ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

FOTOLOVY V YELLOWSTONE - Jeleni wapiti

Myslivost 2/2006, str. 22  Text a snímky Rostislav STACH
Už od jako kluk jsem měl jeden velký sen, podívat se do nejstaršího Národního parku na světě, do Yellowstone National Park v USA. Tento park o šířce 88,5 km a délce zhruba 98 km, byl založen v roce 1872 a nachází se v severozápadní části Wyomingu, přičemž na severu částečně zasahuje do Montany a na jihozápadě i do státu Idaho. Yellowstone N.P. zaujme každého návštěvníka svojí rozmanitostí, najdete zde mimo jiné hluboké kaňony kterými protéká řeka Yellowstone, rozsáhlé lesy, skály, jezera nebo zde můžete pozorovat různorodou sopečnou činnost. Známé horké prameny a gejzíry (kterých je v parku více než 10.000) nebo bublající bahno, každoročně láká tisíce návštěvníků z celého světa. Ještě něco sem však návštěvníky přitahuje, jsou to obyvatelé tohoto úžasného místa a výjimečná možnost pozorovat jejich přirozené životní projevy z bezprostřední blízkosti. Právě to byl i hlavní cíl naší třítýdenní cesty, kterou jsme podnikli společně se slovenským fotografem Mirou Zumríkem. Svou základnu jsme měli v Motelu Absaroka v Gardineru v Montaně, který leží v těsné blízkosti Severního vstupu a je tak svou polohou ideální pro podnikání výletů do N.P.


Asi pět mil (8 km) od Severního vstupu je městečko Mammoth Hot Springs. Návštěvníci N.P. zde můžou probíhající říji sledovat přímo v ulicích. Jeho travnaté plochy si totiž vybrali za své říjiště jeleni wapiti. Silný jelen si zde hlídal skupinu asi dvaceti laní a vůbec mu nevadila přítomnost aut ani lidí. Strážci parku doprovázeli jelení tlupu městem a pouze dohlíželi na to, aby zde lidé nepřekročili kritickou vzdálenost asi třiceti metrů, v těchto případech může jelen nebo i laň zvědavce napadnout. V bočních ulicích se pak procházeli mladší jeleni, kteří čekali na svou příležitost. Je tady skvělá možnost pozorovat chování jelení zvěře v říji, ale pro fotografy zvířat je přeci jen lepší změnit prostředí.
Druhé říjiště jelenů wapiti jsme objevili u řeky Gibbon River. Každý den tam kolem šestnácté hodiny přicházela skupina sedmi laní, kterou doprovázel silný čtrnácterák. Z povzdálí je sledoval druhý jelen a svým troubením provokoval "domácího pána". Pouze jednou jsme však měli možnost pozorovat jejich souboj, který trval téměř dvacet minut. V jednu chvíli spolu jeleni bojovali přímo na silnici mezi auty. Sledovat sílu souboje těchto obrovských zvířat z bezprostřední blízkosti, byl opravdu nezapomenutelný zážitek. Škoda, že se už z důvodu nedostatku světla nedalo fotografovat... Toto říjiště protíná silnice a tak se zde během chvilky scházela početná skupina návštěvníků, především fotografů, kteří zde měli dostatek příležitostí k fotografování v přirozeném prostředí. Kritické chvilky nastávaly pouze v případech, kdy se jeleni rozhodli přejít silnici, několikrát jsme byli svědky útoku jelena na zvědavce, kteří si s mobilními telefony chtěli udělat také pár snímků. Naštěstí se jim vždycky podařilo včas utéci do aut a žádná z těchto událostí tak neskončila tragicky.
Největšího jelena wapiti jsme však našli na třetím říjišti, které bylo nedaleko jezera Nymph Lake. Jeho harém čítal kolem patnácti kusů holé zvěře a z lesa na říjiště vycházel vždycky jako poslední. Majestátný kolos s obrovským parožím a rozlohou, vzbuzoval respekt před všemi jeleny kteří se neprozřetelně ocitli v jeho blízkosti. Pouhým pohledem na něj končily všechny pokusy bočních jelenů přiblížit se k laním. Pokud se potom některá z laní opozdila za tlupou nebo se chtěla vydat jiným směrem, okamžitě jí zahnal zpátky.
Ani na tomto říjišti zvěři přítomnost lidí nevadila.
Ztráta plachosti u zvířat v Yellowstone je dána tím, že zde člověk zvířata neruší a neloví, ale je zde pouhým pozorovatelem. Provoz v N.P. se řídí přísnými pravidly a díky tomu mohou návštěvníci zvířata nerušeně pozorovat v jejich přirozených projevech, bez ohledu na denní dobu nebo směr větru. Člověk je zde nedílnou součástí přírody.
Zpracování dat...