsahuje už v sobě. Díky mechanismu v ZERO dokážete překonat výrobní nepřesnosti různých picatinny lišt. Opakovatelně, bez nástrojů.
Utahovací, resp. točivý moment je průmět momentu síly do daného směru. V případě šroubů říká, jakou sílu na páce vyvinete vůči ose šroubu. A právě utahovací síla je klíčová pro opakovatelné usazení montáže na liště. Když není utahovací síla shodná mezi sejmutím a opětovné montáži zpět na zbraň, nevyhnutelně dochází k mírným stranovým nebo výškovým odchylkám, což vede ke změně bodu zásahu.
ZERO opakovaný utahovací moment zajistí pomocí pružinou předepnuté řehtačky. Princip je jednoduchý – křídlové matky dosedají ozubem na předepnutý mezikus. Dokud nepřekonáte přednastavenou sílu pružiny, montáž utahujete. Jakmile však utahovací síla překoná odpor pružiny, matka s ozubem na mezikusu přeskočí a znemožní další utahování. Elegantní a funkční řešení.

IMG_8334.jpeg
 
Použití termovize na dvou kulovnicích
 
Rychloupínací montáž INNOMOUNT ZERO jsem otestoval společně s Infiray Tube TH50 na kulovnicích Weatherby Accumark Mark V 308w a Anschütz 1782 Classic v 9.3x62.
Na Weatherby mám instalovanou jednodílnou ocelovou picatinny lištu EAW, Anschütz je z výroby vybavená dvěma picatinny segmenty přímo na lůžku závěru.
Zde mám drobnou výhradu proti INNOMOUNT kroužkům, které jsou rozděleny v jedné třetině, a na puškohled proto nejdou nacvaknout bez rizika poškození povrchové úpravy tubusu. Pro jejich instalaci je tedy nutné využít třeba dvou imbusů nebo tenkých šroubováků a kroužek roztáhnout. Když montáž instalujete poprvé, dělá vám to trochu starost – já jsem raději zaměřovač ochránil ještě malířskou maskovací páskou.
Proti pevnosti připojení nemám výhrady – termovize se v kroužkách ani nehnula. Montáž mi na obou testovacích zbraních sedla přesně na picatinny segment.
Velkou výhodu ZERO vidím i ve volbě umístění opěrného bloku picatinny segmentu, který najdete pod přední utahovací matkou. Díky tomu můžete použít ZERO nejen na jednodílných lištách.
Nastřelení jsem provedl na dva profily termovizního zaměřovače – každý pro jinou zbraň. Po nastřelení na jedné zbrani jsem nastřelil na druhé, sundal, vrátil profil první zbraně a ověřil nástřel. Stejně jsem postupoval i s ověřením druhé zbraně po přepnutí na její profil. Zbraně střílely podle očekávání, s bodem zásahu se po opětovném připojení montáže nic nestalo.

IMG_8339.jpeg
 
Správná instalace INNOMOUNT ZERO
 
U instalace na picatinny a upínací kroužky jsou důležité dva faktory. Vracet montáž na stejný segment picatinny a správně vyrovnat osu zbraně a zaměřovače. U pozice na picatinny osobně doporučuji si buď zapamatovat počet volných segmentů, připojovat montáž např. na konec nebo začátek montáže anebo si udělat na kulovnici značku. Pokud se vám podaří využít stejnou polohu na dvou puškách, nemusíte o poloze přemýšlet.
Samozřejmě můžete namítnout, že polohu si lze poznamenat, ale střelecký zápisních občas někde zapomenu, tak se raději řídím tím, jak to vidím na pušce. Když naleznete správnou polohu, montáž před její fixací přirazte směrem k ústí hlavně, čímž zajistíte, aby se optika „neusadila“ po prvním výstřelu.
Dále je potřeba nasunout montážní kroužky na tubus zaměřovače – můžete si pomoct dvěma šroubováky nebo imbusy. Jestli i tak máte strach o povrchovou úpravu tubusu, použijte maskovací pásku, kterou po nasunutí odstraníte. Jedním kroužkem připevněte zaměřovač a ověřte jeho vzdálenost od oka. Vzdálenost od oka se může lišit vstoje a vsedě – upravte zaměřovač do takové polohy, ve které budete nejčastěji lovit.
Jakmile znáte vzdálenost od oka, upevněte pušku do vodorovné polohy – základna ZERO má rovnou plochu, na kterou můžete přiložit libelu. Puška by se neměla dále pohybovat. Infiray Tube TH50 můžete vyrovnat s použitím vestavěného senzoru náklonu a překontrolovat vodováhou na komínku. Šroubky kroužků postupně dotahujte až na konečný moment 1,9 Nm. Šroubky možno pojistit tekutou závlačkou na otevíratelné spoje.
 
ZERO na noktovizor i klasický puškohled
 
Montáže INNOMOUT ZERO primárně cílí na noční vidění a termovize. Jednodílná montáž je k dispozici pro Blaser, Sauer, SAKO, Merkel Helix a zbraně se základnou picatinny, která sedí i na weaver. Máte na výběr z montáží pro ATN, Pulsar, pro Swarowski šínu a klasické kroužky 1“/30/34 mm. Další základny se systémem ZERO jsou ve vývoji pro nejrozšířenější noční vidění a termovize.
 
Díky variabilitě systému se přirozeně nabízí využít ZERO nejen pro digitály, ale např. pokud chcete mít klasickou optiku na více zbraních. Já osobně využiji ZERO pro montáž sportovní optiky s vysokým zvětšením a pro naháňkovou optiku, které střídám mezi zbraněmi. Nástřel udělám na jedné zbrani a na dalších si pouze zaznamenám korekci nástřelu. Díky ZERO mám zajištěný rychlý skok mezi základnami v nastavení, v jakém jsem puškohled ze zbraně sejmul.
 
Vlastnosti INNOMOUNT ZERO
 
materiál: ocel
upínací systém: pružinou předepnutá řehtačka ovládaná křídlovou matkou, nastavená na konzistentní utahovací moment
nastavení volitelného utahovacího momentu: ne
základny: Blaser, Sauer, Merkel Helix, Sako, picatinny (kompatibilní s weaver)
montáže pro: ATN, Pulsar, kroužky 1“/30 mm/34 mm třech výšek, další jsou ve vývoji – informujte se u ESAKO
 
Hodnocení
+ ověřená funkce, návrat na nástřel mezi více puškami
+ kvalitně zpracovaný výrobek, vyrobeno z oceli s odolnou povrchovou úpravou
- Předepnutá oka montáže nelze na tubus puškohledu nacvaknout bez rizika poškození a musí se roztáhnout
 
Montáže INNOMOUNT dováží společnost ESAKO SÝKORA ARMS s.r.o., https://zbrane.esako.cz
Infiray Tube TH50 zapůjčila společnost ZÁHOŘÍ TRADE s.r.o., https://elovec.cz
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích

Zpracování dat...