rozdělení pozemku a hlasy v HS
Dotaz č.: 979
Otázka:
Vlastník jednoho honebního pozemku a člen honebního společenstva rozdělil pozemek na díly a tyto díly prodal jednotlivcům. Noví majitelé pozemků se domáhají členství v HS dle § 26 odst. 1 zákona o myslivosti, především však povolenky k lovu dle § 32 odst. 2 zákona o myslivosti. Noví majitelé však vlastní pozemky s odlišnými parcelními čísly (vzniklými dělením pozemku) i výměrou vzhledem k původnímu pozemku tj. nevlastní původní pozemek, jehož původní vlastník byl členem HS. Proto jsme přesvědčeni, že při tomto "dělení pozemku" není "kontinuita" členství v HS. Toto stanovisko plyne např. z těchto skutečností:
a) Neopodstatněné zvyšování hlasů na valné hromadě podle § 22 odst. 3- původní vlastník vlastnil pozemek pod 1ha., tj. měl 1 hlas na valné hromadě, rozdělením pozemku na n dílů, by vzniklo n hlasů.
b) Dělením pozemku může vzniknout nekalé obohacování původního vlastníka, neboť pozemek lze rozdělit na prakticky neomezený počet dílů a všichni noví nabyvatelé by měli právo na přednostní vydání povolenky k lovu, přičemž tržní cena jedné povolenky k lovu je 5 až 15 tisíc Kč. Jsme přesvědčení, že jediný správný postup "při zachování kontinuity členství v HS" dle § 26 odst. 1 je převod (darování, prodej) pozemku jako celku n novým vlastníkům, kteří se musí dohodnout, kdo z nich bude vykonávat práva člena honebního společenstva dle § 26 odst. 5.
Tazatel:
Odpověď:
* Noví vlastníci se nemusejí domáhat členství v honebním společenstvu, to jim vzniká ze zákona. Jiná je otázka váhy jejich hlasu pro rozhodování na valné hromadě. V § 22 odst. 3 zákona o myslivosti je výslovně uvedeno, že za každý byť i započatý hektar náleží při jednání valné hromady honebního společenstva jeden hlas. To např. znamená, že 50 vlastníků, z kterých má každý například jen 0,25 ha, má stejný počet hlasů jako jeden vlastník s 50 ha. Podobně i při rozdělení pozemku a vzniku nových pozemků větších než 1 ha roste počet hlasů tak, že jejich součet nedává tzv. členskou výměru společenstevní honitby, ale tuto výměru překračuje. To však ničemu nevadí, slouží to jen úpravě práv a povinností členů. Stejně tak nevadí, že se v honitbě zvýší počet honebních pozemků, že mají jiná parcelní čísla apod. Při mnoha požadavcích na vydání povolenek k lovu není v rozporu se zákonem, že se provádí regulace v provozním řádu, například členové HS se po roce střídají.
Vladimír Čechura